Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Apelare prin DTMF

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 28.11.2001
Deci.. mi-a povestit ceva si am ramas masca:
Faceti asa:
1.) Asigurati-va ca telefonul mobil are sunete la taste (eventual si volu mare, sa se auda bip in difuzor cand apasati pe cifrele de la mobil)
2.) luati telefonul fix si asigurati-va ca aveti ton;
3.) Luati mobilul si pozitionati difuzorul mobilului la microfonul aparatului de telefon fix;
4.) (Avand ton in receptorul telefonului fix, si cu mobilul pus la microfonul fixului) formati un numar pe mobil (de exemplu 958 = Ora exacta pe romtelecom) (sunetele scoase de tastele mobilului prin difuzorul mobilului sa fie receptate de microfonul aparatului fix)
5.) ascultati sa vedeti ce s-a intamplat in receptorul aparatului fix.

'Rezolvarea' la punctul 5 ar fi ca .. pri ntastarea pe mobil si interactiunea, doar sonora, cu receptorul fixului, fixul a apelat numarul tastat pe mobil....

Sper ca am fost clar, daca da: Ce naiba se intampla... Adica aparatele de telefon formeaza dupa niste sunete?!? ...
Cineva stie sa explice?...

PS. Zvonul era ca cica apelurile formate astfel ar fi netaxabile..., asta ramane discutabil, dar metoda de mai sus ma face tare curios....

#2
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.631
  • Înscris: 13.03.2004
se folosea metoda asta acum 4 ani,la tel publice,ca sa suni si in strainatate...  B)
explicatii nu pot da,dar stiu ca metoda era ilegala(logic)si s-au prins destul de repede cei din RTC.cei care au apucat acele vremuri nu pot decat sa zambeasca :D

Editat de IP-XCENTRIC, 22 iunie 2005 - 22:45.


#3
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Prin acele sunete (numite in literatura de specialitate tonuri DTMF) ii spui centralei ce numar vrei sa apelezi. Telefoanele moderne au in ele un circuit integrat care genereaza aceste tonuri. Faptul ca tu ai generat tonurile cu telefonul mobil in loc sa folosesti tastatura telefonului fix nu are nici o legatura cu taxarea apelului.
La telefoanele publice nu cred ca merge facuta faza pentru ca spunea cineva pe aici pe forum ca microfonul este inactiv pana nu ridica receptorul cel apelat.

Editat de alexandru_m, 22 iunie 2005 - 22:46.


#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 28.11.2001
dar totusi mobilul meu face un tip de bip... si telefonul fix (e adevarat, corespunzator fiecarei taste) dar fixul meu scoate exact acelasi bip pentru fiecare tasta....

#5
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.631
  • Înscris: 13.03.2004
mult au mai evoluat telefoanele de acu 4' ani ....

Editat de IP-XCENTRIC, 22 iunie 2005 - 22:48.


#6
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Telefonul poate genera un beep generic cand apesi o tasta insa intotdeauna va transmite pe linie tonurile DTMF (cel putin ala fix asa face, mobilul presupun ca tot in DTMF apeleaza)

#7
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 28.11.2001
ce linie?... si cum intra mobilul pe ... aceeasi linie? Adica ma rog, am itnzeles ideea ca defapt formarea numarului la telefonul fix se face prin sunete?... ciudat oricum

#8
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 15.07.2003
testat. merge. oricum nu cred ca sunt asa de tampiti astia de la romtelecom incat nu taxeze :| .. cine mai stie..  oricum daca dau redial la telefonul fix imi apare ultimul numar efectuat de pe tastatura lui :D

Oricum misto chestia :coolspeak:

#9
aleka008

aleka008

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 328
  • Înscris: 19.01.2005
Deci pana la urma, se taxeaza sau nu se taxeaza?

#10
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.152
  • Înscris: 27.06.2004
la mine nu merge... poate telefonul meu mobil nu scoate aceleasi sunete...
Legat de taxare, sa incerce cineva care are factura detaliata, si ne spune ulterior..

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
formarea in centralele mai moderne (mai noi de 15 ani) se face pe asha numitele coduri dtmf... Dual Tone Multi Frequency. centrala asculta linia shi formeaza numarul corespunzator codurilor.

deci, indiferent de unde vin acele frecventze pe linie, formate in telefon, sau vin de pe alt telefon.. sau o "muzicutza" separat, va forma numarul respectiv...

chestia cu netaxarea e folclor...

#12
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.928
  • Înscris: 28.11.2001

arty, on Jun 22 2005, 23:34, said:

asha numitele coduri dtmf... Dual Tone Multi Frequency.

<{POST_SNAPBACK}>

Si aceste coduri... sunt sunete?... In cazul asta... dak eu incep si scot sunete ciudate, s-ar putea sa ma trezesc ca-mi formeaza telefonul aiurea?... (vb-esc ca idee, ma refer la faptul ca daca transmisia codurilor dtmf se face prin sunete, cum de nu apar .. sa le zik bruiaje...)

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001

adynis, on Jun 22 2005, 14:40, said:

Si aceste coduri... sunt sunete?... In cazul asta... dak eu incep si scot sunete ciudate, s-ar putea sa ma trezesc ca-mi formeaza telefonul aiurea?... (vb-esc ca idee, ma refer la faptul ca daca transmisia codurilor dtmf se face prin sunete, cum de nu apar .. sa le zik bruiaje...)

<{POST_SNAPBACK}>

da, daca tu potzi sa "fluieri" frecventzele alea, centrala va forma.. ce flueiri. dar, ma indoiesc ca vei putea....

apar bruiaje... cine a zis ca nu apar? itzi poate explica un inginer de telefonie DE CE s'au ales acele frcventze shi de ce s'a lasat naibii modalitatea cu pulsuri. presupun ca formarea e mult mai rapida asha.... eu cand dial... dial 13-14 cifre din speedial shi dial in 1 secunda sau 1secunda jumate. daca ar fi fost cu pulsuri era vorba de 1 minut or so... minut pe care il tzin ocupat pe procesorul centralei... minut pe care telecom nu face nici un ban... multiplica asta cu 3000 care fac treaba asta simultan... e vorba de bani, pana la urma...

#14
Specyal

Specyal

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 13.02.2005
Salut ,

vai .. adi sa intreb cum ti-a venit ideea asta ... sa formezi .. ma rog .. no comment tare oricum

si DA sunt un norocos care vorbea de la telefonul public de la coltul strazii fluierand in receptor ... si sunt mandru :)

muriti romtelecom -nisti !

pa

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.162
  • Înscris: 05.12.2002

arty, on Jun 23 2005, 00:48, said:

da, daca tu potzi sa "fluieri" frecventzele alea, centrala va forma.. ce flueiri. dar, ma indoiesc ca vei putea....

<{POST_SNAPBACK}>

Am citit intr-o revista de cineva care a reusit sa stabileasca un handshake cu un modem la 240bps parca, doar din fluieraturi... deci asta ar fi super usor de facut ;)

#16
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.514
  • Înscris: 03.08.2004
Stati linistiti ca nu o sa se formeze numerele din greseala daca fluieri (cum zicea cineva aici), s-au ales niste sunete care nu prea ai sa le intalnesti in alta parte decat in telefonie, ma indoiesc ca poate cineva sa faca acele sunete. Metoda formarii DTMF este cu mult superioara celei prin puls (cea folosita la telefoanele cu disc sau in centralele analogice), cel putin la telefoanele cu disc poate va aduceti si voi aminte ce greseli de numere se faceau, daca se decalibra umpic arcul imediat sunai in alta parte, sau daca nu erai atent cand formai si miscai umpic de disc inapoi sau nu il roteai pana la capat, asta sa nu mai spun de timpul cat dura pana formai un numar din cifre multe (a spus cineva inaintea mea). Practic telefonia prin puls functioneaza prin cuplari si deculari ale receptorului de la retea, centrala recunoscand numarul format in functie de numarul decularilor, intre decuplari fiind o pauza de aproximativ 0.5 secunde (doar la telefoanele cu taste care merg prin puls, la cele cu disc daca apucai sa formezi asa de repede suna in alta parte, greseai numarul). De ex: 1 - 1 decuplare, 2 - 2 decuplari .... 0 - 10 decuplari, evident tastele * si # nu aveau corespondent. Acest lucru explica de ce prindeai asa de greu legatura cu alte judete sau retelele mobile si explica si desele tonuri de ocupat pe care le primeai chiar daca numarul respectiv nu era ocupat. Acum ca am explicat cu functioneaza formarea prin puls, poate explica cineva cum functiona (la timpul trecut, ca in prezent nu cred ca mai exista asa ceva, si nu stiu daca centralele actuale ar mai accepta acest sistem de formare) formarea prin generarea de curent (scuze dar nu stiu exact cum se numeste), aia chiar nu stiu, nu am prins vremurile alea, insa poate e cineva pe aici care stie si care eventual are si niste poze cu astfel de telefoane, ar fii interesant.

#17
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Si mie mi-o mers, dar doar cu un telefon mobil vechi - Nokia 5110. Interesanta chestie, oricum.

#18
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.974
  • Înscris: 04.05.2003
pacat ca taxeaza  :death:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate