Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cresterea curcanilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1503 replies to this topic

#37
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ai multi?

#38
Chaitan

Chaitan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.04.2010

View Postdorel232004, on 5th May 2010, 19:52, said:

Ai multi?
Nu.In fiecare an cumpar cate 10 bucati mortalitate am avut 0 pana acum.Curcanii ii tai de craciun, de revelion si paste.Curcile le pastrez ca sa am oua de la ele acum am 4 curci ca atatea au fost din 10.In iunie, iulie imi iau alti curcani.Nu stiu daca ai mancat oua de curca dar sunt cele mai gustoase oua nu se compara cu altele.Eu cresc doar pentru consumul nostru,ne-am obisnuit sa consumam produse din curte care au un gust deosebit.
In mijloc ou de curca.

Attached Files



#39
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Te-am intrebat in ideea de a fi o alternativa "Cresterea curcanilor in conditii de free range" la "Proiectul ferma de gaini ouatoare". Dar cred ca ai putini pentru a trage o concluzie!

#40
Chaitan

Chaitan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.04.2010

View Postdorel232004, on 6th May 2010, 09:17, said:

Te-am intrebat in ideea de a fi o alternativa "Cresterea curcanilor in conditii de free range" la "Proiectul ferma de gaini ouatoare". Dar cred ca ai putini pentru a trage o concluzie!
Acum depinde si cat teren ai.Eu nu-mi permit mai multe deoarece curtea nu este foarte mare.Ca sa iti faci o idee 10 curci pe 500mp. Asa inteleg eu sa tin curcile.
Nu intr-o curte unde nu mai creste nici o buruiana si cica au conditii.Nu toata curtea are 500mp ci doar a curcilor si a inca 5 gaste de rasa.Eu asa inteleg sa cresc pasarile mele si cred ca ma apropii foarte mult de conditiile free range.
Nu sunt vreun fermier sunt doar pasionat,si incerc sa le ofer conditii de trai cat mai bune.

#41
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
Aveti idee cati curcani se pot creste in sistem free range pe o suprafata de 1/2 hectar.? Pe aceasta suprafata au fost plantati copaci pentru impadurire anul acesta.
Si de asemenea ce tip de iarba s-ar preta pentru consumul pasarilor?

#42
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postfymays, on 6th May 2010, 10:22, said:

Aveti idee cati curcani se pot creste in sistem free range pe o suprafata de 1/2 hectar.? Pe aceasta suprafata au fost plantati copaci pentru impadurire anul acesta.
Si de asemenea ce tip de iarba s-ar preta pentru consumul pasarilor?

Pe juma de hectar la o densitate de 1 pe 10 mp (organic) poti creste 500. Vezi in legislatia romaneasca poate au date niste cerinte exacte.
Cauta in cerintele pentru crestere ecologica si te ghidezi de acolo.
Vad ca la free-range sunt date cifre si de 4 pe mp, atunci ai putea creste mult mai multi.

Edited by Akomar, 06 May 2010 - 11:57.


#43
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostChaitan, on 6th May 2010, 09:39, said:

Acum depinde si cat teren ai.
Am 20.000mp si la nevoie mai am la 200m inca 10.000mp! Adapostul are 144mp(pt cei maturi) +36-60mp(pt.pui)+ 36mp(pt stoc furaje)!

#44
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008

View PostAkomar, on 6th May 2010, 12:54, said:

Pe juma de hectar la o densitate de 1 pe 10 mp (organic) poti creste 500. Vezi in legislatia romaneasca poate au date niste cerinte exacte.
Cauta in cerintele pentru crestere ecologica si te ghidezi de acolo.
Vad ca la free-range sunt date cifre si de 4 pe mp, atunci ai putea creste mult mai multi.


Un site unde as putea gasi legislatia?
mersi

#45
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postfymays, on 6th May 2010, 13:01, said:

Un site unde as putea gasi legislatia?
mersi
Daca stie careva anul, numarul si tipul actului pot sa-l gasesc eu!

#46
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Acum nu stiu cum merge desfacerea la curcani, ca la noi nu e traditie ca la americani! Din ce am vazut pe net, se cere 10ron/kg, ceea ce e bun, daca ii si vinde! Avantajul e, ca, am inteles ca uliul nu ii ataca, nu mai stai toata ziua cu ouale sa le vinzi pe sub mana si cand ii vinzi iei un ban gramada, da il iei! Ai dezavantajul ca sunt puii mai sensibili si se cam bat intre ei! Voi ce informatii mai aveti?

#47
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008

View Postdorel232004, on 6th May 2010, 15:00, said:

Acum nu stiu cum merge desfacerea la curcani, ca la noi nu e traditie ca la americani! Din ce am vazut pe net, se cere 10ron/kg, ceea ce e bun, daca ii si vinde! Avantajul e, ca, am inteles ca uliul nu ii ataca, nu mai stai toata ziua cu ouale sa le vinzi pe sub mana si cand ii vinzi iei un ban gramada, da il iei! Ai dezavantajul ca sunt puii mai sensibili si se cam bat intre ei! Voi ce informatii mai aveti?


In fisierul pdf postat mai sus scrie ca daca devin canibali li se pot taia o portiune mica din cioc in partea superioara ( sau albastru de metil -solutia aleasa de parintii mei).  Puii cumparati de parintii mei au asigurate conditii optime si se descurca foarte bine. Din 20 de pui cumparati a murit doar unul (am inteles ca era cu probleme de cand l-a cumparat).
Deci daca le satisfaci nevoile corespunzator nu cred ca ai probleme.
Si ar fi pacat sa ai un teren cu iarba si sa nu poti profita de el.

#48
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postfymays, on 6th May 2010, 15:32, said:

daca devin canibali li se pot taia o portiune mica din cioc in partea superioara
Si ar fi pacat sa ai un teren cu iarba si sa nu poti profita de el.
Asta cu taiatul ciocului, mai usor, ca imi este mila! Doar nu o sa devin dr.Mengele acum!
Desfacerea, asta e semnul de intrebare! Cine stie cum si daca se vand, curcanii?

#49
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

View Postdorel232004, on 6th May 2010, 15:50, said:

Asta cu taiatul ciocului, mai usor, ca imi este mila! Doar nu o sa devin dr.Mengele acum!
Desfacerea, asta e semnul de intrebare! Cine stie cum si daca se vand, curcanii?

bine bine... da' ce faci cu mila cand vii acasa si gasesti 2 rupti? eventual mor in fatza ta? sa te vad atunci cum ti-e mila...

curcanii ... am dat anul trecut (thanksgiving) cu 20kg lei curat. prin relatii.
dar ca sa faci hala cu mega productie.. nu am idee. stiu pe cineva cam la 50 km de mine care are hala cu asa ceva...

#50
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkatilinus, on 6th May 2010, 15:58, said:

bine bine... da' ce faci cu mila cand vii acasa si gasesti 2 rupti? eventual mor in fatza ta? sa te vad atunci cum ti-e mila...
curcanii ... am dat anul trecut (thanksgiving) cu 20kg lei curat. prin relatii.
dar ca sa faci hala cu mega productie.. nu am idee. stiu pe cineva cam la 50 km de mine care are hala cu asa ceva...
Daca sunt rupti de altii e una si sa-i rup eu e alta!
Ai dat cu 20ron/kg, ca nu se prea intelege? Daca e asa e SUPER!
Da si tu o fuga cand ai drum si vezi cati are, cum ii vinde, cui, cu cat, etc!

#51
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
bad news:
mai muri un pui de curca: au ramas 18; cel care muri a fost cel care a fost ciupit in jurul anusului; ciudat este ca doar pe unul l-au ciupit.dupa atacul de luni, aseara au inceput iarasi sa-l ciupeasca; a fost tratat iarasi cu albastru de metil si atacul a incetat dar astazi deceda; curios e faptul ca dupa trei zile s-a cunoscut ca are o problema ramanand in urma cu cresterea fata de ceilalti pui.odihneasca-se in pace
din cei 18 ramasi la prima vedere sunt toti ok acu sa vedem, au inceput sa le creasca pene pe aripi, cozi..

#52
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Mda, cam nasol! Imi pare rau! Din 20, 2 cam mult, ca nu s-au facut mari! Dar, cand i-a cumparat nu s-a observat ca au defecte?
Pai daca la 20 sunt probleme cand "o sa avem sute" ce o sa fie?

#53
fymays

fymays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2008
pai cand i-a luat erau ultimii 20 de pui ramasi. primul care a murit avea probleme din prima zi, dar nu inteleg de ce al ii-lea care a murit a fost ciupit doar el.
ma rog.... vom vedea cum merg.
in 2 saptamani scot si mamele curci (comune)

#54
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postfymays, on 6th May 2010, 18:21, said:

dar nu inteleg de ce al ii-lea care a murit a fost ciupit doar el.
Asa sunt animalele! Tabara toti pe unul pana il lichideaza! Eu am avut niste pesti rapitori, iar puii, daca cumva nu aveau tot timpul mancare la nas, era de ajuns sa fie ciupit un pui de un altul, ca atunci tabarau toti pe "ciupitu" pana "la capat"! In 2-3 minute era "rezolvat"! Am povestit eu pe un topic ce am patit si cu prepelitele! La fel! Dar uneori cred ca si oamenii sunt la fel!

View Postfymays, on 6th May 2010, 18:21, said:

in 2 saptamani scot si mamele curci (comune)
Adica o sa ai pui?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate