Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Noi abonamente de acces la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
1833 replies to this topic

#37
one4win

one4win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.07.2009
Da Doamne! sa fie adevarat!!!


Dar nu prea imi vine sa cred ca voi vedea la mine pe strada prea curand asa ceva (stau la casa). Presimt ca acoperirea va fi si mai rea ca la anuntul cu VDSL.

#38
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postone4win, on 17th March 2010, 11:19, said:

Dar nu prea imi vine sa cred ca voi vedea la mine pe strada prea curand asa ceva (stau la casa). Presimt ca acoperirea va fi si mai rea ca la anuntul cu VDSL.
Corect. Stau la casa in Timisoara si n-am vazut pe strada mea vreo echipa RTC sa traga fibra, cu toate ca majoritatea vecinilor au renuntat la serviciile RTC pentru ca liniile telefonice abia tineau 7-8Mbps. Deci in mod sigur nu voi fi sub aria de acoperire a noilor tehnologii.

#39
alexrullz

alexrullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.10.2009
Si eu stau in Constanta...tot la casa si am VDSL 20 Mb...si din ce am inteles, nu conteaza ca e casa sau bloc... insa fibra se trage doar la cererea clientului :)...adica vor trage fibra pe linia principala din DSLAM in casute si dupa la comanda clientului ii vor aduce fibra pana in modemul din casa ATENTIE MOMENTAN DOAR CEI CE DETIN VDSL PENTRU CA MIGRAREA SE VA FACE DIN VDSL IN VDSL2 o sa vedem daca e oficial...nu stiu cat este de adevarat va spun ce am auzit (campanie sustinuta de Deutche Telekom)

Edited by alexrullz, 17 March 2010 - 12:46.


#40
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postalexrullz, on 17th March 2010, 12:43, said:

Si eu stau in Constanta...tot la casa si am VDSL 20 Mb...si din ce am inteles, nu conteaza ca e casa sau bloc... insa fibra se trage doar la cererea clientului :)...adica vor trage fibra pe linia principala din DSLAM in casute si dupa la comanda clientului ii vor aduce fibra pana in modemul din casa ATENTIE MOMENTAN DOAR CEI CE DETIN VDSL PENTRU CA MIGRAREA SE VA FACE DIN VDSL IN VDSL2 o sa vedem daca e oficial...nu stiu cat este de adevarat va spun ce am auzit (campanie sustinuta de Deutche Telekom)
Asta inseamna sa ai distanta de pana la 1Km de centrala/dslam. E fix pixul... adica pe unde puteau sa ofera VDSL pana acum, vor putea oferi si VDSL2 (cele 10 orase).

#41
alexrullz

alexrullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.10.2009

View PostFarrell, on 17th March 2010, 13:05, said:

Asta inseamna sa ai distanta de pana la 1Km de centrala/dslam. E fix pixul... adica pe unde puteau sa ofera VDSL pana acum, vor putea oferi si VDSL2 (cele 10 orase).
Nu prea am inteles ideea cu 50 de localitati...dar vom vedea...oricum nu va fi accesibil la toata lumea pentru inceput asta se stie...dar vom vedea

#42
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005

View Postalexrullz, on 17th March 2010, 21:10, said:

Nu prea am inteles ideea cu 50 de localitati...dar vom vedea...oricum nu va fi accesibil la toata lumea pentru inceput asta se stie...dar vom vedea

Ca o concluzie , să înțeleg că FTTH-ul de la RTC va fi valabil la ~20% din doritori , sau cel puțin nu va fi disponibil acolo unde este lipsă acută de astfel de servicii - cartierele de case. AȘA DA internet ! fail.

Edited by G-Unit//FuLLReSpecT, 17 March 2010 - 14:00.


#43
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View PostG-Unit//FuLLReSpecT, on 17th March 2010, 13:58, said:

Ca o concluzie , să înțeleg că FTTH-ul de la RTC va fi valabil la ~20% din doritori , sau cel puțin nu va fi disponibil acolo unde este lipsă acută de astfel de servicii - cartierele de case. AȘA DA internet ! fail.
Daca va fi ca si VDSLul atunci va fi asa cum spui tu. Eu am solicitat VDSL in septembrie 2009 si mi-au spus ca strada/cartierul meu e la 2km de centrala si nu puteam beneficia de VDSL. Pentru FTTH nici nu mai intreb... :lol:
E de reclama... Ce tare e RTC, ofera 100Mbps. Dar unde!? Pe 3 strazi... :lol:

Edited by Farrell, 17 March 2010 - 14:09.


#44
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005

View PostFarrell, on 17th March 2010, 22:07, said:

Eu am solicitat VDSL in septembrie 2009 si mi-au spus ca strada/cartierul meu e la 2km de centrala si nu puteam beneficia de VDSL.

Exact aceeași chestie am pătit-o și eu. La mine s-au arătat interesați să execute modernizările de rigoare într-un timp cât mai scurt pentru a mă putea conecta la VDSL. Mi-au spus că mă sună , că în 2luni VDSL va fi disponibil și pe strada mea ... asta se intâmpla în august 2009 :lol: Unde mai pui că stau într-o zonă "destul" de centrală.

#45
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View PostG-Unit//FuLLReSpecT, on 17th March 2010, 14:26, said:

Exact aceeași chestie am pătit-o și eu. La mine s-au arătat interesați să execute modernizările de rigoare într-un timp cât mai scurt pentru a mă putea conecta la VDSL. Mi-au spus că mă sună , că în 2luni VDSL va fi disponibil și pe strada mea ... asta se intâmpla în august 2009 :lol: Unde mai pui că stau într-o zonă "destul" de centrală.
:lol:
RTC castiga foarte multi bani din concedieri. Asa o duce din 2000 incoace.
Nu se omoara cu modernizarea. Mai trebuie sa le plece clienti ca sa priceapa. E mai simplu sa dai afara 600 de oameni decat sa tragi niste cabluri.
UPCul si RDS pot sta linistiti. Nu cred ca  oferta asta va determina clientii RDS sa renunte la FL ca sa treaca pe FTTH de la RTC, poate din curiozitate. Iar cei de pe unde nu exista FiberLink dar nici VDSL 1 sau 2 raman la mana UPCului.

#46
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005

View PostFarrell, on 17th March 2010, 22:34, said:

Iar cei de pe unde nu exista FiberLink dar nici VDSL 1 sau 2 raman la mana UPCului.

Adică noi  :thumbup:

#47
alexrullz

alexrullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.10.2009
Am mai aflat ceva astazi...ca RTC va putea oferi VDSL si VDSL2 in cele aproximativ 50 localitati deoarece transferul va fi facut prin fibra si nu prin cablu sarma...ceea ce inseamna ca numai conteaza distanta dintre client si DSLAM asha mult...sa vedem (cica sunt pregatiti si se asteapta la o cerere in masa a abonamentelor Play si Power)

#48
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007

View Postalexrullz, on 17th March 2010, 16:15, said:

Am mai aflat ceva astazi...ca RTC va putea oferi VDSL si VDSL2 in cele aproximativ 50 localitati deoarece transferul va fi facut prin fibra si nu prin cablu sarma...ceea ce inseamna ca numai conteaza distanta dintre client si DSLAM asha mult...sa vedem (cica sunt pregatiti si se asteapta la o cerere in masa a abonamentelor Play si Power)

vdsl prin fibra? cum vine asta?

#49
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Postrazvan1986, on 17th March 2010, 17:25, said:

vdsl prin fibra? cum vine asta?

Nu poate sa vina deloc cum zice. Tot prin firele clasice de cupru va fi ultimul segment la fel ca si acum. Poate vor doar sa zica c-or sa instaleze mai multe dulapuri de VDSL cu fibra suplimentara corespunzatoare pan` la ele.  ^_^

#50
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
era o intrebare retorica :), evident ca VDSL diferit de FO, poate vitezele pt FO vor fi comparabile cu cele pe VDSL1/2.
oricum daca ofera 100/10 Mbps nu musca din clientii FL... devine interesanta doar de pe la 100/40 in sus (ma refer la upload)

#51
vladdeh

vladdeh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 15.12.2009
eh stau la tara, probabil am sa vad si eu 100 mbps prin 2020 :) ca vdsl s-a anutat prin 2019

#52
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Si preturile la ADSL ? Ceva schimbari la ele, pt. cei care n-au bafta de FO ?
Mai 4 zile.. si n-am contract activ.. oare-mi fac ei o surpresa placuta ?  :naughty:

#53
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
M-au sunat acum 2 zile de la relatii clienti si m-au informat ca mai am abonament activ de net pana in lulie. Mi s-a propus super oferta: abonament la 7 euro (4 Mb) cu 6 luni abonamente si prelungire pe 2 ani... Am refuzat. Sunt curios cu noile abonamente cat va costa cel de 4 Mb

#54
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
Tehnologiile utilizate:
- ADSL (pe linie de cupru de 2 fire)
- VDSL (tot pe linie de cupru de 2 fire)
- FTTB (fibra cu GPON ca tehnologie de transport&management pana la bloc si VDSL2 ca tehnologie de acces in apartament pe 2 fire de cupru)
- FTTH (asta e simpla si inseamna fibra pina in locuinta cu media convertor si modem)

Asta e tot in ceea ce priveste modul in care RTC va furniza serviciile de date/IPTV

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate