Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Despre semnul fiarei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
935 replies to this topic

#829
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 19th September 2011, 12:04, said:

1)Iehova nu minte.  Problema este că tu nu înțelegi ce afirmă El.

2)Uneori, în Biblie, cerul simbolizează conducerea umană, sau guvernarea umană, iar pământul simbolizează lumea care trăiește pe el.  Tu asta nu înțelegi.  

3)Dacă am interpreta Biblia așa cum susții tu, ar înseamna că aceasta se contrazice.  
4)Adică într-o parte a ei scrie că pământul rămâne pentru totdeauna, iar în alta scrie că acesta va fi distrus. Ți se pare logic?

5)Însă, Biblia nu se contrazice.  Ceea ce ar trebui să faci tu, este faptul de a înțelege ce vor să spună versetele care aparent ar arăta că le contrazic pe celelalte.
1)Eu nu zic că Iehova minte. Tu zici că am eu o problemă și nu înțeleg.Deci eu îs idiot.
2) Uneori, este părerea doctrinei voastre, combătută tocmai de verset.
Isaia 51:6. Ridicați ochii spre cer, și priviți în jos pe pământ! Căci cerurile vor pieri ca un fum, pământul se va preface în zdrențe ca o haină, și locuitorii lui vor muri ca niște muște; dar mântuirea Mea va dăinui în veci, și neprihănirea Mea nu va avea sfârșit.
Cuvintele pămîntul și locuitorii lui, deci și oamenii, sînt în același verset/frază, rostite de Iehova. Deci Iehova nu minte, că așa am stabilit , nu?
3) Tu ai zis că am o doctrină falsă. Probabil pentru că postez versete din aceiași Biblie ca tine, dar care nu susțin doctrina ta.
4) Chiar dacă nu mi-se pare logic așa stă scris. În final pămîntul acesta va arde și Dumnezeu va creia unul nou.
5) Eu nu zic că Biblia se contrazice , dar uită că noi găsim argumente ÎN ea să ne contrazicem. Capicsi? :console:

#830
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 19th September 2011, 15:30, said:

Sfarsitul tuturor lucrurilor este aproape. Fiti intelepti, dar, si vegheati in vederea rugaciunii. (1Pet.4:7)

Cel ce sedea pe scaunul de domnie a zis: "Iata, Eu fac toate lucrurile noi." Si a adaugat: "Scrie, fiindca aceste cuvinte sunt vrednice de crezut si adevarate." (Apoc.21:5)



Tuturor = si pamintul.

Da, da ....

Sfârșitul tuturor lucrurilor RELE ......  
(Revelația 21:4) . . .El va șterge orice lacrimă din ochii lor și moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi.. . .

(Eclesiastul 1:4) . . .O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna.

(Psalmul 78:69) A început să-și construiască sanctuarul ca înălțimile, ca pământul pe care l-a întemeiat pe veșnicie.

(Psalmul 104:5) Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.

(Psalmul 119:90) Fidelitatea ta ține din generație în generație. Tu ai întărit pământul ca să rămână în picioare.

(Proverbele 2:21–22) . . .Fiindcă cei drepți vor locui pe pământ și cei ireproșabili vor rămâne pe el. 22 Dar cei răi vor fi nimiciți de pe pământ, iar cei neloiali vor fi smulși de pe el.

(Revelația 11:18) . . .Dar națiunile s-au mâniat și a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

E interesant ce spune Biblia nu?

Dumnezeu îi va distruge PE CEI CE DISTRUG PĂMÂNTUL .....  :)

#831
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Raspunde stimabile la intrebari:

  • Cine plateste pt pacate?
  • Cum plateste pt pacate?


#832
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 20th September 2011, 11:23, said:

Da, da ....

.

(Eclesiastul 1:4) . . .O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna.

(Psalmul 78:69) A început să-și construiască sanctuarul ca înălțimile, ca pământul pe care l-a întemeiat pe veșnicie.

(Psalmul 104:5) Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.





E interesant ce spune Biblia nu?

  :)

E interesant ca doctrina ta nu tine cont de toata scriptura.

Omului i-a zis: "Fiindca ai ascultat de glasul nevestei tale si ai mancat din pomul despre care iti poruncisem: "Sa nu mananci deloc din el", blestemat este acum pamantul din pricina ta. Cu multa truda sa-ti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale; (Fac.3:17)



Ele vor pieri, dar Tu ramai; toate se vor invechi ca o haina; (Evr.1:11)

Are sens acum Cuvantul si limpezime:

Isus le-a raspuns: "Adevarat va spun ca atunci cand va sta Fiul omului pe scaunul de domnie al maririi Sale, la innoirea tuturor lucrurilor, voi, care M-ati urmat, veti sedea si voi pe douasprezece scaune de domnie si veti judeca pe cele douasprezece semintii ale lui Israel. (Mat.19:28)  

Pamantul se rupe, pamantul se sfarama, pamantul se crapa, (Isa.24:19)


Calcul care se face pe totalitatea textelor scripturii .

Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era. (Apoc.21:1)

Edited by husand, 20 September 2011 - 13:22.


#833
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 20th September 2011, 09:23, said:

E interesant ce spune Biblia nu?

Dumnezeu îi va distruge PE CEI CE DISTRUG PĂMÂNTUL .....  :)
Desigur că este interesant.
Ia uită ce zice Iehova:
Isaia 66:22. Căci după cum cerurile cele noi, și pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea – zice Domnul – așa va dăinui și sămânța voastră și numele vostru.

Deci voi susțineți că nu-i bine tradus că zice Dumnezeu: EU SÎNT cel ce SÎNT, ci corect EU DEVIN.
Bun.
Deci acel Iehova zice clar în verset că va face ceruri noi si pămînt nou.
Deci pămîntul actual va pieri.

Tu spui că am o doctrină falsă și nu înțeleg Scriptura.  
Eu zic să nu mai fii așa subiectiv și să analizezi dacă nu cumva greșești tu.
Aduți aminte de pilda Lui Iisus cu vinul nou și petecul sacului.

...............
Să-țî spun o poveste.
Cînde eram adolescent mi-am mințit colegi, după o vacanță de iarnă, că am fost în Germania. Bazîndumă pe descrierea făcută de un unchi care venise de acolo.
Ulterior am vizitat Germania.

Cum va judeca , la final, minciuna mea Dumnezeu? Că io în Germania de fost am fost.

Cam așai și cu înțelegerea Scripturi.

Edited by dulgherul, 20 September 2011 - 20:30.


#834
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Anthristul e printre noi de milenii in postura "omului faradelegii". E prezent in lume-insa imbracat in piele de oaie[crestin]-,inca de pe vremea apostolilor.El, nu e o persoana, ci o categorie de oameni care se incadreaza in acel sablon al "omului faradelegii". Acesta, va fi distrus abia la aratarea a doua a lui Isus, pe norii cerului.
Unii insa, asteapta cai verzi pe peretii...celui de-al n-lea Templu...Desigur,toti acesti creduli sunt victime a ceea ce spunea prorocul:"Din aceasta pricina, Dumnezeu le trimite o lucrare de ratacire, ca sa creada o minciuna" cum ca Antihristul ar fi o singura persoana.Cauza ratacirii, e explicata de apostol:"pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au gasit placere in nelegiuire, sa fie osanditi."

Edited by Dude_2nd, 20 September 2011 - 21:00.


#835
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 20th September 2011, 21:29, said:

Desigur că este interesant.
Ia uită ce zice Iehova:
Isaia 66:22. Căci după cum cerurile cele noi, și pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea – zice Domnul – așa va dăinui și sămânța voastră și numele vostru.

Deci voi susțineți că nu-i bine tradus că zice Dumnezeu: EU SÎNT cel ce SÎNT, ci corect EU DEVIN.
Bun.
Deci acel Iehova zice clar în verset că va face ceruri noi si pămînt nou.

Deci pămîntul actual va pieri.  (asta înțelegi tu din cuvintele de mai sus, dar interpretarea este cu totul alta ....)
î

Interpretarea corectă a Bibliei este alta decât ce afirmi tu ...

(Isaia 66:22) 22 „Căci, așa cum cerurile noi și pământul nou pe care le fac rămân înaintea mea“, zice Iehova, „tot așa vor rămâne și urmașii voștri și numele vostru“.

CERURILE NOI DE ATUNCI:

(Ezra 3:2) Ieșua, fiul lui Iehoțadac, și frații lui, preoții, precum și Zorobabel, fiul lui Șealtiel, și frații lui s-au ridicat și au construit altarul Dumnezeului lui Israel, ca să ofere pe el jertfe arse, după cum este scris în legea lui Moise, omul adevăratului Dumnezeu.
(Ezra 5:2) Atunci Zorobabel, fiul lui Șealtiel, și Ieșua, fiul lui Iehoțadac, s-au ridicat și au început reconstruirea casei lui Dumnezeu, care era în Ierusalim; profeții lui Dumnezeu erau cu ei și le dădeau ajutor.

PĂMÂNTUL NOU DE ATUNCI:


(Ezra 1:3) Oricine dintre voi este din poporul său, Dumnezeul lui să fie cu el. Să urce la Ierusalim, în Iuda, pentru a reconstrui casa lui Iehova, Dumnezeul lui Israel — el este adevăratul Dumnezeu —, care era în Ierusalim.
(Ezra 2:64) Toată congregația, ca grup, era de patruzeci și două de mii trei sute șaizeci,

Aceasta a fost împlinirea pe care au avut-o cuvintele postate de tine în cazul evreilor restabiliți în țara lor!
Ea a cunoscut o primă împlinire după întoarcerea evreilor din exilul babilonian în Țara Promisă, când a fost instituit noul guvern din care făceau parte guvernatorul Zorobabel și marele preot Iosua. — 2 Cronici 36:23; Ezra 5:1, 2; Isaia 44:28.

Profeția de mai sus va cunoaște încă o împlinire.
Aceasta trebuie să aibă loc după mulți ani de la scrierea celei de-a doua scrisori a lui Petru și a cărții Apocalipsa, deoarece acestea îndreaptă atenția spre un ‘cer nou și un pământ nou’ de domeniul viitorului.

Deci, rămân valabile cuvintele din Revelația .....

(Revelația 11:18) . . .Dar națiunile s-au mâniat și a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.


#836
stancastan

stancastan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2011
dati-mi si mie un link pe unde pot citi online revistele turnul de veghere si treziti-va. multumesc!

#837
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Poststancastan, on 21st September 2011, 12:28, said:

dati-mi si mie un link pe unde pot citi online revistele turnul de veghere si treziti-va. multumesc!

http://www.jw.org/in...tml?option=nBZR

Cu plăcere.

#838
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

dati-mi si mie un link pe unde pot citi online revistele turnul de veghere si treziti-va. multumesc!

Mai bine te uiti pe Cartoon Network ..tot una e . :thumbup:

#839
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 21st September 2011, 08:30, said:

Deci, rămân valabile cuvintele din Revelația .....
Desigur că rămîn valabile.
Da astea:
Apocalipsa 21
1. Apoi am văzut un cer nou și un pământ nou; pentru că cerul dintâi și pământul dintâi pieriseră, și marea nu mai era.

#840
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 21st September 2011, 10:30, said:

î

Deci, rămân valabile cuvintele din Revelația .....

(Revelația 11:18) . . .Dar națiunile s-au mâniat și a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul?.


Omului i-a zis: "Fiindca ai ascultat de glasul nevestei tale si ai mancat din pomul despre care iti poruncisem: "Sa nu mananci deloc din el", blestemat este acum pamantul din pricina ta. Cu multa truda sa-ti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale; (Fac.3:17)

Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde. (2Pet.3:10)

Cerul s-a strans ca o carte de piele pe care o faci sul. Si toti muntii si toate ostroavele s-au mutat din locurile lor. (Apoc.6:14)

22. Caci, dupa cum cerurile cele noi si pamantul cel nou, pe care le voi face, vor dainui inaintea Mea - zice Domnul - asa va dainui si samanta voastra si numele vostru.


Cuvintele acestea "inca o data" arata ca schimbarea lucrurilor clatinate, adica a lucrurilor facute, este facuta tocmai ca sa ramana lucrurile care nu se clatina. (Evr.12:27)


Cel ce sedea pe scaunul de domnie a zis: "Iata, Eu fac toate lucrurile noi." Si a adaugat: "Scrie, fiindca aceste cuvinte sunt vrednice de crezut si adevarate." (Apoc.21:5)

Pamantul si cerul au fugit dinaintea Lui si nu s-a mai gasit loc pentru ele. (Apoc.20:11)


Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era. (Apoc.21:1)

pamantul se clatina ca un om beat, tremura ca o coliba; pacatul lui il apasa, cade, si nu se mai ridica. (Isa.24:20)




Omul stricat (cel vechi) este pamantul  iar omul cel nou (duhovnicesc) este pamantul cel nou.

Edited by husand, 22 September 2011 - 10:14.


#841
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Omul stricat (cel vechi) este pamantul iar omul cel nou (duhovnicesc) este pamantul cel nou.

Asa cum omul nascut din nou este o faptura noua ,tot asa pamantul cel nou este un pamant fara pacat .O faptura noua va locuii doar pe un pamant nou .De accea a zis Domnul ;

"Iata, Eu fac toate lucrurile noi."

#842
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postady_maris, on 21st September 2011, 16:56, said:

Mai bine te uiti pe Cartoon Network ..tot una e . :thumbup:

Asta numai un ignorant ar putea să afirme .....

Îmi pare rău ....


View Posthusand, on 20th September 2011, 14:19, said:

E interesant ca doctrina ta nu tine cont de toata scriptura.

Tu ții cont de "toată Scriptura?"

Aceste versete fac parte tot din scriptură ...

(Eclesiastul 1:4) . . .O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna.

(Psalmul 78:69) A început să-și construiască sanctuarul ca înălțimile, ca pământul pe care l-a întemeiat pe veșnicie.

(Psalmul 104:5) Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.



Atitudinea aceasta rea, distrugătoare, nu provine de la Dumnezeu .....

Iehova nu are nimic cu pământul fizic, nu pământul fizic l-a supărat, ci oamenii care nu s-au supus voinței sale.

Dacă chiriașii nu mai respectă regulile proprietarului, aceștia sunt dați afară din casă.  
PROPRIETARUL NU-ȘI DISTRUGE LOCUINȚA DIN CAUZA LOR!


Iar Scriptura arată că Proprietarul are ceva chiar cu răufăcătorii, cu cei care îi distrug lucrarea ...

(Psalmul 37:9) . . .Fiindcă răufăcătorii vor fi nimiciți, dar cei ce speră în Iehova vor stăpâni pământul.

(Proverbele 2:21) . . .Fiindcă cei drepți vor locui pe pământ și cei ireproșabili vor rămâne pe el.

(Revelația 11:18) . . .Dar națiunile s-au mâniat și a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

Asta învață în realitate Biblia!

#843
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 22nd September 2011, 17:54, said:

Tu ții cont de "toată Scriptura?"

Aceste versete fac parte tot din scriptură ...

(Eclesiastul 1:4) . . .O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna.

(Psalmul 78:69) A început să-și construiască sanctuarul ca înălțimile, ca pământul pe care l-a întemeiat pe veșnicie.

(Psalmul 104:5) Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.



Atitudinea aceasta rea, distrugătoare, nu provine de la Dumnezeu .....

Iehova nu are nimic cu pământul fizic, nu pământul fizic l-a supărat, ci oamenii care nu s-au supus voinței sale.

Dacă chiriașii nu mai respectă regulile proprietarului, aceștia sunt dați afară din casă.  
PROPRIETARUL NU-ȘI DISTRUGE LOCUINȚA DIN CAUZA LOR!


Iar Scriptura arată că Proprietarul are ceva chiar cu răufăcătorii, cu cei care îi distrug lucrarea ...

(Psalmul 37:9) . . .Fiindcă răufăcătorii vor fi nimiciți, dar cei ce speră în Iehova vor stăpâni pământul.

(Proverbele 2:21) . . .Fiindcă cei drepți vor locui pe pământ și cei ireproșabili vor rămâne pe el.

(Revelația 11:18) . . .Dar națiunile s-au mâniat și a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

Asta învață în realitate Biblia!
Scuze, dar sunt in Scriptura doua pamanturi. Ca sa nu existe contradictie, inseamna ca in discutie in proba biblica prezentata de tine se subantelege ca este al doilea pamant, concluzie ce astfel nu contrazice nimic din restul Scripturii.

Insa tu sustii ca al doilea pamant nu exista, desi exista proba biblica directa.

#844
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Îl doare-n pix pe Jenu de ce spune Dumnezeu:
Isaia 65:17. "Căci iată, Eu fac ceruri noi și un pământ nou; așa că nimeni nu-și va mai aduce aminte de lucrurile trecute, și nimănui nu-i vor mai veni în minte.

Isaia 66:22. Căci după cum cerurile cele noi, și pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea – zice Domnul – așa va dăinui și sămânța voastră și numele vostru.

#845
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 22nd September 2011, 18:03, said:

Scuze, dar sunt in Scriptura doua pamanturi. Ca sa nu existe contradictie, inseamna ca in discutie in proba biblica prezentata de tine se subantelege ca este al doilea pamant, concluzie ce astfel nu contrazice nimic din restul Scripturii.

Insa tu sustii ca al doilea pamant nu exista, desi exista proba biblica directa.

Unde afirmă Scriptura că sunt două pământuri?
Poate doar în imaginația ta ....


View Postdulgherul, on 22nd September 2011, 21:12, said:

Îl doare-n pix pe Jenu de ce spune Dumnezeu:
Isaia 65:17. "Căci iată, Eu fac ceruri noi și un pământ nou; așa că nimeni nu-și va mai aduce aminte de lucrurile trecute, și nimănui nu-i vor mai veni în minte.

Isaia 66:22. Căci după cum cerurile cele noi, și pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea – zice Domnul – așa va dăinui și sămânța voastră și numele vostru.

Văd că tu continui să postezi versete pe care în realitate nu le înțelegi ...... :)

(Proverbele 2:21–22) . . .Fiindcă cei drepți vor locui pe pământ și cei ireproșabili vor rămâne pe el. 22 Dar cei răi vor fi nimiciți de pe pământ, iar cei neloiali vor fi smulși de pe el.

Edited by Eugen3, 23 September 2011 - 08:37.


#846
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 23rd September 2011, 07:36, said:

Văd că tu continui să postezi versete pe care în realitate nu le înțelegi ...... :)

(Proverbele 2:21–22) . . .Fiindcă cei drepți vor locui pe pământ și cei ireproșabili vor rămâne pe el. 22 Dar cei răi vor fi nimiciți de pe pământ, iar cei neloiali vor fi smulși de pe el.
Deci nu-s bune versetele că nu esti tu, martoru lui pește, de acord.
Plimbă ursu bre.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate