Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#1405
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Depinde cum sunt facute contractele.
Stiu cazul unor primari din Salaj  care au luat terenul in arenda si era clauza specificata ca sunt scutiti de obligataia platii arenedei daca nu reusesc sa insamanteze. Normal ca nu au insamantat nimic, au luat subventia data de statul roman (si aici e porcarie ca primesti subventie pe teren nelucrat) si au stat linistiti acasa fara sa faca nimic.

#1406
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012
Voi cum stati cu umiditatea boabelor?
Astazi am 20.18%,foarte mult.Hotii nu mai au rabdare si au inceput sa fure cu caruta.Toti cei ce cumpara vor 15%umiditate,ca nu au uscator de cereale.
Daca astazi arata asa(foto) cand ajung ,,indienii'' mei la 15% umiditate?

Attached Files



#1407
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008

View Postkatlin, on 26 august 2012 - 19:10, said:

Mai mult ca sigur o sa am restante.
Un vecin a recoltat 6 to de pe aprox 30 ha, a dat ingrasaminte muuult mai mult ca mine.

pai asta nici nu plateste recoltatul daca vinde porumbul la 1100 ron/t
6600 ron si da 9000 lei la recoltat.

Nu cumva ai o poza cu porumbul de 2 tone la ha katline?

#1408
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Aveam una mai in urma, asta-i de 2 to, numai palcurile alea un pic verzi au avut un stiuletel mic mic...

Nelutu face vreo 6 to la prima strigare.

[ http://img688.imageshack.us/img688/5039/fotografie0546.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by katlin, 04 September 2012 - 05:37.


#1409
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Ati recoltat? Eu l-as mai tine doua saptamani in camp... anul asta scot cam 3-4 To /ha ... am si parcele evaluate la 1 To, am si cu 6To...
Mi-a facut mare paguba viermele sarma- din vina mea.
Seceta si ploile din primavara au fost peste toti...
Mistretii mi-au distrus cam 50% dintr-o parcela de 0.6 ha unde aveam speranta de 5 To/ha... plus alte disturgeri mai mici in alte parcele.
Acuma ma lupt cu porcii bipezi... pe tigani ii tin sub control, dar ma fura roamanii de acolo din sat. De abia astept sa se termine anul asta :)

#1410
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
La mine am cateva hectare cu peste 6 t sigur, de restul s-a ocupat viermele sarma sa le duca undeva sub 4. Intr-o saptamana incep sa recoltez si la mine si la altii din zona.

#1411
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postrand, on 05 septembrie 2012 - 10:58, said:

Ati recoltat? Eu l-as mai tine doua saptamani in camp... anul asta scot cam 3-4 To /ha ... am si parcele evaluate la 1 To, am si cu 6To...
Mi-a facut mare paguba viermele sarma- din vina mea.
Seceta si ploile din primavara au fost peste toti...
Mistretii mi-au distrus cam 50% dintr-o parcela de 0.6 ha unde aveam speranta de 5 To/ha... plus alte disturgeri mai mici in alte parcele.
Acuma ma lupt cu porcii bipezi... pe tigani ii tin sub control, dar ma fura roamanii de acolo din sat. De abia astept sa se termine anul asta [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Duminica mai fac o proba de umiditate.Daca are un 17% la finalul saptamanii viitoare il recoltez.Astazi am trecut prin  porumbi.I-mi par mult mai uscati ca sambata trecuta(au avut si cateva zile cu 33grade).Ma grabesc un pic cu recoltatul sa scap de paza in camp.

#1412
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Ai umidometru sau este vreo metoda de masurat umiditatea?

#1413
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Am inceput de vreo saptamana la cules, rezultatele mai slabe decat ma asteptam. La mine media ar fi de 4,5 to si cred ca asa va ramane chiar daca n-am recoltat decat 1/3 , la ceilalti cam 2,5-3 to, uneori si sub 1 to de mie jena sa le iau banii pt lucrare.


#1414
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am cules si eu porumbul meu......de pe 1.1 ha am dus acasa 7 remorci de 2.4 metri cubi fiecare incarcate ochi.
cum se cumpara floare in sat la greu ,mereu am gasit ocupat cintarul mare la centru de achizitii si in consecinta nu am putut cintari remorca plina sa vaz cite kg are.
deci va zic la primavara cite kg de boabe am facut la ha.
dar eu am facut alta greseala.......dupa cum stiti asta primavara intrebam pe aici daca este bine sa pun olt dar din porumbar ,adica prima infratire si mi-ati spus ca nu e bine .in consecinta am cautat saminta .am gasit la unu in sat care cica io aducea nustiu ce inginer de la fundulea sa o vinda .avea saminta de olt si cera.
si am luat 20 kg de olt si vreo 6 de cera.
in acelasi timp mi-am facut si vreo 40 de kg de boabe de olt din porumbar .
cind am semanat pe la sfirsit termininduse samanta in cutii am bagat boabe facute de mine din porumbar.
ei bine .....pe bucata de porumb semanata din porumbar......am avut cei mai mari stiuleti .in rest pe ce am semanat cu saminta ........am avut foarte mici sau potriviti stiuleti.
deci sigur am luat teapa cu saminta.....mai ales unde am bagat saminta de cera.....mici tare stiuleti.
daca semanam boabe din porumbar cred ca mai faceam inca 5 remorcute.
am un prieten care a cumparat seminte de olt cu 13 lei kg de la rod bun si are cultura foarte frumoasa .
toti fraieri (printre care ma numar si io) care am cumparat seminte de la ingineru de la dracu sa-l ia am luato in mina.
sigur nu a fost saminta de olt.
personal am o banuiala ca a fost saminta de porumb baraganul de care gemea toatemagazinele cu 6 lei kg si nu cumpara nimeni.
morala .........nu exista ieftin si bun.

#1415
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postpaulpetrila, on 05 septembrie 2012 - 19:52, said:

Ai umidometru sau este vreo metoda de masurat umiditatea?

nu am umidometru dar merg cu minim 500gr.de boabe la un complex FNC Babeni(la 20km de Ramnicu Valcea) si-mi fac umiditatea la laboratorul lor.

#1416
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
porumb PIONEER la DOROHOI..........2012,si in noaptea de 15-16 iulie a fost lovit de gheata....

Attached Files



#1417
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postcucuruzovidiu, on 09 septembrie 2012 - 18:04, said:

porumb PIONEER la DOROHOI..........2012,si in noaptea de 15-16 iulie a fost lovit de gheata....
hai ca arata destul de bine, acum sa ajunga la o umiditatea buna de recoltat

#1418
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Maine bag si eu la recoltat; am ales 2 stiuleti(care predomina), unul mai maricel si unul mai mic, i-am curatat si au cantarit 45ogr, asta insemnand o medie de 225gr pe stiulete.
Am semanat cca 64000 plante si preconizez un 55000 la recoltat, mai rup de la mine un 5000 de plantePosted Image , asta inseamna 50000x225gr=11250kg/ha. Mai scad ceva pierderi de combina si iese un 10to/haPosted Image . Asta din Posted Image , va spun maine care-i treaba in terenPosted Image

#1419
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Cu 10to per ha iesi la liman?


#1420
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Da, si cu subventia. Tu cum iesi anul asta?

#1421
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkatlin, on 09 septembrie 2012 - 19:48, said:

Maine bag si eu la recoltat; am ales 2 stiuleti(care predomina), unul mai maricel si unul mai mic, i-am curatat si au cantarit 45ogr, asta insemnand o medie de 225gr pe stiulete.
Am semanat cca 64000 plante si preconizez un 55000 la recoltat, mai rup de la mine un 5000 de plantePosted Image , asta inseamna 50000x225gr=11250kg/ha. Mai scad ceva pierderi de combina si iese un 10to/haPosted Image . Asta din Posted Image , va spun maine care-i treaba in terenPosted Image
10 t/ha anul asta .......at esti PROFESOR!!! dar ma indoiesc

#1422
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008
La irigat daniel.
Subventia la porumb cat va fii,stie cineva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate