Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Inchiriere masina Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#217
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Am fost recent in sudul Spaniei si am inchiriat masina cuTony's rent a car. Multumesc mult de recomandare, am facut o afacere f buna. Am primit un Bmw seria 1 aproape nou (cam 20.000 km), cu 250 euro/5 zile, asigurare inclusa plus al 2-lea sofer. Totul a mers ca pe roate, sunt f seriosi. Ii recomand!

#218
sixtineus

sixtineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.05.2008

View Postbiancamch, on 19 mai 2019 - 12:34, said:

Am fost recent in sudul Spaniei si am inchiriat masina cuTony's rent a car. Multumesc mult de recomandare, am facut o afacere f buna. Am primit un Bmw seria 1 aproape nou (cam 20.000 km), cu 250 euro/5 zile, asigurare inclusa plus al 2-lea sofer. Totul a mers ca pe roate, sunt f seriosi. Ii recomand!


Ai platit cu cardul de credit doar 250 euro ?...fara alte costuri sau taxa de franciza ?

Multumesc.

#219
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postsixtineus, on 25 mai 2019 - 09:48, said:


Ai platit cu cardul de credit doar 250 euro ?...fara alte costuri sau taxa de franciza ?

Multumesc.
ce inseamna "taxa de franciza"?

#220
danezul13

danezul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.09.2008
Salutare!
Ma poate ajuta cineva cu o recomandare de rent a car in Mallorca (sfarsit de iunie)
E mai avantajos la fata locului sau e mai bine sa-mi fac o rezervare pe net pentru aeroport?
Cam ce firme ar fi mai ok?

#221
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postdanezul13, on 02 iunie 2019 - 21:54, said:

Salutare!
Ma poate ajuta cineva cu o recomandare de rent a car in Mallorca (sfarsit de iunie)
E mai avantajos la fata locului sau e mai bine sa-mi fac o rezervare pe net pentru aeroport?
Cam ce firme ar fi mai ok?

Noi am folosit Hasso Rent a car.

https://www.hasso-rentacar.com/en/

183 de euro pt 5 zile pt un Renault Capture. Cu asigurare full.

Am fost f multumiti de serviciile lor. Masina avea doar 5000 de km la bord. Si cum asigurarea era full nu am avut nici o bataie de cap. Nu ni s-a oprit vreo garantie. Nu a trebuit sa facem poze etc.

#222
danezul13

danezul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.09.2008

View Postsomething00, on 03 iunie 2019 - 10:46, said:


Noi am folosit Hasso Rent a car.

https://www.hasso-rentacar.com/en/

183 de euro pt 5 zile pt un Renault Capture. Cu asigurare full.

Am fost f multumiti de serviciile lor. Masina avea doar 5000 de km la bord. Si cum asigurarea era full nu am avut nici o bataie de cap. Nu ni s-a oprit vreo garantie. Nu a trebuit sa facem poze etc.
Multumesc mult!

#223
john23

john23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.11.2007

 danezul13, on 02 iunie 2019 - 21:54, said:

Salutare!
Ma poate ajuta cineva cu o recomandare de rent a car in Mallorca (sfarsit de iunie)
E mai avantajos la fata locului sau e mai bine sa-mi fac o rezervare pe net pentru aeroport?
Cam ce firme ar fi mai ok?
Noi am folosit Wiber anul trecut si am fost foarte multumiti.
Nu au birouri in aeroport, se merge cu un microbuz 15 minute pana la sediul lor.
Am platit si am primit un Opel Moka benzina, cutie automata, 7000 km la bord.
Am ales optiunea All inclusive, nu au oprit garantie si nici nu s-au uitat la masina cand am predat-o.

#224
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Și ce bani, cat a fost franșiza blocata pe card?

#225
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Tocmai m-am intors de pe "Malle", conform maselor de nemti al 17-lea Bundesland, dupa o scurta excursie de 5 zile. Cred ca am fost de vreo 4 ori pe insula asta de rahat in total. E simplu si comod de ajuns. Acum decizi, peste o ora ai toate rezervarile si miine zbori. Am inchiriat masina prin portalul check24, aka asta:
https://mietwagen.check24.de/produkte

la firma de rahat "click and rent". Zic de rahat, deoarece la fata locului am constatat ca nu accepta amex si alte carti de credit nu luasem cu mine. In fine am rezolvat cu inca 100 de Euro pentru asigurare pe 5 zile si un blocaj de 200 de pe cartea de credit a nevestei. Astfel de la 44 de Euro pe 5 zile am ajuns la 144 de Euro...din greseala.
Ma rog, am primit un Fiat 500 aproape nou.

Aici as da cu placere niste sfaturi:
1) Nu va pune naiba sa luati masina mare, ca sa alergati dupa parcari incapatoare
2) Luati cu atentie protocolul pe care sint marcate loviturile de pe masina
Stiam de chestia asta, asa ca am cascat ochii. Chiar daca primeam de la Check24 banii integral in orice fel de situatie si chiar daca sint blindat cu asigurari juridice, nu am avut chef de discutii, asa ca am luat-o la control. Hopa...lipsea jumatate din carcasa de la oglinda dreapta. "Amabilii" de la click and rent zic sa nu-mi fac probleme, ca am asigurare maxima. Pina la urma am stabilit ca trec io loviturile si ei semneaza. Bine am facut ca la predare s-a schimbat tonul discutiei. Pe protocolul lor nu apareau loviturile suplimentare, asa ca erau de parere ca trebuie sa discutam despre asigurare. A durat dor 10 secunde, pina cind am scos protocolul complet semnat de ei. In momentul ala s-a asternut linistea, am predat ragalia si la revedere.

3) Aveti grija pe unde parcati
Incadrarile cu linii albe nu costa. Bine ca a apucat politia sa vina cu semne mobile intre timp si sa afirme ca erau acolo de 2 zile. Asa ca tot nu am scapat de amenda. 100 de euro in termen de 20 de zile, sau 200 daca trece termenul. L-am intrebat pe idiotul cu cascheta de militian unde mama naibii se plateste, ca nu era niciun numar de cont pe foaie. Du-te la Caixa cu cash si stiu ei. Am fost si sincer Ttiiggaanniiee mai mare ca aia n-am vazut in viata mea. Ma rog, a scanat codu de bare, a facut ceva in computer si a asternut o stampila rudimentara pe foaia de amenda. Sint curios, daca nu ma trezesc cu vreo chestie noua acasa, pentru ca, sincer, nu stiu exact daca am platit sau nu amenda la modul real.
Oricum am constatat ca vodca lemon are preturi diferite in decurs de 15 minute Posted Image

In rest poate fi interesant. Partea de sud are niste golfulete spectaculoase (Cala d'Or...), iar in partea cealalta linga Sa Calobra este faimosul Torrent de Pareis. Sint si ceva orasele de vazut, cum ar fi spre exemplu Valldemossa.
Si pentru cine cunoaste si apreciaza, pe Mallorca se produc faimosii pantofi Camper. Exista spre Inca un Outlet si fabrica, unde exista vinzare directa.

Hai, sa aveti noroc, nu ca mine Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 19 July 2019 - 11:34.


#226
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
salut
am si eu o dilema Posted Image
acum o luna am facut o rezervare online la goldcar in madrid pentru o saptamana cu 350 euro cu toate asigurarile posibile incluse, super mega relax and shit, priority checkin, full-full, free canceling.
acum cu cateva zile inainte de a ridica masina ma uit pe siteul lor si gasesc acceasi masina inchiriata in aceleasi conditii dar cu 100 euro mai ieftin
ce sa fac, sa anulez rezervarea veche si sa o fac pe asta noua?
am auzit ca astia de la goldcar cam incearca sa te beleasca daca nu ai toate asigurarile incluse sau daca ai luat prin intermediari, dar la mine nu e cazul, am inclus tot ce pot vinde ei in pretul final.

edit: pardon, pretul e pentru 8 zile, kilometri limitati la 150 pe zi
asta e dilemea mea, o sa incerce sa-mi faca probleme daca fac artificiul asta cu anularea rezervarii si facut rezervare noua la un pret mai mic?

Edited by Neamtul, 24 August 2019 - 21:04.


#227
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Eu zic ca poti face rezervare si apoi sa o anulezi pe cea veche (ai grija sa fie anularea gratuita). Si eu am gasit un pret mai bun prin autoeurope la o firma de inchiriere cand am fost in Sicilia si la fel am facut. Am rezervat cu un pret mai bun.

#228
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
am factut din nou rezervarea si am obtinut un pret cu 90 euro mai putin :) am anulat-o gratuit pe cea veche
o sa-ti daca am avut probleme cu Goldcar
mersi

#229
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011

 Neamtul, on 27 august 2019 - 21:21, said:

am factut din nou rezervarea si am obtinut un pret cu 90 euro mai putin Posted Image am anulat-o gratuit pe cea veche
o sa-ti daca am avut probleme cu Goldcar
mersi

Cum a fost Neamtule?  sunt tare curios de un feed-back, din ce stiu eu  Goldcar astia sunt cei mai jegosi la jecmanit omu' ...
(Goldcar si Interrent sunt parteneri/francisori low-cost a Europcar )

#230
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
a fost cam asa: eu rezervasem online la ei o masina automata unde in grup avea Ford Focus si Skoda Yeti, cu toate asigurarile incluse, prima data cu 360 euro, pe care am anulat-o si a doua oara cu 270 euro. Eu speram ca o sa-mi dea Skoda Yeti ca e mai mare si noi eram 3 plus destul de mult bagaj.
cand am ajuns la ei la birou imi ofera Opel Astra automata. II zic ca e mica ca vreau sa-mi dea ceva mai mare din aceasi clasa. Zice ca nu are o autamata mai mare sa-mi dea din aceași clasă.
Ii zic ca desi n-am mai condus manuala de vreo 7 ani, sa imi dea manuala dar mai mare.
Zice ca im pretul care l-am platit eu poate sa-mi dea doar Opel Astra iar daca vreau orice alta masina, chiar si din alta clasa trebuie sa platesc ceva in plus. Atunci m-am prins ca a vazut ca am facut stornarea si incearca sa mai belesca ceva in plus de la mine. :)
Initial imi spune ca imi da una manuala mai mare ca pot sa o aduc si bucati inapoi, cu cutia stricata, daca am toate asigurarile incluse :D
Apoi in timp ce butona la calculator imi zice ca poate sa imi dea un mercedes B Klase automat, apropape nou cu draci-laci pe el daca mai platesc 70 euro in plus.
Fuck am zis, o iau ca tot e mai putin decat 90 de euro care iam primit inapoi dupa stornare :D
Am luat masina, a fost super.
La predare, sa uitat unul la contract, a vazut ca am toate asigurarile si nici nu s-a uitat la masina,  dar nici nu facsem belele la masina, desi avea mai multe zgarieturi decat scria in prototcolul de preluare. In 30 min am primit email de confirmare ca totul e ok.
Da, si eu am auzit ca Goldcar sunt bulagii dar secretul e sa iei toate asigurarile alea Super si megarelax+ full-full. Asa nu au ce sa-ti faca.
Daca iei masina la pretul ala ridicol de ti-l afiseaza ei pe site de 1-2 euro pe zi te frigi rau. Deci atentie.
Eu preturi mai bune pentru Madrid ca al ei nu am gasit cu asigurari incluse.
Iar daca inchiriezi pe siteuri de intermediere, chiar cu asigurari incluse, nu le recunosc, ca sunt mult mai ieftine ca a lor.

Edited by Neamtul, 13 September 2019 - 21:13.


#231
alexdevoratorul

alexdevoratorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.07.2005
Am închiriat de la Goldcar - Aeroport Barcelona un fiat 500 pentru 6 zile cu aproximativ 600 lei pachet full, inclusiv optiunea key and go, fără alte sume blocate sau reținute de pe card. Astfel, am ridicat cheile mașinii de la automat fara sa fiu nevoit să mai interacționez cu vreun angajat sau sa astept la cozi... totul a durat 1 minut. Masina avea aproximativ 15500 km, stare foarte buna, mici urme pe portiera stanga, însă nu ne-am ingrijorat întrucât aveam full casco. Am parcurs 500 km, alimentarea am realizat o de la stația peco din apropierea locației Goldcar (din aeroport) dupa care am predat cheia unui angajat al firmei, acesta urandu-ne o zi bună. Nu a fost nevoie de inspectarea mașinii nici la preluare nici la predare, ambele contracte au fost trimise pe mail. Am ales sa las aceasta recenzie pentru ca si noi am cautat review uri timp de numeroase ore, majoritatea fiind negative. Trebuie avut in vedere faptul că nu este normală închirierea unei mașini cu 35 lei pentru o săptămână, asa cum e varianta Basic, în condițiile în care costurile firmei pentru achiziție si utilizarea acesteia sar de câteva sute de euro lunar. Concluzia este ca recomand Goldcar, însă numai cu asigurările casco la pachet. O zi bună!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate