Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Insula Rab

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#55
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006

View PostSTORM555, on 16th July 2010, 16:11, said:

.... chiar daca am stat la coada aia 2 ore jumate va spun  ca nimeni nu a incercat sa se bage in fata si afara era o caldura de mureai,toata lumea a asteptat frumos


asa am ajuns si noi, intr-o sambata si am stat la coada tot la fel: 2.5 -3 ore. in cursul saptamanii nu erau probleme.
noi am ajuns dupa pranz si spre deosebire de ce ati experimentat voi, noi am gasit zeci de nemti nesimtiti, austrieci samd. autocarele nu stateau la rand nici ele.
a fost pt prima si singura data cand mi s-a facut scarba de nemti.

#56
STORM555

STORM555

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2010

View Postmarius teo, on 19th July 2010, 08:13, said:

asa am ajuns si noi, intr-o sambata si am stat la coada tot la fel: 2.5 -3 ore. in cursul saptamanii nu erau probleme.
noi am ajuns dupa pranz si spre deosebire de ce ati experimentat voi, noi am gasit zeci de nemti nesimtiti, austrieci samd. autocarele nu stateau la rand nici ele.
a fost pt prima si singura data cand mi s-a facut scarba de nemti.
da ai dreptate ca neamntu cand nu ii la el in tara isi face de cap.e asta e.in ziua cand am stat eu la coada era un politai pe motocicleta care patrula toata ziua pacolo si nu isi permitea nimeni sa triseze.oricum merita sa astepti cand stii ca te urci pe fery si te plimbi pe mare

View PostBuhani73, on 18th July 2010, 21:29, said:

he he, uite hotelul tau :P
da ii un hotel frumos chiar pe malul marii au si piscina interioara-exterioara  ,parcare ,mancare buna,bufet suedez ,clima,in fiecare seara muzica pe terasa,eu am fost foarte multumit

#57
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
in Rab un singur cuplu de romani am auzit.faceau poze pe scarile cetatii.poate erati voi :P
in Lopar am auzit de vreo doua ori romana

#58
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View PostSTORM555, on 16th July 2010, 16:11, said:

Da asa este dar prefer vestul de cat estul alta civilizatie,Croatia este o tara foarte curata si de multe ori imi cam era rusine sa arunc mucul de tigara pe jos si chiar daca am stat la coada aia 2 ore jumate va spun  ca nimeni nu a incercat sa se bage in fata si afara era o caldura de mureai,toata lumea a asteptat frumos

Mie mi-e rusine sa arunc mucul de tigara pe jos si in ROMANIA, nu fac asta nici aici, daraminte in AFARA. Sa inteleg ca tu in Romania arunci fara jena? :thumbdown:

#59
STORM555

STORM555

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2010

View Postedmund.chevul, on 20th July 2010, 10:44, said:

Mie mi-e rusine sa arunc mucul de tigara pe jos si in ROMANIA, nu fac asta nici aici, daraminte in AFARA. Sa inteleg ca tu in Romania arunci fara jena? :thumbdown:
nu mai iau cu tine la tranta pe acest subiect

View PostBuhani73, on 20th July 2010, 10:35, said:

in Rab un singur cuplu de romani am auzit.faceau poze pe scarile cetatii.poate erati voi :P
in Lopar am auzit de vreo doua ori romana
Da mai stii ca nu am trecut unul pe langa altul noi eram cu un bebe mic ,sincer sti ce mi-a placut ca nu erau romani prea multi,eu pe plaja la Lopar am stat numai intre nemnti,italieni si cehi,dar romani chiar nu au fost,

#60
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
CITAT (Buhani73 @ 20th July 2010, 10:35) *
in Rab un singur cuplu de romani am auzit.faceau poze pe scarile cetatii.poate erati voi tongue.gif
in Lopar am auzit de vreo doua ori romana

Da mai stii ca nu am trecut unul pe langa altul noi eram cu un bebe mic ,sincer sti ce mi-a placut ca nu erau romani prea multi,eu pe plaja la Lopar am stat numai intre nemnti,italieni si cehi,dar romani chiar nu au fost,

Salut,
stati linistiti ca sunt destui romani in Rab,dar nu se fac "remarcati".
In 2000 cand am fost prima data chiar eram singurii romani de pe insula,dar in anii urmatori au aparut dar civilizati,nu se dau in spectacol.

Buhani73,imi pare bine ca ti-a placut,eu plec a-5-a oara in septembrie

#61
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009

View Postalin1974, on 20th July 2010, 19:27, said:

CITAT (Buhani73 @ 20th July 2010, 10:35) *
in Rab un singur cuplu de romani am auzit.faceau poze pe scarile cetatii.poate erati voi tongue.gif
in Lopar am auzit de vreo doua ori romana

STORM555:
Da mai stii ca nu am trecut unul pe langa altul noi eram cu un bebe mic ,sincer sti ce mi-a placut ca nu erau romani prea multi,eu pe plaja la Lopar am stat numai intre nemnti,italieni si cehi,dar romani chiar nu au fost,

Salut,
stati linistiti ca sunt destui romani in Rab,dar nu se fac "remarcati".
In 2000 cand am fost prima data chiar eram singurii romani de pe insula,dar in anii urmatori au aparut dar civilizati,nu se dau in spectacol.

Buhani73,imi pare bine ca ti-a placut,eu plec a-5-a oara in septembrie


#62
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
poate ca sunt dar eu nu prea am vazut masini sau auzit romana...
oricum, Rab e absolut superb.sincer in Lopar m-as plictisi.pentru cupluri cu bebe sau copil mic e ideal dar eu am vrut si sa am ce face seara sau la amiaza
o sa mai merg in Croatia poate mai in sud.vreau sa vad si Dubrovnikul

#63
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
mai cateva poze

Attached Files



#64
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Daca merg fara rezervare la inceputul lunii iunie gasesc cazare fara probleme in Lopar?

#65
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
eu zic ca gasesti.si in iulie erau destule camere de inchiriat-sobe cum zic ei

#66
Furryuta

Furryuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.07.2009
CROAZIERA INSULA RAB
  Din Baska Vod (insula KRK) sunt 2 ambarcatiuni care fac aceste croaziere, am ales varianta mai ieftina pentru ca diferenta era la mancare, iar pentru noi a fost mai mult decat suficient (la pranz am fost serviti pe vas cu 1 peste, 1 bucata mare de carne, salata de varza, o rosie, 1 sticla de apa si una de vin, inainte cine a vrut a fost servit cu un paharel de rachiu, in restul timpului puteai sa comanzi la barul de pe vas, sa mananci de la pachetel sau la terasele de pe insula Rab).
     Va recomand din tot sufletul sa faceti aceasta croaziera,va puteti bronza si plimba in acelasi timp.Am descoperit si o mica bucata de istorie, o istorie trista, asemnatoare istoriei romanilor asupriti de communism pentru ca am oprit 2 ore sa vizitam Insula Golli, fosta inchisoare comunista pentru barbati .Cu ajutorul ruinelor si al ghidului, am aflat ca aici erau trimis dusmanii regimului Tito, pusi sa munceasca intr-o fabricuta pe insula, tinuti desculti pe pietrele care le provocau rani si infectii.Insula nu aparea nici macar pe harti, nu era recunoscuta, ghidul ne-a spus ca nici acum nu exista informatii exacte in Croatia, ca oarecum guvernul ascunde si acum crimele petrecute aici. Inchisoarea a fost devastata de detinutii care asteptau sa plece in libertatea sau in alte inchisori in anii 1988-1989, acum fiind nelocuita.Am trecut si pe langa Insula Gregor, fosta inchisoare pentru femei, cu culmi foarte inalte si stancoase care au adus moartea multor detinute ce au incercat sa scape de pe insula. Am vizitat diverse cladiri ce formau inchisoarea, inclusiv fostul cinematograf unde se puneau filme “ de indoctrinare” despre regimul lui Tito.Pe insula se poate face si plaja,chiar si baie in mare, iar de pe vapor am aruncat bucati de paine la care s-au strans pesti si am facut poze foarte frumoase cu ei.
Insula Rab este ideala pentru baie in mare si pentru familii cu copii deoarce apa este mica si calda, mie nu-mi venea sa mai plec , era foarte calda. Este o insula cu plaja cu nisip, trebuie sa mergeti destul de mult in apa ca sa fie mai adanca, mie mi-a placut foarte mult.

Attached Files



#67
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
da, e vorba de plaja de la Lopar

#68
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Am vazut pe un site ca temperatura apei in lunile iulie si august este in medie 20 de grade C. Nu este cam rece? Cei care au fost, ce ziceti?

#69
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
nu stiu unde este apa atat de rece insa in lopar, localitatea de care se vorbeste, la sfarsitul lui iulie apa are 30 de grade, mai ales in zona cu apa mica.
niciunde, chiar si unde este mai adanca,  apa nu are mai putin de 25 de grade, cel putin in lopar.

#70
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
exact cum a spus colegul. la Lopar e chiar calda apa..
si eu cand am mers anul trecut in iulie am avut putina teama deoarece un prieten de-al meu a fost la Omis si zicea ca apa e rece...insa a fost alarma falsa.apa e ok

#71
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View PostBuhani73, on 22nd February 2011, 15:51, said:

exact cum a spus colegul. la Lopar e chiar calda apa..
si eu cand am mers anul trecut in iulie am avut putina teama deoarece un prieten de-al meu a fost la Omis si zicea ca apa e rece...insa a fost alarma falsa.apa e ok
      

   Prietenul tau a avut dreptate,in zona Omis unde merg de obicei aradenii,apa este mai rece deoarece in acea zona se varsa in mare riul Cetina,dar cu toate acestea in august 2009 cand am fost noi in zona apa a fost excelenta ,avand 25-28 grade.
    Ma bucur ca incepe sa se anime si topicul -Croatia,semn ca se apropie perioada rezervarilor concediilor.
    Vacante interesante tuturor softpedistilor!

#72
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postspaily, on 22nd February 2011, 23:03, said:

Prietenul tau a avut dreptate,in zona Omis unde merg de obicei aradenii,apa este mai rece deoarece in acea zona se varsa in mare riul Cetina,dar cu toate acestea in august 2009 cand am fost noi in zona apa a fost excelenta ,avand 25-28 grade.
    Ma bucur ca incepe sa se anime si topicul -Croatia,semn ca se apropie perioada rezervarilor concediilor.
    Vacante interesante tuturor softpedistilor!

Io-s timisorean si mergem in Ciovo, se pune? Am rezervat din decembrie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate