Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Insula Rab

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostBuhani73, on 5th March 2010, 10:41, said:

ok.am inteles cu barcilea alea.deci se poate merge lejer pe diverse plaje.la lopar o sa merg cu masina.la hotel am parcare
vad ca esti din timisoara.pe unde ai mers?serbia?

M-am intors eu dumineca din Croatia. Fiind din Timisoara (il salut pe biscatrix), am mers: Timisoara - Beograd - Zagreb - Split si m-am intors de la Split prin Zagreb- Gorican - Nagykanisza - centura Budapestei - Szeged - Cenad - Timisoara. Prin Beograd drumul e mai scurt, soseaua e buna pana acolo, iar de acolo mergi doar pe autostrada pana la Zagreb (si mai departe).

Pe centura Budapestei a fost destul de aglomerat, poate fiindca era dumineca. In Szeged s-ar putea sa fi pierdut intrarea cea buna si am ajuns intr-o zona in lucru, cu gropi si ocoliri, pana am ajuns inspre centru si apoi drumul spre Mako, si acesta foarte aglomerat. Personal, cred ca voi merge tot pe la sarbi data viitoare. Si spre Grecia am mers pe la ei anul trecut si nu a fost nici o problema.

Edited by hawky, 16 April 2010 - 23:52.


#20
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pt cei din timisoara e clar ca varianta optima e pe la sarbi.insa pt mine , cum am mai zis, e un adevarat chin sa merg pana la moravita si atunci prefer sa o iau direct spre szeged.de obicei centura budapestei e plina
ai fost la split acuma?

dupa am vazut ca ai deschis un topic nou..

Edited by Buhani73, 17 April 2010 - 14:49.


#21
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostBuhani73, on 17th April 2010, 15:49, said:

pt cei din timisoara e clar ca varianta optima e pe la sarbi.insa pt mine , cum am mai zis, e un adevarat chin sa merg pana la moravita si atunci prefer sa o iau direct spre szeged.de obicei centura budapestei e plina
ai fost la split acuma?

dupa am vazut ca ai deschis un topic nou..


Da, am stat la Split 3 zile.

#22
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
prin Rab nu ai ajuns?

#23
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
intrebare-feribotul se poate plati direct cu cardul?

#24
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Eu sigur am platit cash.  Casa de bilete e o mica ghereta si eu zic sa nu te bazezi pe card.

#25
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
deci pe card sa ma bazez doar la motorina si la autostrada...
si inca ceva-eu o sa vin dinspre budapesta.la intrare in croatia se gasesc gherete din-alea unde sa schimb euro in kuna?ca bancile sambata si dumineca sunt inchise si eu sambata vin pe la Letenye

#26
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Bani poti schimba la: banci, case de schimb, la unele supermarket-uri (e de fapt tot casa de schimb, doar ca e in interiorul unui supermarket), la hotelurile mai mari (intri si intrebi la receptie), la majoritatea camping-urilor, parca si la unele agentii turistice. Mai ai si varianta sa scoti de la un ATM, dar nu cred ca-ti convine (comisionul depinde de ce contract ai tu cu banca ce ti-a emis cardul si de reteaua bancii respective). Eu zic ca in Senj vei putea schimba chiar si in week-end.

Inca ceva, cu cardul poti plati si la unele restaurante, in magazine, la Plitivice, etc. E bine dezvoltata reteaua lor de POS-uri si ATM-uri, ceea ce face cardul foarte util.

Edited by biscatrix, 30 April 2010 - 18:25.


#27
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 14.04.2008
poti incerca si in benzinarii pt schimbat banii . unele ofera si acest serviciu !

#28
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pai ma intereseaza la intrare in croatia sa schim o suma modica ~300 e, iar motorina, autostrada, Plitvice sa platesc cu cardul.sincer nu am chef sa ma tot opresc aiurea sa intreb daca au schimb si cat e cursul

#29
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
[quote name='Buhani73' date='2nd May 2010, 15:01' post='8146654']
pai ma intereseaza la intrare in croatia sa schim o suma modica ~300 e

    Noi anul trecut am schimbat euro in Kuna direct la proprietarul pensiunii si ne-a oferit un curs f.bun ,mai bun ca si la case de schimb.

#30
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View PostBuhani73, on 2nd May 2010, 15:01, said:

pai ma intereseaza la intrare in croatia sa schim o suma modica ~300 e, iar motorina, autostrada, Plitvice sa platesc cu cardul.sincer nu am chef sa ma tot opresc aiurea sa intreb daca au schimb si cat e cursul

Salutare!
Poti sa schimbi euro in vama, noi asa am facut am schimbat 100e, chiar daca este un pic mai dezavantajos cursul. Noi am schimbat in special pentru a plati pe autostrada si eventual o cafea, suc etc.

#31
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
la cat a fost cursul?

#32
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am scos de pe card in prima zi. Intereseaza-te pe site-ul bancii la care ai cardul care este comisonul la extragere ATM in strainatate. De ex la ING este 10 RON + 1%.
Pana la urma facand un calcul am iesit la un curs bun, mai avantajos decat sa schimb leii in euro si euro in kuna. Alt avantaj este ca ATM-uri sunt peste tot, se poate scoate la orice ora si inclusiv duminica.

Edited by mdt, 04 May 2010 - 07:45.


#33
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
cel mai avantajos este cardul.asta cu conditia sa nu extragi sume mici(sub 100 euro).exista in schimb riscul ca sa ti se blocheze cardul intr-un atm(nu mi s-a intimplat dar am auzit ) de aceea este recomandat sa ai cel putin 2 carduri si daca este posibil si serviciul de internet banking activat.atm-urile sint mult mai raspindite in croatia decit in romania.

#34
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ce bine era daca aveau si ei direct euro...
in fine, probabil ca la intrare o sa schimb o suma mica(100 e) iar autostrada si motorina platesc cu cardul.iar alti bani o sa schimb in banca luni-marti eu intrand in croatia sambata

#35
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View PostBuhani73, on 4th May 2010, 15:04, said:

ce bine era daca aveau si ei direct euro...
in fine, probabil ca la intrare o sa schimb o suma mica(100 e) iar autostrada si motorina platesc cu cardul.iar alti bani o sa schimb in banca luni-marti eu intrand in croatia sambata
Eu in locul tau as merge direct pina in Senj. Acolo ajungi la mare, te opresti, admiri Adriatica, schimbi bani, bei o cafea pe malul marii si te pregatesti pentru inca o ora de mers pina in Rab. Senj e urit din punctul meu de vedere, dar e placut totusi sa privesti marea dupa ce cobori din munti.
Autostrada o platesti ori cu cardul, ori cu niste euro marunti.

#36
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
problema e ca eu merg sambata si cam atunci bancile sunt inchise...oricum plec de vineri noapte sa prind arad-szeged liber, ca de acolo autostrada..si m-am cam hotarat, merg prin budapesta chiar daca e putin mai lung dar mergi mult mai bine.iar autostrada cred ca platesc direct cu card.nu cu euro si primesc kuna ca si rest ca apre un schimb...dupa unii forumisti.la ferry am inteles ca platesc fie cu kuna fie cu euro.de aceea vreau sa schimb vreo 100 e pt a avea acolo si ceva papa-avand demipensiune nu ma stresez prea mult cu asta
poze nu aveti nimeni din Rab?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate