Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Internet ROMTELECOM de MARE VITEZA

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#91
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

View Poststeff88, on 1st May 2010, 10:12, said:

La abonamentele astea noi play/power pe adsl iti dau 1mbps la upload , sau tot vesnicul 512kbps ?

512Kbps daca esti abonat vechi. Pentru noii abonati 1Mbps.

#92
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

View PostBogdani, on 1st May 2010, 08:44, said:

Pot pune si 150Mbps, ......... restul sunt povesti.
zi mersi ca n-au pus 100 Tbps, cat e limita teoretica calculata .....

#93
alexiedb

alexiedb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.05.2006

View PostBogdani, on 1st May 2010, 10:56, said:

512Kbps daca esti abonat vechi. Pentru noii abonati 1Mbps.
In calitate de abonat vechi( aprox 3 ani) cu contract expirat, se poate face trecerea de la abo de 2048/512kbps la cel cu 1Mbps upload? A facut cineva migrarea asta?

Edited by alexiedb, 01 May 2010 - 20:29.


#94
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postdanielavram, on 1st May 2010, 02:55, said:

Scuze ca te intreb dar ce viteze publicitare au scos?
Daca te rferi la alea de 50 si de 100 mbps ia uitate aicea mai bine

http://www.romteleco...clicknet-power/
http://www.romteleco.../clicknet-play/

te uiti in partea de jos vezi ca scrie mai mic iar daca dai click pe tabul Tehnologii vei vedea ca pe langa ADSL, VDSL a mai aparut ceva.

FTTB

Fiber To The Building (FTTB) este un termen folosit pentru a descrie o rețea de telecomunicații care folosește cabluri de fibră optică de la nodul de distribuție până în clădire. Caracteristici principale ale tehnologiei FTTB:

    * Transmisia datelor se face exclusiv prin fibră optică până în echipamentul de acces din clădire; în clădirea utilizatorului utilizând-se tehnologia VDSL;
    * Vitezele de transfer oferite pot ajunge până la 100 Mbps pentru Download și 6 Mbps pentru Upload.
Au fost scoase acele mentiuni cu 50/100 mbps acum ceva timp si reintroduse (sub alta forma decat mentiunile initiale, de la lansarea noilor abonamente) acum cateva zile. Probabil vor mai exista modificari (pe site). La tehnologii, FTTB a fost introdus de 1-2 zile. In cacheul Bing nu aparea acum 2 zile (click pe tehnologii).

Eu am postat ca au scos mentiunea cu 50/100 Mbps crezand ca au abandonat proiectul/ideea. Dar se pare ca se mentin pe pozitii, ceea ce e bine. :)

PS Oricum, upload cam mic pentru FTTB... dar sa asteptam niste teste pe viu cu un astfel de abonament.

Edited by soft0811, 01 May 2010 - 21:29.


#95
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007
În concluzie, se tot lăudau cu FTTH sau FTTB cu switchuri, dar tot la VDSL au rămas.  :whistling:

Edited by Nick_13ro, 01 May 2010 - 22:28.


#96
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 11.08.2009

View PostNick_13ro, on 1st May 2010, 23:28, said:

În concluzie, se tot lăudau cu FTTH sau FTTB cu switchuri, dar tot la VDSL au rămas.  :whistling:

Daca vin cu fibra pina in bloc chiar si VDSL2 poate duce 100 Mbps si in plus nu ar mai strica aspectul scarii deoarece telefonizarea este deja din constructia blocului . Problema este cind se va ajunge cu fibra in scara . Concurenta aduce numai beneficii utilizatorilor .

#97
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Posttenie5022, on 2nd May 2010, 11:03, said:

Daca vin cu fibra pina in bloc chiar si VDSL2 poate duce 100 Mbps si in plus nu ar mai strica aspectul scarii deoarece telefonizarea este deja din constructia blocului . Problema este cind se va ajunge cu fibra in scara . Concurenta aduce numai beneficii utilizatorilor .

Da, dar la costul dslamului rămâne de văzut cât de competitivi vor fi. Dacă mai adaugi și uploadul limitat strict la 6 Mb nu-s impresionat deloc.

#98
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

View Posttenie5022, on 2nd May 2010, 11:03, said:

Daca vin cu fibra pina in bloc chiar si VDSL2 poate duce 100 Mbps si in plus nu ar mai strica aspectul scarii deoarece telefonizarea este deja din constructia blocului . Problema este cind se va ajunge cu fibra in scara . Concurenta aduce numai beneficii utilizatorilor .

Asta este cel mai important. Cu cat mai multa bataie in oferte, cu atat mai bine pt utilizatori.

#99
steff88

steff88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
In curand intru in ultimele 6 luni de contract si deh vreau sa modific abonamentul , acum detin PACHET SEARA/WKD VOCE/NET 4M cu abonamentul la fix gratis .
Intrebarea mea este daca mai pot beneficia de abonamentul gratuit la telefon pentru ca pur si simplu nu il folosesc , intr-un an jumate nu stiu daca am 50 de apeluri formate pe fix

//si daca pot sa il prelungesc doar pe un an

Edited by steff88, 02 May 2010 - 12:39.


#100
juve_merda

juve_merda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 18.10.2006
cacamaca si cu fibra asta. n-am auzit pe nimeni sa aibe fibra de la RTC. minciuni ordinare... cind ii suni nu poa' sa iti ofere nici macar 2-3 mega upload... supravietuiesc datorita sirmelor trase de dinainte de revolutie..... noroc cu nea nicu.. in rest sunt inexistenti unde exista RDS si alti provideri buni.

#101
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 11.08.2009

View Postjuve_merda, on 2nd May 2010, 14:01, said:

cacamaca si cu fibra asta. n-am auzit pe nimeni sa aibe fibra de la RTC. minciuni ordinare... cind ii suni nu poa' sa iti ofere nici macar 2-3 mega upload... supravietuiesc datorita sirmelor trase de dinainte de revolutie..... noroc cu nea nicu.. in rest sunt inexistenti unde exista RDS si alti provideri buni.

Astept si eu sa vad daca se va trage fibra , in ceea ce priveste sirmele de pe timpul lui Ceausescu nu ai dreptate . Nu exista in reteaua RTC cablu mai vechi de 15-20 de ani , cablu care era cel mai bun la vremea lui si care ofera cea mai buna calitate a serviciului telefonic . Oferta RDS a ajuns asa de sus doar datorita concurentei : retele de cartier , Injoy ,  Ilink si alte retele . De ce credeti ca RDS a venit cu 100 Mbps , Ilink deja avea in oferta 100 Mbps . Ilink deja are oferta comparabila cu RDS daca si RTC vine cu oferta regionala de 100 Mbps (Power actual 30 Mbps) la 7.1 Euro = 30 Ron atunci vom avea de unde alege .

#102
teoctist

teoctist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.11.2005
Vineri dupa amiaza m-am trezit la usa cu un tip de la Romtelecom care mi-a facut o oferta pe care v-o atasez si voua mai jos. Eu sunt client clicknet de 3 ani si am abonamentul de 8 Mb pentru care platesc in jur de 17 euro. De cate ori am sunat la ei sa trec la VDSL acelasi bla bla, nu suporta linia mai mult de 10 mb. I-am spus asta si lui dar mi-a zis ca au facut lucrari si ca acum linia suporta viteze mari. Initial vor fi 30mb iar de la 1 iunie, daca nu ma insel, 100 mb, plus televiziune IPTV gratuit. Am optat pentru 100mb si l-am intrebat daca exista ceva limitari. Mi-a zis ca torrentii sunt limitati la 12mb. I-am lasat numarul de telefon si mi-a zis ca o sa vina o echipa in cursul saptamanii viitoare sa instaleze echipamentele noi. Iata si oferta pe care mi-a prezentat-o.

Attached File  IMG_5115.jpg   227.25K   325 downloads

#103
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Posttenie5022, on 2nd May 2010, 14:30, said:

Astept si eu sa vad daca se va trage fibra , in ceea ce priveste sirmele de pe timpul lui Ceausescu nu ai dreptate . Nu exista in reteaua RTC cablu mai vechi de 15-20 de ani , cablu care era cel mai bun la vremea lui si care ofera cea mai buna calitate a serviciului telefonic . Oferta RDS a ajuns asa de sus doar datorita concurentei : retele de cartier , Injoy ,  Ilink si alte retele . De ce credeti ca RDS a venit cu 100 Mbps , Ilink deja avea in oferta 100 Mbps . Ilink deja are oferta comparabila cu RDS daca si RTC vine cu oferta regionala de 100 Mbps (Power actual 30 Mbps) la 7.1 Euro = 30 Ron atunci vom avea de unde alege .

Sunt de acord cu concurența rețelelor de cartier, dar ilink ? Pe lângă calitatea îndoielnică, oferă 100 Mb la 100 ron, care până de curând era 130. ilink nu reprezintă nici un fel de concurență pt. RDS.

View Postteoctist, on 2nd May 2010, 17:32, said:

Vineri dupa amiaza m-am trezit la usa cu un tip de la Romtelecom care mi-a facut o oferta pe care v-o atasez si voua mai jos. Eu sunt client clicknet de 3 ani si am abonamentul de 8 Mb pentru care platesc in jur de 17 euro. De cate ori am sunat la ei sa trec la VDSL acelasi bla bla, nu suporta linia mai mult de 10 mb. I-am spus asta si lui dar mi-a zis ca au facut lucrari si ca acum linia suporta viteze mari. Initial vor fi 30mb iar de la 1 iunie, daca nu ma insel, 100 mb, plus televiziune IPTV gratuit. Am optat pentru 100mb si l-am intrebat daca exista ceva limitari. Mi-a zis ca torrentii sunt limitati la 12mb. I-am lasat numarul de telefon si mi-a zis ca o sa vina o echipa in cursul saptamanii viitoare sa instaleze echipamentele noi. Iata si oferta pe care mi-a prezentat-o.

Attachment IMG_5115.jpg

Ți-a zis că vor limita torrenții la 12 Mb ? :huh: Cu asemenea ofertă vor ei să atace RDS ?  :lol: "uite ai 100 Mb cu condiția să nu folosești decât 12"  :first:

Edited by Nick_13ro, 02 May 2010 - 16:43.


#104
teoctist

teoctist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.11.2005

View Postteoctist, on 2nd May 2010, 17:32, said:

Vineri dupa amiaza m-am trezit la usa cu un tip de la Romtelecom care mi-a facut o oferta pe care v-o atasez si voua mai jos. Eu sunt client clicknet de 3 ani si am abonamentul de 8 Mb pentru care platesc in jur de 17 euro. De cate ori am sunat la ei sa trec la VDSL acelasi bla bla, nu suporta linia mai mult de 10 mb. I-am spus asta si lui dar mi-a zis ca au facut lucrari si ca acum linia suporta viteze mari. Initial vor fi 30mb iar de la 1 iunie, daca nu ma insel, 100 mb, plus televiziune IPTV gratuit. Am optat pentru 100mb si l-am intrebat daca exista ceva limitari. Mi-a zis ca torrentii sunt limitati la 12mb. I-am lasat numarul de telefon si mi-a zis ca o sa vina o echipa in cursul saptamanii viitoare sa instaleze echipamentele noi. Iata si oferta pe care mi-a prezentat-o.

Attachment IMG_5115.jpg

Am uitat sa mentionez ca stau in Drumul Taberei, zona Raul Doamnei.

#105
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Pretul pare foarte tentant!  :naughty: (este sub RDS! - la viteze comparabile).

Ramane de vazut cat de tentante sunt aceste abonamente dupa ce avem toate detaliile:
- tehnologia folosita (vin pe sarmele de cupru/telefonie (VDSL) sau trag UTP (FTTB) sau direct cu fibra in casa la client (FTTH)?)
- limitarile pentru upload
- eventuale limitari pentru torenti / FUP
- aria de acoperire

Asteptam detalii de la insideri! :)

Edited by soft0811, 02 May 2010 - 21:05.


#106
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 11.08.2009
Clicknet nu a avut limitari si nu cred ca o va face dar cred ca se va oferi 100 Mbps doar acolo unde s-a tras fibra pina in scara . Sunt curios daca acolo unde s-a facut oferta este trasa fibra pina linga nisa telefonica sau este montata o cutie cu echipamente in care intra fibra optica linga nisa telefonica .

#107
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,133
  • Înscris: 25.02.2007

View Postsoft0811, on 2nd May 2010, 20:49, said:

Pretul pare foarte tentant!  :naughty: (este sub RDS! - la viteze comparabile).
Da, si eu ma uitam la asta. Numa' ca cel mai probabil tre' sa iei si un telefon, in jur de 35Ron/luna.
Oricum, eu, ca tZaran, as fi multumit cu pretu si viteza asta. Nu stiu insa cum as fi daca as avea si Fiberlink la usa..
(eu am la vreo 100ron 12Mb/phone/dolce)

#108
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
nu cred ca-s limitati torrentii, probabil ti s-a spus 12MB reprezentand viteza de download reala (100/8)  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate