Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Casa Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#37
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdragosmnl, on 25th March 2010, 11:37, said:

Statia o vom aseza pe terenul unuia dintre noi. Daca ne vom certa, celalalt isi va pune separat o alta statie ulterior. Sansele sunt destul de mici totusi intrucat vecinul imi este si var si cel mai bun prieten .... dar chiar daca Doamne fereste, solutii se gasesc.
faceti o intelegere (contract) notariala, semnata de toti coproprietarii celor 2 proprietati deservite de statie (adica si de neveste).
treceti ca e comuna, ca sta la unul din voi, pe unde sta traseul drenajului, si ce/cum se rezolva in caz de litigiu, ce si cum platiti cheltuielile de intretinere si exploatare ...
e mai ieftin, mai onest, mai lipsit de dureri de cap pe viitor, si pentru voi, si pentru oricine dupa voi.

Edited by casuta_papusilor, 25 March 2010 - 11:53.


#38
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdragosmnl, on 25th March 2010, 11:40, said:

Nu voi avea fosa, voi avea o statie de epurare.


Dragule, statie de epurare am si eu, de aia ma bag in seama. Altfel taceam din gura asa cum fac pe multe jurnale. Eu iti dau un sfat din ce m-am documentat si din experienta. Sfaturile sunt pentru a lua cele mai bune decizi personale. Deciziile raman totusi personale. Asa ca esti liber sa faci cm vrei, pana la urma e cacatoarea ta, nu? sau ma rog, a voastra :).

View Postcheta06, on 25th March 2010, 11:47, said:

"teroare in boston (forum)" :D

ps. eu zic sa ne apucam de "case ecologice" ...realizate din zarzavaturi :D ...cand te saturi de ea ...o transhezi la un mic si o bere :) ))


cheta: sa stii ca nu e de gluma. nu te obliga nimeni sa construiesti undeva unde nu este canalizare, asa cum la noi in Romanica, nu te controleaza nimeni daca ti-ai pus fosa betonata sau nu, basca statie de epurare.

reglementarile cu privire la pomi/arbori in regimul folosirii unei fose/statii sunt trecute in brosura. Ba ei sunt si mai drastici si sun ca in jurul perimetrului campului de drenaj nu ai voi sa plantezi pomi la mai putin de 3ml!!!!!.

Acuma fiecare face cum vrea. Folosirea foselor ecologice  este ceva nou la romani . Mai vorbim peste 10 ani din experienta proprie pe aceasta restrictie.

Si nu vad ce e de ras cu legumele?



L.E.
Si inca un lucru, care poate pare neimportant pentru multi. In statiile de epurare nu poti arunca orice. Statia functioneaza in sistem aerob. O sa ai o suflanta care barboteaza amestecul si inmulteste acele bacterii care iti mananca materia si ajuta la curatarea apei de drenaj.

daca te apuci sa arunci uleiuri ( apropos statia ta vine si cu decantor de ulei? daca da probabil ca este doar unul singur nu unul de caciula pe familie. Pe asta unde il instalezi?), par de animale si mai ales substante care contin clor, o sa ai ceva probleme cu statia. esti liber sa cercetezi si de ce.

Clorul iti ucide acele microorganisme care iti tin rezidurile la un nivel cat de cat constant ca sa nu iasa prin tubul de drenaj altfel ideea unei statii de epurare care nu miroase este compromisa.

Nu stiu cat de bine te intelegi cu neamurile dar daca una din familii respecta niste principii si alta nu....

LE: si ce te faci daca peste 5 ani, varul isi vinde casa unor straini cu care nu te mai intelegi?

Edited by raduk, 25 March 2010 - 20:59.
postãri consecutive


#39
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Cred ca ar fi bine sa specifici locatia exacta ,ca eu cand am vazut Comuna Berceni am zis imediat ca-i vorba de Comuna Berceni de linga Ploiesti de care apartin. :peacefingers:

#40
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008

View Postsandy76, on 25th March 2010, 14:25, said:

Cred ca ar fi bine sa specifici locatia exacta
Comuna Berceni, judetul Ilfov



L.E.

View PostMirelaLucia, on 25th March 2010, 14:15, said:

apropos statia ta vine si cu decantor de ulei? daca da probabil ca este doar unul singur nu unul de caciula pe familie. Pe asta unde il instalezi?

Clorul iti ucide acele microorganisme care iti tin rezidurile la un nivel cat de cat constant ca sa nu iasa prin tubul de drenaj altfel ideea unei statii de epurare care nu miroase este compromisa.
Nu vine cu decantor de ulei si nici nu cred sa se poata monta. Oricum, nu am de gand sa arunc uleiuri in ea, nu fac restaurant.
Parul de animale sper sa nu fie nici in casa, nu voi avea animal inauntru, imi vine greu sa cred ca ar putea produce ceva probleme pt statia de epurare ...
Referitor la clor, am inteles ca la cantitatile care se folosesc intr-o gospodarie obisnuita, nu produce probleme.
Sper ca nu incerci sa ma convingi ca o statie de epurare e mai greu de intretinut fata de o fosa septica ...

In alta ordine de idei, luni ma apuc de trasari si sper sa vin si cu ceva poze.
Ma gandesc daca sa torn betonul facut de mana sau sa il iau de la statie.
Avantaje pt varianta de mana:
-mai ieftin
-stiu ce pun (la statie nu am asa incredere)

Aveti alte pareri ?

Edited by raduk, 25 March 2010 - 21:01.
postãri consecutive


#41
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Stai sa ne intelegem. eu nu incerc sa te conving de nimic. Eu iti expun niste restrictii, niste cerinte si asa mai departe. Sincer nu ma intereseaza ce statie folosesti si daca va fi a ta sau la comun. :) Sunt banii tai, tu iti stii propriile argumente si nu iti poate impune nimeni sa iei o anumita decizie. Atunci cand intrebi ceva aici, lumea iti poate da ce mult ceea ce ti-am dat si eu: o opinie.

Decat fosa, salut ideea statiei de epurare. Considera ca toi ar trebui sa foloseasca asa ceva :). oricum I raised my case!! :)

Edited by MirelaLucia, 25 March 2010 - 14:32.


#42
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdragosmnl, on 25th March 2010, 13:45, said:

In alta ordine de idei, luni ma apuc de trasari si sper sa vin si cu ceva poze.
Ma gandesc daca sa torn betonul facut de mana sau sa il iau de la statie.
Avantaje pt varianta de mana:
-mai ieftin
-stiu ce pun (la statie nu am asa incredere)
Aveti alte pareri ?
eu n-as face betonul la vartelnita.
nu iesi cu mult mai ieftin, si calitatea este mai buna la statie, oricat de prost ti l-ar face.
nici la vartelnita nu stii ce pui, ca pune dorel, nu tu.
fiecare sarja are alta "reteta" si e si nevibrat.
la mana merge facut betonul de egalizare, de pe fundul talpei. atat.
that's my statement!

Edited by casuta_papusilor, 25 March 2010 - 21:23.


#43
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Confirm si eu acest lucru in urma unui calcul iesem maxim 5% mai ieftin la betonul facut la betoniera. Apropos porecla mea pe forum este chitrosul si crede-ma daca merita o facem la betoniera asa ca pune mana pe pix si foaie si vezi ce iese.


Cat despre calitate nu mai discutam cate zeci de retete o sa ai si pe deasupra daca vrei sa bagi ceva aditivi in beton cum faci, pui cu lingurita in fiecare betoniera :naughty: ?

#44
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Am facut un calcul, si pt B150 de care am eu in talpa, ar veni 196 RON manual si 212 RON de la statie (la Heracles - multumesc lui roidle pt sugestia statiei de betoane).
In concluzie nu merita pt ca nu e cu mult mai ieftin, mai ales ca as castiga timp cu statia si parca as vrea sa fie turnata dintr-o bucata (nu am argumente dar parca m-as simti ceva mai bine).

Presupun ca diametrul agregatului poate sa fie de 31 in talpa de egalizare fara sa am probleme. Sper sa pot sa il torn fara pompa (am inteles ca ar fi ~400 RON/h).

#45
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postdragosmnl, on 26th March 2010, 10:53, said:

Presupun ca diametrul agregatului poate sa fie de 31 in talpa de egalizare fara sa am probleme. Sper sa pot sa il torn fara pompa (am inteles ca ar fi ~400 RON/h).
daca n-ai contraindicatii prin proiect, merge.
toarna-l fara pompa, daca poti sa te invarti cu cifa prin jurul fundatiei. numai apa sa nu bagi in el.

#46
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
casuta, nu am vazut nici o contraindicatie prin proiect. In principiu ar trebui sa ma pot invarti cu cifa in 3 laturi (sper sa fie suficient).

Apa nu vreau sa bag (am citit "pataniile" tale cu mosul si am tras invatatura) :thumbup:

#47
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
si sa nu se apropie cifa cu roata prea mult de sapatura, ca cedeaza malul si te trezesti cu cifa in sant!
s-a mai intamplat.

#48
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdannastase, on 25th March 2010, 21:33, said:

Apropos porecla mea pe forum este chitrosul si crede-ma daca merita o facem la betoniera asa ca pune mana pe pix si foaie si vezi ce iese.


daca porecla ta asta e, desi eu nu stiam si te-am strigat mereu Dan :) inseamna ca tocmai ce ti-ai gasit nasul.

#49
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Am inceput lucrul de ieri. Baietii sapa de zor deja. Sper sa pot turna betonul maine.
Intre timp mai am de cumparat tevile (pentru canalizare si apa, dar si pt curent - sa bag cablul de curent in casa).

Datorita denivelarii terenului, m-am decis sa ridic fundatia cu inca 10 cm (pana la nivelul terenului - in proiect era prevazuta o buza de 10 cm). Proiectantul mi-a dat ok-ul... din pacate asta inseamna cam 3 mc de beton in plus .....


Am o oferta de B150 la 220 cu tot cu TVA. Ce ziceti de pret, e ok ?

Attached Files



#50
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Cine sta in casa din ultima poza??? lupu' singuratic?

#51
MaGe

MaGe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 10.02.2010
Balizele alea facute de ''meseriasu'' sint improprii. Trebuie facute mai inalte decit cota 0 ca sa poti trasa din aceleasi puncte axele pentru sapatura si pozitionare armatura ( grinzi, stilpi). Din momentul in care ajungi cu etapa de lucru la nivelul pamintului iti sint nefolositoare.

#52
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cat de adanc sapi ?

#53
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Casa din ultima poza nu stiu ce-i cu ea :)

Sap la 1m.

Intre timp lucrarile au avansat vertiginos. Astazi la 1 imi vine betoniera. Revin cu poze.

Edited by dragosmnl, 14 April 2010 - 07:05.


#54
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Am turnat egalizarea.

Iata poze cu santurile, cu tevile pentru instalatii si cu betonul turnat.

Am lasat tevi pentru canalizare (de 160 prin care o sa treaca teava propriu-zisa de 110) la o adancime de 50 cm
Am lasat tevi pt apa (de 110 prin care o sa bag teava de apa care nu stiu cat are .... parca 25) la o adancime de 90 cm. Desi putul este in spatele casei, am strapuns fundatia si in fata, in caz ca vine apa din comuna.
Am lasat teava pt curent si impamantare (de 125) la o adancime de 20 cm.

Betonul este B150 S2 cu agregate de 0-32. Am turnat 2 betoniere fara sa adaug apa si s-au chinuit baietii f mult sa il traga. La a treia si a patra betoniera insa am adaugat circa 50l apa ca sa imi curga mai usor intr-un colt al casei unde nu aveam cum sa ajung cu betoniera. Mi-a parut rau ca n-am avut virbrator, mi-ar fi fost util, cred ca reuseam cu el sa imprastii betonul fara sa mai adaug apa respectiva...


Astazi imi vine fierul (deja fasonat) si se apuca baietii de montat grinzile.

De asemenea astazi am inceput lucrarile la put (cu asyan, un tip de pe forum). Sper sa fie totul ok.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate