Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

infiintare offshore

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Alphas

Alphas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2010

View Postwerritas, on 1st March 2011, 12:31, said:

pai asta e avantajul major in Delaware, nu exista ei :peacefingers: atata vreme cat tu iti infiintezi un llc in Delaware si nu ai activitate pe teritoriul U.S.A -adica nu te inregistrezi fiscal obtinere e.i.n- nu ai decat un singur formular pe an de completat si depus , prin intermediului agentului tau registrat, la divizia corporatiilor din Delaware...taxa anuala e 250usd, nu intereseaza pe nimeni profitul sau pierderile tale..in formularul respectiv iti declari veniturile obtinute cu llc-ul tau si atat.
lucrezi cu conturi deschise in afara Americii, te ajuta agentul offshore cu toate detaliile, eu am folosit seviciile evedex , tot ei mi-au oferit si contul bancar cu internet banking si doua carduri de debit.

Cu contul bancar care ai facut in afara Americii, te poti inregistra la Paypal sau Google Checkout ?
Am intrebat la Paypal si cica accepta numai firmele care au si conturi bancare in aceeasi tara in care au fost inregistrate (SUA in cazul nostru).

Tot legat de contul bancar, in ce banci ai deschis conturile ?

Edited by Alphas, 02 March 2011 - 23:17.


#20
werritas

werritas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.10.2010

View PostAlphas, on 2nd March 2011, 23:15, said:

Cu contul bancar care ai facut in afara Americii, te poti inregistra la Paypal sau Google Checkout ?
Am intrebat la Paypal si cica accepta numai firmele care au si conturi bancare in aceeasi tara in care au fost inregistrate (SUA in cazul nostru).

Tot legat de contul bancar, in ce banci ai deschis conturile ?

legat de paypal nu stiu sa-ti raspund, nu am avut nevoie de asa ceva pana acum...
fiindca am avut nevoie si de cont in lei, mi-au deschis conturi in lei si euro la Bank of Cyprus Romania si cont in usd si euro la Loyal Bank in St.vincent

#21
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
Buna werritas,
poti sa ne mai dai cateva detalii te rog! De ce ai optat pt un cont in afara SUA? Exista un motiv anume?

De asemenea daca ai putea sa imi dai pe PM un link catre firma care te-a ajutat cu infiintarea Off-shoreului...

Mersi mult!

#22
smaraddd

smaraddd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2011
Stiti ceva despre asta : http://www.infiintar...ro/Delaware.php ?

#23
Ghisha73

Ghisha73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2012

View Postsmaraddd, on 29th March 2011, 15:56, said:

Stiti ceva despre asta : http://www.infiintar...ro/Delaware.php ?
departe de mine dorinta de a invia mortii dar cred ca informatiile pot fi interesante pt cei ca mine, care au nevoie si doresc infiintarea unei firme offshore...
anunturile astea la care faci si tu referire, cum ca de la nu stiu ce "1 ianuarie" fiscul american a introdus obligatii fiscale pentru firmele din Delaware sau din alte state din America sunt de fapt o prostie, afisata doar pe siteurile unor firme de consultanta romanesti...informatia asta nu am gasit-o nicaieri in alta parte, am intrebat si cateva cunostinte care locuiesc si traiesc in SUA..am intrebat direct la "sursa" si IRS-ul pe contact la ei pe site..nimeni nu confirma asa ceva..

citez de pe siteurile paradisfiscal.org , firmeoffshore.com, care nu sunt altceva decat firme romanesti care infiinteaza companii offshore:
" ATENTIE!: Din luna Ianuarie Fiscul American (I.R.S.) nu mai recunoaste LLC-ul ca si companie cu taxare numai a actionarului, motiv pentru care toate firmele de tipul LLC infiintare in SUA ( in toate statele, inclusiv Delaware) trebuie sa se inregistreze fiscal, sa tina evidenta contabile si sa plateasca taxe la fel ca orice alta companie rezidenta din SUA."
...ei nu spun de la care 1 ianuarie "se aplica " acesta regula, nu precizeaza vreun comunicat oficial in acest sens dat de o autoritate competent, si cel mai important NU PRECIZEAZA ca firmele de tip llc fondate cu membri nerezidenti US si care nu desfasoara activitate directa la un sediu permanent in SUA, nu se supun niciunei reglementari de gen, ramand in continuare scutite de la plata vreunui impozit si ca nu au obligatii de raportare contabila atata vreme cat indeplinesc cerintele cu privire la membrii fondatori si activitate outside U.S.

asa ca, dragilor nu va mai luati dupa "comunicatele" inventate de nu stiu ce consultant offshore roman cu birouri pe la Zetarilor, si eu am pierdut vreo doua saptamani pana cand am verificat toate sursele ca sa ma asigur daca informatia este reala, si daca imi mai foloseste o firma infiintata in Delaware..in opinia mea, un llc in delaware ramane cea mai buna alternativa, dar "gusturile" nu se discuta.

#24
werritas

werritas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.10.2010

View PostGhisha73, on 2nd February 2012, 10:26, said:

departe de mine dorinta de a invia mortii dar cred ca informatiile pot fi interesante pt cei ca mine, care au nevoie si doresc infiintarea unei firme offshore...
anunturile astea la care faci si tu referire, cum ca de la nu stiu ce "1 ianuarie" fiscul american a introdus obligatii fiscale pentru firmele din Delaware sau din alte state din America sunt de fapt o prostie, afisata doar pe siteurile unor firme de consultanta romanesti...informatia asta nu am gasit-o nicaieri in alta parte, am intrebat si cateva cunostinte care locuiesc si traiesc in SUA..am intrebat direct la "sursa" si IRS-ul pe contact la ei pe site..nimeni nu confirma asa ceva..

citez de pe siteurile paradisfiscal.org , firmeoffshore.com, care nu sunt altceva decat firme romanesti care infiinteaza companii offshore:
" ATENTIE!: Din luna Ianuarie Fiscul American (I.R.S.) nu mai recunoaste LLC-ul ca si companie cu taxare numai a actionarului, motiv pentru care toate firmele de tipul LLC infiintare in SUA ( in toate statele, inclusiv Delaware) trebuie sa se inregistreze fiscal, sa tina evidenta contabile si sa plateasca taxe la fel ca orice alta companie rezidenta din SUA."
...ei nu spun de la care 1 ianuarie "se aplica " acesta regula, nu precizeaza vreun comunicat oficial in acest sens dat de o autoritate competent, si cel mai important NU PRECIZEAZA ca firmele de tip llc fondate cu membri nerezidenti US si care nu desfasoara activitate directa la un sediu permanent in SUA, nu se supun niciunei reglementari de gen, ramand in continuare scutite de la plata vreunui impozit si ca nu au obligatii de raportare contabila atata vreme cat indeplinesc cerintele cu privire la membrii fondatori si activitate outside U.S.

asa ca, dragilor nu va mai luati dupa "comunicatele" inventate de nu stiu ce consultant offshore roman cu birouri pe la Zetarilor, si eu am pierdut vreo doua saptamani pana cand am verificat toate sursele ca sa ma asigur daca informatia este reala, si daca imi mai foloseste o firma infiintata in Delaware..in opinia mea, un llc in delaware ramane cea mai buna alternativa, dar "gusturile" nu se discuta.
s-a mai discutat problema Ghisha, i-am si contactat pe astia de la paradisfiscal.org acum vreo trei-patru luni si i-am rugat sa-mi dea doar un link catre comunicatul la care fac referire, sa vad si eu despre ce este vorba... habar nu au de nimic este o inventie pur romaneasca, stii care a fost raspunsul lor? "pai, ce? si altii au scris asta, noi am luat informatia de la altii si am postat-o pe site ...asa..ca sa stie lumea! nu vreti mai bine o firma in belize, ca avem oferta!"  :naughty:

#25
raluca_mazalu

raluca_mazalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2010

View PostAlphas, on 2nd March 2011, 23:15, said:

Cu contul bancar care ai facut in afara Americii, te poti inregistra la Paypal sau Google Checkout ?
Am intrebat la Paypal si cica accepta numai firmele care au si conturi bancare in aceeasi tara in care au fost inregistrate (SUA in cazul nostru).

Tot legat de contul bancar, in ce banci ai deschis conturile ?

se poate fara probleme deschide un cont de comerciant la paypal, contul pe care mi l-au deschis astia de la evedex a fost in Cipru, si a mers chiar daca firma este din usa..la google checkout e alta poveste..eu practic fac si e-commerce pe firma

#26
symo1

symo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2012

View Postwerritas, on 01 martie 2011 - 12:31, said:

pai asta e avantajul major in Delaware, nu exista ei Posted Image atata vreme cat tu iti infiintezi un llc in Delaware si nu ai activitate pe teritoriul U.S.A -adica nu te inregistrezi fiscal obtinere e.i.n- nu ai decat un singur formular pe an de completat si depus , prin intermediului agentului tau registrat, la divizia corporatiilor din Delaware...taxa anuala e 250usd, nu intereseaza pe nimeni profitul sau pierderile tale..in formularul respectiv iti declari veniturile obtinute cu llc-ul tau si atat.
lucrezi cu conturi deschise in afara Americii, te ajuta agentul offshore cu toate detaliile, eu am folosit seviciile evedex , tot ei mi-au oferit si contul bancar cu internet banking si doua carduri de debit.

LLC-ul nu trebuie sa aiba activitate in SUA, sau nu trebuie sa obtina profituri? Fac distinctia pentru a ma lamuri daca un LLC poate face anumite achizitii din SUA, cum ar fi o masina, un sediu, inchirierea unui server, etc...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate