Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Panasonic AG-HMC151 vs Sony HDR-AX2000

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#217
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Merge foarte bine numai daca nu faci DVD in format PAL sau nu combini filmari cu formate diferite. Deci merge foarte bine si la noi in format NTSC.

#218
catam72

catam72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2011
Buna, sunt si eu proaspat posesor de HMC 151, toate mi se par in regula la ea, cu exceptia sunetului care e doar manual... Parca la banii astia putea sa aiba si un sunet pe auto, dar aproape ca m-am obisnuit.
Am si eu o intrebare pentru cei care lucreaza cu ea: cum se face concret downconvert direct din camera? In prezent copii fisierele cu cititorul de carduri si le editez asa cum sunt (format .mts) dar fiserele acestea imi pun calculatorul ”cu botu pe labe”.... pot lucra pe maxim 2 piste si pe acelea dificil, iar deja la a treia pista nu mai merge... Softul de editare e Corel Videostudio ProX3.
Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta!

#219
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
In Corel lucreaza cu smart proxy si vei putea folosi cate piste vrei la orice fel de material.

#220
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Corect.
Setează Smart Proxy pt orice rezoluție care trece de 720x576.
Astfel vei putea lucra mai ușor cu avchd iar greul va fi doar la encoding dacă faci editări unde nu se poate cu smart render.

#221
catam72

catam72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2011
Multumesc pentru raspunsuri! Chiar as vrea sa mai discut cu utilizatori de Corel, stiu ca sibiectul topicului e altul. Dar m-ar interesa totusi cum se face downconvert la descarcarea fisierelor din camera, adica sa descarc in calculator direct fisierere .AVI. Vreau sa vad calitatea fisierelor obtinute cu downconvert din camera. Am incercat sa le fac fisiere AVI cu optiunea BATCH CONVERT din Corel dar rezultatele sunt sub asteptari. Cei care lucrati cu Corel si editati AVCHD, sunteti multumiti de rezultate?

#222
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Nu exista "downconvert din camera". Camera nu mai are niciun rol dupa ce fisierele au ajuns pe card. De acolo e ca si cum le-ai avea pe HDD.

#223
catam72

catam72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2011
Totusi in meniul camerei exista niste optiuni pentru downconvert. Iar unii colegi de pe forum scriu ca exista posibilitatea ca fisierele sa fie descarcate in PC in format SD. Problema e ca nu stiu care e procedura, ce cabluri sa folosesc, si daca downconvert-ul il face procesorul camerei sau softul de editare le primeste HD si face automat conversia dupa cum este setat...
Multumesc pentru raspunsuri!

#224
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Cum a zis si CristianAdrian, camera nu mai are nici un rol dupa ce fisierele au ajuns pe card! chiar prin absurd daca ai mai avea ceva setari in meniu, nu mai au la ce sa-ti foloseasca din moment ce tu pur si simplu descarci cardurile, nu faci captura! daca vrei sd, filmezi sd! sau filmezi hd si convertesti materialul in sd sau in ce vrei. dar alta solutie din camera nu exista! bafta!

#225
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
There is no FireWire port; instead, you can choose between HDMI, USB 2.0 and component out for file transfer. Also, you can output downconverted SD in side crop, letterbox or squeeze via RCA or component. Other features for the HMC150 include a waveform monitor and vectorscope available on command, three ND filters, and Dynamic Range Stretch, which allows you to see detail in darkness.



http://www.dv.com/article/45722

#226
butoias2007

butoias2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 25.09.2008
Eu ax2000 am ales, o si am, sunt foarte multumit :). In curand o sa imi mai iau si un Z96 ca e super lampa, si e ok.

Edited by butoias2007, 04 October 2011 - 15:08.


#227
paulcalbar

paulcalbar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2009
Doresc sa atrag atentia asupra unui aspect. Tineti cont ca o imagine oricare ar fi ea fara contrast va avea un maxim de detalii in sub si supraexpunere chiar si masiva fie ea. la orice imagine daca ii scazi contrastul ii mai apar niste detalii neobservate. Asadar daca se filmeaza o imagine din start fara contrast asa cum este cea de la Sony e clar pastreaza mai multe detalii in sub si supraexpunere. As fi curios cate detalii ar pastra imaginea de la Sony daca prin levels ar fi adusa la acelasi contrast si culoare ca cea de la Pana.

#228
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Panasonic-ul pare sa aiba claritate mai mare.
Daca nu te superi cum se numeste piesa? stiu ca e de la linkin park dar numele piesei nu ii stiu.

#229
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Si daca ma supar? :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8sgycukafqQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate