Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Convertire XML->HTML

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
b0gdy_m

b0gdy_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.02.2008
As avea nevoie de convertirea unui/unor XML/uri necesare pentru o pagina web care suporta HTML. As vrea sa stiu (daca se pricepe cineva) cum pot sa fac asta cel mai simplu, iar daca cunoasteti un program "easy to use" va rog sa-mi spuneti numele lui si cum functioneaza.

De exemplu, am XML-ul urmator:

Link:
http://www.managerzo....php?sport_id=1

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<ManagerZone_PlayerOfTheWeek>
<Manager playerName="Apostolikas Thomopoulos" playerId="78276389" teamName="Manchester United" teamId="354848" countryShortname="MX"/></ManagerZone_PlayerOfTheWeek>

Cum il transform  :mellow: ?

Edited by OriginalCopy, 09 March 2010 - 23:18.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
XSL

#3
b0gdy_m

b0gdy_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.02.2008
:blink: :blink:  Mai precis? O metoda cat de cat simpla nu exista, adica o conversie diecta...?

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
XML nu are o semantica predefinita, deci calculatorul nu are de unde sti cum sa traduca ceva din XML in orice alt format.

Asta e singura cea mai scurta solutie. Dupa ce ti-ai scris o data stylesheet-ul XSL, nu ai nevoie decat sa-l atasezi XML-ului si browserul ti-l va converti in ceva ce va arata a HTML si-l va afisa ca atare.

Nu e extraordinar de greu, in special deoarece formatul XML-ului tau e extrem de simplu. Va trebui sa intelegi mai intai fundatia XML, si apoi cateva notiuni XSL.

Tutoriale exista cu duiumul pe web pentru ambele tehnologii.

Te astept cu intrebari concrete atunci cand ai un XSL, chiar si partial nefunctional. Te pot ajuta cu explicatii ca sa intelegi ce faci si sa-ti poti duce SINGUR la bun sfarsit munca. Altfel spus: eu doar iti explic unde te-ai blocat, tu transpiri.

Deci invata terminologia de pe web, altfel nu vei pricepe o iota din explicatiile mele (in caz ca nu reusesti singur dupa ce ai invatat terminologia XML si XSL si apelezi la ajutorul meu).

In alta ordine de idei, pe aria Programming si toate subariile sale NU transpiram in locul tau. TU esti cel care munceste.
Noi doar explicam, corectam si te motivam sa studiezi.

Edited by OriginalCopy, 09 March 2010 - 23:21.


#5
spidersolutions

spidersolutions

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2010
Esti sigur ca vrei sa transformi XML-ul in HTML sau de fapt vrei sa afisezi continutul acelui XML?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate