Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Insula Rab

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#73
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
e o tara superba si sunt atatea de vazut...

#74
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Proaspat intors din concediul din Croatia.....Vreau sa le multumesc tuturor celor care au postat aici si datorita carora am descoperit Insula Rab. Am fost in Lopar si asta pentru ca imi plac plajele cu nisip.
      Am fost 3 familii, doua cu copii de 9-10 ani , iar cealalta familie in luna de miere. Am mers cu 2 masini, pe traseul Craiova-Severin-Belgrad-Zagreb, o noapte de cazare in Zagreb. La vama sirbeasca am prins schimbul de tura de dimineata si am stat o jumatate de ora, apoi ne-am continuat traseul pe malul Dunarii, spre Golubac ( interesanta cetatea de acolo), Pozarevac, apoi pe autostrada spre Belgrad ( in Belgrad se lucreaza la autostrada si se circula cam greu) si in continuare pe autostrada pina in Zagreb. Zagrebul este un oras ce merita vazut, dar nu am avut prea mult timp de vizitat, ramine pe alta data.
       A doua zi de dimineata am plecat spre Rab. La ferry am asteptat o jumatate de ora si am avut noroc, am fost ultimele masini care au avut loc. Cred ca autocarele au prioritate, nu se baga ei aiurea in fata, la noi a ajuns unul in ultimul moment si cei de la ferry nu au mai imbarcat masini si i-au facut semn celui cu autocarul sa urce.
       Cazarea in Lopar am avut-o la particular, rezervare facuta din tara. Vila superba, gazdele foarte primitoare. Chiar am stat o noapte in plus fata de rezervarea facuta, asa mult ne-a placut.  Apa calda si desi ma asteptam sa fie mica, m-a surprins cit puteai merge cu apa la glezna sau genunchi.
        Euro i-am schimbat la banca in Rab, cel mai bun curs era la Erste (Bcr-ul nostru), chiar proprietarul vilei unde am stat ne-a spus sa nu schimbam la casele de schimb...La casa de schimb cursul era de 7,11-7,14 kuna/ euro, iar la banca am luat 7,36 kuna/euro.
       Mincarea foarte buna si portii mari, noi am mincat la Bistro Navigator, patronul fiind foarte amabil, ne-a satisfacut toate poftele, iar la plecare ne-a dat fiecarei familii o sticla de bautura ( un fel de rachiu cu miere) facuta in casa. Tot timpul aveam ceva din partea casei. Am avut o zi de nastere a uneia dintre sotii, iar sotul a vorbit cu patronul si i-a pregatit un tort surpriza.
     Dupa 6 zile superbe am plecat cu speranta ca vom reveni cindva in Lopar si ne-am oprit 2 nopti la Plitvice, cazare la fata locului 30 euro /camera, in Jezerce, la vreo 5 km de intrarea nr.2. Parcul este superb, am luat bilet de 2 zile 180 kuna/adult, 90 kuna/copil.
     Din pacate vacanta se mai si termina si a trebuit sa ne intoarcem .

Pozele: 1.Cetatea Golubac-Serbia  2.Pe autostrada prin Belgrad    3.Astepind la ferry   4-9Vila Baja  10-11 Insula Goli (fosta inchisoare politica pina in 1988)    12-13 Adriatica vazuta de pe vapor  14-19 Plaja si apa limpede

Nu pot cuprinde tot in citeva poze sau citeva cuvinte, daca cineva vrea sa afle mai multe sint disponibil.

Attached Files


Edited by blue74lion, 21 June 2011 - 19:05.


#75
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
iii, ce putina lume pe plaja..apa cum era?
utile informatile tale

#76
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Pozele de pe plaja sint facute majoritatea dimineata pina sa vina lumea, dar oricum nu a fost asa aglomerat. Ne spunea proprietarul ca in iulie-august este foarte aglomerat si mult prea cald. Cel mai bine spunea ca este in iunie si septembrie cind nu este asa aglomerat si nici caldura sufocanta. Apa marii a fost foarte calda, indeajuns de calda ca sa ii tina pe copii numai in mare.

#77
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
la inceputul lui iulie cam asa era
pe la amiaza nu mai puteam sta de caldura..iar apa...

Attached Files


Edited by Buhani73, 22 June 2011 - 18:29.


#78
biskuitul

biskuitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.05.2008
De unde se ia Ferry-ul pentru a merge pe Rab?

Multumesc.

#79
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009

View Postbiskuitul, on 11th July 2011, 10:11, said:

De unde se ia Ferry-ul pentru a merge pe Rab?

Multumesc.

JABLANAC.

#80
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postbiskuitul, on 11th July 2011, 10:11, said:

De unde se ia Ferry-ul pentru a merge pe Rab?

Multumesc.

dar nu sambata ca e durere acolo...
http://www.rab-croatia.com/ferry.htm
asta e orarul dar in sezon merg 3-4 pe cum se umplu..

#81
bittta

bittta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.01.2010
cine a fost in Lopar, complexul San Marino, ce se poate face seara pe-acolo? sunt magazine/tarabe, terase, ai pe unde sa te plimbi? sau e un satuc unde toata lumea face plaja si atat? eu l-am ales (si am primit si o oferta ) pentru ca e printre putinele plaje cu nisip si cum merg cu copilul, nisipul e prima cerinta .am citit ca e zona linistita, ca e pentru familii cu copii, am vazut si multe poze, pare dragut si potrivit pentru ce cautam. ramane sa vedem daca gasim activitate pentru serile de-acolo ( gen terase, magazine).

#82
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
depinde ce vrei sa faci..
ca plaja nota 10 dar in rest nu prea ai ce face...nu se compara cu Rab. dar daca mergeti pentru copii e ok, seara puteti da o fuga pana in Rab (atentie cu parcarea acolo..) sa va plimbati prin vechea cetate, prin magazine, sunt o gramada de terase, tot felul de festivaluri, parculete pt copii

#83
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Ar fi mai bine sa stai la un particular, daca nu ai rezervat deja la hotel,  sint o multime de vile, superbe toate.
Intra-adevar seara ai citeva terase la care poti merge, dar nu ai discoteci sau cluburi, oricum daca mergi cu copiii nu cred ca te intereseaza asa ceva. Si poti merge oricind in Rab, unde  parcarea nu e o problema, daca parchezi in locurile special destinate, chiar in apropierea centrului vechi e o mare parcare cu plata

#84
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pai e cam problema cu parcarea, chiar daca e cu plata..seara era o nebunie acolo...abia daca mergeai spre capatul falezei, unde se terminau zidurile era mai lejer

#85
bittta

bittta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.01.2010
nu exista autobuze sau microbuze de transport in comun? ca sa nu mergem cu masina.

#86
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009

View Postbittta, on 9th February 2012, 08:16, said:

nu exista autobuze sau microbuze de transport in comun? ca sa nu mergem cu masina.

Salut,
statiii am vazut(sunt niste placute galbene),dar autobuze nu am vazut.
Sigur sunt ca nu toti oamenii au masini si trebuie sa se deplaseze.

#87
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
exista.chiar in zona portului langa Hotel Imperial exista o autogara de unde plecau autocarele
http://www.rab-croat...l_en.htm#busrab

#88
bittta

bittta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.01.2010
ok, merci fain de informatii

#89
tinumasca

tinumasca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.04.2009

View Postbittta, on 8th February 2012, 18:19, said:

(si am primit si o oferta )

Si pe mine ma intereseaza dar nu am primit nici un raspuns pana acum.
De la ce agentie ai oferta?
Hotel sau vila?

#90
bittta

bittta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.01.2010
mii de scuze ca raspund atat de tarziu... nu stiu daca am voie sa dau numele agentiei, este 'eximtur', administratorul il va sterge daca asa considera.

mai am o nelamurire: pe plaja se merge cu umbrela personala sau gasesti acolo de inchiriat umbrele, sezlonguri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate