Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

Obligatie instiintare factura

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
klausi60

klausi60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2007
Va rog lamuriti-ma daca prestatorul de servicii are obligatia de a aduce la cunostinta beneficiarului factura.

Adica trebuie sa-mi trimita prin posta factura ? Pe cheltuiala cui ? Ce articol reglementeaza aceste amanunte ca am cautat in codul fiscal 2007 si nu am gasit.

Multumesc.

#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Postklausi60, on 21st March 2010, 04:51, said:

Va rog lamuriti-ma daca prestatorul de servicii are obligatia de a aduce la cunostinta beneficiarului factura.

Adica trebuie sa-mi trimita prin posta factura ? Pe cheltuiala cui ? Ce articol reglementeaza aceste amanunte ca am cautat in codul fiscal 2007 si nu am gasit.

Multumesc.

Daca o afiseaza online (chiar si prin mail), nu este obligat sa o dea si prin posta. In cazul in care o trimite prin posta, cheltuiala este a lui (prestatorului).

#3
klausi60

klausi60

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2007

View PostCuteGuy, on 21st March 2010, 09:31, said:

Daca o afiseaza online (chiar si prin mail), nu este obligat sa o dea si prin posta. In cazul in care o trimite prin posta, cheltuiala este a lui (prestatorului).

Ai si ceva lege in spate care confirma spusele tale ? Sau e parerea personala ?
Cam asta intrebasem eu. Care e legea sau articolul care reglementeaza acest aspecte ?

#4
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006

View Postklausi60, on 21st March 2010, 22:20, said:

Ai si ceva lege in spate care confirma spusele tale ? Sau e parerea personala ?
Cam asta intrebasem eu. Care e legea sau articolul care reglementeaza acest aspecte ?

Pentru orice prestare de servicii, se face un contract. De regula, in contract se stabileste , cand se intocmeste factura, cand se va trimite, in ce mod si pe cheltuiala cui .
Nu cred sa existe in legislatie ceea ce ai intrebat tu .

#5
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004
Ca sa nu mai deschid alt topic, postez si eu aici o problema asemanatoare.

Am o firma foarte mica impreuna cu un prieten. Suntem 2 asociati.

Colegul meu a primit acum 2 luni un telefon de la o firma din bucuresti care dorea sa se promoveze...si l-au intrebat daca e de acord sa-i trimita un cd de prezentare. Colegul a fost de acord.

Dupa 3-4 zile am primit prin posta un plic destul de gros. In interior am gasit vreo 4-5 foi ....frumos colorate si un cd.  Pe cd se gasesc tot felul de legi....in format html.  Din ce am citit prin pliantele alea....ma puteam abona la acel soft contra unei sume de 200 lei...si primeam 2 actualizari pe an. Existau evident si abonamente mai mari. deasemni exista si o factura proforma..completata cu datele firmei mele.

Fiind destul de ocupat...si nici nu m-a interesat prea mult acel plic....l-am lasat pe birou.  Dupa 2 saptamani primesc tot prin posta un alt plic de la aceeasi firma in care am gasit o factura fiscala si aveam termen 3 zile sa o achit. Deasemeni spuneau ca in plicul anterior exista un articol de genul:   Daca nu trimiteti plicul innapoi inseamna ca sunteti de acord cu  tot ce scrie acolo...drept urmare platiti pentru produs.     NU scria chiar asa...dar ati inteles ideea.

Dupa inca o saptamana am primit o notificare pentru a achita respectiva factura.  Telefonic nu am mai fost contactat deloc.

De 1 luna vad ca s-a lasat linistea.  

Precizez ca toate prlicurile au venit ...ca niste plicuri normale...fara confirmare de primire. Mai mult...primul plic, cel cu cd-ul...nici macar nu incapea in posta...si a fost lasat la un vecin. Ma inteleg bine cu el...si mi-a spus clar ca nu a semnat nimic pentru plic.

Eu consider ca orice document (instiintare, factura etc) ar trebui trimisa cu confirmare.  Strategia mea ar fi sa neg faptul ca am primit ceva. Iar daca se ajunge la proces....singura lor varianta de a castiga ceva ar fi prima convorbire telefonica, in care colegul meu a spus ca e de acord sa primeasca un cd de prezentare.

Mie mi se pare abuziv...sa fiu pus la plata pentru nu stiu ce articol din niste foi frumos colorate.

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003

View PostMirciulik, on 11th April 2010, 11:14, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic, postez si eu aici o problema asemanatoare.

Am o firma foarte mica impreuna cu un prieten. Suntem 2 asociati.

Colegul meu a primit acum 2 luni un telefon de la o firma din bucuresti care dorea sa se promoveze...si l-au intrebat daca e de acord sa-i trimita un cd de prezentare. Colegul a fost de acord.

Dupa 3-4 zile am primit prin posta un plic destul de gros. In interior am gasit vreo 4-5 foi ....frumos colorate si un cd.  Pe cd se gasesc tot felul de legi....in format html.  Din ce am citit prin pliantele alea....ma puteam abona la acel soft contra unei sume de 200 lei...si primeam 2 actualizari pe an. Existau evident si abonamente mai mari. deasemni exista si o factura proforma..completata cu datele firmei mele.

Fiind destul de ocupat...si nici nu m-a interesat prea mult acel plic....l-am lasat pe birou.  Dupa 2 saptamani primesc tot prin posta un alt plic de la aceeasi firma in care am gasit o factura fiscala si aveam termen 3 zile sa o achit. Deasemeni spuneau ca in plicul anterior exista un articol de genul:   Daca nu trimiteti plicul innapoi inseamna ca sunteti de acord cu  tot ce scrie acolo...drept urmare platiti pentru produs.     NU scria chiar asa...dar ati inteles ideea.

Dupa inca o saptamana am primit o notificare pentru a achita respectiva factura.  Telefonic nu am mai fost contactat deloc.

De 1 luna vad ca s-a lasat linistea.  

Precizez ca toate prlicurile au venit ...ca niste plicuri normale...fara confirmare de primire. Mai mult...primul plic, cel cu cd-ul...nici macar nu incapea in posta...si a fost lasat la un vecin. Ma inteleg bine cu el...si mi-a spus clar ca nu a semnat nimic pentru plic.

Eu consider ca orice document (instiintare, factura etc) ar trebui trimisa cu confirmare.  Strategia mea ar fi sa neg faptul ca am primit ceva. Iar daca se ajunge la proces....singura lor varianta de a castiga ceva ar fi prima convorbire telefonica, in care colegul meu a spus ca e de acord sa primeasca un cd de prezentare.

Mie mi se pare abuziv...sa fiu pus la plata pentru nu stiu ce articol din niste foi frumos colorate.



Hmmm, sigur nu ai uitat sa mai mentionezi ceva  ?
Cum ai ajuns la concluzia ca ajungi la proces daca nu ai nici un contract semnat ?

De ce te-ai apucat de afaceri cand nu ai un bagaj minim de cunostinte juridice sau un avocat/jurist ?

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,080
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMirciulik, on 11th April 2010, 12:14, said:

................Precizez ca toate prlicurile au venit ...ca niste plicuri normale...fara confirmare de primire. ..............

adica de fapt tu n-ai primit nici un plic :)

#8
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004

View Postterratec, on 11th April 2010, 12:48, said:

Hmmm, sigur nu ai uitat sa mai mentionezi ceva  ?
Cum ai ajuns la concluzia ca ajungi la proces daca nu ai nici un contract semnat ?

De ce te-ai apucat de afaceri cand nu ai un bagaj minim de cunostinte juridice sau un avocat/jurist ?

Nu am omis absolut nimic. Totul a decurs exact cum am descris mai sus.  Ma ocup de montaj si intretinere sisteme de securitate. Pe partea tehnica sunt foarte bun, pe partea contabila stiu doar strictul necesar. . Firma am infiintat-o in urma cu 2 ani pentru a ma desfasura intr-un cadru legal.   Lucrez in principiu cu banci, dar si cu diverse firme mici. Nu am avut pana acum probleme. Eu fac contact la fiecare lucrare/prestare de serviciu.    

Am mai cumparat diverse electronice de pe internet, si au venit direct cu factura si chitanta. Ce-i drept ca au venit prin curierat...si plata ramburs.  Nu stiu procedura de facturare pe internet.....insa am facut analogia cu internetul...si de aici am ajuns la concluzia ca ma pot judeca cu ei...pentru un serviciu pe care nu mi l-am dorit.



View Post_Smiley_, on 12th April 2010, 08:45, said:

adica de fapt tu n-ai primit nici un plic :)

La asta m-am gandit si eu, insa sunt curios ce se intampla in contabilitatea respectivei firme.....daca raman cu o factura in aer. Banuiesc ca nu sunt singurul in situatia asta.

Alte pareri despre rezolvarea problemei?  Sau e deja rezolvata prin metoda lui Smiley?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,080
  • Înscris: 24.02.2006
vezi si aici: http://forum.softped...howtopic=444142 , nu esti primul care pateste asta.

#10
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004
Se pare ca este vorba de exact aceeasi firma. Rezon Media.

Din ce inteleg....pot sta linistit.

Multumesc celor care m-au ajutat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate