Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Filmat de-un echipaj depasind pe linie continua, dar n-am fost oprit

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Salutare stimati forumisti si conducatori auto!

Dupa multi ani fara incidente, acum s-ar putea s-o fi muscat si eu, venind spre casa, la intrare in Bistrita inainte de Viisoara am depasit un dobitoc care a franat destul de tare, aparent fara motiv... abia in timp ce-l depaseam (in deplina siguranta, linia continua fiind trasata fara rost, probabil tocmai pentru a creste incasarile la buget) am observat si de ce, dupa curba usoara la dreapta statea un un echipaj cu radar. Ala s-o speriat de cum i-o vazut si-o franat, desi era in afara localitatii si toata coloana circula cu maxim 70km/h.

Radaru era oprit, era un Python si detectoru n-o carait deloc, probabil stateau la o veiozareala dar fiindca toata coloana se deplasa decent, il tineau oprit. Si culmea, cu nici 1 km in urma discutasem cu un coleg si drumu era liber, deci aia abia se asezasera in pozitile, in fine... astea-s detalii, oricum mai mult ca sigur ca m-o filmat.

Masina fiind pe firma, probabil in putin timp va sosi celebra scrisoare cu comunicarea datelor soferului... acum va intreb, ce se intampla daca nu se semneaza pentru scrisoarea respectiva si se intoarce la destinatar?

Mi-am amintit de OG 2/2001 unde scrie asa:
"Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.''

Daca joc un ping pong cu scrisoarea in cauza mai mult de 30 de zile, renunta aia s-o mai retrimita?

Daca totusi cineva din greaseala semneaza pentru ea si ajung la faza in care imi comunic datele, daca nu mi se poate inmana PV-ul in termen de 30 de zile, fiindca nu-s de gasit la adresa respectiva, scap?


P.s. Rog lupi moralisiti sa se abtina, conduc prudent, relativ incet mai mereu ... asta a fost doar un incident nefericit in care nu a fost periclitata viata nimanui.

Edited by Berti, 22 March 2010 - 13:27.


#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ai sanse foarte mari sa scapi! Astia stau la ciuguleala! Ca sa iti trimita poza trebuie sa duca hardul la birou si un politist de la birou sa le proceseze, sa faca plicul, etc. ! De cele mai multe ori nici nu se sinchisesc. O data pentru ca sunt plictisiti sau au altceva de facut si a doua ca nu le convine ca aia de pe teren sa faca ciubucuri gramada si el sa stea ca fraieru cu ochii beliti in monitor degeaba! Stiu vreo doi care nu au detectoare, dau in radar, se opresc si ori schimba ruta printre blocuri ori se intorc ca sa evite echipa de premiere! De ani de zile nu le-a venit nimic acasa!

#3
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Eu am mai auzit situatii in care le-o venit PV-ul acasa pentru depasire pe linie continua, desi n-au fost opriti in trafic. Dupa ce am trecut de ei, cam in 200 m am tras pe dreapta si am intrebat prin statie, daca exista vreun echipaj de premiere, dar nu era, asa ca mi-am contiunat drumul.

View Postdan84, on 22nd March 2010, 13:31, said:

Ca sa iti trimita poza trebuie sa duca hardul la birou si un politist de la birou sa le proceseze, sa faca plicul, etc. !

Pythoanele vechi sunt cu caseta video pe care trebuie s-o puna la pastrare nu stiu cat timp, deci ea oricum ajunge la birou, acum ramane de vazut daca se sinchisesc sa trimita scrisori in alt judet.

Totusi intrebarea initiala ramane in picioare, daca in prima faza nu se preia scrisoarea cu comunicarea datelor soferului, ce se intampla?

Edited by Berti, 22 March 2010 - 14:27.


#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Chiar nimanui nu i-a venit scrisoarea pentru comunicarea datelor si a refuzat s-o ridice?    :confuzzled:

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Eu in ultimii ani am gasit in cutia postala vreo 6-7 hartiute prin care trebuia sa merg la posta sa ridic recomandata. Pe pricipiul ca nimeni , niciodata nu imi va trimite o recomandata ca sa ma felicite sa ma anunte ceva bun, pur si simplu nu am fost sa le ridic.

Quote

Masina fiind pe firma, probabil in putin timp va sosi celebra scrisoare cu comunicarea datelor soferului... acum va intreb, ce se intampla daca nu se semneaza pentru scrisoarea respectiva si se intoarce la destinatar?

Se va intoarce la destinatar si o vor trimite din nou. Se mai pierde timp.


Quote

Daca totusi cineva din greaseala semneaza pentru ea si ajung la faza in care imi comunic datele, daca nu mi se poate inmana PV-ul in termen de 30 de zile, fiindca nu-s de gasit la adresa respectiva, scap?
Aici ,daca statul s-ar misca mai repede teoretic ar fi mai greu sa scapi.  Daca dupa 2 incercari de a iti face cunoscut procesul verbal nu se reuseste, teoretic urmatoarea faza este afisarea la domiciliu. Nu mai conteaza ca nu esti acasa,ca nu vrei sa dai drumul la usa ,etc. Vine, ti-l lipeste pe usa , mai gaseste 2 martori care sa semneze si se considera ca ti-a fost adus la cunostinta. 

 Asta teoretic si ca procedura, ca nu am auzit nicaieri sa se intample intocmai.  

 L.E. Acum am vazut pe site-ul postei (daca am vazut bine :w00t: ),circuitul postal al unei scrisori cu confirmare de primire este de 10 zile.   :roflmao:     Vezi aici                       

Edited by mihai!, 24 March 2010 - 12:20.


#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Multumesc pentru raspuns.

In mare mi-am facut o idee, pur teroretic se poate tergiversa primirea ei pana se prescrie, dar totusi mai am o nelamurire, in lege scrie asa:

View PostBerti, on 22nd March 2010, 13:20, said:

"Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.''

Deci termenu asta de o luna curge din momentul in care au fost comunicate datele soferului si s-a intocmit procesul verbal? Sau din momentul savarsirii faptei?

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
   De cand s-a intocmit procesul verbal. Daca nu ti-l aduce la cunostinta in termen, devine nul .                                                                                 In cazul asta, probabil te intrebi ce rost are sa tergiversezi comunicarea datelor. Se pare ca de cele mai multe ori functioneaza si cumva uita de tine.    

   

Edited by mihai!, 24 March 2010 - 13:07.


#8
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
si mie mi-au trimis 2 recomandate,dar mereu cand ma duceam sa le ridic era prea tarziu,au incercat sa le trmita si a2a oara,m-am dus iar prea tarziu,dupa nu a mai venit nimic din 2008 si pana in prezent

mai era un nene in fata mea,cei de la posta l-au intrebat daca doreste sigur sa ridice recomanadata pt ca ar fi o amneda,el a zis nu -deci se practica

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate