Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Experienta trista Linux

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
140 răspunsuri în acest subiect

#127
xdarkprince

xdarkprince

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 03.09.2009

View Postcreatura85, on 12th March 2010, 13:37, said:

De vreme ce nu ai inteles rostul intrebarii mele las-o balta ;) .

Pe aceasta cale rog un moderator sa inchida aceasta topica(sunt sigur ca si alti useri doresc asta, cauzele sunt mai mult ca vizibile).

Cred ca s-ar impune chiar si niste warn-uri, daca nu chiar ban-uri.

#128
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.213
  • Înscris: 28.01.2007
Nu sunt de acord. Hacking-ul (in sensul negativ) are o aura cumva misterioasa, pentru ca in general nu se vorbeste despre el si lumea nu are habar cu ce se mananca. Un administrator de retea trebuie sa stie cum se ataca un server, pentru a sti cum sa se apere, daca e posibil. Altfel cum lupti cu ceva ce nu cunosti? De altfel multe masini sunt sparte tocmai din cauza naivitatii celor care le administreaza. Eu zic ca ar fi utila o sectiune dedicata hackerelilor, pe forumul de Linux.

#129
tavitavi

tavitavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 148
  • Înscris: 18.02.2010

View Postcreatura85, on 12th March 2010, 13:37, said:

De vreme ce nu ai inteles rostul intrebarii mele las-o balta ;) .

Pe aceasta cale rog un moderator sa inchida aceasta topica(sunt sigur ca si alti useri doresc asta, cauzele sunt mai mult ca vizibile).
mda daca insisti poftim....
ai un virus ..se duce pe mii de calculatoare ...nu conteaza cata banda au aia ....important e ca linia ta nu ii suporta pe toti

#130
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.213
  • Înscris: 28.01.2007
Asta deja e mult mai mult decat un ping :) Aici deja e vorba de un atac organizat, trebuie sa fii capabil sa scrii un astfel de virus (sau macar capabil sa folosesti unul existent), trebuie sa pacalesti oamenii sa se viruseze (evident, sa fim ontopic, nu vei putea face asta userilor cu Linux, decat daca aia sunt ilegal de prosti) etc. Iar daca pentru un ping nu risti puscaria, pentru scenariul infectarii catorva sute sau mii de computere, mai devreme sau mai tarziu sigur vei plati. Au patit-o altii mult mai destepti (ma refer la tatal vostru, Kevin Mitnick :) ).

#131
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.754
  • Înscris: 19.01.2004

View Postcreatura85, on 12th March 2010, 13:37, said:

Pe aceasta cale rog un moderator sa inchida aceasta topica(sunt sigur ca si alti useri doresc asta, cauzele sunt mai mult ca vizibile).
E la limita de a fi inchis, fii linistit.

#132
tavitavi

tavitavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 148
  • Înscris: 18.02.2010

View Postsame75, on 12th March 2010, 14:08, said:

Asta deja e mult mai mult decat un ping :) Aici deja e vorba de un atac organizat, trebuie sa fii capabil sa scrii un astfel de virus (sau macar capabil sa folosesti unul existent), trebuie sa pacalesti oamenii sa se viruseze (evident, sa fim ontopic, nu vei putea face asta userilor cu Linux, decat daca aia sunt ilegal de prosti) etc. Iar daca pentru un ping nu risti puscaria, pentru scenariul infectarii catorva sute sau mii de computere, mai devreme sau mai tarziu sigur vei plati. Au patit-o altii mult mai destepti (ma refer la tatal vostru, Kevin Mitnick :) ).
tot ce trebuie sa invat e cum sa il fac sa se transfere pe alte calculatoare si gata
puts "ping adresa"
ce trebuie ca sa se transmita in retea

#133
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.684
  • Înscris: 19.07.2008

View Posttavitavi, on 12th March 2010, 13:51, said:

...
"Ai dat-o din lac in put"... chiar nu ma mai intereseaza raspunsul la intrebarea pe care ti-am adresat-o.



same75: si crezi tu ca si-ar spune tacticile, ca sa le zic asa, prin care ataca si sparg un server? Iti dai seama ca ptr ei ar fi un inconvenient sa isi prezinte metodele astfel incat administratorii de servere si/sau retele sa stie cum sta treaba. Pana la urma, daca propunerea ta va fi acceptata de moderatori, tot cei atacati(marea majoritate) ar prezenta felul cum le-a fost spart serverul, din ciclul "prostia costa"(parerea mea desigur).

#134
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.754
  • Înscris: 19.01.2004
Sinteti off-topic, reveniti la titlu sau inchidem discutia daca ati epuizat subiectul.

#135
tavitavi

tavitavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 148
  • Înscris: 18.02.2010

View Postcianura, on 12th March 2010, 14:19, said:

Sinteti off-topic, reveniti la titlu sau inchidem discutia daca ati epuizat subiectul.
de acord

#136
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.213
  • Înscris: 28.01.2007

View Posttavitavi, on 12th March 2010, 14:12, said:

tot ce trebuie sa invat e cum sa il fac sa se transfere pe alte calculatoare si gata
puts "ping adresa"
ce trebuie ca sa se transmita in retea

Hehe, ai de invatat vreo 10 ani sa faci asta :) Sa faci partea de transfer si control a unui botnet e mult mai complicat decat flood-ul in sine.

Ok, topic-ul e deviat rau, propun sa facem unul separat in care sa impartasim din experientele noastre neplacute cu hackerii (desi sunt unul din norocosii care in zece ani nu a avut nici un server spart - cel putin din ce stiu eu :) )

cianura, ce zici de o sectiune speciala pt asta?

#137
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
na, c-o incercat un script-kiddie sa-l fenteze pe fratello, care n-a pus botul. asa. amu, ce-ar fi sa stergem toate aiurelile pe bucatica ai de script esuat si sa ne intoarcem la oitza initiala, adica de ce-i naspa linuxul :naughty:

#138
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.213
  • Înscris: 28.01.2007
Chiar stateam si ma gandeam ce anume nu-mi place la Linux :) Adica ma refer la filosofia care-i sta la baza, nu la particularitatile fiecarui distro. Nu reusesc in momentul asta sa-i gasesc vreo hiba. Adica ma rog, distributia mea preferata (Gentoo) nu mai ofera KDE3 in pachetele de baza. Asa, si? M-am bagat maintaner in kde-sunset si acum am KDE3. KNetworkManager imi face figuri in ultimul timp (ironia faca sa fiu chiar eu maintainer-ul :) ), dar mare scofala, oricum folosesc wpa_supplicant, pt ca chipset-ul wireless-ului meu face urat in combinatie cu networkmanager. Driverele video pentru cipset-ul Intel cam lasa de dorit, dar vad ca in ultimul timp a inceput sa se miste rezonabil. In Kopete 3.5 nu mai functiona protocolul Yahoo. Mare smecherie, am backportat YM-ul din kopete 4, asa ca imi merge si Kopete. Acum multi ani, pe la inceputuri, nu gaseam un viewer ca lumea de fisiere tiff (pt faxing). Pff, asta era problema? In doua zile am creat QFaxReader. Cand am imbatranit, m-am decis sa-mi fac un SRL, ca mai cere lumea cate un proiect si vrea factura. Aa, nu avem cu ce factura pe Linux? Pai sa creem IceFact :) Si asa mai departe.

De fapt asta cred ca imi place la Linux cel mai mult, ca ma pot implica in dezvoltarea lui. Ca pot sa-l modelez ca pe un aluat. Sigur, asta va face valabila afirmatia din semnatura cuiva "Linux este prietenos, dar isi alege prietenii" sau cam asa ceva.

PS Ma gandeam la cel care se plangea ca nu-i merge pppoe in networkmanager. Asa si? Fa-l sa mearga sau plateste pe careva. Daca ma plateste bine, ii fac o interfata de zici ca e de Windows, nu altceva :) Iar lumea ii va ramane recunoscatoare, sau, de ce nu, ii va ridica o statuie.

Editat de same75, 12 martie 2010 - 17:31.


#139
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.060
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsame75, on 12th March 2010, 17:26, said:

De fapt asta cred ca imi place la Linux cel mai mult, ca ma pot implica in dezvoltarea lui. Ca pot sa-l modelez ca pe un aluat. Sigur, asta va face valabila afirmatia din semnatura cuiva "Linux este prietenos, dar isi alege prietenii" sau cam asa ceva.

Eu stiam varianta in engleza. Linux is user friendly, its just selective of its friends
Singura problema peste care am dat si nu am putut sa o rezolv, a fost cu un Gentoo AMD64. Si anume, in anumite conditii(citire/scriere de fisiere mari pe HDD) sistemul mergea cam greu. Pana la urma, m-am hotarat sa pun Gentoo x86(au fost si alte motive, nu doar asta).
In rest nu am intalnit probleme pe care sa nu le pot rezolva.
Pana acum nu m-am implicat in dezvoltarea lui, decat deschizand bug-uri, pentru ca nu prea stiu programare, dar recent am dat peste articolul asta si m-am apucat de treaba. Macar la chestiile minore (asa cum sunt prezentate in articol) sa ajut, si sa ramana bug-urile in seama celor care au cunostintele necesare sa le rezolve.

#140
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
pe langa problemele sub load descrise, mai am ocazia sa injur implementarea bondingului la interfete.

#141
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postsame75, on 12th March 2010, 17:26, said:

...
Poate ca un utilizator de windows care a incercat o anumita distributie Linux si nu l-a multumit ar putea sa zica cam ce ar fi "naspa" in ceea ce priveste linuxul si /sau distributia linux incercata.

PS: jocuri nu creezi? :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate