Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

VREAU UN CAINE DE PAZA CU PAR SCURT

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Buna ziua, vreau sami cumpar un caine de paza neaparat cu par scurt pt ca stau intrun mediu unde tot anul sunt 33 C este destul de cald si care e bun deasemenea pt paza unui teren.As vrea un caine care sa fie de talie mijlocie sau talie mare, inteligent si hotarat, curajos, usor de mentinut sa fie rezistent (stamina) sa aiba un aspect placut si sa fie un ciane caruia ii place sa alerge. Zic de aspect placut pt k niciodata nu miau placut cainii care le atarna fata lol de ex cum sunt bulldog, mastiff, saint bernard... a si va rog numi recomandati pitbull, eu vreau un caine de paza si companie nu pt lupte de caini si distrugerea cainilor din cartier. Pana acum, m-am gandit la doberman si la rottweiler, care din acestia credeti ca ar fi mai potrivit pentru mine? Desigur imi puteti recomanda si alta rasa...

#2
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Rottweiler :X

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Doberman.

#4
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
oricare dintre ei,dar rottweilerul se poate ca la 30 C sa fie cam lenes....

#5
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
Iti recomand un dog argentinian.E un caine foarte dinamic si agil cu o statura impunatoare. De asemenea e inteligent si atasat de stapan. E un excelent caine de paza. Rezista foarte bine la temperaturi inalte.De fapt rasa a fost creata pentru Argentina unde sunt temperaturi foarte mari aproape tot anul.E ceva mai greu cu el iarna.Am avut aceasta rasa si am fost multumit de ea chiar daca e destul de mare in comparatie cu un rotweiller sau un pitbull.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
dar unde stai tu de e 33 grade constant ?

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Uita-te la dogii de Bordeaux. Se zice ca au cea mai echilibrata personalitate, iar ca paznici sunt impecabili.

#8
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 sebulbus, on 11th March 2010, 11:23, said:

Uita-te la dogii de Bordeaux. Se zice ca au cea mai echilibrata personalitate, iar ca paznici sunt impecabili.
dar le-atarna fata (:lol:)

#9
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 wargod, on 11th March 2010, 08:57, said:

Iti recomand un dog argentinian.E un caine foarte dinamic si agil cu o statura impunatoare. De asemenea e inteligent si atasat de stapan. E un excelent caine de paza. Rezista foarte bine la temperaturi inalte.De fapt rasa a fost creata pentru Argentina unde sunt temperaturi foarte mari aproape tot anul.E ceva mai greu cu el iarna.Am avut aceasta rasa si am fost multumit de ea chiar daca e destul de mare in comparatie cu un rotweiller sau un pitbull.

eu stau in venezuela iar in argentina nu e asa de cald cum zici tu, are o parte calda, cea nordica iar cea sudica e mai rece, in venezuela temperaturile variaza intre 30 -40 iar in argentina intre 10 si-25, dog argentinian cunosc rasa e ok, dar nu e exact ce vreau eu, vreau cu o fata mai dragalasa de ex gen dobenmann rotweiler, ciobanesc german, labrador dar cu par scurt pt ca ar insemna sal chinui aici cu caldura asta. Labrador e un ex, stiu ca nu este de paza. Oricum multumesc pentru recomandare

#10
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Paza de fapt se face cu minim 2 caini cu temperament diferit...de ex rottweiler plus pechinez...

Acum ca posesor de rottweiler pot sa iti spun ca la 33 grade sigur ca isi va face treaba de minune dar va tb sa ii asiguri un padoc unde sa gaseasca umbra si apa proaspata din abundenta.

Ideal ar fi sa gasesti o cotarla urlatoare ca sigur si la voi sunt maidanezi si pe langa sa iei un pui de rott care sa faca si un pic de dresaj la momentul potrivit. Cotarla va da semnalul si rottweilerul va face efectiv paza...

Edited by belogerer, 11 March 2010 - 17:40.


#11
Aleksi

Aleksi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 23.05.2009
Iti recomand un ciobanesc german este un caine foarte inteligent,loial si curajos,numai bun pentru paza.

#12
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 Aleksi, on 11th March 2010, 16:00, said:

Iti recomand un ciobanesc german este un caine foarte inteligent,loial si curajos,numai bun pentru paza.

Eu am avut inainte un ciobanesc german, dar inainte cand locuiam in romania.. era un caine f destept dar nu servea pentru paza, totul lua in joaca... dar mirosea urat... sincer nas mai opta pt rasa asta vreodata... vecinul meu de vis a vis avea si el un ciobanesc german si dormea toata ziua nu latra pe nimeni, iar pe o alta strada la o vila tot la fel un ciobanesc german mare dar la fel dormea toata ziua... dupa parerea mea daca ai  o mingiuta si incepi so agiti, ciobanescului german i se uita de paza... cainele meu nu pot sa spun ca dormea toata ziua, de latrat latra uneori noaptea, dar daca venea cienva cauta joaca... dupa el am avut un maidanez, ala chair ca era afurisit latra pe oricine care intra dar era mascul... a trebuit sal dau din nefericire pt k mamei nui placea de el dar intotdeauna am vrut un dobermann, nu stiu xact cum este el pt k doar la tv lam vazut in misiuni, insa ce am vazut in viata reala de paza care intraevar latra si era vigilent erau rottweiler, amstaff, dog argentinain numai k mie numi prea plac aceste rasa inafara de rott.

#13
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009
Boxerul ... excelent iubitor de stapan, si relativ usor de dresat.

http://www.caini.org...oxer-German.htm

Edited by Gpoint, 11 March 2010 - 18:34.


#14
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Brac german cu păr sârmos. Este un câine de vânătoare, da, dar cooperează foarte bine și este ușor de dresat. Plus că nativ semnalează prezenta intrușilor pe terenul său. De fapt asta e ideea la un câine de pază, cred că nu vrei să-ți moară cu hoțul de gît.

#15
Salmonella

Salmonella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.11.2009
Nimeni nu pazeste mai bine ca chiuaua.

#16
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Salmonella, on 11th March 2010, 18:05, said:

Nimeni nu pazeste mai bine ca chiuaua.
Ce? Poșeta?

#17
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007

 Andrine, on 11th March 2010, 18:25, said:

Eu am avut inainte un ciobanesc german, dar inainte cand locuiam in romania.. era un caine f destept dar nu servea pentru paza, totul lua in joaca... dar mirosea urat... sincer nas mai opta pt rasa asta vreodata... vecinul meu de vis a vis avea si el un ciobanesc german si dormea toata ziua nu latra pe nimeni, iar pe o alta strada la o vila tot la fel un ciobanesc german mare dar la fel dormea toata ziua... dupa parerea mea daca ai  o mingiuta si incepi so agiti, ciobanescului german i se uita de paza... cainele meu nu pot sa spun ca dormea toata ziua, de latrat latra uneori noaptea, dar daca venea cienva cauta joaca... dupa el am avut un maidanez, ala chair ca era afurisit latra pe oricine care intra dar era mascul... a trebuit sal dau din nefericire pt k mamei nui placea de el dar intotdeauna am vrut un dobermann, nu stiu xact cum este el pt k doar la tv lam vazut in misiuni, insa ce am vazut in viata reala de paza care intraevar latra si era vigilent erau rottweiler, amstaff, dog argentinain numai k mie numi prea plac aceste rasa inafara de rott.

Cati din cainii de care ai spus erau dresati?

#18
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 amonra_71, on 12th March 2010, 06:57, said:

Brac german cu păr sârmos. Este un câine de vânătoare, da, dar cooperează foarte bine și este ușor de dresat. Plus că nativ semnalează prezenta intrușilor pe terenul său. De fapt asta e ideea la un câine de pază, cred că nu vrei să-ți moară cu hoțul de gît.


Nu cred ca stii cu ce se mananca un caine de paza...nativ vb...hai sa lasam rasele de vanatoare cu vanatoarea si rasele de paza si aparare cu paza si apararea...

Un caine de paza nu da semnale...face paza...punct. personal prefer sa gasesc hotul pe lustra sau transat gata decat sa aud dupa ca animalul a dat semnale peste semnale si nimeni din bloc nu a deschis macar usa sa vada de ce latra ala ca nebunul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate