Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#343
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
In data de 22.11.2014 a facut cineva rezervare pentru Sharm el Sheikh? Noi ne-am rezervat locul...

#344
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 03.04.2010

View Postasztalos, on 10 noiembrie 2014 - 08:45, said:

In data de 22.11.2014 a facut cineva rezervare pentru Sharm el Sheikh? Noi ne-am rezervat locul...
Salutare ! Mai multe amanunte despre sejurul tau in Sharm el Sheikh te rugam.
In ce zona ai avut cazarea ? Care sunt preturile la excursiile optionale oferite de agentiile locale ?
Care sunt magazinele de souveniruri cu preturi fixe ( gen Cleopatra in Hurghada ) ?

Edited by raul_6776, 10 December 2014 - 10:01.


#345
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Dexi perioada a fost 22-29 noiembrie, Hotel Hilton Sharm Waterfalls Resort 5* All inclusive.  Vremea a fost ok (23-25 de grade la umbra), un pic rece noaptea (15-20 grade), apa marii de 25-26 de grade. Am platit 1065 euro pentru doua persoane.
Un amanunte IMPORTANT : daca nu parasiti zona Sharm el Sheikh,  NU luati viza! Se poate intra gratis, spunand : "Only shinai please!" Am economisit astfel 50 de dolari (au mai fost si altii care nu au cerut viza, doar stampila only shinai).
La Naama Bay aveti in centru, sub magazinul Zara un magazin cu preturi fixe.
Serviciile (chiar si la Hilton) s-au înrãutãÈ›it considerabil, se simte ca a fost revoluÈ›ie (inclusiv personalul ne-a confirmat acest aspect). Am dat 25 de dolari la receptie si am primit camera deluxe in lpc de standard cu vedere la piscina/mare :)
NU aduceti euro! Chiar si la duty free o sa luati È›eapã!  Doar USD, respectiv schimbat IN NAAMA BAY la casele de schimb : un USD = 7.2 lire egiptene (aproximativ). Dupa ce aveti o idee despre preturile reale (va uitaÈ›i in magazinul cu pret fix), putrti sa va încercaÈ›i norocul la magazine/bazare.
Pentru orice fel de intrebari va stau la dispoziție.
Un alt aspect : pe booking verificați daca aveti wifi gratuit. E foarte scump altfel : 5-30 Usd ora de internet. Prin aplicația Digi Oriunde am vorbit gratuit si nelimitat acasa, fara vreun cent de cost suplimentar, chiar si din camera (altii aveau peste 50 de euro cost).

Edited by asztalos, 11 December 2014 - 08:32.


#346
corneliap33

corneliap33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.03.2008

View Postasztalos, on 11 decembrie 2014 - 08:31, said:

Dexi perioada a fost 22-29 noiembrie, Hotel Hilton Sharm Waterfalls Resort 5* All inclusive.  Vremea a fost ok (23-25 de grade la umbra), un pic rece noaptea (15-20 grade), apa marii de 25-26 de grade. Am platit 1065 euro pentru doua persoane.
Un amanunte IMPORTANT : daca nu parasiti zona Sharm el Sheikh,  NU luati viza! Se poate intra gratis, spunand : "Only shinai please!" Am economisit astfel 50 de dolari (au mai fost si altii care nu au cerut viza, doar stampila only shinai).
La Naama Bay aveti in centru, sub magazinul Zara un magazin cu preturi fixe.
Serviciile (chiar si la Hilton) s-au înrăutăČ›it considerabil, se simte ca a fost revoluČ›ie (inclusiv personalul ne-a confirmat acest aspect). Am dat 25 de dolari la receptie si am primit camera deluxe in lpc de standard cu vedere la piscina/mare Posted Image
NU aduceti euro! Chiar si la duty free o sa luati Č›eapă!  Doar USD, respectiv schimbat IN NAAMA BAY la casele de schimb : un USD = 7.2 lire egiptene (aproximativ). Dupa ce aveti o idee despre preturile reale (va uitaČ›i in magazinul cu pret fix), putrti sa va încercaČ›i norocul la magazine/bazare.
Pentru orice fel de intrebari va stau la dispoziție.
Un alt aspect : pe booking verificați daca aveti wifi gratuit. E foarte scump altfel : 5-30 Usd ora de internet. Prin aplicația Digi Oriunde am vorbit gratuit si nelimitat acasa, fara vreun cent de cost suplimentar, chiar si din camera (altii aveau peste 50 de euro cost).

Bancomat-uri exista? Dar POS-uri?
Nu prea as vrea sa umblu cu bani dupa mine....

#347
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Sa aduceti NUMAI USD! Altfel asa o sa va tepuiasca de nu-i adevarat (pe noi la duty free ne-au tepuit). Sa aveti si bancnote de cate un dolar si sa dati bacsis zilnic (mai ales la omul de servici ca altfel riscati sa fure din bagaje - noua acum cativa ani la Hilton Sharks Bay ne-a furat un parfum omul deoarece stia ca plecam in ziua urmatoare, nu i-am dat bacsis si nu aveam ce sa facem).
In Naama Bay puteti sa schimbati bani in casele de schimb EXCHANGE (chiar si Euro in lire egiptene). Deci sub magazinul Zara din centrul aleei pietonale din oras aveti un magazin mare cu preturi fixe.
De calculat lire egiptene in lei e simplu! 1 leu = 2 lire egiptene. Asadar 100 de lire = 50 Ron. Noi am schimbat si la magazinul din hotel (ca sa avem pentru taxi) si era aproape cursul corect.

Edited by asztalos, 19 December 2014 - 22:52.


#348
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 03.04.2010
De la cei care au vizitat in acest an obiective din peninsula Sinai precum: Canionul Colorat, Abu Galom, Ras Mohammed, Muntele lui Moise, Manastirea Sf. Ecaterina am vrea mai multe amanunte.

Edited by raul_6776, 27 December 2014 - 17:58.


#349
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Noi Insula Tiran am vizitat. A fost o excursie minunata, chiar daca am fost eu cu prietena vorbitori de engleza, restul (inca aprox. 40 de persoane) au fost rusi, fara sa vorbeasca orice alta limba (prin tour operator am ales excursia). Totusi, ne-am simtit bine. Ghidul de pe vapor spunea ca in aprilie ai toate sansele sa intalnesti si delfini pe la insula, respectiv (daca ai ghinion sau noroc), poti intalni si pesti otravitoare sau agresive (rechini mai putin, dar sunt pesti Barracuda).
Coralii sunt foarte frumosi, au toate culorile posibile, sunt multi pesti in apa. Din pacate nu te lasa pe insula (cum ma asteptam); insula reprezinta de fapt granita intre Egipt si Arabia Saudita.

#350
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 03.04.2010

View Postasztalos, on 13 ianuarie 2015 - 10:18, said:

--- Din pacate nu te lasa pe insula (cum ma asteptam); insula reprezinta de fapt granita intre Egipt si Arabia Saudita.
Motivul pentru care nu te lasa sa vizitezi insula Tiran este acela ca pe aceasta se gaseste o baza militara ( cu personal egiptean si din forta multinationala ).

Attached Files


Edited by raul_6776, 13 January 2015 - 11:38.


#351
bia899

bia899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 12.08.2008

View Postasztalos, on 11 decembrie 2014 - 08:31, said:

Un amanunte IMPORTANT : daca nu parasiti zona Sharm el Sheikh,  NU luati viza! Se poate intra gratis, spunand : "Only shinai please!"
E valabil si pentru alte statiuni (Hurghada)? Am fost in 2009 si am platit viza desi n-am parasit statiunea... Nu stiam ca se poate fara.

#352
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Se poate intra DOAR in zona C fara viza! De fapt este vorba de statiunile de pa partea sudica si estoca a Peninsulei Sinai. Pentru Hurghada se plateste 25$ viza.

#353
bia899

bia899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 12.08.2008
Multumesc pentru raspuns!

#354
Cikibaubau

Cikibaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2009
A mai fost cineva de curand in aceasta locatie? As dori sa merg in Sharm in Septembrie. Dorim mult snorkel, dar si scufundari. E ok in Septembrie sau Octombrie?

Merci!

#355
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostCikibaubau, on 10 mai 2016 - 15:51, said:

A mai fost cineva de curand in aceasta locatie? As dori sa merg in Sharm in Septembrie. Dorim mult snorkel, dar si scufundari. E ok in Septembrie sau Octombrie?

Merci!

Eu plec in 3 saptamani in Marsa Alam. Sharm-ul din ce vad e ocolit de touroperatori (din cauza prabusirii avionul rusesc ) . Sunt si alte probleme in peninsula Sinai.

Hurghada - daca vrei si ceva distractie/ viata de noapte
Marsa Alam - pentru o vacanta mai linistita si recif bun.

Eu merg in Marsa Alam / Port Ghalib ( foarte izolat ). Vreau sa cobor si spre Sudan cateva zile cu barca/liveaboard.
Am ales locatia pentru ca , toate resorturile inclusiv aeroportul sunt proprietatea unor seici din Bahrein (corb la corb nu scoate ochii) si nu zbor peste Sinai (din Amsterdam). Plus ca reciful e mult mai frumos si nepoluat ca in Sharm. Tot pentru diving ma duc si eu.

Ca vreme Septembrie , Octombrie e perfect, apa calda 26-28 grade si ceva mai racoare afara.

Daca pleci din RO esti limitat de chartere asa ca orienteaza-te unde crezi ca e mai bine. Ce sfat pot sa-ti dau, da avans minim, minim, si plateste tot cat mai aproape de plecare pentru ca daca se intampla ceva (inca vreun atac terorist, revolutie, etc ) si nu mai zboara nimic ,ma indoiesc ca mai vezi vreun ban inapoi de la agentiile din Romanica.

#356
Cikibaubau

Cikibaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.01.2009
Multumesc de sfaturi!
Din cate am citit, momentan zona Sharm are acelasi grad de risc ca si Hurghada (si zona estica in principal). Problema este in Nordul peninsulei Sinai.

Spre Sharm am gasit zboruri din Milan (cu Meridiana) la preturi foarte ok.
Imi poti spune ce companii zboara pe Marsa Alam? Locatia pare super faina, am citit ca zona spre Sudan e si mai buna diving, dar mai periculoasa din pacate :(

La Port Ghalib se poate face snorkel direct de pe plaja? Preturile la cazari sunt foarte mici (comparativ cu Sharm), deci locatia devine extrem de atractiva!

#357
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Eu am luat pachet cu totul, habar n-am cine zboara pe Marsa Alam, probabil doar chartere.
Intra pe kras.nl, www.tui.nl, www.thomascook.com, www.tui.de si ia pachet cu totul (Zbor+transfer+hotel ). Te mai costa in plus 100 euro/p sa zbori la Amsterdam/Londra/Munchen din Iasi.
Plus ca poti sa faci direct la booking asigurari de sanatate/calatorie/bagaje de cala pentru cativa euro in plus.
In 90% din cazuri iesi mai ieftin cu pachet complet decat cumparand pe bucati mai ales pe destinatii din astea de chartere si esti tratat mai bine.
700-800 euro la Hilton Marsa Alam , 8 zile inclusiv avion in Septembrie. Gasesti si mai ieftin (400-600) daca stai si urmaresti site-urile/alt hotel mai slab.

Cam toate hotelurile au jetty/ponton special pentru snorkel (traverseaza reciful ).
In Port Ghalib se pleaca in fiecare cu zi cu yahturi la scufundari/snorkel/minicroaziere + ca sunt destule golfuri pe coasta superbe si cam fiecare hotel are reciful casei si de obicei centru de diving.

Cauta Emperor Divers , au sediul chiar in port. Spre Sudan se merge doar pe mare (liveaboard 3-6 zile ), nu opresti in nici un port asa ca nu prea are ce sa se intample (pirati n-am auzit sa fie, si oricum aia merg in fiecare saptamana cu 4-5 yahturi asa ca stiu ei mai bine daca e sigur sau nu ). Ai grija ca nu te ia nimeni la scufundari dificile (spre Sudan,Elphinstone, etc) fara minim 50 dive-uri si brevet Advanced Open Water Diver.

P.S. Daca iti iei zbor separat si nu gasesti Marsa Alam, poti sa zbori in Hurghada si te costa 50-70 euro un taxi pana in Marsa Alam (vreo 270 km ).
Din Marsa sunt 3-4 ore de mers cu masina pana la Luxor. ( cam 100-150 euro cu tot cu ghid ) daca vrei sa-l vizitezi.

Edited by N62B44, 12 May 2016 - 19:30.


#358
sinergie

sinergie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2009

View PostN62B44, on 11 mai 2016 - 19:25, said:

Eu plec in 3 saptamani in Marsa Alam.


Ai fost in excursie? Cum ti s-a parut atmosfera?  Resorturile sunt ocupate sau se vede o teama a turistilor sa mearga acolo..?

Ma bate si pe mine gandul sa merg toamna asta..

Edited by sinergie, 30 August 2016 - 21:16.


#359
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postsinergie, on 30 august 2016 - 21:12, said:

Ai fost in excursie? Cum ti s-a parut atmosfera?  Resorturile sunt ocupate sau se vede o teama a turistilor sa mearga acolo..?

Ma bate si pe mine gandul sa merg toamna asta..

N-am avut nici o problema, super -sejur, ocupare 20-40 %, toti se dau peste cap sa-ti faca pe plac. Au securitate destula si discreta, pre-screening la aeropoarte, prin resort-uri nu intri daca nu esti turist sau ai acreditari/card special.

Cel putin in zona aia (Marsa-Alam ) toti angajatii sunt "navetisti", adica sunt din Cairo/Alexandria/ etc stau cate 10 luni departe de casa, nu vin turisti le mor famiile de foame.

Am fost chiar la inceputul Ramadam-ului, ajungi sa vezi faze comice, gen turiste occidentale facand plaja topless si la 5 metri angajatu' egiptean ascultand slujba de la moschee pe telefon.

Ii doare la basca, turisti sa fie, altfel mor de foame, nu mai vorbesc de miliardele de dolari investite in resorturi si afaceri conexe care trebuie sa-si recupereze banii bagati.

Ca fapt divers in Port Ghalib (investitie de 1.2 miliarde, inclusiv aeroport privat, investitor un consortiu arab din Bahrein parca ) 30% din magazine aveau patroni copti (crestini ortodocsi ). Nu prea am ramas cu impresia ca erau marginalizati. Mai rau, intr-o farmacie mi-a tinut unul prelegere (afland ca sunt roman ortodox ) sa ma duc la biserica in fiecare saptamana, sa ma rog, etc, etc. Toti coptii au crucea tatuata pe antebrat, adica sunt usor de recunoscut la o adica.

Am fost inclusiv cu fica-mea de 1 an si 3 luni la momentul ala si cu parintii. M-a impresionat cat se dau peste cap angajatii resortului/barurilor/servicii conexe sa-ti faca pe plac si sa fii multumit. Intr-un top personal clar pe locul 2 dupa Republica Dominicana, mult peste Europa ca amabilitate, respect si comportament. Probabil prin octombrie mai fac o tura prin Egipt.

Sincer , anul asta am fost in Turcia si in Egipt, n-am avut nici o problema,  mai multa incredere am in securitatea din statele astea "totalitare" care traiesc din turism (cel putin ca vizitator in locurile de vacanta), decat in politia din Franta, Belgia si alte state "cu apa calda multiculturala". Stau in Olanda si stiu ce vorbesc.

#360
sinergie

sinergie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.08.2009
Multumesc pentru informatii. Din ce am vazut  pe cateva forumuri occidentale pe care le-am rasfoit, inteleg ca din vest se merge binisor prin Egipt.
Nu pot sa poluez topicul, suntem la Sharm..  
Deci daca vreau o saptamana de snorkel la Marea Rosie pot sa merg cu incredere de la Hurghada spre sud.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate