Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Cresterea curcanilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1503 replies to this topic

#19
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 fymays, on 21st April 2010, 17:34, said:

wiseguy76 - se poate sa ne spui ce vaccinuri trebuiesc facute si la ce varsta?
daca se poate sa ne spui si prin ce metoda este cel mai eficient ar fi excelent


Nu exista o schema da vaccinare standard. Exista niste norme generale, pe care fiecare crescator le adapteaza la conditiile specifice. La fel, exista mai multe feluri de vaccinuri, fiecare mai laudat si mai eficient. Doar experienta si cunoasterea situatiei epizootice a zonei pot duce la alcaturiea unei scheme de vaccinare eficiente. Intrebati un medic veterinar competent din caomuna/satul respectiv, si ala va lamureste exact. Intreaba cu ce vaccinuri au venit din incubatia sau ferma de unde provin.

#20
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@fymays ai cartea asta:
http://www.agroshop....cani-p-136.html
@Akomar: Ai ceva documentatie pe acolo despre cresterea curcanilor in sistem free range?

#21
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008

 fymays, on 16th April 2010, 15:58, said:

Pai pe moment se strang oualele. Am gasit si un raspuns la problema mea. Pentru cine e interesat:


Se asigură obligatoriu temperatura de 30-32oC în prima săptămână de viață, după care se scad câte 2oC/săptămână. Este important să folosiți becuri infraroșii (pe care le găsiți și în magazinele noastre), care încălzesc eficient puii și furnizează totodată intensitatea luminoasă optimă. Un bec infraroșu are 6000 ore de funcționare, deci o durată lungă de viață si un consum mic de energie, ceea ce înseamnă economie și eficiență. La un bec infraroșu de 175-250 W se pot încălzi 50 de pui, chiar în cazul în care încăperea nu este încălzită. Dacă puii sunt răspândiți uniform în spațiul de creștere temperatura este normală. Atunci când puii stau adunați, temperatura este prea mică, iar dacă au ciocurile deschise, respiră des și stau pe marginea locului de creștere temperatura este prea mare.
Puii nu-și pot asigura necesarul de căldură în primele 14 zile, perioadă în care nu se admit abateri de la temperatura optimă de 30-32oC.


Oualele au fost stranse, curcile sunt pe ele........asteptam,
dar intre timp parintii mei au luat 20 de pui de curca albi, probabil ceva gen BIG 6.
Luni fac o saptamana si azi a aparut o MARE problema. Au inceput sa se ciupeasca in jurul anusului. (Precizez ca sunt hraniti cu mancare speciala pentru starter curcani).
Ce solutii sunt pentru a impiedica canibalismul?

#22
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 fymays, on 2nd May 2010, 15:51, said:

Ce solutii sunt pentru a impiedica canibalismul?
Astia, in carte, spun sa le pui bacati de plastic, verde!

#23
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 fymays, on 2nd May 2010, 14:51, said:

Oualele au fost stranse, curcile sunt pe ele........asteptam,
dar intre timp parintii mei au luat 20 de pui de curca albi, probabil ceva gen BIG 6.
Luni fac o saptamana si azi a aparut o MARE problema. Au inceput sa se ciupeasca in jurul anusului. (Precizez ca sunt hraniti cu mancare speciala pentru starter curcani).
Ce solutii sunt pentru a impiedica canibalismul?

Schimba furajul ... ia un starter facut de altcineva ... si spune-ne si noua ce starter folosesti ... sa-l evitam.

#24
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
despre furaj nu stiu ce marca este (trebuie sa intreb parintii), iar ca rezolvare pentru problema cu ciupitul solutia a fost sa unga exemplarele ciupite cu albastru de metil.
atacurile au incetat

#25
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 fymays, on 4th May 2010, 16:19, said:

despre furaj nu stiu ce marca este (trebuie sa intreb parintii), iar ca rezolvare pentru problema cu ciupitul solutia a fost sa unga exemplarele ciupite cu albastru de metil.
atacurile au incetat
Interesanta chestie! Parca Wiseguy a venit cu solutia asta! O fi valabila si la gaini?

#26
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
furajul este Vivabio

#27
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 fymays, on 4th May 2010, 14:19, said:

despre furaj nu stiu ce marca este (trebuie sa intreb parintii), iar ca rezolvare pentru problema cu ciupitul solutia a fost sa unga exemplarele ciupite cu albastru de metil.
atacurile au incetat

Explicatia albastrului de metil (pe langa proprietatile antiseptice) este si cel de colorare in albastru. Pasarile fiind obisnuite sa ciuguleasca la culoarea rosie, vor incepa ciugulitul la alta culoare.


 dorel232004, on 21st April 2010, 21:32, said:

@Akomar: Ai ceva documentatie pe acolo despre cresterea curcanilor in sistem free range?

Curcani de carne nu am vazut in sistem free range aici, probabil ca sunt. Am vazut in schimb curci crescute in sistemul asta, este chiar o firma care ofera o franciza.
Daca vrei detalii striga....

#28
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 Akomar, on 4th May 2010, 18:09, said:

Curcani de carne nu am vazut in sistem free range aici, probabil ca sunt. Am vazut in schimb curci crescute in sistemul asta, este chiar o firma care ofera o franciza.
Daca vrei detalii striga....
Strig, strig! Mersi Akomar! Ma intereseaza! Dar nu inteleg ceva: cum adica curcani nu au (sau nu stii), dar curci au! Chiar asa mare diferenta e intre sexe? Adica cum ai spune au gaini, dar nu cocosi, sau cum vine asta? Sau e diferenta intre curcani normali si curcani de carne? M-ai facut super curios!

#29
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 dorel232004, on 4th May 2010, 16:15, said:

Strig, strig! Mersi Akomar! Ma intereseaza! Dar nu inteleg ceva: cum adica curcani nu au (sau nu stii), dar curci au! Chiar asa mare diferenta e intre sexe? Adica cum ai spune au gaini, dar nu cocosi, sau cum vine asta? Sau e diferenta intre curcani normali si curcani de carne? M-ai facut super curios!

Pai este la fel ca la gaini.

Sunt broileri si reproducatori. Diferentele de greutate intre sexe sunt foarte clare, citez dintr-un ghid de Big7 (la 18 saptamani, masculii au 17.66 kg iar femelele 11.99).
Nu numai atat dar diferentele de greutate sunt clare chiar intre masculi (broiler sau reproducator), de exemplu: BIG 7 la 18 saptamani are 17.66 iar Nicholas breeder are la aceeasi varsta 15.65. La 22 de saptamani primul are 22.50 , celalalt are 18.37.
Cum spuneam e ca la gaini, deci BIG7 sunt broileri finali, nu se mai folosesc la reproductie, Nicholas se foloseste ca mascul de reproductie, ba mai mult e foarte raspandita practica de recoltare de material seminal de la curcani si insamantarile artificiale de unde rezulta o cu totul alta tehnologie de crestere, o cu totul alta nutritie, un cu totul alt management.

#30
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
M-am lamurit, oarecum! Acum, daca vrei sa cresti in free range curcani, care se preteaza mai bine dintre toate variantele enumerate si neenumerate? Ai ceva material la asa ceva?

#31
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 dorel232004, on 4th May 2010, 16:50, said:

M-am lamurit, oarecum! Acum, daca vrei sa cresti in free range curcani, care se preteaza mai bine dintre toate variantele enumerate si neenumerate? Ai ceva material la asa ceva?

Chestia aia cu "care se preteaza mai bine" nu o bag in seama :D

Brandul lor este Kelly Bronze si in link ai detalii.

Personal nu am experienta in cresterea curcilor am facut odata ceva retete dar cam atat. Imi dau cu presupusul si as alege pentru sistemul free range o rasa ceva mai rustica gen cele bronzate din imagine decat una specializata alba.

[ http://www.kellyturkeys.co.uk/gfx/turkeysundertree.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@Akomar: Mersi! Astia sunt cei care dau in franciza? E un sistem ca la noi cu broilerii, nu? Conditiile pe care le cer ei, eu le aveam, dar e valabil doar in UK!

#33
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
Sa va spun sincer si eu caut o rasa care s-ar preta pentru sistemul free range.
Am cateva nelamuriri, poate cei mai cu experienta de pe forum imi pot raspunde:
1. curcile comune de la tara sunt din rasa bronzata?
2. pe la tara am mai vazut pui mici de curca de culoare neagra complet - este cumva acesta http://en.wikipedia..../Black_(turkey) ?
Mersi

#34
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 fymays, on 5th May 2010, 13:25, said:

Sa va spun sincer si eu caut o rasa care s-ar preta pentru sistemul free range.
Am cateva nelamuriri, poate cei mai cu experienta de pe forum imi pot raspunde:
1. curcile comune de la tara sunt din rasa bronzata?
2. pe la tara am mai vazut pui mici de curca de culoare neagra complet - este cumva acesta http://en.wikipedia..../Black_(turkey) ?
Mersi


1. aici e ca si cand ai intreba ce rasa sunt gainile de la tara.
Sunt niste combinatii aleatorii de nici un genetician nu se mai descurca sa le descifreze :D. Noroc totusi ca nu e ca la gaina, deci o scoate geneticianul la cap..:)

Presupun ca mai gasesti un metis cat mai aproape de bronzata adevarata pe la tara doar prin zonele care au foarte aproape de fostele avicole ce aveau odata curci, gen Brasov. In rest ii poti spune ca este un fel de bronzata, fara sa garantezi ca e pura.

2.  As zice ca e mai degraba asta: http://en.wikipedia....i/Bronze_Turkey

#35
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008

 Akomar, on 5th May 2010, 18:34, said:

1. aici e ca si cand ai intreba ce rasa sunt gainile de la tara.
Sunt niste combinatii aleatorii de nici un genetician nu se mai descurca sa le descifreze :D. Noroc totusi ca nu e ca la gaina, deci o scoate geneticianul la cap..:)

Presupun ca mai gasesti un metis cat mai aproape de bronzata adevarata pe la tara doar prin zonele care au foarte aproape de fostele avicole ce aveau odata curci, gen Brasov. In rest ii poti spune ca este un fel de bronzata, fara sa garantezi ca e pura.

2.  As zice ca e mai degraba asta: http://en.wikipedia....i/Bronze_Turkey



1. Este o veste buna, pentru ca la tara curcanii ajung undeva pe la 10 kg iar din ce am citit pe site rasa bronz ameliorata ajunge pe la 16-17 kg
2.Acei pui la maturitate isi mentin culoare neagra, nu au acele efecte stralucitoare

Pentru cei interesati. este in engleza din pacate..... pentru cei care nu stiu

http://www.motherear...key-Breeds.aspx    - foarte interesant despre rase

Attached Files



#36
Chaitan

Chaitan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.04.2010

 fymays, on 5th May 2010, 19:02, said:

1. Este o veste buna, pentru ca la tara curcanii ajung undeva pe la 10 kg iar din ce am citit pe site rasa bronz ameliorata ajunge pe la 16-17 kg
2.Acei pui la maturitate isi mentin culoare neagra, nu au acele efecte stralucitoare

Pentru cei interesati. este in engleza din pacate..... pentru cei care nu stiu

http://www.motherear...key-Breeds.aspx    - foarte interesant despre rase
Te rog sa ma crezi ca nu am vazut la tara curcan de 10kg.Si eu am crescut curcani comuni si mai mult de 6kg nu au avut. curcile cam 4 kg.
Acum cresc curci de carne in sistem liber cu un adapost simplu din lemn si cu o gradina cu iarba unde pasc nu folosesc concentrate pentru ele.Folosesc un amestec de boabe pentru ele si au in jur de 20kg bucata si fi atent sunt curci nu curcani.Curcile mele mai oua si acum si cand vor stagna vor sfarsi la cuptor.
Eu cred ca, curcile de carne Big6 se preteaza foarte bine si la o crestere in gospodarii la tara.

Curcile mele la 4 luni

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate