Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Inaltimea camerelor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
La ce inaltime ati construit camerele? In plan am 2,80..constructorul insista cu 2.60...voi cum ati facut?


scuze pt atitea subiecte deschise dar nu stiam de ex acesta unde sa-l postez :thumbup:

#2
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Precizeaza intre ce repere este data distanta 2,80 m:intre suprafata finita (parchet) a pardoselii si tavanul finisat?

#3
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009

 cretu22, on 13th March 2010, 12:59, said:

Precizeaza intre ce repere este data distanta 2,80 m:intre suprafata finita (parchet) a pardoselii si tavanul finisat?


exact!
si este vorba de etaj (jos am oricum 3 m ) . etajul este mansardat cu inaltime cea mai mica a peretilor undeva in jur de 1.80.

deci practic la acest etaj mansardat unde ar trebui sa fixez plafonul (am pe coama inaltime de 4 m, deci clar imi trebuie un tavan ceva mai jos)?

#4
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
inaltimea maxima a plafonului orizontal al mansardei depinde de necesitatile tale . Un 2.3m mi se pare ok, eu atat am lasat la mine

Attached Files



#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ca om care am de-a face zi de zi cu proiecte de arhitectura, ti-as recomanda o inaltime libera de 255-260 cm, masurata de la cota finita a pardoselii. Sub aceasta inaltime, pot aparea, in general vorbind, probleme: dai cu capul de lustra, claustrofobie (si nu este deloc de neglijat acest aspect, pentru ca si acei oameni care nu sufera de aceasta fobie o pot dezvolta in timp). Peste aceasta inaltime apar probleme cu incalzirea spatiului. Este stiut faptul ca aerul cald circula pe verticala, astfel pot aparea diferente de pana la 7-10 grade intre podea si tavan.
La parter s-a exagerat deja cu cei 3 m, dar sa zicem ca recuperati caldura in podeaua de la etaj.

Edited by Inginerul_bv, 14 March 2010 - 09:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate