Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Afecteaza Proteinele sanatatea?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

View Postmaddalinio, on 6th March 2010, 01:27, said:

As vrea sa stiu si eu daca ma apuc sa iau proteine, o sa patesc ceva?poti face diferite boli?
Defapt cam ce sunt proteinele?

Depinde in ce concentratie iei si depinde ce iei.
De exemplu, daca iei in concetratii foarte mari, si rinichii tai nu suporta proteinele (ma refer la nutrimente, nu la suplimente), vei putea face litiaza renala popular spus piatra la rinichi.

De la creatina iar poti avea probleme cu rinichii (s-au raportat cazuri).

Anumite substante din suplimente, in cantitati mari, nu-s sanatoase.

In principiu is bune, daca respecti dozele nu ai ce sa patesti.
La anumite suplimente chiar si doze foarte mari nu-ti fac rau.

#38
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
In concluzie, toate concentratele proteice sunt bune si nu afecteaza sanatatea atata timp cat se respecta doza si indicatiile.

#39
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
incercati si proteinele de la weider

#40
Luccas

Luccas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2010
Salut. Am si eu cateva intrebari, daca ma puteti lamuri. Am 22 de ani, 1.80 si 60 kg :|, dupa cum ati observat sunt ceva cam slab, asta fiind si principala mea problema. Vreau sa stiu ce proteine sunt cele mai indicate, avand in vedere ca fac multa miscare, in condintiile in care serile de joi, vineri si sambata dansez intr-un club, deci e clar ca fac multa miscare si am o ardere mare.
Programul meu, nu prea imi permite sa am mese regulate, si tot felul de regimuri de genul.
Vroiam sa stiu, ca daca a putea avea vreun rezultat.
Multumesc.:)

#41
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View PostLuccas, on 13th April 2010, 23:50, said:

Programul meu, nu prea imi permite sa am mese regulate, si tot felul de regimuri de genul.
Vroiam sa stiu, ca daca a putea avea vreun rezultat.
Nu , nu poti. Cel mai probabil vei arunca banii "proteine" degeaba , mai bine faci ceva folositor cu ei.

#42
sholo4ever

sholo4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.01.2011
sal , vreau si eu sa zic ceva.
sant unii care zic  : ''nu luati proteine sau orice alte suplimente , o sa ti se umfle ficatu , o sa ti se blocheze rinichiul, o sa mori, o sa fi impotent.
eu zic (apropo nu zic chiar eu am luat vorbele de pe net dar mi se par chiar bune) : si counter strikeul duce la impotenta, si uitatul pe geam duce la impotenta. Ia incercati careva sa jucati 10 ore counter si dupa sa va uitati 10 ore pe geam , dupa astea 20 de ore mai puteti intretine relatii sexuale?
Ideea e ca orice ai lua in exces nu e bun. De aceea trebuie facuta o documentatie in functie de ce vrea fiecare sa obtina de la corpul lui. suplimentele alimentare in majoritatea cazului sunt substante create de corpul omenesc dar nu in cantitati suficiente pentru un culturist. Parerea mea e ca proteinele concentratele proteice , creatina, carnitina , amino-acizi,etc orice ar fi ei sunt buni si nu mori de la ele doar daca esti redus mintal si bagi in tine ca in duba cu care iti cari mobila.  
eu va doresc la toti bafta si spor la treaba

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate