Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Pompe de apă cu alimentare solară

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#55
carjilai

carjilai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.12.2008

 blimpyway, on 31st March 2010, 23:52, said:

ce intelegi prin serioase? Spune concret care-i necesaru de cantitate de apa pe zi, inaltimea de pompare si diametru putului. De ex. eu am gasit pompa la 1 litru pe minut cu presiuni pana 6atm (60m),  la 20-30watt parca am dat vreo 30EUR. Si sunt o tehnologie destul de fiabila, pompe cu membrana. Se foloseste in mod normal la ministatii de osmoza inversa. Durata de viata epinde cat de curata-i apa si la ce mai sunt expuse, dar poate depasi 10000 ore pana la schimbarea membranei.
te rog , imi poti spune de unde ai cumparat pompa?

#56
ionutscarlat1964

ionutscarlat1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.12.2010
Pentru a iriga gradina de legume,eu as folosi o pompa actionata de o elice eoliana ce deverseaza apa intr-un butoi montat la inaltime.La baza butoiului ar fi buna o pompa,,lovitura de berbec'' care impinge apa pe conducte.Pentru a umple rezervorul de apa,as monta si o pompa elecrica sau o motopompa care poate fi folosita doar cind nu este vint.Corelat cu irigarea prin picatura si executia lucrarilor de mulcire,cred ca un astfel de sistem ar face fata cu brio si cu economii substantiale de energie.Din cite m-am documentat eu,culturile de legume au un anumit ritm de udare,nu trebuie facut asa ceva zi de zi...Sistemul de udare prin picatura aduce economie,atit de apa cit si de munca legata pentru stirpirea buruienilor...Exista cineva ce este interesat in a discuta despre un astfel de sistem?

#57
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Salut Ionut,

Pompa cu efect de berbec nu are parti in miscare ci isi trage energia dintr-o cadere relativ mica de apa. Asa orientativ necesita o cadere de minim 0,25-0,3m pe un paraias pentru a ridica o mica parte din debitul acestuia la o inaltime de pana la 15-20 de ori mai mare decat cea cu care e alimentata pompa.

Deci nu prea ai cum s-o folosesti la o eoliana, la care e mai potrivita o pompa cu piston. Si pe mine ma intereseaza o astfel de masinarie, numai ca nu prea isi are rostul intr-un loc unde ai curent. Altul decat cel de cercetare/didactic, sa masori cantitatea de apa pompata si sa arati altora ca se poate

Se preteaza la culturile de legume  (sau mici ferme) in camp unde nu exista sursa de curent si se poate fora cu costuri mici un put ingust  pana la prima panza freatica.

------------------------------------------------------

 carjilai, on 19th June 2010, 10:20, said:

te rog , imi poti spune de unde ai cumparat pompa?

mi-a scapat intrebarea, dau un raspuns foarte intarziat... de pe ebay-ul nemtesc acu vreo 5 ani. Sunt pompe de schimb la unele filtre cu osmoza inversa.

#58
ChrisSolarTech

ChrisSolarTech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.08.2012
Buna,
SolarTech Solutions comercializeaza componente pentru sisteme fotovoltaice, de la module fotovoltaice pana la pompe de suprafata si sumersibile de diferite marimi la preturi foarte bune.
Fac si importuri din China pentru diverse componente gen pompe sumersibile, pompe de suprafata, invertoare, turbine hidro etc dar si proiecteaza si monteaza sisteme... puteti vizita aici solartech-romania.ro
sau [email protected]
Proiecte:   sisteme de irigatii fotovoltaice
               sisteme de alimentare cu energie electrica pentru locuinte
               sisteme de iluminat stradale si gradini
              
Cu stima!

Edited by ChrisSolarTech, 21 August 2012 - 09:35.


#59
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am cumpărat o pompă de 24V cu motor brushless și controller,pentru a o folosi alimentată de la un panou fotovoltaic de 235w.După experiența cu pompele nemțești „Comet” Duplo plus și Ocean -12Vdc-21L/min-1.5bar cu care am irigat grădina,dar care sunt dotate cu motorașe cu perii colectoare din grafit care la un moment dat se consumă și nu există posibilitatea de a desigila pompa,decât prin distrugerea corpului de plastic,am optat pentru acest gen de pompă cu motoraș fără perii colectoare mai performant.O pompă submersibilă bună cu motor brushless de 12-24V corp de inox și controller costă minim 400$ și cred că prețul este destul de piperat pentru a-și permite cineva să bage banii într-o scumpetenie de acest gen.O voi scufunda și pe asta în fântână,că spun în descriere că este submersibilă și bine sigilată,dar o voi mai sigila suplimentar cu silicon rezistent la apă să fiu sigur că nu intră apă în motoraș.Din descriere zice că împinge până la la max.15m înălțime 1200 l/h,deși eu aș fi mulțumit să-mi împingă pe o coloană de max.9m înălțime vreo 700 de litri/h în bazinul de colectare de vreo 3000 litri urcat la 3m deasupra solului și vreo 6m diferență de nivel până la luciul apei din puț. Este garantată la transportul lichidelor de până la 100°C 30 mii de ore de funcționare,ceea ce este o treabă bună că nu văd când consum aceste ore,dacă o folosesc 3-4 ore zilnic doar pe timp de vară.

http://cgi.ebay.com/...ME:L:OU:IT:3160

Edited by Viorelsolar, 25 March 2013 - 11:06.


#60
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009
Salutare. Am o fantana de 10 m, pana la luciul apei, si ma gandeam sa fac un sistem de scoatere a apei foarte ieftin. Dar se pare ca va fi scump de facut sistemul si nu prea imi convine.
Dar ma gandeam sa scot apa prin cadere din fantana. Sa bag o teava in fantana si sa o duc in vale pana sub nivelul apei din fantana. Am posibilitatea aceasta. Problema mea este ca nu stiu daca o sa mearga. Teoretic ar merge, dar practic nu garantez. Si nu prea as vrea sa investescin tevi si apoi sa nu mearga. A mai incercat cineva asa ceva? Sau credeti ca ar functiona?

#61
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
10m cam greu spre imposibil, daca aveai nu mai mult de 7-8 metri ar fi fost posibil.

#62
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Buna ziua!
M-ar interesa o pompa, cu cosum mic, cu care sa scot apa dintr-o fantana/acumulare de apa din beci, unde am probleme cu panza freatica. Debitul de umplere a fantanii e destul de mic, fapt pentru care pompa va lucra in functie de nivelul apei. Diametrul putului e de 94 cm, si adancime ~ 1 m, care se umple in 6 ore.
Problema e ca pompa trebuie sa functioneze mult timp ( ziua si noaptea), fapt pentru care consumul este foarte important. O varianta solara cu acumulatori a fi de luat in seama dar si investitia nu e de neglijat.
Totodata trebuie tinut cont ca in cazul alimentarii de la retea, pot exista caderi de tensiune temporare, timp in care se poate pierde controlul mivelului apei.
Va rog sa ma sfatuiti cu privire la o solutie cat mai eficienta.

#63
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 atanu, on 21 iulie 2013 - 11:13, said:

Buna ziua!
M-ar interesa o pompa, cu cosum mic, cu care sa scot apa dintr-o fantana/acumulare de apa din beci, unde am probleme cu panza freatica. Debitul de umplere a fantanii e destul de mic, fapt pentru care pompa va lucra in functie de nivelul apei. Diametrul putului e de 94 cm, si adancime ~ 1 m, care se umple in 6 ore.
Problema e ca pompa trebuie sa functioneze mult timp ( ziua si noaptea), fapt pentru care consumul este foarte important. O varianta solara cu acumulatori a fi de luat in seama dar si investitia nu e de neglijat.
Totodata trebuie tinut cont ca in cazul alimentarii de la retea, pot exista caderi de tensiune temporare, timp in care se poate pierde controlul mivelului apei.
Va rog sa ma sfatuiti cu privire la o solutie cat mai eficienta.

Dacă vrei o pompă adevărată care te poate ține 100 de ani,cumpără ceva cu motor brushless,adică fără perii iar rotorul magnetic submersibil împreună cu turbina stau permanent în apă și sunt izolate față de bobinajul trifazic propriuzis.Eu aș cumpăra pompa asta http://www.ebay.com/...=item51af0ee85e dar sunt și alte modele care pot trage de la 3 sau 3.5m.Cumperi un panou fotovoltaic de minim 50w +regulator de preferință MPPT,o baterie VRLA-AGM și cam așa ai avea o variantă ieftină,sau poți alimenta pompa direct la panoul fotovoltaic dar în cazul ăsta nu vei avea alimentare la pompă pe timpul nopții sau în zile mai noroase.Eu folosesc cu succes asemenea „specimen” de pompă,dar varianta de 24V alimentată la un panou fotovoltaic și tampon 2 baterii înseriate și pot să spun cu mâna pe inimă că nu am probleme niciodată cu apa de irigații,iar dacă aș lăsa pompa să meargă toată ziua aș trage din puț cca.20 mii litri de apă pe zi !!!,dar bazinul meu de colectare la înălțimea de 3.5m nu ține decât 2000 litri de apă sau 3000 dacă-l umplu la maximPosted Image

Edited by Viorelsolar, 21 July 2013 - 12:35.


#64
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Cat apreciezi ca ar costa intregul ansamblu, cu pompa propusa de tine? Am cautat dupa panoruri solare, si pentru 50 W am gasit preturi de la 300 euro in sus (poate cu tot cu acumulator). Oare cu aceiasi pompa  (care inteleg ca e de cursa lunga) si cu o alimentare normala fara sursa fotovoltaica nu as iesi mai ieftin timp de 10 ani ?
Daca as scoate sa zicem 1 mc apa/h atunci la mine ar functiona poate cel mult 1h/ zi adica consuma ~50 w/zi. Nu ma prea pricep la calculele astea...
Ce alt sistem de alimentare as putea folosi in afara celui solar. (ma refer la un adaptor eficient etc.)

Edited by atanu, 21 July 2013 - 15:06.


#65
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 atanu, on 21 iulie 2013 - 15:03, said:

Cat apreciezi ca ar costa intregul ansamblu, cu pompa propusa de tine? Am cautat dupa panoruri solare, si pentru 50 W am gasit preturi de la 300 euro in sus (poate cu tot cu acumulator). Oare cu aceiasi pompa  (care inteleg ca e de cursa lunga) si cu o alimentare normala fara sursa fotovoltaica nu as iesi mai ieftin timp de 10 ani ?
Daca as scoate sa zicem 1 mc apa/h atunci la mine ar functiona poate cel mult 1h/ zi adica consuma ~50 w/zi. Nu ma prea pricep la calculele astea...
Ce alt sistem de alimentare as putea folosi in afara celui solar. (ma refer la un adaptor eficient etc.)

Eu nu știu ce debit aveți în acel puț și în cât timp vă crește debitul,dar o pompă din asta de 12V brushless care este cuplată la un plutitor de nivel cu contact,vă poate rezolva problema.O puteți alimenta și de la o sursă în comutație pe 220~ provenită de la un laptop care este mai eficientă decât o sursă pe transformator de joasă frecvență și redresare cu diode,dar un panou fotovoltaic de 100-150w,nu costă la second hand mai mult de 300-400 ron,un regulator de 10A MPPT vreo 200 ron și o baterie nouă sigilată VRLA-Agm la vreo 60A încă 300 ron + pompa 250 ron se adună cca.1000-1100 ron.O fi mult,o fi puțin nu știu,dar asta depinde de bugetul dvs. și debitul de apă pe care trebuie să-l evacuați zilnic.Iată un film cu pompa mea de 24V brushless alimentată de la acumulatorii înseriați de 24V și panoul fotovoltaic destul de „amărât”,apoi pomparea apei într-un bazin la înălțime.Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9jrMyq9KfNU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Atanu, daca ai curent la 220 (acea "alta sursa" de care zici) baga o pompa submersibila normala cu plutitor care sa ridice dublu de cat ai tu nevoie (de ex. daca tre sa ridici 3m ia pompa care sa duca macar 6m)
Consumul .. depinde, te uiti pe curba de putere a pompei.. La cei 2800l/zi si 4m diferenta de nivel, cu tevi corespunzatoare, nu ar trebui sa coste mai mult de 25 de bani electricitate pe zi (o juma de kwh). Cu baterii te va costa mai mult uzura bateriei decat curentul de la retea. Costul panoului, incarcatorului, instalatiei e basca.

Edited by blimpyway, 22 July 2013 - 02:24.


#67
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Uite ți-am găsit o pompă brushless la 12V aici în țară,pentru că nu știu dacă ai cont paypal să cumperi produse de pe ebay.Pompa nu mi se pare scumpă și consumă destul de puțin.

http://www.okazii.ro...100--a129501018

#68
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
din calcule pare mai ieftina varianta cu alimentare de la sursa de 220 decât cea cu energie alternativa. Astfel, cu o pompa mica de genul celei de mai sus voi consuma probabil curent de cel mult 30 lei pe an. Ramane doar sa gasesc o sursa/transformator de 12 V eficienta si rezistenta.
in prezent folosesc provizoriu o pompa submersibila la 220V si 400W care consuma cam 0,15 kw/zi dar nu sunt sigur de durata de viata a uneia de acest gen in conditiile respective.

Viorelsolar, Pommpa de pe ocazii e submersibila? nu scrie nimic in specificații despre așa ceva. care ar fi alegera optima din acest punct de vedere in situația mea ?

Edited by atanu, 22 July 2013 - 14:01.


#69
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 atanu, on 22 iulie 2013 - 13:59, said:

din calcule pare mai ieftina varianta cu alimentare de la sursa de 220 decât cea cu energie alternativa. Astfel, cu o pompa mica de genul celei de mai sus voi consuma probabil curent de cel mult 30 lei pe an. Ramane doar sa gasesc o sursa/transformator de 12 V eficienta si rezistenta.
in prezent folosesc provizoriu o pompa submersibila la 220V si 400W care consuma cam 0,15 kw/zi dar nu sunt sigur de durata de viata a uneia de acest gen in conditiile respective.

Viorelsolar, Pommpa de pe ocazii e submersibila? nu scrie nimic in specificații despre așa ceva. care ar fi alegera optima din acest punct de vedere in situația mea ?

Este total submersibilă inclusiv controllerul trifazic care nu se vede în fotografie.Controllerul este turnat în rășină și doar cu barosul poți să vezi ce-i înăuntru,iar pompa,mă refer la rotorul magnetic cu turbina stau permanent în contact cu apa,pentru că nu au nici o legătură cu statorul trifazic,care este incapsulat și acesta la râdul lui într-un tub de plastic cu transfer magnetic de polarizare a bobinelor de la rotor,deci această pompă nu are nici o garnitură sau lagăre de alunecare metalice.Tocmai ți-am găsit panou fotovoltaic de 235w cu doar 80 euro,cu care poți alimenta direct 10 pompe consecutiv ca cea de mai sus,dar dacă optezi pentru alimentarea separată atunci caută o sursă în comutație de mare eficiență de la un laptop și un modul de decuplare al alimentatorului de la sursa de 220~ spre alimentarea pompei,asta când pompa staționează mai mult de 3 min,nealimentată de la sursă.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 22 July 2013 - 19:21.


#70
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Multumesc mult pentru informatiile primite!
Te rog sa fii mai explicit cu privire la modulul de decuplare. Nu ma prea pricep. In principiu pompa trebuie sa functioneze in functie de nivelul apei, pe baza unui plutitor cu contact. Unde leg contactul, la iesierea de 12 v sau la intrarea de 220 v?
In legatura cu sursa de 12 v, probabil te referi la incarcator de laptop, dar nu am stiut ca si acestea difera in functie de eficienta ca si sursele PC.
Cred ca prefer varianta cu sursa de 220 deoarce oricum mi se pare mai eficienta/rentabila, avand in vedere ca beciul este sub o camera a locuintei, deci am sursa de 220. Varianta cu panouri e valabila , ca si in cazul tau, in lipsa retelei conventionale.

#71
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 atanu, on 22 iulie 2013 - 20:00, said:

Multumesc mult pentru informatiile primite!
Te rog sa fii mai explicit cu privire la modulul de decuplare. Nu ma prea pricep. In principiu pompa trebuie sa functioneze in functie de nivelul apei, pe baza unui plutitor cu contact. Unde leg contactul, la iesierea de 12 v sau la intrarea de 220 v?
In legatura cu sursa de 12 v, probabil te referi la incarcator de laptop, dar nu am stiut ca si acestea difera in functie de eficienta ca si sursele PC.
Cred ca prefer varianta cu sursa de 220 deoarce oricum mi se pare mai eficienta/rentabila, avand in vedere ca beciul este sub o camera a locuintei, deci am sursa de 220. Varianta cu panouri e valabila , ca si in cazul tau, in lipsa retelei conventionale.

Modulul este un aparat care se cheamă „Power saver”,este cam la fel cu ăsta :http://www.mydigital...-intelligently/ dar al meu este danez.Practic când priza din aparat  nu detectează consumatorul pentru că este oprit,respectiv pompa ta de 12V,atunci decuplează alimentatorul de la rețea,iar când senzorul de apă (plutitorul cu acel contact) cuplează pompa,atunci aparatul ăsta cuplează automat curentul pe alimentatorul tău de 12V,asta înseamnă că alimentatorul va livra curent doar când pompa ta are nevoie,în rest este total decuplat de la 220V~.Posted Image .Poți cupla plutitorul pe 220~ și atunci nu mai ai nevoie de acest aparat,dar ori faci tot montajul cu un releu bun,eventual un temporizator să-ți golească toată apa,ori o faci mai popular cu un contact mecanic.Oricum eu te sfătuiesc să apelezi la cineva care știe să-ți construiască un astfel de sistem,dacă nu mă-nșel se găsesc gata făcute,parcă mi se pare mie că le-am văzut pe undeva.

#72
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Mulțumesc încă odată pentru sfaturi.
Cu temporizator nu merge deoarece nu cunosc perioada în care lucrează pompa, acesta depinzând de nivelul apei care poate creste mai repede sau mai încet în funcție de precipitații etc.

Dacă găsești un astfel de sistem, te rog să postezi un link.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate