Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cum sa rindeluiesti corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
CDenis

CDenis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2010
Salutare!


Am o mare gramada de scanduri ramase de la constructie, scanduri pe care le-am folosit pt cofraje, pe care le-as putea re-utiliza. In acest scop le-am scos cuiele, le-am curatat de beton si am cumparat si o rindea electrica pt a le da o fata comerciala :)

Insa, de ceva vreme ma confrunt cu o problema care-mi strica tot cheful. Am scanduri cu latime foarte mare (20-30cm), considerabil mai mare decat latimea rindelei efectiv motiv pt care trebuie sa repet operatiunea de rindeluire de mai multe ori (pe latime) pe aceeasi scandura, facand "linii" una langa alta. Aici s-a rupt filmul. Indiferent de profunzimea la care rindeluiesc, sau de presiunea pe care o aplic pe rindea atunci cand rindeluiesc, indiferent de faptul ca merg linie langa linie cu rindeaua, ori rindeluiesc usor suprapus, indiferent de ce dracu fac, rezultatul final nu este uniform. Pe scandura apar dungi unde rindeaua fie a luat mai adanc fie a luat mai putin adanc si s-a ales prafu' de scandura aia ca ori de cate ori ai incerca s-o finisezi nu are cum sa-ti iasa uniform.

In concluzie, exista vreo tehnica de rindeluire? vreun best-practice, vreo duda, ceva care odata implementat sa nu-ti mai faca asemnea figuri?

La nevoie pot uploada si poze cu asemenea scanduri "rindeluite", ca sa va formati o idee mai buna despre problema cu care ma confrunt!

Orice sfat si orice idee este binevenita!


Multumiri!
:Denis

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   183.82K   276 downloads
  • Attached File  2.jpg   186.64K   245 downloads
  • Attached File  3.jpg   224.63K   228 downloads
  • Attached File  4.jpg   226.6K   281 downloads

Edited by CDenis, 11 March 2010 - 12:10.


#2
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,073
  • Înscris: 02.03.2003
Scandurile nu sunt tocmai cele mai bune si de aici ar putea rezulta problemele.
Probabil singura metoda este sa finisezi produsul manual.
La finisare cred ca iti va trebui o rindea manuala, un razuitor (au cei de la Stanley) si glaspapir.
Merge si cu slefuitor cu banda dar ala mai costa bani.

#3
CDenis

CDenis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2010

 terratec, on 16th March 2010, 20:42, said:

Scandurile nu sunt tocmai cele mai bune si de aici ar putea rezulta problemele.
Probabil singura metoda este sa finisezi produsul manual.
La finisare cred ca iti va trebui o rindea manuala, un razuitor (au cei de la Stanley) si glaspapir.
Merge si cu slefuitor cu banda dar ala mai costa bani.


Pffff... manual? Razuitor? Grav! Am un slefuitor prin vibratii, dar trebuie sa insisti f f mult cu el sa obtii o suprafata neteda. Neproductiv de mult.

Scandurile cred ca sunt din brad si inainte sa le rindeluiesc le tai marginile cu defecte.

La un moment dat cineva mi-a spus ca exista o tehnica de rindeluire, un gen de caroiaj, ceva complex spunea el si din pacate nu stia detalii. Ma gandeam ca poate mai are cineva informatia asta. Poate omul pur si simplu batea campii... acu' eu am ramas cu scandurile si cu rindeaua :) si mai am nevoie de know-how.

Multumesc pt sfat terratec!

Thread-ul ramane deschis!

O zi excelenta!
:Denis

#4
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Cred ca ar tb sa procedezi ca in linkul de mai jos si sa iei si in diagonala cu rindeaua :

http://images.google...p...&tbs=isch:1

Cred ca tine si de tehnica si pana nu ti se formeaza mana o sa fie greu sa le scoti perfect doar din rindea...ca sa iti iasa din prima usor ti-ar fi tb alta scula care cred ca se cheama abric

Edited by belogerer, 21 March 2010 - 11:42.


#5
CDenis

CDenis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.03.2010

 belogerer, on 21st March 2010, 11:34, said:

Cred ca ar tb sa procedezi ca in linkul de mai jos si sa iei si in diagonala cu rindeaua


TKS belogerer! Am citit cu mare atentie informatiile din link-ul tau si sunt interesante. Totusi, rindeluirea in diagonala nu produce o suprafata perfect neteda, dupa cum este scris si acolo:

Quote

When you want to remove stock for a board quickly, plane at a steep diagonal to the wood grain. This is called a roughing cut, and it does not leave a particularly smooth surface. When a smooth surface is important, make a smoothing cut by passing the plane across the wood parallel to the grain.

Nevertheless abricul sugerat de tine pare mama perfectiunii, pacat ca e al naibii de scump pt home-use; cei drept e greu sa obtii rezultate profesionale cu scule de amator.

Multumesc mult!

:Denis

#6
ZenGo

ZenGo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.07.2006
Rindelele electrice nu sunt scule de finisat si nu sunt adecvate pentru nivelat, degrosat, planeizat placi de lemn mai late decat talpa rindelei. Rindelele electrice sunt scule pentru lucrul cu stinghii de lemn in constructii. Pentru degrosat/planeizat placi se foloseste abrichtul.

Daca, totusi, vrei sa planeizezi placi cu rindeaua electrica, asigura-te ca ai o rindea foarte buna (minim Makita). Una buna si aleasa cu grija, ar putea avea talpile si tamburul suficient de bine aliniate incat sa nu lase santuri (trebuie si lama sa fie perfect aliniata cu talpile). Eu am o rindea Bosch albastru si am ajustat talpa spate incat sa fie bine aliniata cu cea din fata (din fabrica nu era aliniata bine, desi costa 800 lei). Cu ceva tehnica am reusit sa finisez placi de 20 cm latime. Dar, din nou, rindeaua electrica nu este pentrui finisat si in nici un caz pentru placi late.

La finisat placi late e posibil sa ajute daca rotunjesti/tesesti colturile lamelor de rindea. Nu am incercat la rindea electrica, dar la rindeaua manuala e o tehnica bine-cunoscuta.

-----------------------------------------------------------------------------------------
Catalin Sorescu
http://csorescu.wordpress.com/
http://blog.woodworking.ro/

#7
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Salut,
Vreau sa achizitionez un abricht pentru niste patrati de 100 x 100 x 4000, dulapi etc.
Ce sfaturi imi dati?
Multumesc

#8
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Un abricht bun are un sasiu greu, din fonta. Cheia e sa fie masiv, ca sa nu se deformeze si sa tina fata dreapta. Pt lemne lungi, e bine sa aiba masa lunga....

Parerea mea e ca daca numarul de rigle e pana in cateva sute de bucati, iesi mai bine si mai convenabil transportandu-le la un atelier... Un abricht profesional are de la 5kW in sus si e peste 6-700Kg... Face treaba pe masura.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In mod general economia se desfasoara cam asa " Tu ai dulapi de prelucrat, mergi la un atelier si se rezolva treaba, si apoi la un timp se intoarce serviciul celui de la atelier. Asa ar trebui sa circule banii pentru ca economie sa functioneze eficient.
Daca tu te apuci sa cumperi o scula si blochezi bani in ea doar pentru cativa dulapi se intrerupe lantu, nici cel de la atelier nu castiga si nici tu nu vei mai castiga de la el, singurul castigator va fi cel cu magazinul care ti-a vandut o chinezarie si se bucura de banii tai in vacanta.

#10
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Are cineva experiență la reglajul cuțitelor de la rindeaua electrică? La mine s-au tocit și vreau să le dau jos pentru a le ascuți. Nu știu dacă voi reuși să le pun înapoi. Cine a mai făcut așa ceva???

#11
chivuiuliann

chivuiuliann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2011
Cred ca trebuie sa intrebam tamplarii batrani cum reuseau ei sa faca usi asa  frumoase cu rindele manuale...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate