Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 

Alergii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dandada

dandada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.02.2010
Cum as putea afla daca sunt alergica la anumite substantele folosite la cabinete stomatologice? In urma cu ceva timp, 2-3 ani mi s-a facut spalare pe canal cu ceva substanta pe baza de clor (nu stiu termenul medical) si am reactionat foarte rau, am simtit ca ma sufoc si mi-au trebuit minute bune sa-mi revin. Acea substanta imi ajunsese in gat, si cred ca asta a declansat reactia. De atunci am fobie pentru astfel de interventii, dar sunt nevoita sa reiau vizitele la stoma si as vrea sa stiu daca se poate testa dinainte daca intradevar e alergie?

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Poți face patch test cu materiale dentare la un cabinet alergologic. În principiu se pune pe piele un plasture impregnat cu materialul respectiv și se lasă timp de 48-72, și se urmărește apariția unei reacții locale - eritem (adică roșeață), papule (adică umflătură), vezicule, mâncărimi.

Alergie la clor nu prea poate exista. Clorul irită, dar e posibil să fi fost alergie la altă componentă a soluției.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
La o clinica de dermatologie, laborator de teste alergologice, oriunde iti poti face teste... in general se fac doar pentru substante anestezice, alte materiale nu prea dau alergii!
Referitor la hipoclorit, da, e urata senzatia daca ajunge in gat... insa te-ai panicat tu, cu o simpla spalatura cu apa se rezolva!

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Se fac teste patch pentru materiale dentare - din-acelea care intră în proteze, dinți, punți (care pot conține nichel, crom, etc.).

#5
dandada

dandada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.02.2010
Multumesc de raspunsuri, o sa incerc la un cabinet de testare a alergiilor.
Faza e ca mi s-a intamplat de 2 ori la acelasi medic, a 2-a oara a fost rau de tot, am clatit cu apa incontinuu dar n-a tercut decat foarte greu. Reactia a fost la nivelul gatului, de sufocare, destul de greu de descris da clar n-as mai vrea sa trec prin asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate