Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Refinantare credit nevoi personale BRD

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
cristyyan

cristyyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.03.2008

 floraur, on 12th April 2010, 11:06, said:

Daca taceai, filosof ramaneai!
Nu stiu ce consultanta oferi tu, insa e clar ca nu ai tangenta cu imprumuturile bancare.
Aceasta situatie avem un exemplu clar, in care un neavizat ofera sfaturi dupa ureche. Treaba cat se poate de romaneasca...

In contractele bancare din Romania exista prevazut comisionul de plata in avans, care poate fi cuprins intre 0-5% din suma ramasa de rambursat la un moment dat, numita - cum foarte bine ai spus - principal. In momentul in care se face o plata in avans, se va calcula principalul la zi, la care se va adauga acest comision de plata in avans... si atat! Cred ca suntem destul de inteligenti sa intelegem ca se va solicita si dobanda pentru luna in curs, pana la data operatiunii.

Dobanda se calculeaza pentru fiecare zi si nu prentru toata perioada. Asta inseamna ca in momentul in care doresc sa platesc toti banii imprumutati, cei de la banca imi vor calcula dobanda pana in acea zi in care eu fac rambursarea. Restul de dobanda, existenta in graficul de rambursare, nu se justifica. Putem spune ca acel desfasurator este o situatie pur teoretica si nicidecum o condamnare la plata indiferent de situatie.


raspuns pentru Cristi...
Vei plati suma de 10.000, la care se va adauga un comision de plata in avans de 5% ... cred, mai bine te uiti in contract si vezi cat este. Am un sfat pentru tine, incearca sa faci refinantare interna cu acel produs la promotie, pentru ca vei avea costuri mult mai mici decat daca ai fi plecat la alta banca.


multumesc pentru sfat. o sa merg saptamana asta pe la mai multe banci sa ma interesez ce oferte au.

#20
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 floraur, on 12th April 2010, 11:06, said:

Daca taceai, filosof ramaneai!
Nu stiu ce consultanta oferi tu, insa e clar ca nu ai tangenta cu imprumuturile bancare.
Aceasta situatie avem un exemplu clar, in care un neavizat ofera sfaturi dupa ureche. Treaba cat se poate de romaneasca...

In contractele bancare din Romania exista prevazut comisionul de plata in avans, care poate fi cuprins intre 0-5% din suma ramasa de rambursat la un moment dat, numita - cum foarte bine ai spus - principal. In momentul in care se face o plata in avans, se va calcula principalul la zi, la care se va adauga acest comision de plata in avans... si atat! Cred ca suntem destul de inteligenti sa intelegem ca se va solicita si dobanda pentru luna in curs, pana la data operatiunii.

Dobanda se calculeaza pentru fiecare zi si nu prentru toata perioada. Asta inseamna ca in momentul in care doresc sa platesc toti banii imprumutati, cei de la banca imi vor calcula dobanda pana in acea zi in care eu fac rambursarea. Restul de dobanda, existenta in graficul de rambursare, nu se justifica. Putem spune ca acel desfasurator este o situatie pur teoretica si nicidecum o condamnare la plata indiferent de situatie.


raspuns pentru Cristi...
Vei plati suma de 10.000, la care se va adauga un comision de plata in avans de 5% ... cred, mai bine te uiti in contract si vezi cat este. Am un sfat pentru tine, incearca sa faci refinantare interna cu acel produs la promotie, pentru ca vei avea costuri mult mai mici decat daca ai fi plecat la alta banca.

Nu-ti mai bate capul sa-i explici moderatorului, nu are rabdare sa citeasca dar ia pe toata lumea la impins vagoane. Am trecut si eu printr-o experienta similara cu el, abera si nu realiza, i-au explicat si altii, pana la urma nu stiu ce-a inteles. Auzi, sa platesti in avans dobanda pana la finalul perioadei de creditare, desi stingi creditul acum!!!! Aberatia anului!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate