Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#361
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
recomand si eu cu mare caldura Marsa Alam, mai ales la Port Ghalib acolo e chiar super mega liniste, am fost de mai multe ori. Se zboara pe Marsa Alam direct doar din vestul Europei, probabil doar cu charterul(dar I might be wrong) si se poate cu Egypt Air din Cairo, erau o data la 2 zile zboruri ultima data cand am fost, acum 2 ani.

#362
kristicj

kristicj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 26.02.2007
Scuze ca sunt off topic dar am o intrebare. Cum ati platit pt vacanta pe tui.nl?

#363
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Nu am mai fost pana acum in Egipt, e posibil sa facem acolo concediul 2017.

Puteti sa imi recomandati un hotel:

- 5* all inclussive
- free wifi
- acces sauna / habar nu am daca e standard la 5* in Egipt
- sa nu fie foarte departe centrul de scufundari

Discutam de o familie cu 2 copii adolescenti.

multumesc pt orice idee.

#364
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postdon_King, on 24 noiembrie 2016 - 12:30, said:

Nu am mai fost pana acum in Egipt, e posibil sa facem acolo concediul 2017.

Puteti sa imi recomandati un hotel:

- 5* all inclussive
- free wifi
- acces sauna / habar nu am daca e standard la 5* in Egipt
- sa nu fie foarte departe centrul de scufundari

Discutam de o familie cu 2 copii adolescenti.

multumesc pt orice idee.
https://www.tripadvi...nai-Hotels.html

#365
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Si colega mea vrea Egipt, ei sunt 3 adulti, doar ca nu gaseste nimic charter. Nu vor sa-si ia separat bilete la avion de linie si hotel. O fi vreo agentie de la noi care vinde Egipt in mai?

#366
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postvalentinag, on 06 ianuarie 2017 - 10:57, said:

Si colega mea vrea Egipt, ei sunt 3 adulti, doar ca nu gaseste nimic charter. Nu vor sa-si ia separat bilete la avion de linie si hotel. O fi vreo agentie de la noi care vinde Egipt in mai?

charter cu plecare din românia, nu există
cazare în egipt + avion linie găsești la orice agenție

#367
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Multumesc rott. O sa-i spun.

#368
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Gata, si-a luat colega la Sharm el Sheikh bilete. Cu charter din Ro. In mai.

Edited by valentinag, 22 February 2017 - 11:55.


#369
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postvalentinag, on 22 februarie 2017 - 11:54, said:

Gata, si-a luat colega la Sharm el Sheikh bilete. Cu charter din Ro. In mai.
Stii agentia?

#370
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Da.

#371
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Wow, edificator Posted Image

Pai daca stii, spune :lol: Nu mai astepta o saptamana :D

#372
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Edificator sau nu, stiam ca nu avem voie sa spunem nume de agentii! N-am chef de vreun avertisment. Pot da numele cu placere, pe pm.
Asa ca misto-ul, chiar nu era necesar! Esti moderator, stii regula, nu?
Sau poate ati schimbat-o de curand!

Edited by valentinag, 28 February 2017 - 11:44.


#373
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Asta e discutabil. Însă dacă te uiți pe arie, acum este permis. Atâta timp cât nu e reclama. Chiar însă cele transmit colegilor, sa facă un update :)

Chestia asta ar ajuta și alți cititori veniți de pe google, fără cont.
Poate mai interesează pe cineva cu ce se zboară anul asta spre Sharm :D

#374
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Cu charter blue air se zboara!

#375
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
S-a intors. Daca intereseaza pe cineva, totul a fost ok, destul de pustiu hotelul, servicii excelente, mancare buna, apa si pestisorii dementiali. Nu se mai fac excursii la Cairo de noapte. Pleci pe zi, dormi la Cairo o noapte, apoi vizitezi si dupa amiaza pleci spre Sharm.

#376
bufffer

bufffer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2008
Salut, m-am intors in tara de cateva zile, am stat la Radisson Blu in Nabq, resortul e ingrijit, as zice ca e mai degraba de 4+ stele decat de 5 cat se recomanda, mancarea e buna insa dupa 7 zile petrecute acolo epuizezi toate variantele pentru pranz si seara.
Personalul din resort prima data intreaba de unde esti, multi nici nu auzisera de Romania, ba chiar intrebau "are you from Germany?" pe plaja deja devin enervanti pentru ca te agata sa-ti vanda excursii, scufundari, masaj, cina la localul de peste drum si multe altele. Sfatul meu, daca stati pe plaja si nu vreti sa fiti deranjati cereti la taraba cu prosoape cartonasul cu "do not disturb"
Coralii sunt excelenti chiar in fata resortului cu foarte multi pesti.
Pentru Blue Hole am inchiriat o masina din holul hotelului pentru 75$ pana la Dahab, de acolo ne-a transportat un pick-up pentru 10$ (dus-intors) iar la Blue hole am stat la o "cafenea" unde se poate manca, servi o cafea, un fresh si cel mai important iti lasi hainele si bagajele in siguranta. Aici s-au mai dus inca 10$. Coralii sunt mult mai frumosi si mai diversificati decat la hotel, la fel si pestii, deci merita! La intoarcere am mai lasat nelipsitul BACSIS inca 10$ la sofer. Calculul il faceti voi. Se pot face si excursii insa noi am preferat varianta asta.
Pentru piramide sunt doua variante, una cu autobuzul pentru 2 zile, cu o noapte cazare in Cairo, costa undeva la 120$ de pers si pentru o zi cu avionul 300$/pers, unde la fel erau incluse si intrarile la piramide si muzeu,
Noi am mers si la piramidele din Giza cu masina inchiriata tot din lobby-ul resortului (erau cat de cat de incredere) cu acelasi sofer si de data asta ne-a taxat mult mai bine. Ne-a facut un pret care include drum, intrari la piramide si muzeul de egiptologie, masa pe Nil....

Sfatul meu e sa mergeti cu avionul daca nu vreti sa pierdeti 6h dus si inca 6h intors + nebunia dupa drum, praful, fumul si haosul din Cairo. La piramide intrarea este in jurul a 3-4$ de persoana, la muzeu inca 4$/pers drumul cu o masina inchiriata costa dupa negociere cam 120-150$.

Pana sa ajungem la piramide am fost plasati intr-o infectie de magazin de parfumuri unde voiau sa ne bage pe gat parfumuri cumparate la litru cu pret de Gucci si Armani, va sfatuiesc sa nu acceptati asa ceva
La piramide o sa incerce foarte multi comercianti sa va vanda orice, de la apa, piramide, plimbari cu cămilă / trasura. Cel mai bine e sa mergeti pe jos. Noi am mers cu trasura si am regretat.

Intr-o alta zi am mers cu microbuzele care fac transport intre Old Market din Sharm si localitatile vecine. Pretul pentru o calatorie/pers era sub o lira. Pe noi ne-au luat pentru 50lire egiptene. La intoarcere am negociat pentru 30 de lire si abia am gasit pe cineva care sa ne duca. In old market toti comercianții trag de tine, sa te bage in magazinul lor, trebuie sa negociati tare la orice produs, pretul de vanzare al unui produs este de ⅓ din pretul initial. Am intratLa un magazin din old market pentru a cumpara niste suveniruri iar dupa negocieri lungi vanzatorul voia sa ne insele la rest.

Cu toate aceste mici neplaceri a fost un sejur frumos. Daca inchiriati masina cu sofer stabiliti de la inceput itinerariul si negociati tare la pret, mentionati cu nu sunteti interesati de orice alte magazine, terase si orice alte afaceri cu care este in legatura.

#377
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
@bufffer, multumim pentru prezentare, suna interesant.
Ma tenteaza si pe mine o vacanta exotica la iarna si incerc sa gasesc ceva sa imi permit, inca nu stiu daca Maldive/Seychelles sunt in range-ul meu de posibilitati finanicare desi imi doresc foarte mult...Ma gandesc ca pentru Sharm ori Thailanda ies ceva mai ieftin...
In mare cam cat te duce un concediu de genul in Sharm? Sa imi fac o idee, +-...
Multumesc.

Edited by Tz3posu, 20 June 2017 - 10:52.


#378
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostTz3posu, on 20 iunie 2017 - 10:52, said:

@bufffer, multumim pentru prezentare, suna interesant.
Ma tenteaza si pe mine o vacanta exotica la iarna si incerc sa gasesc ceva sa imi permit, inca nu stiu daca Maldive/Seychelles sunt in range-ul meu de posibilitati finanicare desi imi doresc foarte mult...Ma gandesc ca pentru Sharm ori Thailanda ies ceva mai ieftin...
In mare cam cat te duce un concediu de genul in Sharm? Sa imi fac o idee, +-...
Multumesc.
Daca iei un pachet din vestul Europei+ 100 euro dus intors avion Romania - Germania/Olanda iesi in 600-800 euro la 5 stele(Hilton) /all inclusive / persoana Egipt.
Maldive/Seychelles sunt in alta categorie 3000-5000$ pentru 8-12 zile pentru 5 stele.

Edited by N62B44, 22 June 2017 - 19:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate