Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

RCS&RDS cere acces liber la banda de 900 MHz

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View Posttonee, on 18th March 2010, 16:15, said:

Spune-mi si mie de unde ar gasi abonatii RDS terminale compatibile 850/2100 Mhz???
Sunt cateva, dar foarte putine. Un exemplu ar fi iPhone-ul.

Oricum, e o idiotenie asta cu UMTS pe 850MHz in Europa. Nu inteleg totusi de ce se mai discuta.

#56
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Am pus eu pe pagina cealalta niste linkuri, alea erau cu filtru 850+2100 MHz. Pare-se insa ca filtrul nu ramine activ daca postezi linkul (n-am stiut). In orice caz sint, cred, vreo doua sute de telefoane compatibile simultan cu 3G pe 850 si cu 2100 MHZ, unele numai pentru piata americana (nu ar fi o problema sa fie aduse sau importate), altele chiar pentru piata europeana. 3G/850 - fara precedent in Europa, dar in fond, de ce nu? Americanii s-au incumetat si au deschis citeva retele 3G/2100.

http://www.gsmworld....fo/cou_us.shtml

#57
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postbeo, on 19th March 2010, 15:49, said:

Am pus eu pe pagina cealalta niste linkuri, alea erau cu filtru 850+2100 MHz. Pare-se insa ca filtrul nu ramine activ daca postezi linkul (n-am stiut). In orice caz sint, cred, vreo doua sute de telefoane compatibile simultan cu 3G pe 850 si cu 2100 MHZ, unele numai pentru piata americana (nu ar fi o problema sa fie aduse sau importate), altele chiar pentru piata europeana. 3G/850 - fara precedent in Europa, dar in fond, de ce nu? Americanii s-au incumetat si au deschis citeva retele 3G/2100.

http://www.gsmworld....fo/cou_us.shtml

Dumnezeule, cati operatori au aia in SUA!!! :w00t:

#58
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View Postbeo, on 19th March 2010, 15:49, said:

Americanii s-au incumetat si au deschis citeva retele 3G/2100.

http://www.gsmworld....fo/cou_us.shtml
E de fapt retea AWS pe 1700/2100, e mai complicata treaba la ei. Nu mai era loc pe 850/1900 pentru 3G si au gasit o solutie.
La noi nu vad o realizabila o deschidere de genul asta.

Referitor la cate retele au ei, pai au destule ca la ei se dau multe licente ce se exploateaza regional (ca totusi, e mare tara), adica poti sa folosesti un operator in comunitatea din care faci parte si daca iesi afara intri in roaming pe retelele partenere.

Edited by MasterC, 19 March 2010 - 20:55.


#59
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007

View PostMasterC, on 19th March 2010, 20:52, said:

E de fapt retea AWS pe 1700/2100, e mai complicata treaba la ei. Nu mai era loc pe 850/1900 pentru 3G si au gasit o solutie.
La noi nu vad o realizabila o deschidere de genul asta.


Conteaza mai putin cum au combinat ei. Doar ca exista precedent, au adoptat si ei o frecventa straina pe continentul lor, asta arata ca "e voie". Motivul in schimb, e aceleasi si la noi: lipsa de spatiu. Iar terminale 3G 850+2100 sint destule. Acele mobile pot "sari" de pe o frecventa pe alta, dupa cum gasesc semnal mai puternic, respectiv canale libere. In viitor se va acutiza si mai mult problema "spatiului", eu gindesc ca ar fi de bun simt sa foloseasca toti, toate resursele, iar terminalele, sa fie compatibile cu toate frecventele. Doar ca politica va zadarnici, ca de obicei, ceea ce spune bunul simt.

Noi oricum povestim povesti, depinde ce vrea, si mai ales poate RDS sa faca.

#60
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,775
  • Înscris: 31.01.2010
In alocarea benzilor de frecventa mai e implicat si ITU!

IB

#61
cristisst

cristisst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.02.2008
deci, am si eu o nelamurire. obisnuit ca romanu ca daca e moca de ce nu, de vreo 3 sapt. incerc sa intru in posesia tel. mobil de la digi. sapt. trecuta mai sa cad dupa scaun cand mi-a spus tipul de la rds ca sapt. asta o sa imi dea direct cartela sa o bag in ce telefon vreau eu. De cand si pana cand au patruns RDS/RCS in GSM? poate e cineva mai destept de aici si ma lumineaza. oricum dpdv al serviciilor eu sunt multumit. n-am avut niciodata probleme cu ei. la tel. mobila nu stiu cum stau. pt. mine cosmote e sfant ca si acoperire. am semnal peste tot. orange e praf. si vodafone se pare ca s-au oprit cu extinsul retelei la nivel national.

#62
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 30.06.2006

View Postcristisst, on 22nd March 2010, 17:57, said:

deci, am si eu o nelamurire. obisnuit ca romanu ca daca e moca de ce nu, de vreo 3 sapt. incerc sa intru in posesia tel. mobil de la digi. sapt. trecuta mai sa cad dupa scaun cand mi-a spus tipul de la rds ca sapt. asta o sa imi dea direct cartela sa o bag in ce telefon vreau eu. De cand si pana cand au patruns RDS/RCS in GSM? poate e cineva mai destept de aici si ma lumineaza. oricum dpdv al serviciilor eu sunt multumit. n-am avut niciodata probleme cu ei. la tel. mobila nu stiu cum stau. pt. mine cosmote e sfant ca si acoperire. am semnal peste tot. orange e praf. si vodafone se pare ca s-au oprit cu extinsul retelei la nivel national.

Vroia sa zica in ce telefon vrei tu, cu conditia ca telefonul sa stie UMTS 2100! :peacefingers:
DIgi.Mobil este o retea exclusiv UMTS 2100 Mhz...cel putin deocamdata....ce va fi in viitor vom vedea.

#63
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View PostMasterC, on 19th March 2010, 13:45, said:

Sunt cateva, dar foarte putine. Un exemplu ar fi iPhone-ul.

Oricum, e o idiotenie asta cu UMTS pe 850MHz in Europa. Nu inteleg totusi de ce se mai discuta.
De ce? La magazine găsești mai multe telefoane pe 850 mhz ca pe 900..

#64
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008

View Postv_condratovici, on 24th March 2010, 22:40, said:

De ce? La magazine găsești mai multe telefoane pe 850 mhz ca pe 900..
Poate la magazinele din SUA, nu din Romania.

#65
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
O sa observati un handicap imens la RDS abia anul viitor.....cand toti operatorii vor incepe sa instaleze in 900 3G.

#66
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postbello1, on 7th April 2010, 11:04, said:

O sa observati un handicap imens la RDS abia anul viitor.....cand toti operatorii vor incepe sa instaleze in 900 3G.
FUD

#67
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View Postdarklordsith, on 25th March 2010, 10:29, said:

Poate la magazinele din SUA, nu din Romania.
Tocmai a achizi?ionat un prieten un telefon nou nou? cu banda de 850, nu cu cea de 900 în România. Iphone iară?i se vinde în România cu banda de 850/1900, nu cu cea de 900.
Nu ?tiu de ce în Europa nu s-a optat pentru 850 Mhz.



Mă întreb, dacă pe 2100, unde e bandă căcălău n-au reușit să-l facă să aibe viteză, ce se făceau în 900 sau 420? Mergea cu 9600 bit/s, viteză de fax?

Edited by ciuly, 07 April 2010 - 13:17.


#68
RaduC2

RaduC2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 543
  • Înscris: 18.03.2010

View Postv_condratovici, on 7th April 2010, 14:21, said:

Am mari dubii că n-ar fi ajuns deja pe internet mobil.

Inseamna ca nu ai idee cata lume are activate pe mobil optiuni gen Wap unlimited.

#69
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postv_condratovici, on 7th April 2010, 14:17, said:

Mă întreb, dacă pe 2100, unde e bandă căcălău n-au reu?it să-l facă să aibe viteză, ce se făceau în 900 sau 420? Mergea cu 9600 bit/s, viteză de fax?
Legat de asta, am observat un fenomen straniu la tara, unde site-ul este conectat prin link-uri. Acum de Paste ziua rar depasea 100Kbs, in timpul noptii mergea blana cu 40KB/s (384Kbs), asta in conditiile in care nu se observa cell breathing. Cred ca au o problema cu transportul unde folosesc legaturi radio.

Edited by Blackhawk, 07 April 2010 - 13:24.


#70
RaduC2

RaduC2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 543
  • Înscris: 18.03.2010

View Postv_condratovici, on 7th April 2010, 14:21, said:

În schimb are de a face că mârlanii de la OTE țin abuziv 5 licențe.

Cum abuziv? Consiliul Concurentei si-a dat acordul.
Si ti-am mai explicat ca sunt doar 4 licente din care doua obtinute prin salvarea de la faliment a nefericitului operator Zapp.

#71
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View PostRaduC2, on 7th April 2010, 14:23, said:

Inseamna ca nu ai idee cata lume are activate pe mobil optiuni gen Wap unlimited.
Mda, parcă vorbeam de internet, nu de păpădii nelimitate  :deadtongue:

View PostRaduC2, on 7th April 2010, 14:26, said:

Cum abuziv? Consiliul Concurentei si-a dat acordul.
Si ti-am mai explicat ca sunt doar 4 licente din care doua obtinute prin salvarea de la faliment a nefericitului operator Zapp.
Ok, Ok, gata, ia o pauză, amu ușurel, nui-i bai! :console: am înțeles.
consiliul concurenței aprobă orice, mălai să iasă.

#72
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View Postv_condratovici, on 7th April 2010, 13:21, said:

Îmi permit, stai liniștit, cred că mulți își permit. Dar n-are de a facecu subiectul.
În schimb are de a face că mârlanii de la OTE țin abuziv 5 licențe. Cu cea de 420 nu fac mai nimic. RDS de bine de rău face ceva. Bine, prost, dar face.


Am mari dubii că n-ar fi ajuns deja pe internet mobil.

Sefu licentele stau la operatorii mari gen DT nu la retele minuscule ....ele nu au cum sa gestioneze mai multe licente.

View PostRaduC2, on 7th April 2010, 13:26, said:

Cum abuziv? Consiliul Concurentei si-a dat acordul.
Si ti-am mai explicat ca sunt doar 4 licente din care doua obtinute prin salvarea de la faliment a nefericitului operator Zapp.

Foarte corect.

Au licenta GSM 900/1800, CDMA 420 si cele de la Zapp CDMA 450 si UMTS 2100.

Macar au salvat Zapp de la faliment.

View Postv_condratovici, on 7th April 2010, 13:30, said:

Ok, Ok, gata, ia o pauză, amu ușurel, nui-i bai! :console: am înțeles.
consiliul concurenței aprobă orice, mălai să iasă.

Si cum trebuia domne sa procedeze ? Sa nu aprobe achizitia Zapp care avea 1% din piata ? Se punea in pericol concurenta reala ?

Eu nu cred, doar un operator ca DT poate concura direct cu Orange si Vodafone si acum au si 3G.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate