Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Bilete de avion de pe site-ul companiei sau site-uri gen Expedia , skyscanner ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Ma confrunt cu o dilema si anume pentru aceleasi zboruri exista preturi diferite. Mda, nimic nou, doar ca in acest caz pretul zborurilor cumparate direct de pe siteul companiilor aeriene este mai mare decat de pe Expedia si nu invers, cum se intampla de obicei.

Mai precis, avem asa:
- zboruri Iberia la un pret de 99 euro pe siteul Iberia si la un pret de 120$ (aprox. 88 euro) pe Expedia; diferenta de 11 euro
- zboruri Lufthansa la un pret de 101 euro pe siteul Lufthansa si la un pret de 125$ (aprox. 92) pe Expedia; diferenta de 9 euro

Tinand cont ca as cumpara 2 bilete la cele 2 companii, ar fi totusi o reducere bunicica de 40 euro.

Desi experienta de cumparare de bilete pe siteuri am destula, in schimb n-am cumparat niciodata de pe siteuri terte (gen Expedia, Orbitz etc.), utilizandu-le doar pentru a vedea cele mai avantajoase variante de zbor (ca pret, orar, traseu).

Problema mea este ca nu stiu ce sa fac, sa cumpar de pe Expedia (despre care am citit bune si rele, chiar destule rele) sau sa nu ma complic si sa cumpar direct de pe siteurile companiilor aeriene, platind evident ceva mai mult.

A cumparat cineva de pe Expedia, la ce sa ma astept in ceea ce priveste itinerariul, codul de rezervare e acelasi pe care l-ar genera direct compania aeriana (adica poate fi verificat pe Amadeus), cum se pot alege locurile pe zboruri (stiu ca se face in momentul cumpararii, dar oare cat de valabil va mai fi la data zborurului)?
Sfaturi?

Edited by nic_biso, 01 March 2010 - 09:45.


#2
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Mie in general imi place sa cumpar bilete direct de pe site-ul companiilor aeriene- imi da o anume siguranta.

#3
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View Postkoder, on 1st March 2010, 10:44, said:

Mie in general imi place sa cumpar bilete direct de pe site-ul companiilor aeriene- imi da o anume siguranta.

Si mie le fel, tocmai de aceea ezit sa cumpar de pe Expedia...

#4
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Pai in primul rand puteai intreba AICI ( totul despre expedia ) , drept pt. care am schimbat putin titlul.
Diferenta este foarte mica si anume 9 euro. Deci nu salvezi o multime de bani daca cumperi direct de pe site-ul companiei.
Eu am folosit expedia pt anumite zboruri ( mai exact 4 ) si nu am avut probleme.

Edited by ferrellroo, 01 March 2010 - 22:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate