Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inchiriere masina Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#37
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
In Malaga au avut mereu preturi mult mai mici decat pe alte aeroporturi (nu stiu de ce!). Ia cu incredere!

#38
lucky_if

lucky_if

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.04.2007
salutare...
Asa a fost: am inchiriat de la MalagaCar o masina in felul urmator: 10 zile 16-25.11.2010,(Volkswagen Passat, Ford Mondeo sau Chevrolet Cruz) pentru 166 euro.
La fata locului am constat ca au doar Chevrolet Cruz iar noi eram 4 persoane cu bagaje asa ca am solicitat ceva mai mare. Plecasem pe ideea ca vom gasi Passat.
Unul din sefii de acolo ne-a ajutat imediat: in aceeasi bani am avut un Seat Altea XL.
Per total a costat asa:166 euro inchirierea, 54 euro asigurare totala, 30 euro motorina (30 litri-la pret egal sau mai mic, ni s-a parut noua, decat la statiile de benzina adica foarte ok) adica jumatate de rezervor
Motorina am consumat mai putin de 120 litri pentru circa 1600 km. (1,13 euro litrul la BP)

#39
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Buna ziua!
As avea nevoie si eu de un sfat de la cei care au inchiriat masini in Spania. La sfarsitul lui februarie vreau sa inchiriez o masina de la aeroportul din Malaga, pentru o saptamana, dus-intors. Am gasit o oferta buna la malagacarhire (104 euro tot sejurul Seat Ibiza sau similar care include full insurance si un al doilea sofer gratis). La argus pentru un golf tdi platesc 123 de euro, scrie clar ca include si o asigurare gen casco dar nu are si un al doilea sofer.
Ce ati alege?

#40
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postadrg, on 23rd January 2011, 11:48, said:

Buna ziua!
As avea nevoie si eu de un sfat de la cei care au inchiriat masini in Spania. La sfarsitul lui februarie vreau sa inchiriez o masina de la aeroportul din Malaga, pentru o saptamana, dus-intors. Am gasit o oferta buna la malagacarhire (104 euro tot sejurul Seat Ibiza sau similar care include full insurance si un al doilea sofer gratis). La argus pentru un golf tdi platesc 123 de euro, scrie clar ca include si o asigurare gen casco dar nu are si un al doilea sofer.
Ce ati alege?

tdi-ul pentru ca te va rupe benzina daca mergi mult. poti sa te uiti si aici eventual rentalcargroup.com sa faci o comparatie

#41
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postadrg, on 23rd January 2011, 10:48, said:

Buna ziua!
As avea nevoie si eu de un sfat de la cei care au inchiriat masini in Spania. La sfarsitul lui februarie vreau sa inchiriez o masina de la aeroportul din Malaga, pentru o saptamana, dus-intors. Am gasit o oferta buna la malagacarhire (104 euro tot sejurul Seat Ibiza sau similar care include full insurance si un al doilea sofer gratis). La argus pentru un golf tdi platesc 123 de euro, scrie clar ca include si o asigurare gen casco dar nu are si un al doilea sofer.
Ce ati alege?
Argus, pentru ca este no excess.

#42
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Va rog sa ma ajutati . Am nevoie de o masina de inchiriat In Madrid pt 5 zile, dar sa pot sa o iau si sa o dau din centru . O masina de cls mijlocie gen astra, focus pt ca vom fi 5 persoane.Perioada e 21-25 februarie, de la 9(intrare) la 18(iesire). Multumesc

#43
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postanonima1, on 8th February 2011, 21:29, said:

Va rog sa ma ajutati . Am nevoie de o masina de inchiriat In Madrid pt 5 zile, dar sa pot sa o iau si sa o dau din centru . O masina de cls mijlocie gen astra, focus pt ca vom fi 5 persoane.Perioada e 21-25 februarie, de la 9(intrare) la 18(iesire). Multumesc
Avis pe Gran Via sau la gara Atocha.
Noua ne-a fost mai aproape agentia de pe Gran Via. In 5 minute am plecat cu o harta si masina. De ce o harta? Am fost intrebati daca avem GPS (da, plecasem cu el de acasa) si care era primul drum pe care intentionam sa-l facem (pentru Aranjuez trebuia sa iesim din tunel – degeaba aveam GPS! – undeva pe la jumatatea lui). Chiar ne-au fost utile indicatiile pentru prima zi in Madrid.

#44
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Ne-am intors dupa o saptamana in sudul Spaniei unde am inchiriat o masina (seat leon 1,9 TDI cu 27000 de km) de la malagacar.com, rezervare facuta prin internet. Ne-au luat de la aeroport cu un microbuz pana la sediul lor (foarte aproape). Am avut card de debit si nu de credit dar nimeni nu a intrebat nimic, doar i-au facut un inprint cred (e card embosat). In total ne-a costat 143 de euro: 88 de euro inchirierea pentru 7 zile, 34 de euro motorina din rezervor (il puteam returna gol) si am mai facut o asigurare suplimentara de 21 de euro pentru anvelope, oglinzi, stergatoare... Masina a mers excelent (nici nu era prea greu pe autostrazile lor) si probabil ca era top de gama in seria sa. Am avut GPSul nostru si am facut cam 2000 de km in aceste 7 zile. Din pacate, malagacar.com nu are sediu decat in malaga dar presupun ca mai sunt si alte firme la fel de serioase.
Multumesc inca odata celor care m-au ajutat cu informatii!

#45
nickytip

nickytip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.06.2008

View Postanonima1, on 8th February 2011, 21:29, said:

Va rog sa ma ajutati . Am nevoie de o masina de inchiriat In Madrid pt 5 zile, dar sa pot sa o iau si sa o dau din centru . O masina de cls mijlocie gen astra, focus pt ca vom fi 5 persoane.Perioada e 21-25 februarie, de la 9(intrare) la 18(iesire). Multumesc

Salut !
E mai convenabil sa iau trenul d la Barcelona la Valencia si inapoi ? 2 adulti si un copil de10 ani . Sau sa inchiriez o masina ( 126 masina + combistibil si taxe +parcare ?
Thanks!

#46
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Trenul costa intre 39 si 44 de euro de persoana, luand bilet dus intors ai 20% reducere, o simulare pe site-ul Renfe pt 3 persoane dus intors e 185 de euro la  biletele de tren.
La masina inchiriata sa ai in vedere si autostrada si unde vei parca si cat timp, in zona centrala in Valencia e foarte scumpa parcarea.

#47
papit

papit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.05.2007
buna seara, va rog daca vreau sa merg de la Barcelona El Prat (aeroport) spre Salou Port Aventura 2 adulti + 2 copii cum este mai bine masina inchiriata (avand in vedere ca nu am card de credit) sau cu trenul ( pe care nu stiu de unde sa-l iau sau care este numarul lui)
mentionez ca plec pe 22.06.2011
multumesc

#48
BlackS0ull

BlackS0ull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.07.2005
Salutare,
In aceasta vara o sa ajung prin Spania, mai exact in Marbella. M-am tot documentat in ultima perioada despre firmele de inchiriere masini si acum ma framanta ceva :D

As dori stiu daca cineva s-a mai plimbat pe urmatoarele trasee:

Marbella - Sevilla
Time
    02h44 wich 02h31 on motorways
Distance
    260 km wich 254 km on motorways

Conform viaMichelin :)

Marbella - Granada
Time
    02h03 wich 01h41 on motorways
Distance
    181 km wich 165 km on motorways

la fel conform viaMichelin

Intrebarea mea este, sunt grele aceste trasee de realizat fiecare intr-o zi ? Drumul este ok ... este aglomerat ... ? Din cate vad este autostrada si pana la Sevilla si pana la Granada

Ei zic ca pana la Sevilla ar trebui sa fac 2h:44 ...ei bine ...sunt convins ca nu pot face atat, dar cu cat o sa fac mai mult.

Tin sa mentionez ca nu sunt un Hamilton pe sosele si nici nu am o experienta bogata (jdemiii de km cu masina) la volan. M-am gandit ca voi merge undeva la 110 km/h pe autostrada ... oricum limita este la 120 din cate am vazut.

Multumesc anticipat!
Un week-end placut :)

#49
neocreatio

neocreatio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.07.2004
Si eu plec in Spania 9 zile incepand cu 25 Iunie, 7 persoane.
Ma gandeam sa inchiriez o masina de la aeroportul Barcelona, unde aterizam in cursul diminetii.
Am incercat sa gasesc un Van cu 7-9 locuri, insa mai economica se pare ca este inchirierea a 2 masini mici.

oferte am gasit a i c i, a i c i si a i c i.

Ati gasit cumva oferte de VAN uri mai avantajoase?

#50
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Din 7 martie viteza maxima pe autostrazi in Spania e de 110km/h, se va reveni la 120 dar nu se stie cand.

#51
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Stie cineva o companie la care varsta minima nu este 25? Am gasit cu minim 21 dar trebuie sa mai platesc 150euro in plus. Multumesc

LE: Am gasit la CarHire3000.com ( a auzit cineva de ei?) la T si C scrie doar asta:  
Driver Age & Requirements
The minimum driver age required is 21 .
All drivers must have held their license for a minimum period of 1 year(s).



Later Edit: Am sunat la CarHire3000 si pt. 9 zile un Ford Focus Diesel am platit 150lire cu 0 excess, 1 additional driver si insurance!

Edited by ferrellroo, 11 April 2011 - 21:07.


#52
lucky_if

lucky_if

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.04.2007
Pentru BlackS0ull, daca nu e prea tarziu: nu iti face probleme, distantele sunt mici pe autostrazile de acolo.
Am fost in noiembrie exact pe aceleasi rute, se circula bine insa greu de gasit loc de parcare, dar se gaseste.
Asadar, nu iti face probleme inutile!

#53
BlackS0ull

BlackS0ull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.07.2005

View Postlucky_if, on 19th April 2011, 21:21, said:

Pentru BlackS0ull, daca nu e prea tarziu: nu iti face probleme, distantele sunt mici pe autostrazile de acolo.
Am fost in noiembrie exact pe aceleasi rute, se circula bine insa greu de gasit loc de parcare, dar se gaseste.
Asadar, nu iti face probleme inutile!

nup, nu e tarziu ...sapt. viitoare o sa fac booking pe o masina. Multumesc frumos de raspuns :P

#54
sixtineus

sixtineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.05.2008
As dori sa inchiriez,o masina pentru o zi, de pe site-ul DO YOU SPAIN. A inchiriat cineva de pe acest site ? Cateva sfaturi, pareri, ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate