Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#1369
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

 rand, on 10th August 2012, 13:08, said:

Tunul este asta de aici, luat de la ei.
Am luat si trepied care se invarte dupa fiecare foc, dar daca nu il las in tarla, e nefolositor.
http://www.ozoncompa...--Zon-EL08.html
La noapte sper sa ies cu el si o sa fac un filmulet.

"Muncitorul" este un Massey Ferguson 8120, 145 cp,  din 1996, 4500 ore.  Am scapat le vechituri in Franta :D Va fi folosit la arat si frezat, si rar de tot la transporturi dificile. Pana la primavara , la erbicidat si prasit trebuie sa imi fac rost de un set de roti de cultura la 3070, ca el va fi acuma juniorul si 16.9R38 mi se par cam late sa le folosesc intre randurile de porumb.
Poze o sa pun la aria de mecanica, dar intai sa ajunga cu bine camionul in tara si sa-l descarc.

cat te-a costat Massey-ul,cu tot cu transport?

#1370
claudiu0306

claudiu0306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.05.2010

 silesax, on 13th August 2012, 11:26, said:

aha...deci daca eu il am tot bun fac 6000 stiuleti cu umiditate de 35%....deci daca scadem umiditatea si ciocanei.....rezulta ca eu la vara viitoare o sa vind 3000 kg de boabe de pe un hectar de porumb olt bun.......inseamna ca am cam 60 de grame de boabe la un stiulete......
auzi bre ,da mata din ce tara esti?!!!!! :confuzzled:
stai calm, asta e parerea mea , nu mai e mult pana la recoltat .Tu  crezi ca oltul are uniformitate la stiuleti ?  Si 3000 de boabe la umiditate stas de 14 % inseamna anul asta in jur de 4000 ron la ha , dar ma indoiesc ca scoate oltul 3 tone anul asta , poate la umiditate de 25 ...

#1371
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Iar a trecut la forumul asta vechi, si au sters si mesajele alea vechi :mellow:
Sa intreb din nou in speranta ca imi spune cineva cum pot calcula cantitatea de cereale.
Vreau sa construiesc un spatiu de depozitate(10L,8l si 3h).Cum calculez eu cate cereale imi intra in spatiul respectiv?

Edited by mateimateimatei, 16 August 2012 - 05:28.


#1372
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

 mateimateimatei, on 16th August 2012, 05:28, said:

Iar a trecut la forumul asta vechi, si au sters si mesajele alea vechi :mellow:
Sa intreb din nou in speranta ca imi spune cineva cum pot calcula cantitatea de cereale.
Vreau sa construiesc un spatiu de depozitate(10L,8l si 3h).Cum calculez eu cate cereale imi intra in spatiul respectiv?


daca vrei un calcul,matematic,aproape de adevar(zic eu):


10X8X3=240 metri cubi va avea spatiul tau.

I-ti intra cca.o tona de stiulete intr-un metru cub de spatiu(conteaza umiditatea,normal).

Eu cred ca vei putea depozita cca.200t de stiulete,putin probabil sa-l umpli la capacitata maxima(adica 150-160t boabe,functie de umiditate).

Anul asta ai atata porumb ca sa-l umpli:)?

#1373
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

 nelutustoian, on 16th August 2012, 09:54, said:

daca vrei un calcul,matematic,aproape de adevar(zic eu):


10X8X3=240 metri cubi va avea spatiul tau.

I-ti intra cca.o tona de stiulete intr-un metru cub de spatiu(conteaza umiditatea,normal).

Eu cred ca vei putea depozita cca.200t de stiulete,putin probabil sa-l umpli la capacitata maxima(adica 150-160t boabe,functie de umiditate).

Anul asta ai atata porumb ca sa-l umpli:)?

As vrea eu,am avut 3Ha si alea moarte.Dar am niste planuri pt anul viitor si vreau sa rezolv din timp.
Multumesc mult.
Eu stiam ca apa are o densitate de 1(tona)la1(m3).Probabil ca si porumbul se invarte tot pe acolo.
O sa ma interesez si in legatura cu  tehnicile de conservare.

Edited by mateimateimatei, 16 August 2012 - 09:10.


#1374
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu cred ca intra o tona de stiuleti la metru cub.

#1375
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Stiuleti pe latimea de 3 metri??? Vrei sa faci cultura de penicilina?

#1376
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

 rand, on 16th August 2012, 10:24, said:

Stiuleti pe latimea de 3 metri??? Vrei sa faci cultura de penicilina?

Rand,momentan ma interesez ce si cum.Avand in vedere ca nu prea am eu habar iti dai seama ca debitez multe prostii.
Din punctul tau de vedere cum ar fi ok?Pt 100 Tone de cereale.Il depozitez boabe.

Edited by mateimateimatei, 16 August 2012 - 09:36.


#1377
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 mateimateimatei, on 16th August 2012, 10:30, said:

Rand,momentan ma interesez ce si cum.Avand in vedere ca nu prea am eu habar iti dai seama ca debitez multe prostii.
Din punctul tau de vedere cum ar fi ok?Pt 100 Tone de cereale.

Latimea maxima sa nu depaseasca 1 metru... hai 1.10m.
Deci il faci lung cat spatiu ai, inaltimea de 4 metri si cauti o banda cu racleti cu care il urci, dar latimea as recomanda sa fie de 1 metru. Poti merge si pe 1.10 , dar nu mai mult pentru ca o sa iti mucegaiasca in perioadele umede si reci . Si o sa fie toamne si de alea....
Anul trecut cat de bine a fost uscat, puteai sa il pui si mai gros, dar sunt ani in care il culegi din camp ud, ploile nu se mai opresc, aerul este umed si atunci daca nu se aerisieste bine l-ai compromis.
In zona noastra, in nord, se faceau de maxim 90cm. pentru soiuri locale care pierd greu umiditatea.
Eu la hibrizi folosesc 100 si 110cm, in cele de 100 il pun pe cel cu umiditate mai mare, in cel de 110 pe cel mai uscat.

Daca ai 8 metri latime, poti sa faci mai multe paralele, chiar si cu spatiu de 20cm intre ele... dar sa ai grija sa poti avea acces la ele, sa poti intra cu remorca macar pe o parte.
Sau, poti sa faci unul mare, sa lasi stiuletii sa se usuce undeva dupa ce ii culegi, si sa ii urci in patul dupa 2-3 saptamani de la cules. Dar recomand sa le faci cu latimea de 1 metru si atunci nu ai probleme cu ele.

Din cate imi aduc aminte, un metru cub cuprinde aprox. 700 kg de stiuleti, cu umiditate de 15-20%, cum ii culegi din camp. Trebuie sa caut pe acasa intr-o agenda a inginerului agronom mai exact.

Edited by rand, 16 August 2012 - 09:40.


#1378
sheron

sheron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.03.2012
salutare din nou...sunt din bihor si am cultivat 10ha de porumb , una peste alta productia va fi slaba anul asta cca 3-4 tone/ha in cazul in care nu i-am dat nici un bob de azot sau alte ingrasaminte , samanta pionner semi-tardiva ,si un erbicid titus, in momentul actual porumbul se vinde ca painea calda la un pret de 1,2 RON . Eu am intrat in agricultura doar de un an si nu am experienta. Are cineva o idee pana la ce pret va urca porumbul si cand are cota maxima intr-un an . Am auzit tot felu de variante , sa-l vand stiulete din camp direct, alti sa-l tin pana in ianuarie- februarie .

#1379
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 sheron, on 16th August 2012, 11:46, said:

salutare din nou...sunt din bihor si am cultivat 10ha de porumb , una peste alta productia va fi slaba anul asta cca 3-4 tone/ha in cazul in care nu i-am dat nici un bob de azot sau alte ingrasaminte , samanta pionner semi-tardiva ,si un erbicid titus, in momentul actual porumbul se vinde ca painea calda la un pret de 1,2 RON . Eu am intrat in agricultura doar de un an si nu am experienta. Are cineva o idee pana la ce pret va urca porumbul si cand are cota maxima intr-un an . Am auzit tot felu de variante , sa-l vand stiulete din camp direct, alti sa-l tin pana in ianuarie- februarie .

La cantitatea pe care o ai, vinde-l fractionat.
Un 30-40% il vinzi direct din camp. Vinzi inca o fractie de 30-40%prin martie aprilie si mai lasi un 20% pentru "asul din maneca".. luna iulie-septembrie. Cand poti obtine un pret foarte bun, ca si anul asta, sau din contra, un pret mai mic daca culturile arata bine.

#1380
MannytheMan

MannytheMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.05.2012

 rand, on 16th August 2012, 10:39, said:

Latimea maxima sa nu depaseasca 1 metru... hai 1.10m...................

Nu ii mai bine daca il depoziteaza boabe?Intra si mai mult.

#1381
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 MannytheMan, on 17th August 2012, 20:17, said:

Nu ii mai bine daca il depoziteaza boabe?Intra si mai mult.

La depozitare sub forma de boabe, dupa ce il culegi din camp trebuie uscat sa il aduci la sub 14-15% inamxim 24 ore... si atunci poti sa il depozitezi in strat gros cat rezista peretii magaziei. Dar sa il aduci sub 15% umiditate ai ceva de lucru... Intre 16-17% umiditate nu ai voie sa il pui in strat mai gros de 1 metru si trebuie ravasit, aerat...
Stiuleti, daca il pui la 25-30% umiditate in patul, nu mai gros de 1 metru, nu ai probleme.

Edited by rand, 17 August 2012 - 20:13.


#1382
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 rand, on 10th August 2012, 11:09, said:

Am revenit si eu din tari straine cu un in locuitor pentru Massey-ul 3050  pe care il vandusem...

Legat de tun, este foarte eficient - deja in prima noapte ma cautau paznicii de vanatoare cu lanternele pe hotarul unde "tunam" :)).
Face un zgomot foarte mare...
Dar mi-a fost frica sa-l las acolo ca mi-l fura, si am fost plecat, asa ca maine ma duc sa vad ce daune au mai fost...
Alta problema este ca am terenul in mai multe locuri, la 5-7 km intre parcele. Acuma caut o masina de teren ieftina sa umblu cu ea pe coclauri... cu tunul montat, binenteles :)

Update legat de speriatul mistretilor... Tunul este foarte eficient :). Dar, trebuie sa ia mobilitate sa te plimbi cu el. Eu am "tunat" cateva nopti in sir in 2 locuri unde am 1 ha resp. 4 ha semanate, si in timpul asta, la ~ 3 km mai departe, mistretii devorau o alta parcela de-a mea de porumb :).  Eu ma plimb cu tractorul intre parcele, si e destul de incet si incomod.
Asa ca, spre disperarea lui rich, o sa imi cumpar jeep :P
Oricum, paguba facuta de porci in anul asta a fost destul de mare... si urmeaza hotii:)

Edited by rand, 22 August 2012 - 11:09.


#1383
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
Dupa vizita facuta in camp, am constatat ca stiuletii de ZP 434 (aprox. 30%-40%), s-au inclinat cu varful in jos,  dar ce este mai rau, o parte, au cazut din panuse pe sol. Cred ca seceta si canicula actuala au grabit destul de tare lucrurile.

#1384
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

 Pelasg, on 22nd August 2012, 13:50, said:

Dupa vizita facuta in camp, am constatat ca stiuletii de ZP 434 (aprox. 30%-40%), s-au inclinat cu varful in jos,  dar ce este mai rau, o parte, au cazut din panuse pe sol. Cred ca seceta si canicula actuala au grabit destul de tare lucrurile.


In sudul tarii,undeva intre Bals si Craiova,oamenii au inceput culesul porumbilor.
Dupa cum i-am vazut eu pe ,,indienii'' mei saptamana trecuta,17 august,nici ei nu cred ca apuca mai mult de 1-5 septembrie.Ce parere aveti?
Mentionez ca-i voi recolta boabe,dar,cu vanzare din camp,deci nu-mi fac emotii pentru pastrarea lor.

Attached Files



#1385
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
hai ca a trecut citeva zile bune si nu a aparut nici o postare......ati inceput la porumb?,ce preturi sint pe la voi?
sau cumva al saselea simt al meu simte o mica dezamagire in legatura cu pretul?!!!!

#1386
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am cu 1.1ron/kg.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate