Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Casa Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#1
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
M-am decis sa incep un jurnal de constructie. In parte pentru a incerca sa obtin ceva folos din experienta voastra dar si pentru a impartasi si altora diferite lucruri pentru care voi pierde/am pierdut o gramada de timp sa le aflu.

Casa este P+1+pod. Amprenta aprox 90 fara terasa. Locatia: comuna Berceni.

Stadiul constructiei: am proiectul si autorizatia de construire.
Vreau sa incep sapatul fundatiei dar nu stiu daca reusesc sa termin pana de Pasti cand trebuie sa plec din Bucuresti cateva zile.

In plus nu stiu cum sa trag instalatiile sanitare. Daca le trag in betonul mort din fundatie are ceva ? E ok si fara camin de vizitare ? Stie cineva ce inclinatie trebuie sa aiba tevile ? Le pot trage singur sau trebuie sa chem un instalator ?

Attached Files



#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
multe felicitari! mult succes! mult noroc!!!

sapatul nu dureaza mult, cateva zile, dar nici pastele nu-i departe.
depinde cand si cu cat spor se apuca de muncit!!!
ca uneori gigel zice ca activitatea de pe santier nu trebuie sa degenereze in munca.

adica, despre care dintre tevile din cadrul instalatiilor sanitare ale casei? fii mai explicativ un pic.
ca, unele trebuiesc trase prin betonul mort, cum zici tu, altele prin sapa, altele traverseaza peretii, trec prin placa, si alte minuni.
caminul de vizitare are rostul lui, si undeva ai nevoie de vizionarea si accesul la robineti si alte maimutareli.
tevile de scurgere trebuie sa aibe in general cam 2% panta, adica sa coboare cam cu 2 cm la fiecare metru de teava.
le poti baga/monta si singur cu baietii de pe santier, binenteles. ma refer la tevile de trecere prin fundatie.

LE. de la baia care e deasupra livingului teava de scurgere a veceului trece prin sufragerie. o ghena chiar si fono izolata bine tot nu da bine prin living

Edited by casuta_papusilor, 24 March 2010 - 13:03.


#3
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Bine ai venit!!...in gura lupilor! :naughty:

Ai grija cu groapa fundatiei, daca o sapi si o lasi asa mult timp sa nu ai probleme...e primavara si sigur v-a ploua in draci!

E bine sa lasi loc de tevi in fundatie, pune teava cu diametrul mai mare prin care vine ulterior teava principala sau pune un dop de polistiren in beton a.i. sa-ti ramana gaura de tras tevile....

Daca iti vin prin betonu' mort, pe acolo le pui.....la trasul tevilor in afara casei se i-a in considerare inghetul!!!

Eu unde stau acum nu am camin de vizitare si ma cam chinui cu sarpele, deci se poate si fara dar nu te sfatuiesc.....

Inclinatie parca de 2%(doar pt scurgeri!!), dar nu bag mana in foc, mai intreaba!

Daca le poti trage singur numai tu stii!! :D

Hai, sa ai succes!!!! :peacefingers:

#4
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 portocaliu, on 24th March 2010, 12:59, said:

Ai grija cu groapa fundatiei, daca o sapi si o lasi asa mult timp sa nu ai probleme...e primavara si sigur v-a ploua in draci!
superdreptate!!!
ai sapat?! dai bataie mai departe cat mai repede sa astupi gropajnita, ca-i nasolie mare.

 portocaliu, on 24th March 2010, 12:59, said:

E bine sa lasi loc de tevi in fundatie, pune teava cu diametrul mai mare prin care vine ulterior teava principala sau pune un dop de polistiren in beton a.i. sa-ti ramana gaura de tras tevile....
Daca iti vin prin betonu' mort, pe acolo le pui.....la trasul tevilor in afara casei se i-a in considerare inghetul!!!
pentru unele exemplificari si alte dureri de cap evitabile cu trecerile prin fundatie, poti sa te uiti la mine in jurnal, ca am vazut ca ai mai trecut pe acolo.
au mai facut si altii si e bine sa studiezi un pic, chiar daca poate vei chema sau nu instalataur.

#5
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 casuta_papusilor, on 24th March 2010, 13:09, said:

pentru unele exemplificari si alte dureri de cap evitabile cu trecerile prin fundatie, poti sa te uiti la mine in jurnal, ca am vazut ca ai mai trecut pe acolo.


asa asa, uita-te la el in jurnal si apoi dai pagina :)

#6
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Multumesc pentru urari.

Ma refeream deocamdata la tevaraia pentru scurgeri care trece prin fundatie. Am atasat o schita. Teava galbena e pt scurgeri (trebuie sa ajunga in fata casei la viitoarea statie de epurare) iar cea albastra pentru apa care vine de la put (aflat in spatele casei). Ideea e ca nu stiu unde sa fac un camin de vizitare. Adica imbinarile vor fi toate in beton. Unde ar fi indicat sa pun caminul de vizitare ?

Am unit bucataria cu baia de sus pe o singura coloana (teava intepand placa dintre etaje in dreptul sufragerie si intrand apoi imediat prin perete in bucatarie) ca sa nu se intersecteze cu teava de la apa rece. O fi OK asa sau scurgerea din bucatarie ar fi prea departe de chiuveta care se afla in dreptul geamului ?

Are cineva o idee mai buna pentru trasee ?

Inca nu am sapat. Constructorul insista ca poate face treaba asta incepand de luni si sa termine pana la sf. saptamanii. Nu stiu daca sa-l cred si nu sunt convins cu instalatiile cum sa fac. Oricum in caz de pauza, ne-am putea reapuca de miercuri (4 zile pauza).

Attached Files



#7
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
in principiu trebuie sa alegi traseul cel mai scurt, cu coturi cat mai putine (deci cat mai drept), si sa iesi cat mai repede afara, prin sau din fundatie, sau de sub placa de la parter.
in general cobori cu ele de unde sunt si le intepi repede si perpendicular spre afara prin betonul fundatiei, fiindca afara poti umbla mai usor la ele.
chiuveta aia sta cam prost in dreptul geamului, ca se stropeste, dar probabil ca-i alegerea persoanei care spala mai des vasele.

iti trebuie intrare pentru apa de put, eventuala apa de la retea, scurgerea de la wc-uri, accesul curentului electric.

Edited by casuta_papusilor, 24 March 2010 - 13:36.


#8
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Stai cuminte cu coturile alea la scurgere(daca am inteles eu bine schita ta...)
conducta de scurgere fa-o cat mai dreapta posibil.....si inca ceva, teava urmareste traseul fundatiei???!!!!! nu o traverseaza??? la asta te refereai cand intrebai daca e ok sa treaca prin betonul mort???

#9
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
In primul rand trebuie sa gandesti traseele independent unele de altele deoarece traseele de scurgere au niste particularitati ale lor , iar cele de apa altele.

tevile de apa:
trebuie gandit accesul apei in casa , de regula in zona de centrala, de boiler, insa se prefera in functie de pozitia incaperilor, traseul cel mai scurt catre casa. Circuitele de apa rece si apa calda in casa nu au treaba cu stadiul actual la lucrarii. Intrarea apei in casa trebuie facuta cu teava din aceea neagra cu dunglite albastre si trebuie sa se intample sub cota de inghet. Cu alte cuvinte iti trebuie o caseta pentru teava la baza fundatiei. Inainte de a completa casetele din interiorul casei cu pamant si a-l compacta toate tevile trebuie puse pe pozitie.


tevile de scurgere:

1. incearca sa lucrezi cu cele caramizii, mai ales daca ai traiecte mai lungi
2. Sistemul de scurgere trebuie sa indeplineasca, de preferat, cumulativ doua conditii de baza: sa aiba drumul cat mai scurt catre fosa si sa circule cat mai putin orizontal prin casa.
3. Nu te gandi de acuma la caminele de vizitare din afara casei. orice imbinare de tevi de scurgere care presupune schimbari de directii ar necesita un camin de vizitare, de aceea se prefera ca acest lucru sa se intample afara.
4. tevile de scurgere trebuie sa fie ingropate sub cota pamantului la 25-30cm la iesirea din casa . Atentie!! sub cota pamantului nu sub cota zero a placii de pardoseala.

In rest, la traiectele lor ii las pe baieti :) Sunt mai interesati in ce directie si ca de repede circula elementele pe acolo :).

Edited by MirelaLucia, 24 March 2010 - 13:43.


#10
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 portocaliu, on 24th March 2010, 13:30, said:

Stai cuminte cu coturile alea la scurgere(daca am inteles eu bine schita ta...)
ala e traseul de slalom urias de la st. moritz, nu sunt tevi!!!  :lol:

Edited by casuta_papusilor, 24 March 2010 - 13:44.


#11
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008

 portocaliu, on 24th March 2010, 14:30, said:

la asta te refereai cand intrebai daca e ok sa treaca prin betonul mort???

Da, la asta ma refeream. Problema e ... ca cel putin la coloana din dreapta casei (langa terasa) nu am cum sa fac decat sa merg cu ea prin fundatie pana ajung in fata casei intrucat si terasa are fundatie si tot n-am cum sa accesez mai usor.

Sa inteleg ca un camin de vizitare este indicat la strapungerea fundatiei sau la fiecare imbinare/cot ?

Am facut alte trasee. Vi se par mai ok ?

Attached Files



#12
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
am mai uitat o chestie. Coturile de 90grade se fac intotdeauna din 2 coturi de 45 pentru ca rezidurile sa ia curba mai lent si pentru ca, in caz de ceva infundaturi, sa poti baga sarpele mai bine.

tevile de scurgere sau de apa nu merg NICIODATA!!!!!! prin talpa fundatiei ci doar o traverseaza perpendicular sau ce unghi mai vrei tu.

#13
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
daca trebuie sa treaca tevi "pe sub casa" neaparat ele trebuie sa aibe traseul cat mai mult pe sub placa si doar traversarile sa fie prin talpa fundatiei, cum bine zice doamna cu florile.
traseul care e ascuns sub beton trebuie sa fie cat mai scurt si mai drept (fara coate).
traseul bleu facut de tine, care reprezinta accesul apei, mai bine ocoleste casa si terasa si intra doar cei 2,5-3m pe sub beton, ca are destula presiune.
pe de alta parte, cand iesi cu tevile din talpa, afara in pamant, trebuie sa te departezi macar 1 m de casa, ca sa nu spargi trotuarele de cate ori ai vreun accident vascular la ele.
am editat o poza de-a ta, dar nu ma lasa s-o incarc, ca-s la munca si avem servere puternice si bine aparate de ziduri de foc.

Edited by casuta_papusilor, 24 March 2010 - 14:12.


#14
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Mi se pare ciudat ca prin beton nu e voie cot dar e voie sub placa. Oricum nu se va mai putea accesa in niciunul din locuri. In plus ma gandeam ca in beton e mai bine protejat fata de pamantul de sub placa pe unde de exemplu poate roade o cartita ceva teava de scurgere ca o vede portocalie si guostoasa :)


 casuta_papusilor, on 24th March 2010, 15:08, said:

traseul bleu facut de tine, care reprezinta accesul apei, mai bine ocoleste casa si terasa si intra doar cei 2,5-3m pe sub beton, ca are destula presiune.
Nu prea am cum sa ocolesc pe acolo, intrucat la 50cm de terasa urmeaza gard ... nu cred ca m-ar lasa vecinul sa sap de la el din curte pe sub gard sa ajung la teava in caz de Doamne fereste ....

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
cartitoiul si sobolanoiul nu roade teava!!!
doarme in ea!!!

ideea e ca placa o mai poti sparge si sapa sub ea, dar in talpa de beton, aleluia!
daca vrei (si e indicat) curbele poti sa le iei si cu 3 coturi de 30 de grade, dar o sa ai o raza un pic mai mare.
si ce, in 50 cm nu poti sapa un sant ca sa ingropi o teava de un tol sau de trei sferturi?

Edited by casuta_papusilor, 24 March 2010 - 14:32.


#16
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
e voie, Dragos, dar nu e bine!!!

betonul ala din fundatie are rolul lui care e oricare altul decat de a adapostesti tevi de rozatoare!!
casuta, mirela si lucia tocmai asta iti sugerau: sa eviti coturile acoperite de beton, fie el de la placa sau de la fundatie...iesi de sub casa cat mai repede si cat mai drept cu teava....
vizualizeaza pozitia fosei si a plecarilor din casa si imagineaza-ti cel mai drept traseu posibil intre ele!!!


LE. de cate ori am scris am considerat ca nu mai e nevoie sa citez postul anterior ("invatata" de la raduka!)..iar dupa ce trimiteam....buff!! apare casuta cu un post inainte....
deci, daca ti se pare ca aiurez sa stii ca casuta-i de vina!!!! :blink:

Edited by portocaliu, 24 March 2010 - 14:39.


#17
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Luand in considerare ce mi-ati zis voi, am modificat traseele.

Am decis sa las betonul mort sa se odihneasca in pace :) si am trecut tevile pe sub el. Traseul pentru apa, este cel sugerat de "papusar" (iarta-ma daca te deranjeaza, dar am vazut ca asa ti se mai zicea pe unele thread-uri). Sper sa aiba dreptate si sa reusesc sa sap santul in caz de nevoie in doar 50 cm ... pe adancime de 1 metru si ceva ..... suna cam tricky dar parca e mai ok decat sa sparg placa la bucatarie si la living :)

Datorita inclinatiei de 2%, canalizarea va veni sub teava de alimentare cu apa (pentru a evita posibile contaminari).
O sa folosesc in general 2 coturi de 45 pentru a face 90 grade (eventual chiar 3 de 30) asa cum mi-ati spus. Ce parere aveti de T-uri ? Am doua bucati.

Attached Files



#18
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 portocaliu, on 24th March 2010, 14:28, said:

deci, daca ti se pare ca aiurez sa stii ca casuta-i de vina!!!! :blink:


deci deja abereaza :), va spun eu.

 dragosmnl, on 24th March 2010, 16:02, said:

Datorita inclinatiei de 2%, canalizarea va veni sub teava de alimentare cu apa (pentru a evita posibile contaminari).
O sa folosesc in general 2 coturi de 45 pentru a face 90 grade (eventual chiar 3 de 30) asa cum mi-ati spus. Ce parere aveti de T-uri ? Am doua bucati.

adica la iesirea din casa teava de scurgere este sub cea de alimentare cu apa? adica sub acel minim 1m adancime? Pai la ce distanta amplasezi fosa si cat de adanc o bagi ca sa pastrezi o panta de 3/ooo recomandata catre ea. Fosa/statia de epurare are o inaltime plus o inaltime reglabila a gatului. Daca , virgula, capacul fosei vine sub cota pamantului va trebui sa faci un camin mare in jurul gurii de la fosa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate