Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Afecteaza Proteinele sanatatea?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
maddalinio

maddalinio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.02.2009
As vrea sa stiu si eu daca ma apuc sa iau proteine, o sa patesc ceva?poti face diferite boli?
Defapt cam ce sunt proteinele?

#2
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
proteinele de dupa sala ?  Sunt produse "naturale" obtinute chimic sau mai bine spus prin procedee chimice , e posibil pe termen mai lung sa iti afecteze ficatul.

#3
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Ai mancat toata viata proteine pana acum, de ce crezi ca de-acum incolo iti vor dauna? :D
Proteinele se gasesc in special in alimente de origine animala - carne, lactate, oua - dar si in cele de origine vegetala - cereale, oleaginoase etc...
Primele se numesc complete pt ca au toti cei 9 aminoacizi esentiali omului, cele din urma incomplete. Dintre cele vegetale exceptie face soia, care intra tot la complete.
Pe scurt, proteinele se ocupa de refacerea (cresterea) masei musculare, printre altele.
In primul rand poti sa-ti suplimentezi dieta cu alimente din prima categorie (atentie insa, in general proteina animala are prostul obicei de-a fi insotita si de grasime animala, care nu face chiar bine :P).
Daca numarand doar proteinele complete nu ajungi la cei minim 2g/kilocorp/zi necesari pt a declansa cresterea musculara, atunci poti apela la suplimente proteice sau pudre proteice. Astea se clasifica in primul rand in functie de gradul de absorbtie, rapida (zer - "Whey") sau lenta (cazeina, albumina  - de obicei ii zice "Milk&Egg"), si apoi in functie de ce mai contin.
Ca idee, acelea care-s mai scumpe sunt si mai bune, dar nu e o regula. Sau invers, nu lua pe cele mai ieftine. ;) As da si nume, dar nu stiu daca se considera reclama.
Si ca sa-ti raspund strict la intrebarea ta, n-am auzit pana acum pe cineva sa se imbolnaveasca de la suplimente proteice, de o calitate cat de cat decenta, si luate cu cap.

PS
uite, citeste aici
http://www.getfit.ro/alimentatie (cam toate articolele, si paginile urmatoare, o sa-ti vina f usor mai tarziu daca intelegi toate astea de pe acum)
sau macar asta http://www.getfit.ro...i-proteine.html

si apoi aici
http://www.getfit.ro...e-proteice.html

si mai rasfoieste prin site-ul ala, sunt frumos adunate la un loc si organizate informatiile despre nutritie de care ai nevoie

Edited by motanu44, 06 March 2010 - 03:59.


#4
Dari@

Dari@

    Hoaºcã pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Persoanele care consuma preponderent proteine sunt mai active si mai agresive mental (iritate, nervoase, le sara tandara imediat) decat altii. dar asta se poate corecta prin efort fizic.

#5
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

 Dari@, on 6th March 2010, 06:12, said:

Persoanele care consuma preponderent proteine sunt mai active si mai agresive mental (iritate, nervoase, le sara tandara imediat) decat altii. dar asta se poate corecta prin efort fizic.

Sa iti reamintesc ca vorbim despre proteine nu despre steroizi.

@Mortis

Incearca tu sa mananci numai carbohidrati si grasimi sa vezi ce se intampla.

Ontopic

Nu, nu o sa patesti nimic. Proteinele sunt macroelemente formate din lanturi de aminoacizi. Unele proteine sunt enzime care catalizeaza procese biochimice fiind vitale pentru metabolism. Proteinele mai au rol structural si mecanic, de ex in citoschelet creeaza un sistem de suport temporar care mentine forma celulelor. Alte proteine sunt importante pentru semnalizarea intercelulara, anticorpi(imunoglobulele sunt proteine),ciclul celulelor, si legarea celulelor de un sistem extracelular dupa hidroliza.

#6
maddalinio

maddalinio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.02.2009
@mortis:Pai stiu ca proteinele se gasesc si in manacrea de zi cu zi insa eu daca iau proteine iau intr-o canitate mai mare fata de cat e in mancarea de zi cu zi.Si ma gandeam ca intro masura mai mare de proteine poate afecta.Acuma sa nu credeati ca ma indop cu proteine dar ziceam ca o sa fie proteinele care le iau la sala + proteinele din alimente si ma gandeam cu nu cumva sa patesc ceva la ficat,inima si masa musculara.Am auzit ca la unu ia bubuit tricepsul din cazua la prafuri de astea.Eu sincer vreau sa mai ma ingras umpic si sa mai maresc umpic(nu foarte mult) masa musculara.Deci sa inteleg ca daca iau proteine nu am sa patesc nimic?
As vrea sa iau putin vreo 3 luni,luni in care voi face si sala.
Ce proteine imi recomandati?Eu ma gandeam sa iau un mammoth.

#7
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
In mare nu, nu iti fac rau nici intr-o cantitate mai mare, 2 chiar 3g / kilocorp / zi din mancare + suplimente. Doar ca proteinele se digera mai greu, bea multa apa, si eventual daca simti nevoia ia niste enzime digestive. Si consuma si carbohidrati si grasimi, nu doar proteine, acestia din urma trebuiesc folositi pentru aportul de energie, nu proteinele, altfel arunci banii pe geam. Depinde de organismul si sistemul digestiv al fiecaruia cum digera proteinele, si in ce cantitati. In perioadele cu antrenamente n-ar trebui sa-ti faci griji, ca in aceasta perioada cat si in zilele de dupa sala sinteza proteinelor e crescuta, organismul are nevoie de ele la recuperare si in somn. 30-40 de grame la fiecare 2-3 ore sunt ok, mai ales imediat dupa antrenament si in ziua aia pana seara. Si nu ignora somnul!
Cand faci pauze la antrenamente, adica in perioadele in care esti sedentar, mai redu, si din proteine si proportional din carbohidrati si grasimi.
Si stai linistit, e cale lunga intre suplimentele astea proteice, si ce-a luat ala de i-a bubuit tricepsul! (synthol sau steroizi sau naiba stie, sunt interzise oricum deci nu-ti fa griji)

Uite mai citeste aici pentru alte detalii http://www.getfit.ro...i/proteine.html Si repet, citeste si din celelalte articole, o sa-ti faci o idee mai clara.

PS
vezi ca n-am adus niciodata in discutie creatina, asta e alta discutie si ar fi mai multe de zis, momentan vorbim doar de proteine, pentru aia exista deja o multime de alte discutii, te mai ajuta si google in acest scop.

Edited by motanu44, 06 March 2010 - 14:00.


#8
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Proteine ia-ti de la Universal/BSN/Optimum nutrition/Muscletech, daca nu ai bani de astea mai bine iti cumperi mai multa mancare decat sa-ti iei o proteina de cacat . Whey dupa antrenament, milk/egg proteina de seara.

#9
maddalinio

maddalinio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.02.2009
Atunci pot intreba altceva......Face cineva sala?Ia cineva Proteine?Daca da de care protine.Simte vreo diferenta?

#10
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Am luat intr-o vreme, de la ProNutrition ca de altele nu aveam bani, dar la ~105kg ale mele (1m92 - endomorf) trebuia sa insumez vreo 250g zilnic, deci 6-7 mese mari (jumatate mancare, jumatate suplimente), dar dupa vreun an am lasat-o moarta, ma costa prea mult. M-am dezvoltat, am si slabit (greutatea a ramas cam aceeasi, dar oglinda arata altceva - am dat jos de la burta, m-am marit in spate si la brate), deci rezultatele se vad.
Luam asa
Creatine Pro Mass (arata altfel pe vremea mea) - dupa antrenament si dimineata
Milk&Egg seara sau cateodata in timpul zilei, daca era necesar. Ambele le luam cu lapte degresat, ca tolerez bine lactoza, deci inca 1-1,5L de lapte pe zi. Sau faceam milk-shake cu banane.
Mai luam si Carnitina. Si alternam perioade de exercitii de masa, cu perioade de aerobic.
Si vitamine, calciu, magneziu, etc...
Am lasat-o balta ca ma costa prea mult, dar mai bine ca in perioada aia n-am aratat si nu m-am simtit niciodata, atat fizic cat si psihic.

Nu stiu sa-ti zic cat de bune sunt produsele Pro Nutrition comparativ cu cele recomandate mai sus, dar nici rele nu sunt. Nu iti recomand Redis, si HardBody/Nutritech.

Si nu uita ca astea, asa cum le zice si numele, nu fac decat sa suplimenteze mancarea, deci nu te baza numai pe ele si nu exagera cu ele.
Si fa-ti mereu somnul.

Edited by motanu44, 06 March 2010 - 16:27.


#11
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

 watami, on 6th March 2010, 11:26, said:

Sa iti reamintesc ca vorbim despre proteine nu despre steroizi.

@Mortis

Incearca tu sa mananci numai carbohidrati si grasimi sa vezi ce se intampla.
Steroizii sunt hormoni proteinele sunt formate din aminoacizi compari mere cu pere. Eu m-am referit la altceva dar ai inteles cum ti-ai dorit. Mai documenteaza-te

 maddalinio, on 6th March 2010, 13:21, said:

@mortis:Pai stiu ca proteinele se gasesc si in manacrea de zi cu zi insa eu daca iau proteine iau intr-o canitate mai mare fata de cat e in mancarea de zi cu zi.Si ma gandeam ca intro masura mai mare de proteine poate afecta.Acuma sa nu credeati ca ma indop cu proteine dar ziceam ca o sa fie proteinele care le iau la sala + proteinele din alimente si ma gandeam cu nu cumva sa patesc ceva la ficat,inima si masa musculara.Am auzit ca la unu ia bubuit tricepsul din cazua la prafuri de astea.Eu sincer vreau sa mai ma ingras umpic si sa mai maresc umpic(nu foarte mult) masa musculara.Deci sa inteleg ca daca iau proteine nu am sa patesc nimic?
As vrea sa iau putin vreo 3 luni,luni in care voi face si sala.
Ce proteine imi recomandati?Eu ma gandeam sa iau un mammoth.

Pentru cresterea masei musculare se recomanda undeva peste 1.25 gr prot/kg corp undeva intre 1,5-2 (maxim 2 desi sub ar fi bine)  Asupra inimii  efecte n-o sa aiba , asupra muschilor nu. Cel mult se vor depune sub forma de grasime daca le consumi fara sa te antrenezi si nu faci efort. Ficatul e insa problema , el este responsabil cu detoxifierea organismului , el duce cel mai mare greu. Ce spun eu e aflat de la medici (am facut si eu sala si am incercat destule metode de a ma dezvolta , crede-ma ca poti face daca vrei cu 5 mese pe zi formate din pui orez cu bob lung totul gatit cu cat mai putine condimente si sare lapte degresat branza oua dar mare grija cu colesterolul la ele fructe si peste seara.

Daca nici asa nu reusesti sa cresti incearca sa te rezumi la un minim de proteine luate din "prafuri" , ma indoiesc ca o sa faci asta dar eu iti spun oricum.
si ca sa iti raspund la ce ai spus tu cu cel caruia i-a explodat bicepsul acela e Gregg Valentino , un idiot care isi injecta Synthol in muschi care nu era altceva decat un ulei pe care organismul il tolera dar nu il asimila "umflandu-i" la propriu bratul; aia e cu totul alta mancare de peste.


Sfatul meu: fa mai intai minim 3 luni de sala curate (hai cel mult un energizant inainte de sala cu 20 minute inainte) apoi mai vezi.

#12
onicabogdan

onicabogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.08.2006
Salut! E trist... in acest domeniu lumea nu stie care e cel mai puternic ''supliment'': mancarea! Acum am si eu o intrebare: de ce credeti voi ca, cresterea in masa musculara se datoreaza acestor suplimente nutritive de care vorbiti, cum ar fi proteina, sau mai bine zis, pudra proteica? As vrea un raspuns serios. Numai bine!

Edited by onicabogdan, 07 March 2010 - 16:26.


#13
maddalinio

maddalinio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.02.2009
Mda....m-ati bagat in ceaceta si mai mult....acuma nu stiu ce sa fac....sa iau sa nu iau.Ma gandeam ca daca ma apuc sa iau proteine sa iau intro doza mai mica astfel incat sa nu patesc nimic.Spuneau uni ca o cutie de aia le ajunge o luna eu vroiam sa fac astfel incat sa imi ajunga 2 ;) sa nu iau prea mult ca imi e frica sa nu patesc ceva.Eu sunt o fire mai firava....salaba :D am 1.82 si 60 de kg.

#14
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

 maddalinio, on 7th March 2010, 17:57, said:

Mda....m-ati bagat in ceaceta si mai mult....acuma nu stiu ce sa fac....sa iau sa nu iau.Ma gandeam ca daca ma apuc sa iau proteine sa iau intro doza mai mica astfel incat sa nu patesc nimic.Spuneau uni ca o cutie de aia le ajunge o luna eu vroiam sa fac astfel incat sa imi ajunga 2 ;) sa nu iau prea mult ca imi e frica sa nu patesc ceva.Eu sunt o fire mai firava....salaba :D am 1.82 si 60 de kg.

hehe frate la 1.82 si 60 de kile se vede daca mananci si-un pai. Eu sunt o constitutie ceva mai solida , umeri destul de lati si la 1.84 aveam putin sub 80 de kile, iar ca sa mi se vada patratelele trebuia sa am 77 de kile , la 75 ar fi fost perfect  :thumbup:.

De cat timp faci sala ?

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,998
  • Înscris: 03.12.2005

 Dari@, on 6th March 2010, 06:12, said:

Persoanele care consuma preponderent proteine sunt mai active si mai agresive mental (iritate, nervoase, le sara tandara imediat) decat altii. dar asta se poate corecta prin efort fizic.

Cred ca te uiti cam mult la desene animate.

#16
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 maddalinio, on 7th March 2010, 17:57, said:

Mda....m-ati bagat in ceaceta si mai mult....acuma nu stiu ce sa fac....sa iau sa nu iau.Ma gandeam ca daca ma apuc sa iau proteine sa iau intro doza mai mica astfel incat sa nu patesc nimic.Spuneau uni ca o cutie de aia le ajunge o luna eu vroiam sa fac astfel incat sa imi ajunga 2 ;) sa nu iau prea mult ca imi e frica sa nu patesc ceva.Eu sunt o fire mai firava....salaba :D am 1.82 si 60 de kg.

Nu prea ai ce sa patesti rau de la protenie sau aminoaicizi...daca faci sala o sa pui muschi. Acum depinde si ce fel de protenie iei...ma refer de la ce firma...cat de incredere sunt.

#17
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 maddalinio, on 7th March 2010, 17:57, said:

m-ati bagat in ceaceta si mai mult....acuma nu stiu ce sa fac....sa iau sa nu iau.

 motanu44, on 6th March 2010, 03:31, said:

Daca numarand doar proteinele complete [din mancare] nu ajungi la cei minim 2g/kilocorp/zi necesari pt a declansa cresterea musculara, atunci poti apela la suplimente proteice sau pudre proteice.
Si repet, citeste prin linkurile alea, vor mai imprastia ceata... :)

Edited by motanu44, 08 March 2010 - 01:06.


#18
maddalinio

maddalinio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.02.2009
mortis fac sala de o luna si jumate.Insa as vrea sa bag ceva proteine sa ma fac mare pentru ca doar cu simpla mancare nu cresc.Vreau sa mai ma ingras vreau sa ajung si eu la 65-70 de kg ;)
As vrea sa bag proteine de la mammoth 2500 a luat cineva?ce aparere aveti despre ele?Merita bani?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate