Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

CANON EOS 550D/ EOS 7D/ EOS 5D Mark I, II, III

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#19
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Uite aici samples (trebuie sa fi membru inregistrat Vimeo):
http://www.cameralab...eo_review.shtml
Si:

Quote

Note if you?re downloading the files from Vimeo using Internet Explorer 8, you may find the file extension is MP4 rather than the original MOV. Don?t worry, the file is otherwise identical, and you can rename the extension to MOV if necessary.

Edited by SuperDuper, 10 April 2010 - 22:46.


#20
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Mersi prietene, o sa ma uit.

#21
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
In clipul al 2-lea al croatului se vede diferenta de calitate dintre o camera video HDV (acel Sony) si DSLR. Detalii mai bune la Canon. Insa la Sony au dat-o-n bara cu formatul intretesut.

#22
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View PostCristianAdrian, on 10th April 2010, 23:43, said:

...se vede diferenta de calitate dintre o camera video HDV (acel Sony) si DSLR. Detalii mai bune la Canon.
3CCD vs CMOS. Am observat si eu ce spui tu.

Nu mai inteleg nimic ...  Am descarcat un sample CANON EOS 550D de pe link-ul pus de SuperDuper: 1920x1080 25p .mov
Sony Vegas il vede diferit[screenshot 3]. In nici un caz 1920x1080 25p. Odata tras pe linia de timp totul este negru, nimic nu se vede.Nici macar in preview[screenshot 2]. Randez si video exportat este la fel: negru; nimic. Am inteles ca toata porcaria asta se datoreaza ultimei actualizari QuickTime 7.6.6  Din search-urile date pe net am vazut ca nu sunt singurul cu aceasta problema. Fisierele QuickTime apar negre pe linia de timp in urma actualizarii la ultima versiune. Unii sfatuiau sa se revina la o versiune anterioara, parca QuickTime 7.6.4 daca nu ma insel.
Si MediaInfo s-a dat parca peste cap cu sample-ul asta, il vede 1920x1088[screenshot 1]. Nu mai inteleg nimic. A mai descarcat cineva sample-ul respectiv? Sunt curios daca la voi se manifesta altfel.

Attached Files


Edited by _DelSte_, 11 April 2010 - 01:24.


#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Schimba-le terminatia in .mov. Numai asa merg la mine (in Corel). Am editat fisierul de 30p la fel ca mai inainte (am adaugat un text si am salvat ca mpeg h264 bluray).
Conversia finala din mov in h264, cu adaugare de efecte (text), cu GPU acceleration "ON" a durat 112 secunde pentru fisierul 1920x1080 30p lung de 32 secunde.
Aceeasi conversie, cu GPU dezactivat a durat 154 secunde (E3300 la 3.44GHz cu un Win7 CPU index de 6.1).

De asemenea, pentru cine nu crede ca se vede diferenta intre 25p si 30p (de fapt 29.97p), sa descarce ambele formate - la panoramarea aia, cel de 25 arata jalnic, pe cand cel de 30, chiar daca este inca un pic "smucit", nu deranjeaza atat de mult la privire.

Edited by SuperDuper, 11 April 2010 - 04:05.


#24
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
LE: Acum am vazut ca aveai deja terminatia .mov... nu stiu, poti incerca Corel-ul sa vezi daca mai ai probleme. Am incercat si fisierul cu 25 fps si merge si ala.

Mie mi-a luat cu 37.5% mai mult timp in varianta "CPU only". Ce ma mira este ca utilizarea GPU nu sare de 22% in timpul conversiei, ba chiar sunt momente cand scade sub 9% probabil ca limitarea este la viteza HDD-ului? Ceea ce ar insemna ca la editari mai complexe decat ce am facut eu, este inca loc de mai bine pt varianta GPU...

Attached Files

  • Attached File  test.png   574.85K   64 downloads

Edited by SuperDuper, 11 April 2010 - 04:19.


#25
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Post_DelSte_, on 11th April 2010, 02:23, said:

Si MediaInfo s-a dat parca peste cap cu sample-ul asta, il vede 1920x1088[screenshot 1].


Uneori MediaInfo arată 1088 în loc de 1080 mai ales la filmele rip de pe net. Nu e o problemă asta.

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De fapt este o problema mai larga.
Corel imi vede fisierele alea ca 1080.

Attached Files


Edited by SuperDuper, 11 April 2010 - 14:49.


#27
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Baieti, Sony Vegas il vede ca 1920x1080 fara probleme, doar ca interlaced[upper field first] in loc de progresiv; nu stiu daca la voi se intampla acelasi lucru. MediaInfo il vede in schimb ca 1920x1088. O sa citesc si eu mai detaliat link-ul pus de SuperDuper.
In schimb vad ca nimeni nu s-a referit la chestia cu QuickTime. Eu am actualizat la 7.6.6 si am citit ca datorita acestui lucru se intampla asta[fisierul apare negru pe linia de timp]. Revenirea la o versiune anterioara ar rezolva asta; nu am incercat inca. Voi aveti aceeasi actualizare QuickTime 7.6.6? Patiti acelasi lucru?
Salutari.

#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu nu am actualizat QTime-ul, pentru ca de mult nu il mai folosesc. Windows Media Player (ala Microsoft) face destul de bine afisarea fisierelor .mov (si are si accelerare hardware din cate am vazut cu uimire recent).
In Corel, numai salvarea in MPEG4-HD este progressive la 1080 si 30fps, in AVCHD este 30 fps interlaced...
Din cate se vede aici, AVCHD suporta 1080p numai pana la 24p/25p!

Edited by SuperDuper, 11 April 2010 - 19:54.


#29
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
la mine merg fisierele alea de la canon t2i in Vegas, si inainte si dupa ce am instalat QT 7.6.6.

#30
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Interesant... La mine nu merg; il pot trage pe video track dar nu se vede nimic. La tine in Vegas cum apare? Interlaced sau progresiv? Va spuneam ca mai multi s-au plans de ultima actualizare QuickTime 7.6.6   http://www.sonycreat...essageID=703931

#31
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005
E tentanta solutia cu foto si video (all in one). Eu folosesc in vacante un Canon 450D pt. poze si o camera video HD pentru video. Ceea ce ar fi de reprosat pana acum variantei Canon pt. filmare in vacante este lipsa sist. STEADY SHOT si utilizarea ZOOMULUI in timpul filmarii (cred ca la Canon se poate utiliza numai Zoom manual). In mod sigur in acest caz, pentru o imagine stabila, pe masura calitatii, se impune folosirea in permanenta a unui tripied, fapt care pt. mine reprezinta un dezavantaj considerabil. La video, influenta sistemului Steady Shot este MAJORA.

Pe da alta parte, dupa cum am vazut EOS 550D nu stie decat 1920*1080 25p. Anul acesta a aparut Panasonic TM700 Cu 1920*1080 50p si 60p. Ar fi interesant de comparat clipurile celor doua variante.

In ce priveste calitatea FOTO a Canon-ului aceasta nu intra in discutie.

Edited by tabaluga, 12 April 2010 - 08:14.


#32
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

View Post_DelSte_, on 11th April 2010, 23:15, said:

Interesant... La mine nu merg; il pot trage pe video track dar nu se vede nimic. La tine in Vegas cum apare? Interlaced sau progresiv? Va spuneam ca mai multi s-au plans de ultima actualizare QuickTime 7.6.6   http://www.sonycreat...essageID=703931


la mine pare Field order Unknown, nu spune progresiv nici interlaced. Insa cu VEGAS mai am problema la fisierele 1080 progresive trase cu camera mea NX5, unde spune ca sunt interlaced, si clar nu e asa.

#33
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posttabaluga, on 12th April 2010, 02:14, said:

Ceea ce ar fi de reprosat pana acum variantei Canon pt. filmare in vacante este lipsa sist. STEADY SHOT si utilizarea ZOOMULUI in timpul filmarii (cred ca la Canon se poate utiliza numai Zoom manual).
Cred ca nu ai habar despre ce se vobeste aici. Canon nu are Steady Shot pentru ca aia este un brand Sony. Tu probabil ca ai vazut pana acum numai camere de buzunar, aici este vorba despre DSLR cu obiective interschimbabile. Canon au stabilizare optica in obiectivele lor, daca le cumperi cu stabilizare, evident. Si zoomul la orice DSLR este numai manual.
Pe da alta parte, dupa cum am vazut EOS 550D nu stie decat 1920*1080 25p. Anul acesta a aparut Panasonic TM700 Cu 1920*1080 50p si 60p. Ar fi interesant de comparat clipurile celor doua variante.
Stie si de 30p, care este mult mai fluid decat 25p. Nu inteleg de ce va cramponati de 25p-ul ala. Despre 50 sau 60p... nu are rost la ora actuala, nu exista solutii de editare si nici nu ai compatibilitate Blu-Ray.

Edited by SuperDuper, 12 April 2010 - 12:54.


#34
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
CANON EOS 550D filmeaza 1.920 x 1.080 (29,97, 25, 23,976 fps), 1.280 x 720 (59,94, 50 fps) si 640 x 480 (59, 94, 50 fps). Legat de zoom cred ca tabaluga s-a referit la partea ceva mai incomoda in folosirea lui in timpul filmarii. Are dreptate oarecum, probabil ca pana sa te adaptezi bine in filmarea cu camera folosirea zoom-ului in manual este ceva mai complicata; si mie acum mi se pare ca ar fi cam "peste mana" folosirea lui in manual. Dar nu cred ca asta ar fi un impediment major.

Desi nu are legatura directa cu cele 3 modele mentionate pana acum si nu face parte din aceeasi categorie, am gasit un comentariu interesant as zice eu al unui posesor de Canon SX-1 IS:)

"I have the Canon SX-1 IS and I absolutely love it. I've had this camera a few weeks now and I just can't say enough positive about it. There are some nice things about this camera that aren't obvious at first look:

1/ You can use the digital zoom to get extra range without losing resolution.
2/ The optical stabilization kicks butt.
3/ There is a vertical only stabilization mode that is great for hand held pans.
4/ If you click a picture while you are shooting video, on the video you'll hear a shutter noise and see the still frozen after the sound. In addition to the video ending in a frozen still, you also have whatever stills you snapped as separate files. This can be quite artistic in practice as you can be shooting video which stops with a shutter sound and a still, then you can zoom in on the separate still file. Very cool.
5/ Having two buttons, one for stills and one for video is really great.
6/ You can set your exposure and focus by centering your subject and pressing the photo button halfway down, then after the focus and exposure are set, reframing and pushing the video button. This is very fast and effective in practice.
7/ It does facial recognition on both stills and video. I love that.
8/ There's a company called Lensmate that makes an adapter that lets you use standard 58mm filters on this camera. I have two filters that I use on this camera: a UV filter to protect the glass, and a polarizing filter with a little warming color correction. I have each one permanently attached to it's own Lensmate adapter. That way I can go to a polarizing filter with a simple half twist. Way cool.
9/ In practice, when you take out this camera and start shooting video, everyone thinks it is just a still camera and nobody seems to know that video is already rolling. This is way cool in so many ways. You can get away with taking a still camera all sorts of places that look at you funny with a video camera: restaurants, bars etc. Nobody cares about still cameras. No reason to even mention that it does video.
10/ The audio is surprisingly good. Whatever stereo mics they used are actually good sounding ones. Because there is no motor noise, you really get clean sound as well. Level can be set with AGC or manually. Unfortunately there is no audio input, but at least you can set the level manually.
11/ The zoom lens goes quite a bit wider than my Z7. From there it will zoom in 49x (including the lossless digital zoom). The optical stabilization will hold this ultra zoomed image steady.
12/ Picture quality is excellent in decent light. Full 1920x1080 with a decent lens. Absolutely beautiful."


N-am mai tradus, sa fie cu iertare, sunt sigur ca toti intelegem ce spune tipul asta. Mi-au placut punctele 4 si 9 din ceea ce a spus el :) Repet, nu sunt din categoria EOS-urilor care categoric ofera mai mult dar e interesant de citit si alte experiente.

Edited by _DelSte_, 12 April 2010 - 13:20.


#35
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am SX1IS de vreun an si intradevar filmarea full-hd este deosebita, multe camere video full-hd nici nu viseaza asa ceva.
Cu un zoom optic 24-560 este deasupra oricarei camere video dedicate.Nu are comoditatea, facilitatile sau viteza unei camere video dar calitatea imaginii este foarte buna.Stabilizarea este super buna, viteaza de focalizare si corectia expunerii sunt cam lente dar nu deranjeaza sau afecteaza utilizarea.
Calitatea sunetul este deosebita, auzi la redare multe sunete pe care nu le sesizai la inregistrare iar daca faci redarea pe un sistem audio capabil se aud de la cele mai jose frecvente pana la limita perceptibilitatii la inalte, chiar si cele mai slabe fosnete.
Practic eu am folosit SX1IS 90% din timp pentru filmare fiind oricum back-up la 40D.

#36
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Te-am innimerit  :P Mersi pentru raspuns, comentariul unui posesor valoreaza cel mai mult, am mai spus asta.

Edited by _DelSte_, 12 April 2010 - 13:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate