Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Bicicleta pentru un pusti de 11 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Pustiul meu a facut 11 ani si vreau sa-i fac cadou o bicicleta.
Sunt momentan cam stramtorat cu banii si as vrea sa ma incadrez in 500 RON.

Am fost la Carrefour, la Praktiker si la First bike.

Marturisesc ca sunt afon in biciclete dar am constatat urmatoarele:

- sistemul de manevrare al pinioanelor e diferit de la un model la altul si nu am idee care e mai bun
- unele au amortizor (suspensie) altele nu
- unele au frana pe roata iar altele pe disc

Marci sunt destule dar nu stiu care e mai buna (first bike, DHL, etc)

Sa iau de la supermarket sau de la un magazin specializat?

Modelele de la First Bike erau cu reduceri semnificative de pret fata de supermarket.

Ultima intrebare ar fi legata de transport. Am o skoda Octavia break. Care ar fi cea mai buna metoda de transport a bicicletei pe distante mai lungi?

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Catalin__Ro, on 27th March 2010, 17:01, said:

 Am o skoda Octavia break. Care ar fi cea mai buna metoda de transport a bicicletei pe distante mai lungi?
  Sus pe masina. Se ataseaza un porbagaj special. 

  Uite , ceva de genul asta : http://www.portbagaj...p...&ssubcat=48

Edited by mihai!, 27 March 2010 - 17:19.


#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ce inaltime are baiatul?

#4
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

 Seb, on 27th March 2010, 17:16, said:

Ce inaltime are baiatul?

Are 1,52 m.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
La inaltimea asta, daca vrea un Mountain Bike, i-ar fi buna o bicicleta de adulti (Mountain Bike hardtail - cadru rigid, adica fara suspensie la cadru - cu roti de 26"). I-ar trebui un cadru mic, de 14" sau 15".

Din pacate, 500 de lei nu ajung pentru o bicicleta noua care sa indeplineasca un standard minim de calitate. S-ar putea insa sa gasesti ceva second hand cat de cat acceptabil.

#6
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

 Seb, on 27th March 2010, 18:20, said:

La inaltimea asta, daca vrea un Mountain Bike, i-ar fi buna o bicicleta de adulti (Mountain Bike hardtail - cadru rigid, adica fara suspensie la cadru - cu roti de 26"). I-ar trebui un cadru mic, de 14" sau 15".

Din pacate, 500 de lei nu ajung pentru o bicicleta noua care sa indeplineasca un standard minim de calitate. S-ar putea insa sa gasesti ceva second hand cat de cat acceptabil.


Nu ar fi mai bun un First Bike nou decat un second hand?

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Depinde ce gasesti second hand (poate fi o bicicleta First Bike second hand), dar teoretic nu ar fi mai buna o First Bike noua. Problema este ca 500 de lei sunt foarte putini pentru o bicicleta. Chiar si second hand.

#8
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Mai pune ceva si cumpara-i un bike bun . Nu alege nici de la Practiker nici de la Carrefour si nici de la First Bike , nu sunt de calitate , la banii astia , poti alege ceva fara suspensie . Franele pe disc la banii acestia nu sunt deloc bune , o sa ai numai probleme .

#9
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

 Seb, on 27th March 2010, 18:32, said:

Depinde ce gasesti second hand (poate fi o bicicleta First Bike second hand), dar teoretic nu ar fi mai buna o First Bike noua. Problema este ca 500 de lei sunt foarte putini pentru o bicicleta. Chiar si second hand.

Am fost la First Bike si am vazut bicicleta noua cu frana pe disk, suspensie, componente shimano (care am inteles ca sunt cele mai bune) la 620RON dar nu avea marimea lui.
Pentru el avea unele la 340RON cu suspensie dar fara frana pe disk.

Tu imi spui insa de un First Bike second hand la 500RON ???. Ceva nu e in regula cu preturile.

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Comparatia era intre un First Bike nou si un second hand neprecizat, in limita a 500 de lei. Nu neaparat de 500 de lei.

Dar de altfel, ce l-ar opri pe cineva sa ceara si mai mult de 500 de lei pe un First Bike second hand?

Daca tot vrei First Bike, cauta unul second. Gasesti destui proprietari ce vor sa scape de ele. Cred ca ai gasi ceva pe la 150-200 de lei.

La 500 de lei sau mai putin, renunta la frane cu disc, la suspensie spate si daca se poate si la suspensie fata.

First Bike, DHS au o singura marime de cadru pentru un anumit model de bicicleta, deci nu o sa gasesti bicicleta Mountain Bike cu roti de 26" si cadru de 14" de la ei.

Shimano are si gama de componente ieftine (si de calitate slaba): Tourney, Altus, Acera (in ordine crescatoare a calitatii). Componentele cat de cat OK de la Shimano sunt din gama Alivio, dar gama buna incepe la Deore (urmat, in ordine crescatoare, de SLX, Deore XT si XTR). Vorbesc aici de componente pentru Mountain Bike-uri. Pentru bicicletele de sosea, gama interesanta de la Shimano incepe cu 105.

Edited by Seb, 28 March 2010 - 16:17.


#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si de ce postezi aici?

@Catalin__Ro
Vezi ca exista First Bike-uri second hand nu la 500 de lei, ci la 800 de lei? Sa nu cumperi bicicleta din anuntul lui DJMihnea (First Bike Legend) nici daca ti-o lasa la 200 de lei. O bicicleta de genul ala are cam 20 de kg, iar suspensia de la ea doar incurca.

Edited by Seb, 28 March 2010 - 17:17.


#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu este o bicicleta unicat. Am vazut First Bike-uri full suspension si stiu cat de proaste sunt.

#13
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
La banii astia vrei Full Suspension de calitate ? Numai o furca de calitate costa cat un bike de la FB .

#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Am zis eu ca vreau full suspension la 500 de lei sau la 800 de lei?

#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Univega, Focus, Cube, etc. second hand. Cauta si o sa gasesti destule.

Pentru copii, am vazut recent intr-un magazin o bicicleta Bulls cu roti de 24" la 780 de lei (bicicleta noua, dar un model 2009 sau mai vechi). Asemanatoare ca si constructie si echipare cu un Cube Kid 240 (Cube Kid 240 costa acum 1.350 de lei; asta iarna era ceva mai ieftina).

#16
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Da , dar el vrea frane pe disc si suspensie spate .

#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cine vrea asa ceva? Catalin__Ro vrea o bicicleta de 500 de lei pentru un baiat de 11 ani cu inaltimea de 1,52 m. A spus ce a gasit el prin magazine si a intrebat ce sa cumpere.

Edited by Seb, 28 March 2010 - 18:55.


#18
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Da , dar intr-un an o sa-i ramana mic bike-ul cu roti de 20" .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate