Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Inchiriere masina Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#19
petschovschi

petschovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.07.2005

View Postdan84, on 12th June 2010, 04:10, said:

VAT=IVA spaniol=TVA-ul nostru
Fii atent sa nu iei masina cu limita de kilometrii, adica de banii aia mergi un anumit numar de kilometrii si ce depasesti platesti in plus la sfarsit cateva zeci de euro-centi per km! Cu alte cuvinte o sa mai dai si alti bani!
Spune si ce masina ai inchiriat si pe ce perioada, ca mie mi se pare mult prea mult pentru o masina obisnuita!

Seat Ibiza cu 352 euro/8 zile si n-am limita de km.

Edited by petschovschi, 12 June 2010 - 03:14.


#20
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Foarte posibil ca Europecar sa aiba fransiza pe polita lor de CASCO si asta poate fi lejer 500 EUR.
Excess = fransiza sau mai spun ei ( f. rar la rent-a-car ) deductible.

Acum, ca sa ai un rent-a-car lipsit de griji e bine sa inchiriezi de la o firma care are Excess Collision Damage Waiver ( ECDW ) inclusa in pret. Multe firme au fransiza, obligati de catre firmele de asigurari. Nu sunt expert in chestia cu asigurarile, insa pentru ca m-am lovit si eu de aceste probleme, am mai citit si am inteles ca: fransiza de pe polita lor o poti evita, cumparand aditional Excess Collision Damage Waiver.
Adica: eu am avut de inchiriat o masina si ma costa 30 $ zi, full insurance ( CASCO si RCA pe romaneste ) dar cu o fransiza de 500 $ in cazul in care eu loveam masina. Extra, imi dadeau posibilitatea de a cumpara ECDW ( adica fransiza zero ), contra unei sume de 4-5 $ / zi. Asta este o chestiune interna a lor, care nu mai tine de polita lor de asigurare - am inteles ca si-au facut un calcul statistic si suporta ei fransiza, contra acestei taxe percepute suplimentar.

Mai concret: daca faci rent 10 zile si te costa 30 EUR/zi cu fransiza, platesti 300 EUR in total si lasi garantie fransiza lor de 500 EUR ( depinde de model, etc. ), poate fi mai mare poate fi mai mica.
Daca troznesti masina si ai facut buba de 1.500 EUR, 500 EUR e fransiza si nu iti mai dau garantia de 500 EUR inapoi, iar restul de 1.000 EUR sunt acoperiti de polita lor.
Daca platesti extra ECDW, sa zicem 5 EUR/zi, in final te costa rent-ul 350 EUR, in loc de 300 EUR, dar daca ai dauna nu mai platesti fransiza de 500 EUR ( in acest ex. ).
Asa ca ai de ales daca mai platesti acel extra. Si daca firma respectiva il are la vanzare, inteleg ca nu toti isi bat capul cu asta.

Poate unii mai retin suplimentar si un plin de benzina, pierdere chei, etc.
Eu nu am avut asa ceva pana acum, adica garantii lasate.

#21
petschovschi

petschovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.07.2005

View Postmetalactual, on 12th June 2010, 11:09, said:

Foarte posibil ca Europecar sa aiba fransiza pe polita lor de CASCO si asta poate fi lejer 500 EUR.
Excess = fransiza sau mai spun ei ( f. rar la rent-a-car ) deductible.

Acum, ca sa ai un rent-a-car lipsit de griji e bine sa inchiriezi de la o firma care are Excess Collision Damage Waiver ( ECDW ) inclusa in pret. Multe firme au fransiza, obligati de catre firmele de asigurari. Nu sunt expert in chestia cu asigurarile, insa pentru ca m-am lovit si eu de aceste probleme, am mai citit si am inteles ca: fransiza de pe polita lor o poti evita, cumparand aditional Excess Collision Damage Waiver.
Adica: eu am avut de inchiriat o masina si ma costa 30 $ zi, full insurance ( CASCO si RCA pe romaneste ) dar cu o fransiza de 500 $ in cazul in care eu loveam masina. Extra, imi dadeau posibilitatea de a cumpara ECDW ( adica fransiza zero ), contra unei sume de 4-5 $ / zi. Asta este o chestiune interna a lor, care nu mai tine de polita lor de asigurare - am inteles ca si-au facut un calcul statistic si suporta ei fransiza, contra acestei taxe percepute suplimentar.

Mai concret: daca faci rent 10 zile si te costa 30 EUR/zi cu fransiza, platesti 300 EUR in total si lasi garantie fransiza lor de 500 EUR ( depinde de model, etc. ), poate fi mai mare poate fi mai mica.
Daca troznesti masina si ai facut buba de 1.500 EUR, 500 EUR e fransiza si nu iti mai dau garantia de 500 EUR inapoi, iar restul de 1.000 EUR sunt acoperiti de polita lor.
Daca platesti extra ECDW, sa zicem 5 EUR/zi, in final te costa rent-ul 350 EUR, in loc de 300 EUR, dar daca ai dauna nu mai platesti fransiza de 500 EUR ( in acest ex. ).
Asa ca ai de ales daca mai platesti acel extra. Si daca firma respectiva il are la vanzare, inteleg ca nu toti isi bat capul cu asta.

Poate unii mai retin suplimentar si un plin de benzina, pierdere chei, etc.
Eu nu am avut asa ceva pana acum, adica garantii lasate.

Multumesc pt. informatii.
Am inchiriat intr-adevar masina cu tot cu "excess Collision Damage Waiver". Probabil formularele sunt tipizate si in cazul de fata nu au luat in considerare ca am cumparat si optiunea "excess Collision Damage Waiver". Din ce spui tu pricep ca eventuala garantie va fi mult mai mica, neincluzind acel "excess". Corect ?

#22
petschovschi

petschovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.07.2005
Studiind voucherul vad ca scrie: "rental includes Collision Damage coverage and Theft Protection for the vehicle. Rental limits potential vehical damages or loss liability to an excess of approx 675 euro". Dar nimic despre "Excess Collision Damage Waiver"...se pare ca am cumparat doar CDW + THP , nu si ECDW.
Am facut acum o noua simulare la autoeurope si vad ca nu au optiune suplimentara pt. ECDW, ci doar pentru CDW + THP.

Sunt foarte multe chestii de avut in vedere cind pleci in excursie, de care habar nu ai fiindca, pur si simplu, nu te-ai lovit de ele....

#23
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postpetschovschi, on 12th June 2010, 12:52, said:

Rental limits potential vehical damages or loss liability to an excess of approx 675 euro".

Mie imi suna ca o fransiza de aprox 675 euro.
Exact ce spuneam: "Asa ca ai de ales daca mai platesti acel extra. Si daca firma respectiva il are la vanzare, inteleg ca nu toti isi bat capul cu asta."
NU am mare experienta, am inchiriat doar de 3x pana acum, iar in insule am avut asigurare fara fransiza, doar in nord america am cumparat "Excess". Vezi ce mai zic pe topicul de rent.

Uite un exemplu:

CDW - Full Insurance against All Risks - No Excess -  
Customer is fully relieved from the responsibility for any damage. The vehicles are subject to liability and fully comprehensive automobile and property damage insurance.

FDW - Special Full Insurance - No Excess -  
which covers damages caused to the underside of the cars, glass, fire, tyres and engine damages.  

Asa am avut intr-o insula. Asa ca nu toti vorbesc despre ECWD, ci spun simplu "CDW - No Excess".
O nuanta....

Edited by metalactual, 12 June 2010 - 18:11.


#24
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmetalactual, on 12th June 2010, 19:02, said:

Mie imi suna ca o fransiza de aprox 675 euro.
Exact ce spuneam: "Asa ca ai de ales daca mai platesti acel extra. Si daca firma respectiva il are la vanzare, inteleg ca nu toti isi bat capul cu asta."
NU am mare experienta, am inchiriat doar de 3x pana acum, iar in insule am avut asigurare fara fransiza, doar in nord america am cumparat "Excess". Vezi ce mai zic pe topicul de rent.

Uite un exemplu:

CDW - Full Insurance against All Risks - No Excess -  
Customer is fully relieved from the responsibility for any damage. The vehicles are subject to liability and fully comprehensive automobile and property damage insurance.

FDW - Special Full Insurance - No Excess -  
which covers damages caused to the underside of the cars, glass, fire, tyres and engine damages.  

Asa am avut intr-o insula. Asa ca nu toti vorbesc despre ECWD, ci spun simplu "CDW - No Excess".
O nuanta....

Depinde de firma de rent. Sunt folosite mai multe variante gen ecwd sau no excess, etc. Oricum,in 3-4 ocazii mi-am dat seama ca cea mai buna varianta este inchirierea la fata locului, de la firme locale de obicei. Pret mai bun, fara fransiza. Preferabil pentru 4-5 euro/zi in plus sa ai full casco/no excess. Poti gasi preturi bune pe net doar cu 3-4 luni inainte de calatorie.

#25
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Hmm, nu oriunde merge sa faci rent la fata locului. Asta merge prin destinatii de vara, unde sunt si firme loco. Dar pe continent, eu nu as merge fara rezervare.

#26
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Noi am luat de paste in Valencia de la Auriga Crown - super-multumiti - 195 euro/saptamana un Polo si tot atat un Ibiza. Fara franciza, fara garantie, cu un sofer aditional gratuit, combustibil full- full (ne-au pus inapoi banii pe card - 50 euro cat a fost plinul dupa ce au verificat masina). Masini relativ noi cu 20-30 mii km la bord.

#27
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostT Irina, on 13th June 2010, 14:20, said:

Noi am luat de paste in Valencia de la Auriga Crown - super-multumiti - 195 euro/saptamana un Polo si tot atat un Ibiza. Fara franciza, fara garantie, cu un sofer aditional gratuit, combustibil full- full (ne-au pus inapoi banii pe card - 50 euro cat a fost plinul dupa ce au verificat masina). Masini relativ noi cu 20-30 mii km la bord.
Da, Auriga e una dintre cele maricele si cu preturi bune, mai ales cu rezervare din timp.

#28
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
eu cumpar de aici asigurare http://insurance4carhire.com/
mi se pare ieftina, mult mai ieftina decat la cel care-mi inchiriaza direct
sincer in spania traficul mi se pare extrem de linistit, insa in alte tari imi iau fara discutie o asigurare de genul asta

#29
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
Buna,
am nevoie de ajutor.

Vrem sa inchiriem masina pentru august din Malaga, Spania si sa trecem cu ea in Portugalia. Sa face rezervarea pe net sau direct in aeroport? E vreo problema sa treci cu masina in Portugalia?

Multumesc,

#30
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Eu zic sa o faci pe net, la ce firma preferi si sa-i intrebi ( e-mail ) daca poti trece cu ea in Portugalia. Citeste si conditiile de pe fiecare site, referitor la iesirea cu masina din Spania.

#31
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003
Pe mine ma intereseaza inchirierea unei masini in August spre sfarsit;
Am ales Aeroportul Valencia si am vazut destule firme de la care poti inchiria; preturile sunt pana in 200 E ( cred ca din cauza crizei ) la clasa Fiesta / Corsa, etc .....chiar si WV Golf intra sub pretul asta;

Intrebarea este daca a inchiriat cineva direct din aeroport ...sau merita mai mult rezervarea pentru siguranta; ceea ce ma gandesc eu,in cazul lipsei unei rezervari,  este ca eu vreau sa inchiriez o clasa economy/compact iar omul de la ghiseu sa-mi spuna " va putem oferi un Seria 3 la 120Eur/zi" =)) - si ce faci atunci ??? - in fine Aeroportul din Valencia pare destul de utilat in aceasta privinta ....vroiam doar o parere de la cineva care a incercat inchirierea loco;

Edited by warrior, 30 July 2010 - 10:27.


#32
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
Multumesc pt raspuns! Am inchiriat de la sixt, VW Golf sau Opel Astra (ce-om primi) , 15 zile, 400 euro.

Edited by cmmb, 30 July 2010 - 13:44.


#33
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postwarrior, on 30th July 2010, 11:08, said:

Pe mine ma intereseaza inchirierea unei masini in August spre sfarsit;
Am ales Aeroportul Valencia si am vazut destule firme de la care poti inchiria; preturile sunt pana in 200 E ( cred ca din cauza crizei ) la clasa Fiesta / Corsa, etc .....chiar si WV Golf intra sub pretul asta;

Intrebarea este daca a inchiriat cineva direct din aeroport ...sau merita mai mult rezervarea pentru siguranta; ceea ce ma gandesc eu,in cazul lipsei unei rezervari,  este ca eu vreau sa inchiriez o clasa economy/compact iar omul de la ghiseu sa-mi spuna " va putem oferi un Seria 3 la 120Eur/zi" =)) - si ce faci atunci ??? - in fine Aeroportul din Valencia pare destul de utilat in aceasta privinta ....vroiam doar o parere de la cineva care a incercat inchirierea loco;
Am avut aceasta experienta cu aeroportul din Malaga. Cautam o masina clasa mica-compact. Nu m-am miscat repede cu 3 luni inainte cand am gasit pe net in jur de 26-28 euro/zi la Corsa. Cu 3 saptamani inainte ajunsesera la 60 euro/zi. La sfatul unui forumist am asteptat si am inchiriat la fata locului, adik in statiunea in care am mers, Torremolinos. Cand am ajuns la aeroport m-am dus totusi la zona ci firmele de inchiriere si m-am lamurit" 70-80 euro pt clasa mica. In statiune, la companii de inchiriere mai mici am luat cu 40/zi cu full casco, fara depozit. Era in iulie 2009. Depinde ce nimeresti, de la caz la caz. Fiind totusi destul de tarziu pentru a gasi preturi bune pe net, iti recomand sa astepti inchirierea loco, dar nu in aeroport.

#34
lucky_if

lucky_if

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.04.2007
salutare!
ma poate lamuri si pe mine cineva: in perioada 16-25.11.2010 vreau sa inchiriez o masina clasa compact(Ford Mondeo, Passat) si am triat pana am ajuns la doua firme Auriga crown si Malaga airport car hire insa diferenta de pret e destul de mare, de ex. la Auriga este in jur de 290 euro iar la ceilalti 166 euro, asadar, a calatorit cineva cu cei de la malaga airport car hire?
Sincer sa platesc undeva la jumatate mi se pare mult mai ok, mai ales ca am de alergat vreo 9 zile, cazari...cheltuieli.
Multumesc anticipat.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In ce perioada ai nevoie ?

#36
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postlucky_if, on 20th August 2010, 10:22, said:

salutare!
ma poate lamuri si pe mine cineva: in perioada 16-25.11.2010 vreau sa inchiriez o masina clasa compact(Ford Mondeo, Passat) si am triat pana am ajuns la doua firme Auriga crown si Malaga airport car hire insa diferenta de pret e destul de mare, de ex. la Auriga este in jur de 290 euro iar la ceilalti 166 euro, asadar, a calatorit cineva cu cei de la malaga airport car hire?
Sincer sa platesc undeva la jumatate mi se pare mult mai ok, mai ales ca am de alergat vreo 9 zile, cazari...cheltuieli.
Multumesc anticipat.

am verificat si eu ce ai zis si se pare ca e foarte ok...nu vad nicio problema sa iei masina de la ei...deci, bucura-te de pret, e intradevar bun

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate