Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

VREAU UN CAINE DE PAZA CU PAR SCURT

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 belogerer, on 11th March 2010, 17:19, said:

Nu cred ca stii cu ce se mananca un caine de paza...nativ vb...hai sa lasam rasele de vanatoare cu vanatoarea si rasele de paza si aparare cu paza si apararea...

Un caine de paza nu da semnale...face paza...punct. personal prefer sa gasesc hotul pe lustra sau transat gata decat sa aud dupa ca animalul a dat semnale peste semnale si nimeni din bloc nu a deschis macar usa sa vada de ce latra ala ca nebunul...
Un câine are aptitudini native, care se pot dezvolta prin dresaj. Dacă-mi arăți tu un câine nedresat care face aport din știință, jos pălăria. Eu spun că orice cățel se poate dresa, mai puțin caniche-ul :rolleyes: Instinctul de teritoriu este mai dezvoltat la o rasă de vânătoare, că doar acest instinct a fost determinat în timp, evident.

#20
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
stiu ca nu este mare, dar asa ceva am eu. stii ce rea este? niciodata nu mananca tot. aude infractorul de la 2 km si am termopane la casa.

Attached Files



#21
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Ala e imitatie de caine. La bermude sa pui un buzunar mai larg in care sa se ascunda :).

#22
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 IdI1, on 11th March 2010, 19:37, said:

Ala e imitatie de caine. La bermude sa pui un buzunar mai larg in care sa se ascunda :).
nu are blana indeajuns de scurta? ca vaz ca nu va place... :P

#23
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 amonra_71, on 12th March 2010, 07:24, said:

Un câine are aptitudini native, care se pot dezvolta prin dresaj. Dacă-mi arăți tu un câine nedresat care face aport din știință, jos pălăria. Eu spun că orice cățel se poate dresa, mai puțin caniche-ul :rolleyes: Instinctul de teritoriu este mai dezvoltat la o rasă de vânătoare, că doar acest instinct a fost determinat în timp, evident.

spre surprinderea ta pot sa iti spun ca am gasit un mascul de setter irlandez pierdut care facea aport fara dresaj...eu cand l-am gasit avea sub un an deci este exclus sa fi fost dresat inainte...era in firea lui si se potrivea perfect cu descrierile din carti. pur si simplu aia era viata lui...camp...alergare...aport...evident nu ca la carte dar cu minim de dresaj ar fi ajuns un excelent caine de vanatoare.


daca tot vb de aptitudini native ar tb sa realizezi si singur ca rasele de vanatoare au cu totul alte instincte decat cainii de paza si aparare...daca nu realizezi si persisti in a sustine ca un caine de vanatoare gen brac cu care nu am nimic sincer are instinct de teritoriu...sa ma ierti dar habar nu ai cu ce se mananca rasele de caini...

daca vrei o exemplificare facem in felul urmator...eu campez undeva pe camp cu rottweilerul si tu cu bracul si dupa 30 min cineva incearca sa intre intr-o raza de 50 m de la locul de campare...te bagi sa vedem care face paza?

Edited by belogerer, 11 March 2010 - 20:12.


#24
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 conu71, on 11th March 2010, 17:33, said:

stiu ca nu este mare, dar asa ceva am eu. stii ce rea este? niciodata nu mananca tot. aude infractorul de la 2 km si am termopane la casa.

lol, e simpatic catelul dar din ce spui tu e mai degraba un watch dog decat un guard dog, hahaha oricum imi inchipui cum se aude de la 2km un latrat de chuhuahua

#25
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 belogerer, on 11th March 2010, 19:03, said:

daca tot vb de aptitudini native ar tb sa realizezi si singur ca rasele de vanatoare au cu totul alte instincte decat cainii de paza si aparare...daca nu realizezi si persisti in a sustine ca un caine de vanatoare gen brac cu care nu am nimic sincer are instinct de teritoriu...sa ma ierti dar habar nu ai cu ce se mananca rasele de caini...
Ma rog, cum zici tu, n-a chef de harta.
"Cainii de rasa Brac German isi doresc sa invete, fiind suficient de inteligenti si cooperanti sa poata prinde cele mai complicate comenzi. Instinctele lor innascute de a-si proteja familia si caminul sunt puternice si ii transforma in caini de paza calmi, dar pe care te poti baza."
Nu o spun eu, care am avut un exemplar, o spun altii.


 conu71, on 11th March 2010, 18:55, said:

nu are blana indeajuns de scurta? ca vaz ca nu va place... :P
Invata-l sa pozeze pentru un mai mare succes :notangel:

#26
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
latra extrem de tare spre surprinderea mea. nu prea am nevoie de paza pentru ca am 197 cm si 130 kg. mai am un animal de paza dar asta nu latra. daca intra hotul i se impleticeste printre picioare pana cade ala in nas si eu il aud. ps: le-am dresat pe cele doua sa faca cu schimbul la somn ca sa fiu in permanenta anuntat de venirea hotilor. in poza, de paza era chihuahua

Attached Files



#27
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 belogerer, on 11th March 2010, 19:03, said:

daca vrei o exemplificare facem in felul urmator...eu campez undeva pe camp cu rottweilerul si tu cu bracul si dupa 30 min cineva incearca sa intre intr-o raza de 50 m de la locul de campare...te bagi sa vedem care face paza?
Chiar nu vrei sa intelegi. Al meu a fost dresat cu afectiune. Sigur nu vrei sa te bagi.

 conu71, on 11th March 2010, 19:16, said:

ps: le-am dresat pe cele doua sa faca cu schimbul la somn ca sa fiu in permanenta anuntat de venirea hotilor. in poza, de paza era chihuahua
Ioi. Esti de groaza. Recuperari le dai?

#28
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 amonra_71, on 12th March 2010, 08:14, said:

Ma rog, cum zici tu, n-a chef de harta.
"Cainii de rasa Brac German isi doresc sa invete, fiind suficient de inteligenti si cooperanti sa poata prinde cele mai complicate comenzi. Instinctele lor innascute de a-si proteja familia si caminul sunt puternice si ii transforma in caini de paza calmi, dar pe care te poti baza."
Nu o spun eu, care am avut un exemplar, o spun altii.



Invata-l sa pozeze pentru un mai mare succes :notangel:

nu e vb de harta...dar nu compara o rasa care pt asta a fost creata cu una de vanatoare care aditional poate fi folosita si pt paza...nu e cazul...

am un brac in bloc si sincer ti-l dovedesc cu o mana daca e cazul...numai latratul e de el...un caine de paza tb sa poate impune si prin fizic si aici cei din rasele de paza au intaietate..

#29
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
chiar nu ii inteleg pe cei cu rasele agresive. m-am mutat la casa si de mila am strans in jurul casei vreo 8 sau 9 dulai pe care ii hranesc. se pot dona cam 80% din ei fara probleme. crede ma ca nu se apropie nici dracu de casa mea. ca sa dai de mine trebuie sa ma suni inainte si sa te iau de langa masina

ps: is castrati, vaccinati, daca vrei ii duc si la concursuri

Edited by conu71, 11 March 2010 - 20:25.


#30
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 amonra_71, on 12th March 2010, 08:19, said:

Chiar nu vrei sa intelegi. Al meu a fost dresat cu afectiune. Sigur nu vrei sa te bagi.


 conu71, on 12th March 2010, 08:24, said:

chiar nu ii inteleg pe cei cu rasele agresive.


tu nu intelegi...un caine dintr-o rasa de paza si aparare poate fi dresat cu afectiune...mai mult...rottweilerul este rasa despre care se spune ca e total contraindicat sa fie batuta/agresata...

nici eu pe cei care nu inteleg ca animalul e asa cum il cresti...ca tu nu esti in stare sa iti stapanesti cainii e pb ta...eu unul nu te-as vizita si daca as fi in trecere pe strada ta si m-ar alerga cainii tai crede-ma ca ar exista repercursiuni...poti fi obligat sa platesti pt comportamentul animalelor detinute.

Edited by belogerer, 11 March 2010 - 20:35.


#31
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 Andrine, on 11th March 2010, 20:28, said:

mam miam miam venezolana venezolana lam sal mam sami mam Plajile [ca caracas],
cum mama dracului zici ca ai intrat la facultate? si cum mama dracului ai terminat-o? si ce mama dracului treaba are povestea ta cu cainii cu par scurt?

#32
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
1. eu iti recomand rottweiler-ul. nevasta are doberman, am prieteni ce au avut doberman... s-a chinuit cu dresajul luni intregi....numai paza nu facea...se bucura de mama focului cand intrau tiganii in curte...



2. zici l-a un moment dat ca te-ai intors sa-ti termini facultatea....eu nu cred asta...nu vad ce rost ar avea sa minti. daca intradevar te-ai intors sa termini facultatea...atunci sistemul romanesc de invatamant e chiar mai praf decat credeam eu....

Edited by me_and_myself, 12 March 2010 - 21:58.


#33
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 belogerer, on 11th March 2010, 19:33, said:

nici eu pe cei care nu inteleg ca animalul e asa cum il cresti...
Incapatanat, asa e?
Pies: Io tac de acum, ca na una e sa pazesti o turma de mioare si alta un apartament de bloc.

#34
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 amonra_71, on 12th March 2010, 08:39, said:

Incapatanat, asa e?
Pies: Io tac de acum, ca na una e sa pazesti o turma de mioare si alta un apartament de bloc.

mai flacau..am avut si collie si pazea "turma"...daca ai argumente discutam....daca nu lasa-ne cu bracul tau de paza si aparare ca esti penibil...

#35
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 belogerer, on 11th March 2010, 19:53, said:

mai flacau..am avut si collie si pazea "turma"...daca ai argumente discutam....daca nu lasa-ne cu bracul tau de paza si aparare ca esti penibil...
nici eu nu cred ca bracul este de aparare, cum am mai spus mai sus este confundad cu un watch dog, acestia sunt cainii care doar latra cand simt ceva, eu vreau unul care si musca daca cineva imi invadeaza terenul... vad ca toate luema imi recomanda mai mult rottweiler decat doberman... acuam ma gandesc daca ias cumpara pe amadoi sar intelege bine?

#36
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
ia-ti malinois si il dresezi pt paza,nu e nici paros

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate