Second Opinion
Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale. Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit. www.neurohope.ro |
Igo Primo
Last Updated: Sep 14 2023 21:54, Started by
adiv123
, Mar 02 2010 11:19
·
8
#505
Posted 30 August 2013 - 15:42
Si pe Sygic este care are de asemenea ultima harta TomTom. Si din ce vad pe here.com vad ca va fi disponibila si pe ultima harta Navteq.
Edited by adryanos, 30 August 2013 - 15:44. |
#506
Posted 30 August 2013 - 19:58
Cei de la TomTom au cam fost iresponsabili cand au desenat centura de nord a alexandriei avand in vedere ca ei au terminat de lucru pentru acest release cu cel putin 3 luni de zile inainte, iar accesul pe aceasta centura a fost dat abia acum 3 saptamani. 100% au desenat-o dupa fotoplanuri si pot spune ca geometria sensururilor giratorii este un pic gresita si incompleta fata de realitate. Daca inaugurarea intarzia asa cum se intampla de obicei in Romania, utilizatorii erau derutati de existenta pe harta a unui drum care inca nu poate fi accesat.
Revenind la harta NNG- dintr-o analiza mai amanuntita are aceleasi lipsuri de geometrie (majore inca) in zonele rurale din Moldova (zona Galati, Barlad, Vaslui, Iasi, apoi in zona Ialomita, Teleorman, Dolj - partea de sud extrema, Caras Severin lipsuri majore in zonele rurale. Nu vad de unde a ajuns la 21 mb cand acoperirea e aceeasi cu a versiunii Topmap inca de acum mai bine de un an... PS: Este disponibila si pe OSM si Google maps deja... Edited by razor74, 30 August 2013 - 19:59. |
#507
Posted 30 August 2013 - 20:32
Momentan, harta TopMap (cât mai este) 2013.07, merită folosită DOAR pentru Ungaria. Ar fi fost culmea să folosim harta TeleAtlas pentru sediul mamă al TopMap-ului nu?
Având in vedere probleme de compatibilitate intre Navteq și Topmap + TomTom (Teleatlas), și totodată surpriza din partea TT pt. Romania, ca utilizator și dezvoltator GPS recomand pentru iGO, o schemă din: - harta Ungariei, Serbiei: 2013.07 TopMap (NNG având in vedere preluarea) - restul Europei: 2013.03 TomTom. Se observă clar înghițirea micilor companii de către TomTom și Navteq. Aștept păreri referitoare la harta TomTom a României, deoarece momentan este cea mai discutată (până la apariția NV). In curând, vom avea de ales clar intre un full pachet TomTom și full pachet Navteq pe GPS. Acum vine intrebarea grea: Ce veți alege? Actualizările relativ rapide ale hărților (mai ales sensuri giratorii, sensuri unice, etc.) TomTom sau profesionalismul Navteq? Din ce am observat la TomTom: - cum spunea și Razor: multe drumuri au fost desenate inainte de construcție. Dar știi de ce? Pentru a evita așteptarea aceea de 3-6 luni de la inaugurare și până la cartografiere. Astfel, este plăcut să ai pe GPS un drum la 2 zile de la inaugurare nu? Faza merge mai mult in Europa de Vest unde termenele de finalizare sunt sfinte - la noi există riscul expus de tine - Drumurile sunt clasificate relativ ok, asemeni Topmap-ului și contrar Navteq-ului - Foarte multe drumuri pietonale adăugate - Am identificat câteva erori (2 pe o rază de 200km), referitoare la drumuri prelungite inexistente (sau contacte intre două drumuri care nu se unesc, dar sunt foarte apropiate) - încă o dată relevă utilizare Google Earth in trasarea graficului. TOTUȘI! - multe alei dintre blocuri care NU sunt vizibile pe Google Earth au apărut.. de unde tragem concluzia că s-a lucrat MULT, pot să zic FOARTE MULT in teren. Cert este că va fi o competiție foarte foarte strânsă intre TomTom și Navteq (care sunt, hai să recunoaștem principalii - dacă nu singurii furnizori generali de hărți pentru toate aparatele GPS). Bătălia va fi învinsă de: - cel care oferă cele mai dese actualizări - cel mai atent furnizor la schimbarea/adăugarea/închiderea unui drum - mai ales că la noi, nimeni nu anunță pe nimeni când se închide un drum - cel care are resurse pentru monitorizarea pe teren a schimbărilor. Nu am crezut că 2014 ne va prinde și pe noi cu o așa-zisă dar mincinoasă hartă de 99%. (cum se laudă mai toți furnizorii, dar care veci nu sunt 99%) Edited by Googlegps, 30 August 2013 - 20:42. |
#508
Posted 30 August 2013 - 21:42
Vin cu informații de ultimă oră referitoare la acoperirea TomTom. Ce nu e menționat mai jos, înseamnă că este ,,detailed coverage” sau ,,99%”.
90%: Muntenegru, Serbia 88%: Turcia 78%: Cipru 60%: Bulgaria, Federația Rusă 44%: Ucraina Sub 30%: Albania, Bosnia și Herzegovina, Macedonia, Moldova și Belarus Cu tot respectul, din păcate, este minciună: Serbia și Muntenegru intră la categoria sub 30%, dar probabil este o greșeală. Informațiile de mai sus sunt oficiale. |
#509
Posted 30 August 2013 - 21:51
Stie cineva unde se pot face raportari pentru harta TomTom / TeleAtlas? Sunt cateva sensuri giratorii din Galati inexistente pe harta sau prost facute.
|
#511
Posted 30 August 2013 - 23:52
Mersi, dar harta de acolo nu e adusa la zi. Sunt foarte multe strazi lipsa acolo. Si mai imi spune si ca nu accepta raportari din Romania... Altceva functional este?
Edited by adryanos, 30 August 2013 - 23:53. |
#512
Posted 31 August 2013 - 12:20
Googlegps, on 30 august 2013 - 20:32, said:
... harta TopMap (cât mai este) 2013.07... ... ... - harta Ungariei, Serbiei: 2013.07 TopMap (NNG având in vedere preluarea) ... ... 2) E ceva ce mi-a scapat mie? Despre ce preluare e vorba? 3) Acum (noul) indicativul (ca sa zic asa) al hartilor TopMap este NNG? |
#513
Posted 31 August 2013 - 12:51
Daca ai fi citit si pagina trecuta gaseai toate raspunsurile.
|
#515
Posted 31 August 2013 - 13:10
Ca sa nu mai zici ca sunt rau i-am trimis un PM cu "magazinul" de la care poate "cumpara" hartile. Eu doar am vrut sa-i spun sa citeasca si pagina anterioara pentru ca gasea tot ce avea nevoie si chiar mai mult.
Edited by adryanos, 31 August 2013 - 13:13. |
#516
Posted 01 September 2013 - 15:28
Salutare! Am instalat si eu versiunea IGO primo pe S2 plus si nu pot sa setez la cautare locala, alta tara, in afara de Romania. M-ar interesa Cehia, desi am harti de la mai multe tari europene. Multumesc anticipat!
|
#517
Posted 07 September 2013 - 21:32
Tomtom are toata autostrada de la Sebes la Deva!!! si ruteaza pe acea portiune!!!
Daca un "strainez" vine pe acolo... In schimb NNG (exTM) are doar portiunea de A1 dintre Deva si Simeria, desi tronsonul Simeria - Orastie e deschis deja de luni bune!!! Edited by dacibesti, 07 September 2013 - 21:36. |
#518
Posted 09 September 2013 - 18:36
Nu inteleg ce va cramponati toti de acel crampei de autostrada, ca oricum este aproape nul ca importanta. Tot traficul in zona se desfasoara in majoritate pe Dn66, DN7, DN6, DN64 sau DN1...
|
#519
Posted 09 September 2013 - 22:05
Ai sa fi uimit, dar acel crampei de autostrada nu e chiar nul ca importanta si e foarte folosit....
Urmeaza o inaugurare in continuare pana la nodul sebes vest, si o sa vezi atunci cat ce circulata o sa fie.... |
|
#520
Posted 11 September 2013 - 18:47
Eu vorbesc de o realitate. Tu vorbesti doar de o probabilitate...
|
#521
Posted 11 September 2013 - 20:18
E absurd sa consideri urmatoarea inaugurare si traficul care va fi o probabilitate....
sorry for you... |
#522
Posted 14 September 2013 - 09:32
bogdy2008, on 09 august 2013 - 16:15, said:
Nu am diacritice ==> nu pot gasi unele localitati. Ce fac? Pe harta de topmap imi gaseste localitatile cu diacritice dar pe harta de navteq nu. Ai rezolvat cumva intre timp ? Elf-ul, on 15 august 2013 - 22:12, said:
Pe un HTC one S am instalat iGO Primo. Dupa ce i-am pus toate hartile de la NAVTEQ si incerc sa fac un traseu din Bucuresti in Bulgaria sau Grecia, imi spune ca hartile sunt izolate si ca nu se poate stabili traseul. Daca fac un traseu doar in Romania atunci totul este ok! Ma poate ajuta cineva?! Eu am patit asa cand am avut harti de la diferiti provideri. Dupa ce am pus full europa navteq nu am mai avut aceasta eroare. |
Anunturi
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users