Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Lufthansa

- - - - -
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#1
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Acum doua zile am zburat cu Lufthansa, pe ruta Bucuresti-Munchen. Era prima data cand zburam cu aceasta companie. Inainte de imbarcare suntem anuntati ca avionul are probleme techince, vom primi detalii in 30 minute. Apare capitanul, si spune in germana si engleza ca sunt scurgeri la sistemul hidraulic, si avionul nu va zbura pana nu este reparat. Dar au nevoie de un technician si de o piesa, care probabil va veni de la Frankfurt... Am asteptat o ora pana au hotarat ce sa faca: toata lumea iese afara, ia bagajul si merge la reprezentantul Lufthansa. Zborul a fost anulat.
Puteti imagina ca 100 de oameni stateau la coada la un ghiseu cu doua functionari, fiecare vroia sa mearga in alta parte (majoritatea zburau cu escala prin Munchen). Lucrurile se miscau foarte lent, cine a avut norocul sa primeasca bagajul rapid, rezolva problema rapid. Cine nu statea la coada in jur de doua ore. Eu am primit bagajul inapoi printre ultimii pasageri, deci stateam cam la sfarsitul coadei. In timpul asteptarii nici un angajat Lufthansa nu a venit la noi sa ne ofere voucher pentru mancare sau bautura. Intre timp a plecat un avion Tarom spre Munchen, tot cu intarziere. Speram ca intarzie fiindca unii vor fi transferati pe acel avion. Poate a fost asa, nu stiu, dar totul a mers atat de lent ca pana la urma avionul a plecat si noi inca stateam la coada.
Dupa un timp aud ca doua fete intreaba un tip daca destinatia finala e Munchen, fiindca atunci pot sa faca si ei transferul pe un alt avion Lufthansa. Aud ce se intampla, merg si eu acolo, imi fac si mie transferul. Intrab cum e cu drepturile mele, dar ei nu ma pot ajuta, trebuie sa merg la reprezentantii Lufthansa. Merg inapoi la coada, astept 20 minute, si plec fara a vorbi cu ei, ca timpul ma stresa, trebuia sa prind acest avion. Trec prin vama, ajund la poarta si ... 30 de minute intarziere, fiindca avionul nu a sosit inca.
In fine avionul vine si dupa 4 ore de asteptare plecam spre Munchen. Zbor cu turbulente frecvente dar nu serioase, decolare si aterizare perfecta (chiar, nu-mi amintesc o aterizare atat de frumoasa, numai franarea am simtit, nu si atingerea solului). Acolo ma duc la Lufthansa, spun ce s-a intamplat. Imi da un voucher de 10 euro si un fluturas cu drepturile mele. Si ca acolo scrie ca in cazul in care zborul a fost anulat din cauze de siguranta, nu trebuie sa-mi dea nimic. Bine, nu comentez, o sa intreb prin email ori pe ei, ori pe CE ce parere au.
Iau bagajul, mananc ceva ca imi era foame (sandwitchul din avion era rece si mic), Trece timpul, ma urc in tren si odata (nu stiu dupa o ora, o ora jumate) vine un SMS de la Lufthansa cu scuze ca avionul a fost anulat si sa sun la un numar din Germania. Bine sun, sa vad ce vor. Ascult robotul in germana (nu inteleg mare lucru in afara ca trebuie sa platesc pentru convorbire...), pana la urma reusesc sa vorbesc cu o doamna. Dar nu ne intelegem. Intreaba de mai multe ori cat e timpul acum la Bucuresti. Spun ca e cu o ora inainte, dar eu sunt deja la Munchen. Atunci de ce am sunat? Pentru ca acum am primit mesajul sa sun, si vreau sa stiu ce vor *ei*. Vorbim unul langa celalat un timp, dar o data ma intreaba daca sunt deja la Munchen. In sfarsit, a priceput! Trece puti si spune ca la ea nu apare ca zborul ar fi anulat. WTF, tocmai primeam un mesaj de la ei ca zborula  fost anulat, si chiar a fost... Si sa sun maine si atunci o sa fiu reprogramat gratuit pe un alt avion. WTF2, tocmai ne intelegeam ca sunt deja la Munchen. Dar era prea obost, am vorbit deja 6 minute in roaming cu un numar cu suprataxa, si spuneam, bine, sun maine.
Mesajul si convorbirea m-a enervat destul de tare. Nu numai ca nu te informeaza ca lumea, ca te lasa sa astepti ore in sir fara a stii ce se va intampla, cand pleci, fara a-ti dea ceva de mancare, dar mai sunt si dezorganizati complet, trimit mesaje cu scuze si te indeamna la a suna un numar cu suprataxa unde habar nu au ce se intampla. Nu am mai sunat a doua zi, ci am scris un mail cu ce s-a intamplat si ca sunt dezamagit de ei. N-am sperante mari, dar trebuia sa fac reclamatia ca sa ma linistesc.
Mai trebuie sa merg acasa in cateva zile, sper sa nu am experiente neplacute si atunci. Oricum in viitor nu voi zbura cu ei, numai daca neaparat e nevoie. Intarzieri am avut si cu altii, nu ma enervez prea usor din aceasta cauza, dar acum au trecut limita.

PS: Am o poza cum un element pe plafonul avionul a fost prins cu o banda adeziva. :)

#2
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006
Sper sa nu te superi, dar de fapt tu ce vrei de la Lufthansa acum? Zborul a fost anulat pe probleme tehnice si, din cate stiu, obligatia lor era sa puna la dispozitia pasagerilor alternative. Ceea ce, din cate am inteles, au si facut.

#3
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Prima lor obligatie e sa informeze pasagerii despre drepturile lor conform regulamentului CE 261/2004. A doua sa ofere alternative. Daca alternativa nu e aproape de zborul initial sa ofere ceva de mancare si daca intarzierea e din cauza lor si nu din cauze extraordinare, sa ofere recompense pentru intarziere. Poate chiar acest incident este considerat o cauza extraordinara, dar macar puteau sa ofera informatii.
Din acest lucru au facut un singur lucru: dupa o ora sa ne duca afara din area de tranzit si sa ne lasa acolo sa stam la coada. Nimeni nu stia ce se va intampla, cand plecam, plecam sau nu. Asteptam acolo si speram sa primim un loc pe un avion.
Iar in al doilea rand m-a enervat faptul ca nu stiau nimic precis, trimit un mesaj sa-i sun, si acolo spun ca nici nu apare ca cursa sa fie anulata.
Acum citesc explicatia regulamentului (http://ec.europa.eu/.../q_and_a_en.pdf). Probabil nu trebuie sa ofere compensatie, dar:
"Question 19: Do airlines have compensation obligations in the case of long delays?
No. However, if a flight is expected to be delayed by more than two, three or four hours, as
applicable, the passengers concerned are entitled to receive information on their rights and
proper assistance (meals, refreshments, communication facilities and, if appropriate, hotel
accommodation)."

Cea ce spuneam in primul rand: trebuie sa informeze pasagerii despre drepturile lor.

#4
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postamandigi, on Apr 14 2008, 18:39, said:

Prima lor obligatie e sa informeze pasagerii despre drepturile lor conform regulamentului CE 261/2004.

Bine ca ai povestit, sunt relaxat. Tocmai trebuie sa ma un zbor cu ei peste ocean, cu escala la Munchen  :gunsmilie: !!! Am un moral beton acum. Thx !

Glumesc...ajung eu acolo intr-un final....

Edited by metalactual, 14 April 2008 - 19:53.


#5
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008

View Postmetalactual, on Apr 14 2008, 19:53, said:

Bine ca ai povestit, sunt relaxat. Tocmai trebuie sa ma un zbor cu ei peste ocean, cu escala la Munchen  :gunsmilie: !!! Am un moral beton acum. Thx !

Glumesc...ajung eu acolo intr-un final....

Eu nu am avut decat experiente pozitive cu Lufthansa si am zburat cu ei de cel putin 10 ori.

Edited by iguana_albastra, 14 April 2008 - 21:22.


#6
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Trebuie sa spun ca unei femei au rezolvat problema foarte repede. Mergea la Los Angeles prin Munchen, si imediat ce a fost anuntat intarziere (nu anularea, ci intarzierea), au chemat-o la boarding si iau spus ca va merge pe o alta ruta, prin New York (Buc-New York cu Delta si de acolo la Los Angeles). Si au condus-o la avionul spre NY, care pleca in cateva minute. Bagajul insa n-a fost transferat, am vazut pe bagajele ei cand am fost dusi afara din area de tranzit.
Unii vroiau sa mearga la Frankfurt prin Munchen, si era un avion spre Frankfurt intr-o ora sau asa ceva. Dar a durat c-am o ora pana au decis ce sa faca, fiindca cel de la poarta incerca sa suna pe cei de la Lufthansa, dar acolo nu ridica nimeni telefonul. :( Nu cred ca au prins acel zbor...
Am avut intarzieri si probleme si cu alte companii (unele destul de interesante), dar niciodata n-a trebuit sa astept atata fara a stii ce se va intampla.
Sper sa fi fost un incident izolat, si de obicei lucrurile merg mai bine la ei.

Pun aici si poza promisa, scuze de calitate ei.

Attached Files

  • Attached File  l.jpg   14.97K   243 downloads


#7
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006

View Postamandigi, on Apr 14 2008, 23:06, said:

Trebuie sa spun ca unei femei au rezolvat problema foarte repede. Mergea la Los Angeles prin Munchen, si imediat ce a fost anuntat intarziere (nu anularea, ci intarzierea), au chemat-o la boarding si iau spus ca va merge pe o alta ruta, prin New York (Buc-New York cu Delta si de acolo la Los Angeles). Si au condus-o la avionul spre NY, care pleca in cateva minute. Bagajul insa n-a fost transferat, am vazut pe bagajele ei cand am fost dusi afara din area de tranzit.
Unii vroiau sa mearga la Frankfurt prin Munchen, si era un avion spre Frankfurt intr-o ora sau asa ceva. Dar a durat c-am o ora pana au decis ce sa faca, fiindca cel de la poarta incerca sa suna pe cei de la Lufthansa, dar acolo nu ridica nimeni telefonul. :( Nu cred ca au prins acel zbor...
Am avut intarzieri si probleme si cu alte companii (unele destul de interesante), dar niciodata n-a trebuit sa astept atata fara a stii ce se va intampla.
Sper sa fi fost un incident izolat, si de obicei lucrurile merg mai bine la ei.

Pun aici si poza promisa, scuze de calitate ei.

Eh, poate nu stii, dar in cazul anularii unei curse, companiile aeriene redistribuie pasagerii in functie de un clasament facut ad-hoc. Prioritate au cei care au platit mai mult, sunt clienti fideli, etc.

#8
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Nu stiu ca era prima data cand a fost anulat o cursa la care aveam bilet. :) In cazul calatorului spre LAX probabil era asa, ca ea platea o gramada de bani. Dar 100% pentru ceilalti nu a fost nici un clasament, cine a primit primul bagajul si a ajuns primul la casieria Lufthansa a avut "prioritate".

#9
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009
Reinvii un topic, dar experienta mea a fost una buna. Am ajuns cu o intarziere de 12 ore, dar peste noapte am stat la unul dintre Hilton-urile din Munchen (sunt doua), taxi de la si spre aeroport asigurat, mic dejun la fel. Nu stiu daca mi-au mai dat ceva bani inapoi, sunt vreo 5-6 ani de atunci.

#10
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Am aflat că trebuie să ajung în octombrie la nunta unei foste colege de facultate în Germania/Munchen.

Am găsit la Lufthansa pentru datele care îmi trebuie, iese destul de acceptabil...

Nu am mai zburat niciodată cu Lufthansa și nici nu prea înțeleg foarte multe de pe site-ul lor... Care este regimul bagajelor la ei? Care sunt prețurile pentru bagaje, spre exemplu? Și... Care sunt prețurile în avion (cafea, suc, sandwich)? N-aș vrea să fie foarte scump, fiindcă nici biletele nu sunt extraordinar de ieftine... :nonobad:

Există alte variante bune pentru Munchen în octombrie sau să mă grăbesc să rezerv la Lufthansa?

#11
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
aaa.Lufthansa e companie, traditionala, full-fare. Nu platesti mancarea sau bautura la bord, iar regimul bagajelor e ca la orice alta companie de nivelu asta. Adica bagaj de mana de pana in 10 kg si bagaj de cala de pana in 20. Daca e mai greu, de regula se plateste la klogram depasirea. Ai putea sa incerci si Germanwings, e mai ieftin, platesti in plus 5 euro bagajde cala, 8 euro taxa de plata cu cardul (depinde de card, e posibil sa fie gratis sau mai mica la Visa electron) si bineinteles mancarea si bautura sunt contracost.

#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
M-am uitat și la GermanWings (am mai fost cu ei), dar nu zboară direct. Aveau avantajul că zboară de pe Băneasa, care e mai aproape de mine...

#13
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002

View PostMiG29, on May 5 2009, 13:58, said:

aaa.Lufthansa e companie, traditionala, full-fare. Nu platesti mancarea sau bautura la bord, iar regimul bagajelor e ca la orice alta companie de nivelu asta. Adica bagaj de mana de pana in 10 kg si bagaj de cala de pana in 20. Daca e mai greu, de regula se plateste la klogram depasirea. Ai putea sa incerci si Germanwings, e mai ieftin, platesti in plus 5 euro bagajde cala, 8 euro taxa de plata cu cardul (depinde de card, e posibil sa fie gratis sau mai mica la Visa electron) si bineinteles mancarea si bautura sunt contracost.

GWI zboara via Koln sau Stutgart, dar e posibil sa fie ceva mia ieftin. Totusi si la Lufthansa poti sa prinzi o oferta buna. Germanwings sunt super ok, am zburat cu ei, dar daca preturile sunt asemanatoare, eu as merge clar pe Lufthansa.

#14
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008
Tarom are oferte bune pentru München in luna octombrie.
Perioada simulata este 9-12 octombrie -92euro

#15
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postinside_spy, on May 5 2009, 12:42, said:

Am aflat că trebuie să ajung în octombrie la nunta unei foste colege de facultate în Germania/Munchen.

Am găsit la Lufthansa pentru datele care îmi trebuie, iese destul de acceptabil...

Nu am mai zburat niciodată cu Lufthansa și nici nu prea înțeleg foarte multe de pe site-ul lor... Care este regimul bagajelor la ei? Care sunt prețurile pentru bagaje, spre exemplu? Și... Care sunt prețurile în avion (cafea, suc, sandwich)? N-aș vrea să fie foarte scump, fiindcă nici biletele nu sunt extraordinar de ieftine... :nonobad:

Există alte variante bune pentru Munchen în octombrie sau să mă grăbesc să rezerv la Lufthansa?
lufthansa e ok...am zburat de 2 ori dus intors spre milano cu escale in munchen si frankfurt ....
o sa primesti un sandwich mic si rece(la alegere "ham or cheese" pe care il temini din 3 muscaturi) si ceva bautura suc, bere, vin ce vrei.
oricum intrebarea care se refera la pretul mancarii in avion mi se pare aiurea.... chiar trebuie sa manaci in acele 90-120 de min cat dureaza zborul? poti manca suficient si ieftin inainte sa te duci la aeroport sau cand ajungi la destinatie.
pretul mancarii in avion nu cred ca e un criteriu de alegere au unui zbor pe distanta f scurta.
restul ti-a explicat MIG.

Edited by bubalus, 05 May 2009 - 13:37.


#16
laurutzu

laurutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2009
Buna..all
in septembrie vreau sa plec spre Bucuresti cu Luftahansa din Munchen,zbor direct
stie cineva cum se procedeaza cu rezervarile online,cum se face cu biletele?
mai trebuie pasaport ?

#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlaurutzu, on 12th August 2009, 20:47, said:

Buna..all
in septembrie vreau sa plec spre Bucuresti cu Luftahansa din Munchen,zbor direct
stie cineva cum se procedeaza cu rezervarile online,cum se face cu biletele?
mai trebuie pasaport ?
La Lufthansa nu stiu.Iti spun cum era la Tarom,desi nu stiu daca e la fel:am facut rezervarea pe net si in max 48 de ore trebuia sa ridici si sa achiti biletele.Dar asta trebuie sa scrie pe site-ul Lufthansa,unde vei face si rezervarea.
Pasaport nu mai trebuie in UE.

#18
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postzuv, on 13th August 2009, 09:49, said:

La Lufthansa nu stiu.Iti spun cum era la Tarom,desi nu stiu daca e la fel:am facut rezervarea pe net si in max 48 de ore trebuia sa ridici si sa achiti biletele.Dar asta trebuie sa scrie pe site-ul Lufthansa,unde vei face si rezervarea.
Pasaport nu mai trebuie in UE.
La Lufthansa ai bilet electronic. Iti faci si check-in-ul tot pe internet, cu max. 24 ore inaintea zborului. La aeroport iti iei tichetele de imbarcare de la automat si dupa aia lasi bagajul de cala la ghiseul pt. "drop-off".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate