Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Denumire greșeală gramaticală

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
alakazam

alakazam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 16.08.2006
Ziceți-mi și mie cum se numește acea greșeală gramaticală ce constă în începerea unei fraze într-un anumit fel, pierderea ideii centrale pe parcurs și continuarea frazei printr-o altă idee. Știu că am întâlnit-o printr-o carte de gramatică, dar am un lapsus și nu găsesc nicăieri denumirea...

Exemplu: Întâlnindu-mă în acea zi cu Ștefan, care se mândrește că este fiul celebrului scriitor ce a publicat o trilogie științifico-fantastică foarte apreciată de public, tradusă în zece limbi și vândută în mii de exemplare, fapt pentru care i-a fost decernat Premiul Uniunii Scriitorilor pe anul 2005 și a plecat după aceea în Italia unde și-a întemeiat o familie.

#2
radu_matei_2007

radu_matei_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.12.2009
anacolutul

http://ro.wikipedia.org/wiki/Anacolut

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate