Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Boxe pentru party - recomandari

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gabibyte

gabibyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.02.2007
Ma intereseaza sa imi fac un sistem de sunet care sa il pot folosi la chefuri si desigur pe acasa..cand nu e party :)

Am deja urmatoarele :  Amplif 2*120 la 8 ohm (LQP-255), Mixer (Behringer MX-602a) si am ajuns la ultima si cea mai importanta componenta : BOXELE

Ideea ar fi sa aiba putere(evident) si calitate a sunetului decenta.

In primul si in primul rand, tipul de boxe

Tower(drivere de frecvente joase mici, dar doua) sau standard(driver de frecventa joasa urias, dar unul)?
-Din cate se pare, towerele sunt folosite in general de entuziastii Home Theater
-Towerele stau singure in picioare, iar boxele standard trebuie sa le pui pe jos(nu le pun pe mobila ca baraie mobila de nu-i adevarat si n-am rezolvat nimic)

Sa le cumpar din magazin sau sa ma apuc eu sa le mesteresc?
-Am cautat pe net si am gasit tot felul de modele interesante facute si testate deja de boxe, ca sa nu ma apuc sa reinventez roata.
-Totusi ma gandesc ca cei care produc speakere se pricep foarte bine la asa ceva si e foarte posibil sa sune mai bine decat cele mesterite de mine

Bugetul ar fi de vreo maxim 5 milioane pe ambele boxe.

Recomandari?

#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 24.03.2006
Doua dintr-astea, pretul e per bucata. http://www.be-loud.r...or_Supreme_200/

Dar ai o problema cu boxele bookshelf. Daca le pui la nivelul podelei o sa fie tweeterul prea jos si se va auzi infundat. Pe de alta parte floorstanderele bune incep de la 1000 RON in sus. Iar alternativa la aceste MMS 200 nu prea ai. Daca amplificatorul tau se apropie cu adevarat de 120W/canal iti trebuie o pereche care sa faca fata la puteri mai mari altfel risti sa le arzi.

Ar fi si Magnat Soundforce 1200  (vezi pe okazii). Insa eu unul NU-ti recomand. Am un dobitoc de vecin care are o pereche asemanatoare. Stau 2 etaje mai sus si-mi zbarnaie ramele de la geamuri (si patul cand vreau sa dorm) din cauza dobitocului. Plus ca sunt mari si grele, deloc usor de carat in cazul unei petreceri in alta locatie decat la tine acasa. Astfel ca iti recomand distractie dar cu limita si respect, plus ca modelul MMS 200 e mult mai rafinat si se aude suficient de tare pentru orice apartament, eu stau la 4 camere si se aude peste tot.

#3
gabibyte

gabibyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.02.2007
M-am uitat la boxele din link si par foarte interesante, dar am o intrebare:

Daca am ampliful de 2*120, adica 240W putere cumulata, atunci boxele de 160W inseamna 2*80 sau 2*160? Stiu ca poate fi o intrebare idioata, dar incerc sa trec de partea de marketing de la boxe sa inteleg si eu cifrele reale

#4
gabibyte

gabibyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.02.2007
Pana la urma ma voi decide cel mai probabil intre 2 perechi:

GS-TR-100
[ http://www.mivarom.ro/catalog/images/GS-TR-100.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

GEMSOUND USA
Frequency Range 50 - 18.000 Hz
Rated Peak Output Power 350 W
Rated RMS Output Power 150 W
Nominal Impedance 8 R
Application PA
Type 3-Way
High-Pass Filter No
Low-Pass Filter No
LF Driver 10 ``
MB Driver CD Horn + Driver
HF Driver 1x Piezoelectric Tweeter
HF Horn No
Inputs 2x Jack 6.35 Chas+Binding Posts
Output (pass-through) Yes
Enclosure Bass-Reflex

DIMENSIUNI: 52.70 x 39.37 x 32.40 cm

PRET: 320 RON

SI

[ http://www.mivarom.ro/catalog/images/he10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Incinte acustice DJ trapezoidale tip "Cluster" recunoscut pentru redarea mai buna a sunetelor joase. Aceasta pereche de 2 incinte Liquid Power este echipata cu 2 difuzoare de bass de 25 cm si sunt confectionate din pal mochetat si protejate cu grilaj metalic pe toata suprafata frontala. Pe laterale sunt prevazute cu manere de transport, coltari metalici pe toate cele 8 colturi, 4 gume de protectie si sistem de fixare pe stativ cu diametrul standard de 3,5cm.

Specificatii tehnice:

Sistem incinte 2 cai bass reflex
Putere maxima: 350W/boxa
3 tweteere piezzo 7,5x7,5 cm/boxa
2 tuburi de bas/boxa
94Db
Impedanta: 8 ohm
Frecventa: 35Hz-20Khz
Prevazuta cu conector x2 tip banana metalica si mufa jack mama 6,3mm
Dimensiuni pe boxa: 54.5x36x33 cm
Greutate pe boxa: 9Kg

PRET: 400 RON

DE LA CARE AS OBTINE MAI MULTA CALITATE?

Edited by gabibyte, 28 February 2010 - 16:58.


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006

 gabibyte, on 28th February 2010, 12:48, said:

Daca am ampliful de 2*120, adica 240W putere cumulata, atunci boxele de 160W inseamna 2*80 sau 2*160? Stiu ca poate fi o intrebare idioata, dar incerc sa trec de partea de marketing de la boxe sa inteleg si eu cifrele reale
Nu, 160 înseamnă 160. Însă dacă se dau mai multe valori iei valoarea cea mai mică, iar dacă se dă o singură valoare și scrie ceva de maxim pe acolo, atunci iei în calcul cam jumate :) Dacă vezi doar PMPO x W, atunci ori estimezi (glob de cristal, mama omida, întrebi un prieten la ce număr se gândește în momentul ăla) ori extragi radical din valoarea aia :)


 gabibyte, on 28th February 2010, 16:57, said:

DE LA CARE AS OBTINE MAI MULTA CALITATE?
Nici una ;) Eu am dat cu banul și mi-a ieșit prima variantă, sunt șanse să sune mai puțin prost decât a doua...

#6
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,317
  • Înscris: 19.03.2007
Cervin Wega

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate