Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Consum 4x2 Vs. 4X4

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
Itp-ul ptr 4x4 si awd  se face fix in aceleasi unititati ca si restul. Torsenul poate fi blocabil sau nu iar randul lui poate fi combinat cu un viscocuplu (sitemul Mitsubishi de ex). Iar la randul lor pot fi combinate cu sisteme electronice antipatinaj intre rotile de pe aceesi punte sau insasi intre punti fata-spate (sistemul Jeep de ex).

#38
cretuion

cretuion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.03.2010

 SuperDuper, on 4th May 2010, 21:59, said:

[...]Alta alternativa moderna este folosirea sistemului ABS pentru a bloca rotile care se invart in gol. In felul asta se transfera toata puterea pe roata care are inca aderenta.
Depinde ce intelegi prin "modern".
In anul 2000 (de ex.), se folosea frecvent acest mod de a bloca rotile care se invart in gol.

#39
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Comparativ cu masinile fara ABS. 2000 pentru mine este "modern". Si ce intelegi tu prin frecvent... Eu nu stiu decat de cateva firme care fac asta si numai pe cateva modele (care au full AWD).

Edited by SuperDuper, 05 May 2010 - 01:01.


#40
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 cretuion, on 4th May 2010, 19:42, said:

Am zis eu ca am dat cardanul jos? Reciteste-mi mesajul in care am vorbit despre cardan.

Ai zis ca daca s-ar da cardanul jos se reduce consumul. Iar eu ti-am spus ca nu are sens sa-l dai jos dpv tehnic si ti-am insirat niste argumente tehnice, dar acum o sa fie foarte direct: daca Freelander-ul ala e 4x4 permanent, atunci 99.99% are 3 diferentiale.

#41
cretuion

cretuion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.03.2010

 undesignus, on 5th May 2010, 10:09, said:

Ai zis ca daca s-ar da cardanul jos se reduce consumul[...]
Cu tine nu ies la capat. Citisem pe un forum, n-am propus eu asa ceva

 undesignus, on 5th May 2010, 10:09, said:

[...] daca Freelander-ul ala e 4x4 permanent, atunci 99.99% are 3 diferentiale.
Merci mult. E bine de stiut.

#42
cristophorstoica

cristophorstoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.03.2011
Parerea mea este ca, consumul unei masini cu tractiune 4X4 permanent este ceva mai mic decat cel a unei masini cu tractiune 4X2. Pentru ca eu zic ca raportul putere greutate este mai mic. E ca si cum masina ar fi mai usoara.

Dar oricum am vazut masini cu tractiune 4X4 permanent, de ex. VW golf II, III si IV care au motoare de 2.8 benzina. si teoretic consumul extraurban este in jur de 8l/100km.

Daca comparam un  golf cu motor de 1.8 benzina evident,consumul este mai mic fata de 2.8 benzina 4X4.

Edited by cristophorstoica, 26 March 2011 - 00:13.


#43
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
comic

#44
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 cristophorstoica, on 26th March 2011, 01:06, said:

Parerea mea este ca, consumul unei masini cu tractiune 4X4 permanent este ceva mai mic decat cel a unei masini cu tractiune 4X2. Pentru ca eu zic ca raportul putere greutate este mai mic. E ca si cum masina ar fi mai usoara.

Dar oricum am vazut masini cu tractiune 4X4 permanent, de ex. VW golf II, III si IV care au motoare de 2.8 benzina. si teoretic consumul extraurban este in jur de 8l/100km.

Daca comparam un  golf cu motor de 1.8 benzina evident,consumul este mai mic fata de 2.8 benzina 4X4.

a ????

Care sunt acele masini cu tractiune 4x4 mai economice decat cele cu fwd sau rwd ? (evident ac model de masina,ac generatie)

#45
rikidandel

rikidandel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2017
Buna ziua si bine v-am gasit,
as avea nevoie de ceva informatii de la un posesor de Hyundai Santa Fe 20.crdi,an 2002,83 kw,este cineva pe aici cu asa ceva ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate