Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Ghidul incepatorului

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
220 răspunsuri în acest subiect

#37
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008
Da' prin anii '95 ce crezi ca se folosea la taxi????
Evidaman', CB....  :naughty:

#38
taucety

taucety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 07.12.2006
Salut, foloseste cineva banda AM in loc de FM? Sau e interzis? Multumesc.

#39
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008
In mod normal, reglementarile CEPT pntru CB, zic  - "40 canale, FM, 4w"
AM mai e folosit de americani, italieni, polonezi, etc. Dar, in .ro, nu prea se foloseste.

#40
taucety

taucety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 07.12.2006

View Postcalinkgb, on 29th October 2011, 18:48, said:

In mod normal, reglementarile CEPT pntru CB, zic  - "40 canale, FM, 4w"
AM mai e folosit de americani, italieni, polonezi, etc. Dar, in .ro, nu prea se foloseste.
Multumesc, statia mea nu merge pe AM si credeam ca are de ce sa-mi para rau.

#41
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008
Nu are de ce..... :)

#42
prodanionut

prodanionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 12.10.2008
"daca montam pe camion doua antene identice, (stanga-dreapta), mai putem obtine un castig suplimentar de 3dB, cu avantajul ca dispare fenomenul de “fading” (fluctuatii de semnal) in timpul mersului."
Buna seara dragi colegi, am gasit informatia asta pentru incepatori si nu stiu cum se realizeaza asta, cum conectez 2 antene la o statie si daca se merita.
Multumesc pentru raspunsuri si va urez drumuri bune si libere.

#43
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008
Citeste aici Nu e chiar asa simplu precum pare.....

#44
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 12.01.2009
Pentru info-trafic, doar pentru el... nu se merita

#45
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008
Da. Dar e bine ca oamenii sa se informeze, nu? :)

#46
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 10.05.2010
Buna seara...de curand am achizitionat si eu un midland alan 42 multi si am o nedumerire...daca o alimentez de la bricheta e vre-o problema daca o folosesc cu antena aia de 60 cm legata direct la ea?Se defecteaza ceva?

Editat de SAurelian009, 11 decembrie 2011 - 21:48.


#47
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008
Nu se va intampla nimic, si cand zic nimic, chiar la asta ma refer. Antenuta aia, in masina este egala cu 0. Nu faci nimic cu ea.

#48
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 10.05.2010
ms pentru informatie dar oricum o sa imi achizitionez o antena (tti ml145)

#49
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 26.03.2013
o statie care are o sensibilitate pe receptie de 0,35 μV - 116 dBm poate fi mai zgomotoasa decat una de 0.5 uV - 116 dBm?
multumesc

#50
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.561
  • Înscris: 16.12.2011
Depinde ce intelegi prin zgomot...Posted Image Galagioase sunt toate. Linistite doar daca scoti antena. Dar daca este mai sensibila pe receptie va fi mai zgomotoasa. Adica nu vei pierde conversatiile de la distanta.

Editat de Pekiasan, 11 aprilie 2013 - 06:12.


#51
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 26.03.2013
intr-una dintre masini am o problema cu lipsa de spatiu si am nevoie de o statie cat mai mica sau un DIN si sa elimin radioul masinii. nu suport talpile magnetice si nu vreau sa tot schimb statiile intre masini, asa ca voi face doar monturi fixe.

am Storm Matrix si un Avanti Kappa II care stiu ca pe aici sunt considerate niste gunoaie dar eu ma folosesc de ele de ceva timp si merg ireprosabil. Storm-ul vine pe mosfeturi Mitsubishi originale (oare Midland-ul "original" ce are ?)  si merge foarte foarte decent intr-un setup cu o antena buna, montata corect.  (a fost prima mea statie luata pe moment pt. ca aveam de facut un drum rapid in tara)

....revenind,  acum vreau sa iau o statie de dimensiuni reduse. M-am gandit la President Thomas ASC sau la modelul DIN Johnson II.  Stiu ca modelele vechi President sunt mult mai ok, insa din lipsa de spatiu si design din pacate nu prea pot sa fac o alegere pe directia aia.

daca ne uitam la interior observam ca Johnson II e inca facuta la Uniden insa in Thomas nici urma de Uniden

Johnson,

[ http://img.photobucket.com/albums/v695/tomip/1151_1415_4_zpsb4fb0c0f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img.photobucket.com/albums/v695/tomip/1151_1415_5_zpse41e2cc6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img.photobucket.com/albums/v695/tomip/1151_1415_6_zps38e15845.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Thomas,

[ http://img.photobucket.com/albums/v695/tomip/40323_6867_7_zps6b9f71bb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img.photobucket.com/albums/v695/tomip/40323_6867_9_zps0d620f71.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img.photobucket.com/albums/v695/tomip/40323_6867_8_zpsf20c28fa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



observam ca ambele vin pe "double" SMD insa care ar fi mai ok?  
stiu ca e greu de spus asa fara teste concrete in utilizare insa asa "in mare"  aruncand o privire asupra "placilor"  .......

va multumesc !

Editat de dresler, 14 aprilie 2013 - 12:39.


#52
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 26.03.2013
....  am luat Presedintele Thomas pana la urma.  saptamana viitoare ajunge din Germania si vedem ce si cum....

#53
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.497
  • Înscris: 04.12.2012
E bun, nu te-ai zgarcit deloc :)

#54
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 26.03.2013
...a venit ieri micul presedinte si am testat pe receptie / emisie de mi s-au ros amprentele de cat am schimbat mufele intre statii. :)

i-am dat si putina modulatie in FM si AM si merge perfect.  revin cu un review mai detaliat pe topicul adecvat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate