Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Painea noastra cea de toate zilele,

- - - - -
  • Please log in to reply
2007 replies to this topic

#37
mikydude

mikydude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 03.01.2010

View Posthappyhippie, on 21st March 2010, 20:35, said:

Eu adaug cantitati egale, fie cate 50 gr. din fiecare, fie cate 100.

Pa dinafara arata bine, eu as mai fi lasat-o la rumenit un pic, aroma va fi si mai puternica...ca sa ne dam seama de cat de aerata este, pune si o poza cu sectiunea feliata :)

Pana atunci, iata painile mele din ultima saptamana:
http://www.flickr.co...57623539887331/

Scuzati calitatea imaginilor, pozele sunt facute cu telefonul !



Am folosit o reteta destul de simpla 500ml apa, 2lg sare, 600g faina si 300g maia si asta a iesit cea mai buna paine de pana acum probabil cum spuneai si tu s- a maturizat maiaua........

Attached Files


Edited by mikydude, 21 March 2010 - 20:48.


#38
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Painile din ultima saptamana: http://www.flickr.co...57623720140150/

#39
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Painile si cozonacii din ultima saptamana: http://www.flickr.co...57623769326066/

#40
ICanFly

ICanFly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 01.12.2007

View Posthappyhippie, on 4th April 2010, 23:49, said:

Painile si cozonacii din ultima saptamana: http://www.flickr.co...57623769326066/
incerc sa fac sourdough... are 4 zile pana acum... face ceva bule de aer la suprafata.
Asta inseamna ca "am prins" drojdie? Cum imi dau seama ca e gata pentru a fi folosit la paine?
Dupa ce il bag in frigider si incep sa-l folosesc
trebuie sa-l las afara cand "i-l hranesc"? Eu fac de obicei paine odata la 2 zile... Daca iau un
pahar de sourdough e ok daca pun un pahar de faina si apa si il bag inapoi in frigider?
mersi

#41
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View PostICanFly, on 22nd April 2010, 13:18, said:

incerc sa fac sourdough... are 4 zile pana acum... face ceva bule de aer la suprafata.
Asta inseamna ca "am prins" drojdie? Cum imi dau seama ca e gata pentru a fi folosit la paine?
Dupa ce il bag in frigider si incep sa-l folosesc
trebuie sa-l las afara cand "i-l hranesc"? Eu fac de obicei paine odata la 2 zile... Daca iau un
pahar de sourdough e ok daca pun un pahar de faina si apa si il bag inapoi in frigider?
mersi

Daca face bule ar trebui sa fie ok. Teoretic e gata daca la temperatura camerei, isi dubleaza volumul in vreo cateva ore.
Eu in ultimul timp am tinut-o numai la temperatura camerei, ca fac paine in fiecare seara si nu are timp sa creasca la loc pana a 2-a zi daca o tin in frigider. Chiar si la 2 zile, tot pe masa as tine-o...acum cat e mai racoare. Cand s-o incalzi mai serios, cred ca merge s-o tii numai la frigider.
Dupa ce iei din ea, pui la loc o cantitate egala de faina si apa. Egala intre ele, faina = apa, nu cu cat sourdough ai luat ! Io iau aproape tot, mai las o lingura si pun mereu 50 gr. faina ( neagra de grau sau secara ) si 50 ml. apa.

Daca mai ai nelamuriri, nu ezita.

#42
ICanFly

ICanFly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 01.12.2007

View Posthappyhippie, on 22nd April 2010, 23:05, said:

Daca face bule ar trebui sa fie ok. Teoretic e gata daca la temperatura camerei, isi dubleaza volumul in vreo cateva ore.
Eu in ultimul timp am tinut-o numai la temperatura camerei, ca fac paine in fiecare seara si nu are timp sa creasca la loc pana a 2-a zi daca o tin in frigider. Chiar si la 2 zile, tot pe masa as tine-o...acum cat e mai racoare. Cand s-o incalzi mai serios, cred ca merge s-o tii numai la frigider.
Dupa ce iei din ea, pui la loc o cantitate egala de faina si apa. Egala intre ele, faina = apa, nu cu cat sourdough ai luat ! Io iau aproape tot, mai las o lingura si pun mereu 50 gr. faina ( neagra de grau sau secara ) si 50 ml. apa.

Daca mai ai nelamuriri, nu ezita.

Nu am reusit sa obtin sourdough :( ... cel putin asta este opinia mea... a trecut o saptamana si desi crestea un pic o perioada
dupa ce "o hraneam" scadea inapoi... in orice caz nu se dubla.... am aruncat-o.
Luni am pus iar sa fac... mai incerc odata. Cum pot sa-mi dau seama daca am obtinut sourdough?
Poti sa pui 3 fotografii te rog frumos... 1 inainte sa "o hranesti" , 1 imediat dupa ce ai pus faina si apa si inca 1 dupa ce s-a dublat in volum?
Mersi

#43
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Happy baking everyone :)

Am inceput si eu ieri o maia, astazi se fac 24 de ore de la start si am o nelamurire: pe prima pagina a acestui topic se spunea ca trebuie 'hranita' la 2 zile dar in link-ul postat de mariancel am inteles ca trebuie zilnic. Eu astazi ce fac, ii dau sa manance astazi sau maine ?

Si inca ceva: pot sa-i prepar hrana dintr-un amestec de faina integrala cu paine neagra sau continui doar cu integrala asa cum am inceput ?

#44
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Am mai gasit un 'jurnal de calatorie' ilustrat aici.

#45
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postradu_me, on 19th May 2010, 15:33, said:

Happy baking everyone :)

Am inceput si eu ieri o maia, astazi se fac 24 de ore de la start si am o nelamurire: pe prima pagina a acestui topic se spunea ca trebuie 'hranita' la 2 zile dar in link-ul postat de mariancel am inteles ca trebuie zilnic. Eu astazi ce fac, ii dau sa manance astazi sau maine ?

Si inca ceva: pot sa-i prepar hrana dintr-un amestec de faina integrala cu paine neagra sau continui doar cu integrala asa cum am inceput ?


Dupa cum probabil ca stii, sunt mai multe metode...iti alegi una din ele si te tii de ea.
Astazi e un pic cam tarziu sa-ti raspund..pana la urma ce-ai facut, i-ai dat sau nu de mancare a 2-a zi ?

In ceea ce priveste faina, pentru hrana maie-lei la inceput, eu recomand doar faina integrala, dar poti folosi si amestecul fara nici o problema.

#46
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
I-am dat putin sa manace si a 2-a zi iar ieri am bagat in amestec si putina faina neagra. Pana acum arata bine si a inceput si sa aibe un miros ciudat (parca chiar seamana cu mirosul vopselei lavabile). Abia astept sa ajung acasa sa vad ce s-a mai intamplat la ferma de bacterii :D

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Tocmai am terminat de pus la lucru....oraselul bacteriilor :D. Wish me luck.

Am folosit faina integrala de grau, de la Plafar...ca ala imi era cel mai la indemana. Sper sa iasa....si peste vreo 2 saptamani, sa pun poze si cu prima paine ;)

#48
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
"oraselul bacteriilor" - imi place cum suna :)  Mult succes richelieu !

Maiaua mea deja a inceput sa faca bule mai mari si mirosul se apropie de cel al drojdiei. Se pare ca nu mai trebuie sa astept prea mult. Singura problema e ca nu cred ca are cum sa-si dubleze volumul pentru ca este destul de apoasa.

#49
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postradu_me, on 22nd May 2010, 10:20, said:

"oraselul bacteriilor" - imi place cum suna :)  Mult succes richelieu !

Maiaua mea deja a inceput sa faca bule mai mari si mirosul se apropie de cel al drojdiei. Se pare ca nu mai trebuie sa astept prea mult. Singura problema e ca nu cred ca are cum sa-si dubleze volumul pentru ca este destul de apoasa.

Redu putin cantitatea de apa !

#50
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
happyhippie, ti-am ascultat sfatul dar, putin invers: am crescut cantitatea de faina. Daca zilele trecute am variat reteta cu faina neagra, ieri am bagat in plus putin macinis integral. Se pare ca micile animalute apreciaza cum sunt ingrijite si dieta variata pentru ca totul arata si miroase foarte bine. As indrazni sa zic ca maine pot sa incep si o paine :) Hotararea o iau maine dimineata.

#51
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Uraaaa  :band:
Am scos prima paine. De frica sa nu omor cultura si sa nu mai creasca am pus prea putina sare dar in rest a iesit de vis.

Attached Files



#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Eu.....nu stiu ce sa zic, dar cred ca prima tentativa de a obtine maia...nu mi-a reusit. Dupa 2 zile, era fermentata, cu bule, frumos....un bun start. Am hranit-o duminica seara, ieri am plecat pana la Cluj...iar acum, cand m-am intors, am vrut sa o hranesc din nou. Cand m-am uitat la ea, mi-a lasat impresia ca a stagnat in evolutie....nu avea bule deloc la suprafata, ba mai mult, pe peretii vasului, deasupra aluatului efectiv, am gasit doua zone mucegaite. Am gustat aluatul si are un gust acru. Oricum, eu am hranit-o conform retetei...dar nu stiu daca obtin ceva.... e normala evolutia asta?

#53
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postrichelieu, on 25th May 2010, 20:30, said:

Eu.....nu stiu ce sa zic, dar cred ca prima tentativa de a obtine maia...nu mi-a reusit. Dupa 2 zile, era fermentata, cu bule, frumos....un bun start. Am hranit-o duminica seara, ieri am plecat pana la Cluj...iar acum, cand m-am intors, am vrut sa o hranesc din nou. Cand m-am uitat la ea, mi-a lasat impresia ca a stagnat in evolutie....nu avea bule deloc la suprafata, ba mai mult, pe peretii vasului, deasupra aluatului efectiv, am gasit doua zone mucegaite. Am gustat aluatul si are un gust acru. Oricum, eu am hranit-o conform retetei...dar nu stiu daca obtin ceva.... e normala evolutia asta?

Din ce am mai citit, vara  ( datorita temperaturilor mai ridicate ), probabilitatea sa nu-ti iasa din prima e mai mare ca iarna. Mie nu mi s-a intamplat sa mucegaiasca niciodata pana acum...cand vreau sa mai raresc coptul, o hranesc si o bag la frigider...apoi socotesc cand vreau sa fac paine si o scot cu o zi inainte, o hranesc din nou la fiecare 12 ore si creste bine merci de fiecare data.
Cred ca cel mai bine iesea saptamana trecuta cand era rece si umezeala, la caldura de zilele astea, nu stiu ce sa zic...depinde cat de cald e camera unde o tii...la mine in bucatarie e foarte cald....bate soarele direct.

Duminica dimineata am facut prima paine in care am pus si piure de cartofi ramas nemancat de Sambata...a iesit una din cele mai bune paine de pana acum...si nici nu se usuca asa repede :)
Ingredientele aproximative: 400 gr. piure cartofi, 700 gr. faina neagra, 150 gr. maia, 25 gr. sare si vreo 250 ml. apa.
Painea s-a terminat azi dimineata..avea aproape 1.4 kg. ( dar Duminica dupa-amiaza am mancat niste lipii absolut delicioase, facute tot cu maia, dar cu faina alba )

Aseara am mai facut o coca pe care o voi coace diseara si am folosit: 200 gr. piure, 600 gr. faina neagra, 150 gr. maia, 20 gr. sare, 50 gr. seminte susan + mac + in, 70 gr, ceapa si usturoi caramelizate usor in ulei de masline si 250 ml. apa.

Sper sa iasa ceva bun !

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
E destul de racoros apartamentul meu.... Nu cred ca sunt mai mult de 20-22 grade in bucatarie. Oricum, e posibil sa-si fi revenit dupa ce-am hranit-o aseara. Va ca a facut bule la suprafata si ...lucreaza. A prins mirosul ala de lavabila :).  Cat despre mcegait...nu a mucegait ea la suprafata, ci pe peretele vasului, unde au ramas niste portiuni de faina mai uscata...neamestecata bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate