Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Monitorizare Trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
SoSoInLove

SoSoInLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.05.2005
Salut! Mai intai de toate v-as ruga sa nu incepeti cu fazele de search pe forum ca nu am gasit nimik!!! Care este intrebarea mea .... Extista un program cumva care imi poate arata si mie cati kb down unu din retea si daca se poate sa-mi arate si pe ce sit-uri  intra ? ... Intr-un cuvant sa pot vedea tot traficul care-l face el pe internet si pe retea ....

Va multumesc anticipat !!! :worthy:

#2
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005
Daca-mi spui de ce te intereseaza sa spionezi oamenii iti dau eu solutii.....

#3
SoSoInLove

SoSoInLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.05.2005

u9511160, on Jun 28 2005, 19:11, said:

Daca-mi spui de ce te intereseaza sa spionezi oamenii iti dau eu solutii.....

<{POST_SNAPBACK}>



Nu mai intereseaza sa-i spionez ... dar vreau sa am o imagine asupra traficului pe reteaua mea .... Vreau sa stiu pur si simplu ce fac ... sa nu ma trezesc floodat de unu din afara retelei din cauza uni tantalau de la mine si dupa aia sa mai inceapa sa zbiere ca de ce nu-i merge netul ....

#4
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Depinde de ce solutie de Internet Sharing ai ales... server, router, server pe Linux, ce?

#5
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005
Daca ai un linux care face rutare, cred ca hotsanic + rrdtool te ajuta.

#6
SoSoInLove

SoSoInLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.05.2005

u9511160, on Jun 28 2005, 21:44, said:

Daca ai un linux care face rutare, cred ca hotsanic + rrdtool te ajuta.

<{POST_SNAPBACK}>



Din nefericire pt mine nu ma prea pricep in domeniul Linuxului ... asa ca am ales Win2003Server !!! .... Credeti ca pot exista programe si pt win la fel ca si pt linux ?

Va multumesc anitcipat !!! :worthy:

#7
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Si sharing-ul il faci prin ICS? Rutare chioara? Cum?

Atat timp cat nu ai ales un soft special pentru rutare/NAT, e destul de greu sa faci ceea ce doresti.

#8
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
poti sa incerci cu iNetShaper

[ http://inetshaper.com/img/scr1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://inetshaper.com/img/scr3.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PreTXT, 29 June 2005 - 13:23.


#9
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Eu cred ca el vroia sa "vada" unde se duc, si ce fac...  :D

SI nu traficul...  :P

#10
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

laurentiu907, on Jun 29 2005, 17:26, said:

Eu cred ca el vroia sa "vada" unde se duc, si ce fac...  :D

<{POST_SNAPBACK}>


voyeurist, nu  !? :naughty:  .. just kidding  ^_^

atunci nu vad alta varianta decat un proxy server instalat pe w2k3 ... squid, Wingate, ISA, etc .. all flavors

Edited by PreTXT, 29 June 2005 - 21:48.


#11
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003

SoSoInLove, on Jun 28 2005, 18:09, said:

[..]si daca se poate sa-mi arate si pe ce sit-uri  intra ? ... Intr-un cuvant sa pot vedea tot traficul care-l face el pe internet si pe retea ....

Va multumesc anticipat !!! :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>


Sigur cea mai buna solutie este un webcam miniatural.  :peacefingers:

#12
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Daca folosesti windows 2003 server solutia este un firewall destept... Recomandarea mea sincera (il fol cu f bune rezultate dint toate punctele de vedere) este Visnetic firewall. Ai acolo si un log care iti permite sa vezi ce vrei tu, adica traficul allowed si denied in functie de regulille pe care le setezi... Oricum mare grija la reguli, este ceva mai complicat, dar cu putina munca n-o sa-ti prizi urechile

#13
at0mRO

at0mRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.05.2005
folosesc win2k3 ca sistem de operare .. foarte tare oricum daca imi spui ce folosesti poate iti dau niste solutii

laurentiu907: win2k3 are implementate mult mai multe servicii cum ar fi VPN/NAT/DHCP/DNS/POP3 .. etc etc si se descurca foarte bine si fara "softuri speciale"

#14
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
at0mR0 - se descurca f. bine, insa problema era de gestionare a traficului, de urmarire a traficului, bandwidth management, etc., lucruri pe care cu toata parerea de rau nici un win nu le stie by default. Serverele 2000 si 2003 sunt capabile de rutare, nat si ce mai vrei tu, insa nu-ti permit la acest nivel decat utilitare rudimentare simple, care sa-ti permita realizare conexiunii, nu si o urmarire a traficului la nivel de ip de exemplu... nu mai spun de adresel accesate. Pana si isa server este tot un sistem adaugabil serverelor windows... Daca nu se foloseste un sistem 3-rd party de rutare, nat, etc, care sa permita tot ce vrea soso, si se folosesc instrumentele default ale windows, solutia este un firewall pentru urmarire si securizare - am recomandat mai jos visnetic, care se descurca cu rutare de ip public pe serverul meu win2k de destul de mult timp, si pentru bandwidth management bandwidth controller.

#15
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

mnemos, on Jul 16 2005, 11:43, said:

at0mR0 - se descurca f. bine, insa problema era de gestionare a traficului, de urmarire a traficului, bandwidth management, etc., lucruri pe care cu toata parerea de rau nici un win nu le stie by default. Serverele 2000 si 2003 sunt capabile de rutare, nat si ce mai vrei tu, insa nu-ti permit la acest nivel decat utilitare rudimentare simple, care sa-ti permita realizare conexiunii, nu si o urmarire a traficului la nivel de ip de exemplu... nu mai spun de adresel accesate. Pana si isa server este tot un sistem adaugabil serverelor windows... Daca nu se foloseste un sistem 3-rd party de rutare, nat, etc, care sa permita tot ce vrea soso, si se folosesc instrumentele default ale windows, solutia este un firewall pentru urmarire si securizare - am recomandat mai jos visnetic, care se descurca cu rutare de ip public pe serverul meu win2k de destul de mult timp, si pentru bandwidth management bandwidth controller.

<{POST_SNAPBACK}>


ahem ... la partea cu w2k/w2k3 sunt de acord .. partial .. nu uita de QoS cand discuti de prioritizare de trafic. Dar mi se pare cam mult spus sa afirmi ca iti ofera "unelte rudimentare simple" cand poti realiza un VPN server cu network quarantine control (ceea ce nu stiu prea multe produse) numai cu OS-ul chior, fara nimic on top.

Quote

isa server este tot un sistem adaugabil serverelor windows...
... yeap, so ? arata-mi si mie un firewall "hardware" care nu are un OS la baza (scoatem din discutie adevaratele firewaluri hardware care sunt swiched-circuit based si care nu mai fac fata dpdv al flexibilitatii). Btw, HP-ul vinde firewall appliance cu core de ... ISA 2004 ! In paralel cu produsele lor bazate pe Checkpoint ! This should mean something !
Monitorizare de IP, adrese, etc., se pot face f. usor cu ISA, plus ca iti ofera filtrare based pe category-content ... incepand cu versiunea 2004 s-a scos in schimb partea de bandwodth management intr-adevar. Dar nu am recomandat ISA de data asta din considerente de licentiere ...

asa ca mnemos poate iti mai reconsideri opinia despre "uneltele rudimentare" .. no offence  :notangel:

#16
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
unelte de monitorizare pe windows? daca tu crezi ca poti sa monitorizezi traficul (nu prioretizare...), sa afli rutele cantitati de pachete trimise de fiecare ip, etc, fara 3-rd party programs te rog sa-mi spui si mie cum faci... Atentie la problema pusa de deschizatorul thread-ului. Nu contest aici calitatile windows server, si eu il folosesc... asta nu inseamna insa ca nu e loc de mai bine...
A... si nu discutam despre firewall hardware... focus man... B)

#17
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

mnemos, on Jul 17 2005, 21:15, said:

unelte de monitorizare pe windows? daca tu crezi ca poti sa monitorizezi traficul (nu prioretizare...), sa afli rutele cantitati de pachete trimise de fiecare ip, etc, fara 3-rd party programs te rog sa-mi spui si mie cum faci... Atentie la problema pusa de deschizatorul thread-ului. Nu contest aici calitatile windows server, si eu il folosesc... asta nu inseamna insa ca nu e loc de mai bine...
A... si nu discutam despre firewall hardware... focus man... B)

<{POST_SNAPBACK}>


si unde am afirmat eu ca poti sa faci monitorizare pe win chior ?
ti-am raspuns punctual, la cateva afirmatii:

- "nu-ti permit la acest nivel decat utilitare rudimentare simple, care sa-ti permita realizare conexiunii, nu si o urmarire a traficului la nivel de ip de exemplu": de acord ca nu-ti permit monitorizarea traficului, dar mi se pare cam mult spus ca este rudimentar si iti permite numai realizarea conexiuni ... permite mai mult, right ?
- "Pana si isa server este tot un sistem adaugabil serverelor windows.": nu eu l-am adus in discutie, n-am inteles care era ideea cu ISA, deoarece toate fw se instaleaza pe un OS. Daca tu cumperi un fw box, un fw appliance, asta nu inseamna ca nu are un underlying OS.
- 'si nu discutam despre firewall hardware... focus man... ": nici eu nu discutam, dar in contextul celor amintite de ISA era nevoie de o precizare ... cat despre focus, hmmm ... citez si eu un coleg de moderare: mai imbatraneste omu'  :naughty: , nu?

hai sa ne mentinem on-topic, ca am deviat amandoi de la subiect.

#18
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Bun, discutam, discutam, insa initializatorul thread-ului nu mai da nici un semn de viata, sa stim si noi ce i-a iesit, sau daca a renuntat la idee...

PS: ai dreptate...

Edited by mnemos, 18 July 2005 - 20:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate