Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

Hedonis - photo

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
petite

petite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 30.05.2005
[quote name='hedonis' date='Jul 5 2005, 22:55']
3 mai vechi ... pareri??!

prima imi place si mie  B)

#38
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.12.2004

Nemesis, on Jul 1 2005, 10:49, said:

Felicitari pt. poze!
La rezolutia asta ar fi o provocare sa faci diferentza intre un A80 si un 1Ds mark ][. Daca avea 350D probabil ar fi aparut fraze de genul 'sunt ok pozele dar aparatul poate mai mult' ... mda ... poate sa ia poze la ISO 1600 si sa faca printuri mari detaliate.

Am observat in mai multe locuri tendintza de a aprecia pozele in functie de aparat. Multi se asteapta o crestere a calitatii artistice proportionala cu pretzul aparatului  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>


Corect man, si am vazut poze execrabile facute cu 350D sau 20D
Daca nu ai stil, stiinta, experinta degeaba iti iei un DSLR, ca doar nu face poze in locul tau. Si la rezolutia pe care o folosim pe net sau chiar in calculatorul nostru, diferenta nu se vede intre un DSLR si un aparat compact sau prosumer. Doar daca nu vreti sa faceti toti tiparituri ptr. expozitii...

Si despre Hedonis, omul are talent, si are fotografii mai bune decit multi care invirt DSLR-uri!
Ai ochi, Hedonis, ai un stil in formare, succes!

P.S. fotografia cu HDD-ul: fundalul adaugat este suparator de neclar, prima este f. buna, si cele alb-negru (se vad mai bine pe site-ul tau)

Edited by hayabusa, 13 July 2005 - 15:15.


#39
hedonis

hedonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 04.11.2004
hm.. mersi pt. aprecieri, cat despre un stil propriu nici nu se poate pune problema(nici macar nu stiu toate regulile fotografice).

cat despre aparat nu pot sa spun decat ca si el conteaza intr-o oarecare masura.

cu toate ca am fost plecat prin Tecuci, nu am avut timp sa fac ci forografi!! (in schimb am facut vreo 500 poze de nunta :) mai bune sau mai rele, pe care nu le voi arata pt. ca le consider personale).

2 foto mai artistice din deplasarea mea la tecuci :)

una bucata poza cu apusul .. facuta din tren
[ http://photos.uv.ro/wp-content/apus2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am vazum multe pasarele prin tecuci dar astea au iesi mai bine :P
[ http://photos.uv.ro/wp-content/pasarele.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Help! AM FACUT O NEFACUTA! PLS HELLPP!!

Edited by hedonis, 13 July 2005 - 15:49.


#40
hedonis

hedonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 04.11.2004
si un B&W

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   72.97K   52 downloads


#41
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004

hedonis, on Jul 14 2005, 23:16, said:


:) chiar la asta ma uitam pe BxG acum 10 secunde
imi place

#42
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005

hedonis, on Jul 14 2005, 23:16, said:

excelenta!..felicitari..este pe gustul meu :coolspeak:

#43
hedonis

hedonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 04.11.2004
As fi vrut sa vin si eu la muzeul satului sa va cunosc insa nu am putut (poate alta data) .
Am cateva fotografii macro facute astazi. mai multe din serie ... aici

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   83.61K   40 downloads

Edited by hedonis, 16 July 2005 - 18:59.


#44
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

hedonis, on Jul 16 2005, 19:57, said:

As fi vrut sa vin si eu la muzeul satului sa va cunosc insa nu am putut (poate alta data) .
Am cateva fotografii macro facute astazi. mai multe din serie ... aici

<{POST_SNAPBACK}>


sar peste macro (care sunt ingrijite ca si prelucrare) si trec la show-ul aviatic si alea cu natura (sar si peste pozele de noapte ;)). nu e rau domnule. nu e rau deloc. totul e sa ai suficienta energie sa continui.

#45
hedonis

hedonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 04.11.2004
Multumesc! nu pot sa zic ca-i usor :))
Dupa o noapte lunga in fata calculatorului am reusit sa-mi selectez cateva poze, si sa-mi pun la punc un ALBUM.
Pareri, sugestii, sunt binevenite!!!   :rolleyes:

ps: ce parere aveti de urmatoarea poza??

Attached Files



#46
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
foarte tare albumul .... imi plac majoritatea daca nu chiar toate... la macro ai folosit cumva tehnica aia cu obiectivul intors ??  :huh:

#47
hedonis

hedonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 04.11.2004
Dap! altfel nu scoatea canon-ul meu asa poze :) .. folosesc un obiectiv de la un aparat FED4. desi am multe fotografii macro nu prea ma atrage genul asta de fotografiie. Sper pe viitor sa reusesc compozitii mai bune.

In schimb ma atrage fotografia alb-negru si cele cu pesaje. Chiar ce parere aveti de fotografiile alb-negru? am vreo sansa?

Cat despre album.. multumesc si sper sa fac fotografii din ce in ce mai frumoase. :worthy:

#48
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
hmm...stiti cumva de unde as putea sa iau un obiectiv d-ala cat mai ieftin ?? (sa caut in bazar, poate gasesc pe unu care il vinde la piese "vechi" ??)
imi plac mult peisajele si cele alb-negru ... in cea de mai sus e cumva o scara in spirala luata de jos in sus ??  :huh:

#49
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
cum faceti voi macro cu obiectiv adaugat?? Il tineti cu mana acolo, il lipiti cu scotch?? Am 2 obiective de la canonu meu unu de 50 si un superangular. Explicai-mi si mie plz!! Am si micrsocop...cum sa fac poze ??

#50
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
la microscop nu vad ce ar fi asa complicat...vezi ca am facut eu una cu mobilu in topicul cu peisaje a lu djadi21 ... doar pui obiectivul la ocularul(cred ca asa ii zice) microscopului .. snap , there`s your pic ....
macro cu obiectivul am inteles ca pui invers obiectivul ... si probabil focalizezi pe infinit ...  :huh:

#51
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
si tii obiectivu cu mana?? trebe sa incerc... imi venise o idee sa fac poza prin ecranul TLR-ului meu :))

#52
merrycherry

merrycherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.05.2005

hedonis, on Jul 17 2005, 22:27, said:

In schimb ma atrage fotografia alb-negru si cele cu pesaje. Chiar ce parere aveti de fotografiile alb-negru? am vreo sansa?

<{POST_SNAPBACK}>


Se vede ca ai pus mai mult suflet in cele alb-negru. Mie mi se par cele mai reusite. Bravo! Keep on! :coolspeak:
offtopic: mi se pare mie, sau in headline-ul de pe blog ai un 350D cu 18-55 in mana? :rolleyes:

#53
hedonis

hedonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 04.11.2004
daaaaaaa!!!  dar nu e al meu!!  .. dar va fi:(

#54
hedonis

hedonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 04.11.2004

shobi, on Jul 17 2005, 23:41, said:

la microscop nu vad ce ar fi asa complicat...vezi ca am facut eu una cu mobilu in topicul cu peisaje a lu djadi21 ... doar pui obiectivul la ocularul(cred ca asa ii zice) microscopului .. snap , there`s your pic ....
macro cu obiectivul am inteles ca pui invers obiectivul ... si probabil focalizezi pe infinit ...  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>



obiectiv intors in fata aparatului, focalizare la infinit, F8, si bugs or whatever!! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate