Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Panasonic AG-HMC151 vs Sony HDR-AX2000

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#181
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010

View Postseranunt, on 1st December 2010, 11:49, said:

sau la noi, dar mai scumpe:         http://www.4lifetime...coded--830.html
Acesti acumulatori sunt de 2640 mAh, eu asta vad acolo. Sunt singurii acumulatori de tip replace aparuti in Romania.

Eu, pentru Panasonic HMC 151, mi-am cumparat asa ceva.
Mi-am comandat doi astfel de acumulatori de 5200 mAh, mi-au sosit in 2 saptamani din Hong-Kong.
Pentru ca site-ul e romanesc, firma este olandeza, iar produsele vin din Hong-Kong. Sunt scutite de TVA, iar la posta "m-am certat" putin cu un tip de la vama, am polemizat putin, ca sa fiu scutit si de taxele vamale, pentru ca nu aveau dreptate. Si a cedat.

E buna si varianta de pe eBay, vad ca acei acumulatori sunt de capacitate chiar ceva mai mare, adica 5600 mAh.
Dar eu am ales varianta de mai sus, nu stiam de ofertele de pe eBay.

#182
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005
Am citit tot topicul dar parca inca tot nu sunt convins suta la suta la care sa ma opresc, Sony HDR-AX2000 sau Panasonic HMC 151??

#183
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Pai gandeste-te bine la ce o folosesti. Fiecare camera are atuurile si slabiciunile ei.

De exemplu avantaje AX:
- nu-ti faci griji cand schimbi cardul ca sa nu opresti intr-un moment important (2 sloturi pt card)
- lowlight putin mai bun
- senzor cu definitie dubla
- lcd si viewfinder cu definitie superioara pentru focus
- are si filmare in SD

Avantaje HMC:
- zoom manual pentru efecte rapide
- culori mai placute din fabrica
- 720p50
- framerate selectabil pt timelapse
- lcd mai mare, incap mai multe informatii
- histograma

Astea sunt o parte din diferente. Important este sa-ti faci o lista cu ce te intereseaza pe tine si care sunt prioritatile. Dupa mine as alege HMC - mi se pare imbatabil ca raport pret-performanta, e practic cu o clasa mai sus. Dar detaliile conteaza foarte mult.

#184
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005
Folosesc Sony Vx2100 de cativa ani, la evenimente, as alege HMC dar cereri de HD nu sunt si inca nu se prea intrevad. Imi doresc upgrade in primul rand ptr o mai buna calitate a imaginii, dar din cate am vazut se pare ca nu ma aleg cu o imagine mai buna fata de VX... apoi scap si de casete si problemele lor....dar din ce trece timpul nu mai sunt sigur daca se merita investitia,adica sa vand un Vx si sa mai pun inca de doua ori atata ca sami cumpar una din cele doua, AX sau HMC.

#185
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Nu sunt cereri de HD pentru ca nu oferi lucrul asta. Multa lume nu stie care este diferenta dar daca le-ai explica sigur ai avea si cereri pentru HD. Astepti sa vina sa-ti ceara clientul ceva ce nu poti oferi ?
La toti potentialii clienti le explic care este avantajul la varianta HD si multi accepta. Nu vreau sa ma laud, de exemplu in luna octombrie din 5 nunti am avut 4 in HD. Iar ca diferenta de pret aprox. 30% in plus fata de varianta SD. Deci cerere ar fi daca stii sa le explici care sunt avantajele si daca ai cu ce.

#186
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

View Postadryanrusu, on 19th December 2010, 21:31, said:

Folosesc Sony Vx2100 de cativa ani, la evenimente, as alege HMC dar cereri de HD nu sunt si inca nu se prea intrevad. Imi doresc upgrade in primul rand ptr o mai buna calitate a imaginii, dar din cate am vazut se pare ca nu ma aleg cu o imagine mai buna fata de VX... [...]

Din comentariul tau inteleg ca nu ai mai pus mana pe alta camera in afara de VX si nu ai filmat decat 4:3. VX-ul ramane in top doar pt low-light. In rest, culori, optiuni, e depasit. Dar numai faptul ca folosesti VX in era 16:9 rezulta ca mai va mai curge ceva apa pe Dunare pana sa iti dai seama de subiectivism.

#187
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005
cam pe la inceputul anului am cumparat o lentila Wide Sony HG58 pe VX si tot de atunci am tras in format 16:9

Edited by CristianAdrian, 20 December 2010 - 19:08.
scos citat inutil


#188
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Ok, nu e rau dpdv artistic, dar in cazul asta afirmatia ta anterioara e total nefondata. Poate nu ai inteles, VX in 16:9 se vede mai prost deoarece are senzori 4:3, asta stie toata lumea. Fa o proba daca nu crezi. Deci trecerea la orice alta camera HD practic e un pas inainte.

#189
1stboy

1stboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.06.2006
Am inteles ca ax foloseste doua sloturi pentru carduri, stie cineva daca se pot folosi simultan pentru backup (similar raid 1)?

Referitor la test, hmc 151 pierde considerabil la capitolul dynamic range in favoare unui contrast mai "apasat", AX conserva mai multe detalii avand un DR mai bun.

#190
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Nu filmeaza simultan. Cand se umple primul card trece automat pe celalalt. Varianta de back-up ai la NX5 cu hdd-ul extern FMU128. Poti trage in acelasi timp pe card si FMU in ce format vrei, SD sau HD.

#191
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008
Am citit topicul asta de 3 ori si tot nehotarat sunt.
Intrebare pentru d-l Gunx care le-a testat pe amandoua, cu care este mai usor de filmat dintre cele 2 camere (nu ma refer la greutate) ?.
Intrebare pentru cei care au HMC 151, se poate atasa un capac la camera ca cel de la obiectivele aparatelo foto daca se atasaza si o lentila UV de protectie?
Nu dati cu parul sunt incepator avansat  :) .

#192
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
http://forum.softped...t...t=0&start=0

GunX e posesor de HMC151 acum

Camera are deja capac de care zici tu pentru protectia lentilei si da se poate si filtru UV cu diametru de 72 mm

#193
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Cel mai usor filmezi cu camera pe care o cunosti. Daca nu o stii pe nici una, e la fel de greu.

#194
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008
Corect.
Sloturile de card de la ax2000 sunt in format diferit, adica unul este MS Pro Duo iar celalalt este SDHC?

#195
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
La AX2000 ambele sloturi accepta carduri MS Pro si SDHC.

#196
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008
Am citit la niste barzauni pe forumuri externe si de aia ma cam speriasem, oricum in manual nu specifica nimic de genul asta spune doar ca merge si cu MS pro duo si/sau cu SDHC.

#197
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008
Downconvert-ul la HMC151 se face in timp real sau cat dureaza transferul de pe cardul de memorie pe PC?

#198
1stboy

1stboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.06.2006

View Postdanym, on 19th December 2010, 22:53, said:

Iar ca diferenta de pret aprox. 30% in plus fata de varianta SD. Deci cerere ar fi daca stii sa le explici care sunt avantajele si daca ai cu ce.
Pai asa se intelege de ce ai asa multe cereri pe HD daca iei cu 30% mai mult decat SD avand in vedere ca o camera HD e mai scumpa de cel putin 3 ori decat una SD ( un VX second sa zicem), sau esti genu care filmeaza si SD si HD cu aceeasi camera?,
eu nu ii inteleg pe cei care au un VX sa zicem si vor sa faca "upgrade" la HD, adica vand VX-ul sa-mi cumpar o camera HD care o folosesc pentru filmari SD,  sau  ajung in situatia lui danym sa iau cu 30% mai mult de dragu HD-ului, si tin camera pe automat  fac editare in pinnacle
si fac pachet hd la 1400 RON

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate