Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casa mea - un vis?

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#19
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
In zona in care lucrez e o "casuta" care seamana foarte mult cu a ta, dar nu e asa"alambicata", ci mult mai simpla si mai fluida, poate reusesc sa-i fac cateva poze spion sa te inspiri....dupa gustul meu e o frumusete!!! Simplu nu inseeamna intodeauna si urat sau monoton!!!

Arhitectura+rezistenta la 5 euro!! mi se pare f bine, dar ai grija sa nu fie rabat la calitate....mai ales la rezistenta sa nu te trezesti cu niste copy/paste-uri si sa-ti faci vre-un buncar!

Si intereseaza -te la primarie de situatia terenului, nu te apuca sa construiesti in camp doar asa ca au mai facut-o si altii.....e posibil sa aveti nevoie de un PUZ!!

Hai, succesuri multe! :peacefingers:

#20
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
La mansarda as face acces direct in baie si nu prin dressing.
La parter as mai mari putin spatiul CT-ului daca m-as gandi la centrala pe lemne si/sau la faptul ca in CT as pune un congelator, masina de spalat si poate si altele. Bafta.

#21
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Dani, ne ascutim dintii pentru cand vei posta planurile updatate.

Nu trece insa asa de usor peste problema cu hota. Daca te uiti in 3D vezi ca tubulatura nu poate urca in sus spre acoperis pentru ca ai un dormitor deasupra. Mai ramane sa o tragi spre singurul perete exterior, varianta care o sa interfere cu sirul de corpuri suspendate pe toata lungimea. Daca nu, o sa pui aragazul fix in colt langa usa de la camara si atunci vei vedea cat de lung, monoton si inutil este frontul de dulapuri iar partea cu aragazul o sa arate ca la garsoniera.

#22
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 dani1999, on 17th March 2010, 21:58, said:

Nu de alta dar n-as dori sa patesc ca si
alibabu sa traca anul iar din"superproiectul"meu sa se aleag praful in ultimul moment.Proiectantul este un tip deschis,placut,fara sa-si dea ochii peste cap la comentariile noastre mai mult sau mai putin avizate.De aceea insist sa primesc cat mai multe pareri,sfaturi,critici si ce-or mai fi .. :peacefingers:
Pai tocmai pentru ca arhitectul tau este un tip deschis, placut si nu-si da ochii peste cap la comentariile voastre , poate ca te va feri de repetarea experientei mele. De notat insa ca initial si arhitectul meu era la fel cum il descrii tu pe al tau.....mai stii? Se poate transforma! :naughty:
In cazul meu nu am plecat pe ideea de super proiect , si de fapt asta a fost cea mai mare problema pe care am avut-o cu omul! Eu vreau o casa traditionala, el voia sa-mi faca una modernista (spatii vitrate mari, ciudatenii structurale -- scoatere stalpi rezistenta- etc).
In cazul tau, casa arata bine , asa, prin ochiul meu mai putin avziat. Insa trebuie sa tii seama ca orice intoarcere din creion, mai "sugubeata", a arhitectului pe hartie, in realitate, se traduce prin marirea cheltuielilor, odata la realizare si dupa aia la intretinere.
Bafta!

Edited by alibabu, 18 March 2010 - 11:50.


#23
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
Astazi am facut studiu geo -totul pare ok la prima strigare .Dupa10 zile primesc documentatia 600 lei totata afacerea.

#24
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
Tocmai ce am primit noile planuri caldute,caldute.Se pare ca sunt mai practice dacat cele initiale.Astept pareri pro si contra,poate ceilalti vad sau stiu ceva ce eu nu observ.Studiu geo facut spune ca nu sunt probleme de nici un fel.

Attached Files



#25
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 dani1999, on 29th March 2010, 09:09, said:

Astept pareri pro si contra,poate ceilalti vad sau stiu ceva ce eu nu observ.
ceea ce as vrea eu sa zic este ca:
- baia de la etaj din coltul din stanga are scurgerea cam aiurea nitel, prin bucatarie. in cel mai fericit caz ea va trece prin colt unde va fi creata o ghena din rigips.
si cand mananca 3/4 din familie in dinning, celalalt sfert se gaseste sa traga apa la etaj.
ori ramane asa, dar cu "tronul" mutat pe colt, in locul cazii, ori faci un wechsel intre baie si dressing (dar e mai complicat).
daca wc-ul se va muta cum zic eu, atunci ai posibilitatea sa traversezi, scurt, cu scurgerea prin zid direct in dresing, si sa cobori lejer si fara probleme prin camara, care pare a fi o varianta mai buna.
daca nu faci cum zic eu, blestemul rahatului vijelios si degraba coboracios va rasuna ori de cate ori veti avea o clipa de relas in bucatarie!
parelea mea!!!


L.E.
altfel, nu-mi displace oranduirea camerelor.
ca sa fie si ceva de bine ...

Edited by raduk, 29 March 2010 - 13:52.
postări consecutive


#26
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

 dani1999, on 29th March 2010, 08:09, said:

Tocmai ce am primit noile planuri caldute,caldute.Se pare ca sunt mai practice dacat cele initiale.Astept pareri pro si contra,poate ceilalti vad sau stiu ceva ce eu nu observ.Studiu geo facut spune ca nu sunt probleme de nici un fel.


  intradevar, planurile astea arata mai omeneste decat primele

   mie mi se pare o casa foarte mare. Noi avem 184 mp construiti, si suntem 5 persoane (noi doi si trei copii). Chiar si asa as fi vrut casa cam la 140, dar nu a iesit, fiind duplex trebuie sa se coreleze si cu jumatatea cealalta (care are 70 mp).


Sa iau de ex. dormitorul matrimonial - 16 mp. Este maricel, in 16 mp iti incape lejer un sifonier foarte mare, care e mai ieftin decat 4mp de constructie :rolleyes: , asa ca as renunta la dresing. Baile le-as face de 4 mp, eventual pe cea de pe hol as imarti-o in doua- jumatate baie, si in jumatatea din fata loc pt. masina de spalat, prosoape, etc. . As renunta la garajul in casa, si la camera tehnica din laterala, si as imparti dormitorul ala mare de 14 mp in camera tehnica si birou. As renunta la peretele pe rotund, desi e frumos, fiindca orice intortochere costa in plus, cum ziceau si ceilalti. In principiu eu i-as zice arhitectului - vreau atatia mp locuibili in total, si el sa deseneze in parametrii respectivi.

#27
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
Asta este partea buna a forumului,pentru cei nepriceputi ca mine care nu stim ce si unde sa verificam .Am sa intreb mai departe .Din cate stiu eu nu am facut aramjamentele nici macar provizorii ale utilitatilor.Cred ca dragutul de proiectant le-a asezat la gramada,care pe unde a apucat.Intr-un final vom ajunge si la partea asta.Deocamdata am vrut sa stabilim suprafetele si pozitiile camerelor .

#28
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 dani1999, on 29th March 2010, 08:09, said:

Tocmai ce am primit noile planuri caldute,caldute

loool ...cum l-ai pus sa faca modificari , au si disparut jocurile volumetrice ...daca il mai innebunesti mult , probabil va ajunge la varianta "the best" cu o casa dreptunghiulara , in doua ape :)))

sunt cateva neregularitati la modificarea facuta ...dar sincer , imi e lene sa ma explic

#29
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008

 Myryam, on 29th March 2010, 10:43, said:

intradevar, planurile astea arata mai omeneste decat primele

   A iesit ,adevarat, mai mare de cat as fi dorit.Dar am vrut sa elimin urmatoarele aspecte care nu-mi plac la bloc:dulapuri in dormitoare,baile mici ,cu masini de spalat si alte acareturi.Noi suntem 4 persoane ,printre care si o bunica care nu prea mai poate urca la etaj iar dormitorul de jos este pt.ea.Nu avem beci asa ca vom fofosi camera centralei,care va fi pe lemne,pentru alte cele de depozitat intrucat nu vreau alte  constructii prin curte,cel mult un foisor cu gratar.Iar la peretele rotund nu vreau sa renunt totusi ,ca no fi chiar o avere.

Edited by raduk, 29 March 2010 - 13:54.
editare citat


#30
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009

 dani1999, on 29th March 2010, 11:58, said:

....Dar am vrut sa elimin urmatoarele aspecte .....baile mici ,cu masini de spalat si alte acareturi.

banuiaesc ca masinile de spalat nu le elimini ci doar le muti.....de curiozitate, unde ai de gand sa le pui??? in bucatarie???

#31
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
masina de spalat ,ma gandesc ca ajunge una la 4 persoane(mai sus ma refeream la apartamentele din bloc) sa o pun fie in baia de la parter fie in CT

Edited by raduk, 29 March 2010 - 13:55.
citarea inutilă a postului precedent


#32
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
Attached File  plan_parter.pdf   315.26K   33 downloadsIn asteptarea clarificarii situatiei terenului si a sfaturilor utile primite,am modificat putin planurile initiale pastrand ideea de baza.Am totusi o problema in ce priveste amplasarea camarii din bucatarie.poate primesc niste sfaturi in sensul asta.In cele din urma ma gandesc chiar sa renunt la ea.Ma deranjeaza din punct de vedere estetic,la intrare in bucatarie sa ma intampine o alta usa?
  Pana una alta atasez niste planuri noi.Poate mai primesc sfaturi utile!

fatade noi:

Attached Files



#33
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 dani1999, on 20th April 2010, 16:57, said:

Poate mai primesc sfaturi utile!
nu stiu cat de util e sfatul, dar daca nu-ti place sa dai cu ochii/nasul intr-o usa de incapere cand intri intr-o alta camera, schimbi locul acelei incaperi de care apartine usa!
fa un wechsel de camara si mut-o pe peretele celalalt (paralel cu ea, adica pe cel de exterior).

Edited by casuta_papusilor, 20 April 2010 - 16:44.


#34
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
Ca bine zici!Acuma ma intreb cum de nu m-am gandit si eu (o fi din cauza concentrarii prea mare :notangel: )Multumesc de idee!
De fapt la bucatarie ma gandesc sa pastrez forma geamului din proiectul initial ,adica sa fie pe colt-pe ambele fatade- cu un stalp despartitor.Ar arata oare ciudat sa fac chiar o camara care sa separe oarecum zona de luat masa de zona de lucru ?

Edited by raduk, 20 April 2010 - 19:18.
citarea inutilă a postului precedent


#35
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
o camara care sa desparta bucataria in 2 este posibil sa-ti fure cam mult din loc, si mai ales sa te lase cu 2 parti cam mici, ca utilitate.
o alta idee ar fi montarea camarii pe pozitia locului de luat masa de acum, pe peretele cu sufrageria (cu usa de acces la camara culisanta, nu batanta).
va trebui sa muti fereastra si usa spre exterior a locului de luat masa, dar te lasa cu un loc mai generos si mai echilibrat.

Edited by casuta_papusilor, 20 April 2010 - 19:16.


#36
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
O sa mai studiez problema...As vrea niste pareri cu privire la niste preturi la manopera.Plimbandu-ma pe jurnale, am observat ca ardelenii sunt foarte putini iar preturile la manopera cat si la materiale difera de la zona la zona,ce parere aveti de preturile obtinute=fundatie -18E,parter-23 e,mansarda(cu tot ce presupune acoperisul,burlane )-30 e.Seful este de undeva din Moldova ,lucreaza de 10 ani in Cluj,are vreo 4 echipe de aghiotanti(pe la noi se foloseste mai putin termenul de gigei),lucrari -bloculete,constuctii industriale,mai multe biserici si case ....si mai multe,pe care m-a invitat sa le vizionez daca vreau.
  Omul zice ca vine cu toate utilajele (care intra in pret),popi metalici si alte aparaturi necesare si=mi da casa gata in 2 luni!!!
Mi-a fost recomandat de mai multe persoane ca om serios ,parolist,se ocupa si de aprovizionarea santierului cu materialele achizitinate de mine,are oferte de materiale la preturi rezonabile.Din pacate nu am cu ce sa compar .N-as lua o echipa despre care nu am  recomandari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate