Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Noi abonamente de acces la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
1833 replies to this topic

#19
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postbecali, on 16th March 2010, 19:08, said:

probabil ca va fi valabil in cateva orase, si acolo la catevastrazu, doar la unele blocuri si, probabil doar pana la etajul 2, tipic rtc
ofertele vor fi extrem de regionalizate (scuzati-mi exprimarea...).batalia va fi dura cu principalii doi competitori.vor fi si pachete cu preturi interesante. nu au nicio legatura cu reteaua NEXTGEN ,ei sunt pe o alta tehnologie.cat despre cei care au doar 8 mega din 20(nu cred!)  se pare ca au o limitare impusa de firma la care lucreaza (tocmai pt a lucra si a nu se uita pe youtube :nonobad: ).ar mai fi multe de spus dar.... la timpul potrivit. :thumbup:

#20
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postbello1, on 16th March 2010, 17:44, said:

Se trage in Bucuresti deja fibra. Accesul este pe FTTB(GPON) si VDSL 2.

Este FTTH.
Mie imi aduc fibra direct in apartament unde imi instaleaza un convertor.
Servicii 3 play.

#21
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postunchiujim, on 16th March 2010, 22:23, said:

ofertele vor fi extrem de regionalizate (scuzati-mi exprimarea...).batalia va fi dura cu principalii doi competitori.vor fi si pachete cu preturi interesante. nu au nicio legatura cu reteaua NEXTGEN ,ei sunt pe o alta tehnologie... ar mai fi multe de spus dar.... la timpul potrivit. :thumbup:
E clar. In zonele in care RDS  are retea preturile vor fi mai mici sau egale, vitezele la fel. In zonele in care nu exista RDS sau alta retea de cartier preturile vor fi mai mari. La fel si cu zonele acoperite de UPC.

#22
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostFarrell, on 16th March 2010, 22:41, said:

E clar. In zonele in care RDS are retea preturile vor fi mai mici sau egale, vitezele la fel. In zonele in care nu exista RDS sau alta retea de cartier preturile vor fi mai mari. La fel si cu zonele acoperite de UPC.
absolut corect rationamentul tau ! preturile vor fi comparabile, diferentirea facandu-se doar prin calitate,promptitudine si ...RC ! :coolspeak:

#23
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View Postunchiujim, on 16th March 2010, 22:44, said:

absolut corect rationamentul tau ! preturile vor fi comparabile, diferentirea facandu-se doar prin calitate,promptitudine si ...RC ! :coolspeak:
Cu cat e mai multa concurenta, cu atat mai bine. Sper sa fie mai prompti ca in '92, cand am depus cererea si mi-au instalat fixul in 1999 :D

#24
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003

View Postunchiujim, on 16th March 2010, 22:23, said:

ofertele vor fi extrem de regionalizate (scuzati-mi exprimarea...).batalia va fi dura cu principalii doi competitori.vor fi si pachete cu preturi interesante. nu au nicio legatura cu reteaua NEXTGEN ,ei sunt pe o alta tehnologie.cat despre cei care au doar 8 mega din 20(nu cred!)  se pare ca au o limitare impusa de firma la care lucreaza (tocmai pt a lucra si a nu se uita pe youtube :nonobad: ).ar mai fi multe de spus dar.... la timpul potrivit. :thumbup:


Una buna si una rea:
1. Aia rea: RTC ste in colimatorul comisarului European pentru Telecomunicatii (e o olandeza de cca 45 de ani, am citit la un moment dat despre treaba asta, nu gasesc acum link-ul) tocmai despre ofertele aste "regionalizate", care, in acest moment sunt interzise in UE (nici Orange si nici Vodafone nu le mai fac, cel putin nu le mai prooveaza pe site)
2 Aia buna: Din februarie, volumul operatiilor DT au depasit pe cel ale Orange (in Europa), cat priveste Romania, locuiesc intr-o zona portocalie, dar le e foarte frica de cresterea Cosmoote, si implicit, pe viitor , a celor de la DT

#25
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
O sa vedeti acum oferte pe cartiere/blocuri.

Romtelecom intra peste RDS si UPC. RDS la cat de dator este....nu cred sa faca fata DT.

#26
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
deci rtc vine cu fibra pana in casa.
pe unde vine fibra asta?
pe casa scarii?
bafta la acordat protocoale serioase la admini ca altfel nema aprobare.

#27
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postmaistoru, on 16th March 2010, 23:56, said:

deci rtc vine cu fibra pana in casa.
pe unde vine fibra asta?
pe casa scarii?
bafta la acordat protocoale serioase la admini ca altfel nema aprobare.
Marele lor avantaj este ca nu mai trebuie sa stea dupa NetCity sau proiecte similare sau sa-si faca propria canalizare, caci... o au deja! Ce ramane de instalat pe scara nu dureaza foarte mult, intr-adevar insa, obtinerea aprobarilor e mai de durata, in RTC birocratia fiind mult mai mare... numai eu stiu de cateva cazuri (din zona mea) cand RTC a pierdut clienti importanti (business) pentru ca nu au putut furniza Internet la timp: RTC statea dupa studii (de fezabilitate), aprobari intre departamente, in timp ce altii erau a doua zi cu fibra la client... Iar daca vom combina birocratia specifica RTC cu cea a administratorilor de bloc/asociatie...  :coolspeak:

Sa vedem cum se vor misca.

Edited by soft0811, 17 March 2010 - 06:49.


#28
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010
Care-i avantajul fibrei pana la abonat? La blocuri nu e mai eficient FTTB si apoi, pana in apartament, cablu UTP pe care pot oferi acces Gigabit? Astfel pot folosi canalele deja existente pt firele din blocuri si nu vad ce aprobari le-ar trebui de la administrator.

#29
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005
Dar despre abonații care stau la casă nu se zice nimic ? Mai vine cu fibra la tine dacă stai la casă ? Nu-mi prea vine a crede ... cu tot FTTH-ul lor.

#30
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
Furnizorul: "Va anuntam ca societatea noastra oferta transport pentru tonaje de pana la 100 t"
Clientul: "As dori si eu un transport de 100 t'
Furnizorul: "Inca nu se poate. Camioanele le cumparam doar la anul"

#31
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Seful Romtelecom: Razboiul preturilor, cel mai rau lucru care se poate intampla in telecom

Quote

Cu toate ca in ultimii trei-patru ani, operatorul telecom a lansat tot mai multe servicii, printre cele mai importante fiind cele de internet (Clicknet) si televiziune digitala prin satelit (Dolce) cu preturi tot mai competitive, seful Romtelecom spune ca de fapt compania pe care o conduce este si cea care incearca sa mentina tarifele la un nivel rezonabil.

“Suntem singurul operator care se lupta sa tina preturile la un nivel rezonabil. Preturile noastre sunt in unele cazuri mai mari decat ale operatorilor de telefonie mobila intrucat credem ca serviciile merita aceste tarife. Razboiul preturilor este cel mai rau lucru care se poate intampla in piata”

El adauga ca si in Romania exista exemple de companii care au intrat in astfel de “razboaie’, pe viitor pericolul unei astfel de strategii fiind lipsa de cash pentru modernizare, telecomunicatiile fiind un domeniu care necesita investitii de zeci si chiar sute de milioane de euro.

Daca la nivelul pietei, pericolul este reprezentat de micsorarea accentuata a tarifelor, daca vorbim la nivel de fiecare companie cel mai rau lucru pe care il poate face conducerea acesteia este sa-si subestimeze competitorii, mai crede grecul.

"Avem competitiori care fac parte din multinationale si niciodata nu trebuie sa subestimezi multinationalele, dar si jucatorii puternici la nivel regional. Si avem si competitori la nivel micro, de la care nu stii la ce sa te astepti. Ii respectam pe toti oricat de mari sau mici ar fi".

”Anul trecut cand monitorizam evolutia pietei nu eram siguri daca este nevoie de aceasta reducere de personal. Dar trebuie sa spun ca decembrie a fost o luna foarte dificila, de cand am venit in Romania nu am avut parte de o asa luna decembrie. Niciuna dintre ofertele noastre nu a avut rezultatele la care ne asteptam, iar in anii anteriori decembrie era cea mai buna luna. Si a trebuit sa luam o decizie, pentru ca din nefericire costurile noastre, mai ales cele operationale, si mai specific salariile sunt cele mai mari in piata de telecom din Romania”, a explicat directorul general al Romtelecom.
http://www.wall-stre...in-telecom.html

E de apreciat sinceritatea de care da dovada si pentru eforturile pe care le fac merita toata stima.
Daca ar renunta o data la marketingul umilitor la adresa clientilor pe care il practica ar fi un operator model pe piata.

#32
geo_contact

geo_contact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 10.07.2005
Romtelecom vrea să dezvolte agresiv infrastructura de fibră optică (VIDEO)
Romtelecom va dezvolta agresiv infrastructura de fibră optică la nivel național, iar investițiile vor fi făcute în mod controlat, a declarat marți Yorgos Ioannidis, directorul executiv al Romtelecom, în cadrul unei întâlniri cu mai mulți reprezentanți ai presei"


"Romtelecom este un furnizor universal, nu doar unul de servicii de voce", a spus directorul executiv al Romtelecom.

Potrivit acestuia, în 2010 Romtelecom va extinde infrastructura de fibră optică la nivel național și va crește vitezele de transfer până la 100 Mbps, urmând să extindă acoperirea IPTV Dolce Interactiv, care se vrea poziționat ca un produs de masă.

Potrivit  estimărilor interne ale Romtelecom, operatorul are o cotă de  30% în rândul furnizorilor de Internet broadband.

sursa: aici

Edited by geo_contact, 17 March 2010 - 10:10.


#33
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postbello1, on 16th March 2010, 23:14, said:

O sa vedeti acum oferte pe cartiere/blocuri.

Romtelecom intra peste RDS si UPC. RDS la cat de dator este....nu cred sa faca fata DT.
Hai să nu fabulăm. În cartier de blocuri la cinci minute și două stații de metrou de km 0 nici nu se prefigurează ceva de genul fiber to the bloc. Nu mai zic de fiber to the apartament. Deci dacă în buricul târgului (unde cifra de afaceri e măricică) este liniște și pace mă întreb unde se lucrează...
P.S. Uite acum schimb providerul doar de dragul entuziasmului tău... Îl schimb... dar cu ce? A... și îl schimb doar dacă am tarife de la ei sub tarifele operatorului actual, altfel de ce să mă deranjez.

#34
LeNoR

LeNoR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.10.2006
Sunt multi care nu au Fiberlink sa zicem iar aceia vor fi tentati probabil de aceasta noua oferta, printre ei numarandu-ma si eu, avand CableLink.
Astept sa vad oferta concreta pe 22.

#35
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005

View PostLeNoR, on 17th March 2010, 18:30, said:

Sunt multi care nu au Fiberlink sa zicem iar aceia vor fi tentati probabil de aceasta noua oferta, printre ei numarandu-ma si eu, avand CableLink.
Astept sa vad oferta concreta pe 22.

Stai la casă , nu ?

#36
LeNoR

LeNoR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.10.2006
Stau la casa, era vorba ca ma trec pe GPON dar astept de foarte multe luni, acum 1 an au fost au schimbat infrastructura in zona, e un cartier central cu case, au tras cablurile si era vorba pe atunci ca in cateva saptamani as fi fost conectat prin GPON insa asa a ramas, cu cablurile la usa, desi in zona sunt vreo 2-3 care au fost conectati acum cateva luni si sincer m-am saturat sa astept Zana Maseluta.
Daca oferta celor de la RTC o sa fie buna, nu o sa ezit sa trec la ei.

Edited by LeNoR, 17 March 2010 - 10:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate