Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Culturi hidroponice

- - - - -
  • Please log in to reply
664 replies to this topic

#181
haci

haci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.11.2013

View Posthortifuntrei, on 17 septembrie 2015 - 21:14, said:

Haci,

Uite si aici citeva carti care ar putea fi cumparate: http://www.amazon.co...L160_SR124,160_
Salut hortifuntrei.
Multumesc forte mult. Invati si citesc mult.

View Postdanutz_2009, on 17 septembrie 2015 - 21:14, said:


Eu sunt carcotasul de srviciu! Posted Image  ... colegii (mai vachi) ma cunosc ...nu am vrut sa te descurajez (dimpotriva)! ... am vrut
doar sa te trag putin de maneca: nu-i asa usor!

Bafta multa!
Salut danutz_2009.
Nu ma descurajez. Nu am luad din partea asa. Fiecare mesaj are partea buna. Nu vad lucrurile negativ. Daca eu am creat aceasta imagini cer scuze, iertama. Din potriva fiecare idee sau mesaj binevenita si multumesc frumos pentru fiecare. Pentruca eu nu prea stiu cuvintele si folosesc un cuvint gresit dela acuma uertati mie dar si supuneti ce am gresit sa inca o data nu facem. Multumim.

View Postdanutz_2009, on 17 septembrie 2015 - 20:41, said:

Un vis frumos! ... bafta!



Visul continua! Posted Image  ...

Realitatea (din balcon sau sera) este alta! ... nu este imposibil! ... da` nu este ieftin si usor!
Bafta multa!
Incerc sa dam LIKE dar nu merge.

#182
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Posthaci, on 17 septembrie 2015 - 21:33, said:

Incerc sa dam LIKE dar nu merge.
Nu poti da LIKE daca nu ai 50 de mesaje postate, dar nu trebuie sa te ingrijorezi, in ritmul de astazi, mai ai cateva zile de asteptat. Bafta!

#183
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
A dat deja citeva laicuri.

#184
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
haci, felicitari, asa am inceput si eu acum 5 ani, visam numai salata. Apoi am dat-o pe rasaduri, ghivece, flori taiate, n-am mai avut timp de salata, desi nu-i timpul pierdut. Cel mai mult ma incurca reglarea pH-ului, o faceam de 2-3 ori / zi, bazinul avand cam 100 de litri.

Colegul amitaf ar putea sa-ti spuna mai multe despre salata cultivata intr-un astfel de sistem.

Daca m-as reapuca de asa ceva, as merge pe ingrasaminte numite de unii pre-mix-uri, adica au azot-fosfor-potasiu + microelemente in anumite doze. Cele mai uzuale sunt cele de la Everris, numite Universol. O problema ar fi ca sacii au 25 kg, ceea ce ar fi cam mult pentru tine, pentru inceput.
Desigur, trebuie si stabilita / calculata o reteta pentru situatia ta.

Ai nevoie de un EC-metru (cu care masori concentratia de ingrasaminte din apa) si un pH-metru. Totodata, trebuie sa ai un acid cu care sa scazi pH-ul apei. Otetul e cel mai la indemana, insa s-ar putea sa iesi cam scump, iar de acidul fosforic sau azotic va trebui sa vezi cum faci rost, caci nu se gaseste peste tot (din motive de securitatea muncii, acizii concentrati pot fi periculosi), sunt mai mult pentru culturile mari de hidroponice.

In afara de ingrasaminte si pH, ramane ca sa ai grija de celelalte: lumina multa, temperaturi moderate, boli si daunatori cat mai rar.

Bafta, si sa stii ca suntem cu ochii pe salata ta !

Edited by jumborom, 17 September 2015 - 22:18.


#185
haci

haci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.11.2013

View Postcorsica, on 17 septembrie 2015 - 21:55, said:

Nu poti da LIKE daca nu ai 50 de mesaje postate, dar nu trebuie sa te ingrijorezi, in ritmul de astazi, mai ai cateva zile de asteptat. Bafta!
Salut Corsica.
:) Multumesc frumos cred ca mai am de asteptat 3 - 4 zile.

#186
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Cel mai pretabil pentru cultura hidroponica ar fi Ferticare 6-14-31 de la Yara, permite si adaugarea de azotat de calciu.
Din pacate, nu este importat, desi apare in oferta distribuitorilor.

#187
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Posthortifuntrei, on 17 septembrie 2015 - 22:57, said:

.... Ferticare 6-14-31 de la Yara.....
Din pacate, nu este importat, desi apare in oferta distribuitorilor.

Eu am renuntat la produsele Yara, desi am fost multumit o perioada de timp!
In afara produselor ofertate si "lipsa" din stoc, am gasit (constant) produse cu valabilitate "revizuita"! ...

#188
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Haci,

Uite aici un conational de-al tau, Erol Sinan, foarte priceput in cultura hidroponica: http://www.hydroser.com/about_us
Poate iei legatura cu el.

#189
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Cu tot respectul: Erol Sinan "joaca" in alta liga! Posted Image

"Balconarul" este un amator! ... am fost si eu ... am ratat experimentul asta!

Ori "jucam" in Liga Campionilor, ori "improvizam" diverse! Posted Image

#190
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Si care e problema?
Ca sa joci in Champions League trebuie ori sa treci prin divizia D, ori sa cumperi direct o formatie calificata. Totul tine de buzunar. Dar, din pasiune pentru horticultura, eu cred ca merita sa o iei de jos. Atit timp cit nu esti presat de timp si disperat dupa bani.

Erol Sinan da foarte multe sfaturi gratuite pe LinkedIn.

Edited by hortifuntrei, 17 September 2015 - 23:22.


#191
haci

haci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.11.2013

View Postjumborom, on 17 septembrie 2015 - 22:15, said:

haci, felicitari, asa am inceput si eu acum 5 ani, visam numai salata. Apoi am dat-o pe rasaduri, ghivece, flori taiate, n-am mai avut timp de salata, desi nu-i timpul pierdut. Cel mai mult ma incurca reglarea pH-ului, o faceam de 2-3 ori / zi, bazinul avand cam 100 de litri.

Colegul amitaf ar putea sa-ti spuna mai multe despre salata cultivata intr-un astfel de sistem.

Daca m-as reapuca de asa ceva, as merge pe ingrasaminte numite de unii pre-mix-uri, adica au azot-fosfor-potasiu + microelemente in anumite doze. Cele mai uzuale sunt cele de la Everris, numite Universol. O problema ar fi ca sacii au 25 kg, ceea ce ar fi cam mult pentru tine, pentru inceput.
Desigur, trebuie si stabilita / calculata o reteta pentru situatia ta.

Ai nevoie de un EC-metru (cu care masori concentratia de ingrasaminte din apa) si un pH-metru. Totodata, trebuie sa ai un acid cu care sa scazi pH-ul apei. Otetul e cel mai la indemana, insa s-ar putea sa iesi cam scump, iar de acidul fosforic sau azotic va trebui sa vezi cum faci rost, caci nu se gaseste peste tot (din motive de securitatea muncii, acizii concentrati pot fi periculosi), sunt mai mult pentru culturile mari de hidroponice.

In afara de ingrasaminte si pH, ramane ca sa ai grija de celelalte: lumina multa, temperaturi moderate, boli si daunatori cat mai rar.

Bafta, si sa stii ca suntem cu ochii pe salata ta !
Salutari jumborom.
Inainte de toate multumes frumos. Sinteti cu toti forte forte dragut si dati mie forte multe curaj. Inimaginabil cu toti ce faceti pentru mine. Forte forte mult multumesc. Cred ca nu dezamagesc pe voi si reusesc. si merg mai departe cu ajutorul vostru si cu voi. Sint forte fericit ca ati luad pe mine intre voi si dati curaj pe mine. ESTE FORTE IMPORTANT PENTRU MINE. Multumim.
Am luad din satu mare PH si EC metru. linga aceasta am luad si de cartonasele de PH.
Pentru scadere de PH vreau sa folosesc acit citric adica sare de lamai. o picatura de sare de lamai face mare efect am inteles. ( momentan nu am folosit )  Pentru valorile EC adaugare apa sau nutritiile. Oricum ce am inteles ca trebuia schimbam saptaminal apa ( apa cu nutritiile. ) aceasta reglare manuala. ce a ce facem la balcon. Iar cand trecem la lucrurile mai serioasa existe aparat de otomatizare cu calculator si regleaza si face totul. Depinde de marime sera. am cautat si am gasit mai multe sisteme de automatizare. pina la reglare nutritiile, deschidere geamurile, umiditate, etc. Momentan ce fac la balcon pentru invatam cat de cat lucrurile de baza. Nu mai interezeaza cat costa ajunge mie 30 de salata Deja am cheltuit peste 500 lei. mai trebuia cheltuiesc cel putin 1.000 lei. si vedem 30 salata. adica 30 salata = 1.500 lei. ( un pret bun :)  ) Ca sa facem aceasta traba trebuia sa invat primul eu. Astfel raman mana lui cineva si nu este bine. Fac eu, invat, dupa cea intram la afaceri.  
La ingrasamant. Eu gandesc tot formula Hoagland. cred pe el si merg cel putin primul produs cu el. Dupa cea analizez ce am facut si unde am ajuns. nu vreau sa schimp nici un milimetru din formula. Elementele nu am gasit aici si am dat comanda afara. ( posibil eu nu stiu unde caut de aia nu am gasit. dar pur si simplu nu am reusit. La buc. la piata rosetti un magazin a scos citeva ingrasamand si atat. si dupa dinsu nu vinde elementele separat si am renuntat. ) Am cautat  si la farmaciile de ..... ( nu amaintesc cum sa numeste ) asta este. nu este usor nimic.
Dar PROMIT ca reusesc si merg mai departe. Dece promit ca reusesc stii. Acuma mai usor. Pentru ca NUMAI 24 ORE Am DEJA PE VOI. Putere semna aceasta. Stiu ca cand nu mai pot eu sau nu stiu eu voi sunteti linga mie si ajutati mie sa depasesc. Si cand depasesc si reusesc eu al doi la pas este sa fortam si rezolvam sa construim primul ( dar tot cu mic ) un sera. mai pierdem inca o perioada cu aceasta si timpul aceasta noi devenim un felde expert la HIDROPONICA. dupa cea cu toti sat mai multi impreuna putem sa construim cu mai multe sau mai mare sera. Cat mai multi daca devenim impreuna devenim atat mai puternic. Eu sunt sigur sa cateva ani ajungem si acolo. Numai ca credem aceasta adeverat. Crezul aceasta sa numeste jumatate de drump a trecut.  ( dupa mine )
Inca o data multumesc forte forte mult pe toate lumea. Deja a inceput sa varte roata. Nu obosim, nu renuntam, satrangam randurile si mergem mai departe.

Salutari din "balconar"  :)   multumesc frumos, nu gluma. Incepem de la undeva si eu am inceput aici. Merg incet si sigur. Ca sa ajung liga campionilor nu preferamm sa cumparam un club. Daca cumparam club si nu stoiu nimic nu merge. Pentru ca ajungem mina lui de cineva si el joaca cu mine cum vrea muschi lui. Mai bine invat eu sa fac eu. Nu vreau sa raman mana lui olandezi sau belgieni. Pentru ca noi nu suntem mai jos decat dinsu. Ora 00.37 Noapte buna tuturor.

#192
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Salată hidroponică,tura a doua

Attached Files



#193
haci

haci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.11.2013

View Postamitaf, on 18 septembrie 2015 - 11:40, said:

Salată hidroponică,tura a doua
Super.
Salut amitaf.
Felicitariiii. Asta este. Cu investitie minima o sera HIDROPONICA. Felicitari. Si al 2 la tura. Curaj, hotarire si rezultat. Felicitari. Cand am vazut mam bucurat forte mult. Daca omul vrea totul este posibil. Felicitari inca o data amitaf.

#194
haci

haci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.11.2013
Salutari.

        Astiz am primit si PH si Ec metre si cu hartie indicator de PH. sint fericit. zile  le aceasta primesc si seminte si ingrasamant Formula hogaland. dar prima si ultima oara cumpar aceasta din afara. mai invatam si rezolvam problemele aici. Si dupa oboseala un pic liniste,

Attached Files



#195
haci

haci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.11.2013
Buna diminata.

  Astiz am primit seminte de Rosi 2121, salata iceberg, salata lital si ingrasamand Hoagland. Sunt un om fericit. pot sa incep productia. ( prima oara merg sa inchei contractele de vanzare cu hipermarketurile Posted Image ) Dar aceasta este prima si ultima oara am adus din afara si un produs. Si ingrasamand ul aceasta gasim ( elementele ) aici.
  De fapt pina la acuma afost vorbe si partea hamalie.Acuma incepem lucrurile mai serioasa Posted Image  Incepem sa punem seminte la sol. Ajutati mie va rog. La viata mea nu am facut decat am dat apa la floare. Acuma brusc devenim MARELE Posted Image agricultor.

  Acuma, ( ROG SA CORECTATI PE MINE ) trebiua sa punem semintele la apa si sta acolo aprox o ora sa inmuie,  dupa cea punem la rasadul in substrat la fiecare o bucata de seminte si un pic apa si punem undeva fara umezeala, fara lumina ( la mine debara ) este corect ? daca nu cum sa fie ? Si dupa cea ?

Cu ajutarul dumnezeu si al vostru incepem la un drump. sa fie de bine.

seminete de salata iceberg, salata lital, rosi 2121 si ingrasamand.

Attached Files


Edited by haci, 19 September 2015 - 13:28.


#196
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Permiteti-mi o intrebare:care sunt diferentele intre salata obisnuita de capatana si salata "de tip iceberg"?Nu doar dpdv gust,textura,ci si ca tehnologie de cultivare.Multumiri pentru viitoarele raspunsuri.Posted Image

#197
haci

haci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.11.2013

View Postbiburadu, on 19 septembrie 2015 - 13:58, said:

Permiteti-mi o intrebare:care sunt diferentele intre salata obisnuita de capatana si salata "de tip iceberg"?Nu doar dpdv gust,textura,ci si ca tehnologie de cultivare.Multumiri pentru viitoarele raspunsuri.Posted Image
Salut  biburadu.
    Cer scuze dar eu nu pot sa raspund aceasta intrebari. Am deja 3-4 saptamani experienta la domeni de agricultura cu sau fara sol. Cine are mai mare exprienta la domeni sau stie trebuia sa raspunde.

#198
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
haci, uita-te pe Hydroponic Lettuce Handbook - Cornell University si alege de acolo ce se potriveste cu sistemul tau, pentru ca ei au un sistem putin diferit, insa lucrurile de baza sunt foarte asemanatoare.

Sunt explicate multe notiuni si parametrii pe care trebuie sa ii urmaresti. De asemenea, de la Chapter 4 - pag 20, ai poze zilnice de la semanare pana la finalizarea rasadului.

O minisera care sa aiba si cuburi de vata minerala (acele rockwool cubes de care vorbesc ei in Chapter 4) gasesti aici. Pui samanta in gaurile pe care le are fiecare cubulet (nu e nevoie sa tii semintele in apa, le pui direct din plic), umezesti cubul si il pui in minisera, apoi faci precum in manualul pomenit mai sus.

Daca este ceva neclar, sa spui.

Edited by jumborom, 20 September 2015 - 11:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate